Aliança Lliure Europea

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
Aliança Lliure Europea
Europese Vrije Alliantie
Europäische Freie Allianz
European Free Alliance
Alliance Libre Européenne
Alleanza Libera Europea
Alianza Libre Europea
Aliança Lliure Europea
Partit polític europeu
President Eric Defoort
Secretari general Jordi Solé
Líder al Parlament Europeu Jill Evans
Fundació 1981
Seu Rue Montoyerstraat 19-21
1000 Brussel·les
Ideologia Regionalisme, Federalisme, Nacionalisme, Independentisme i Socialdemocràcia
Representació 7 diputats al Parlament Europeu
Grup al Parlament Europeu Els Verds-Aliança Lliure Europea
Publicació oficial cap
Lloc web http://www.e-f-a.org

L'Aliança Lliure Europea (ALE), també conegut com a Partit Democràtic dels Pobles d'Europa (PDPE), és un partit polític europeu que agrupa a diverses formacions polítiques que defensen el dret a l'autodeterminació dels pobles, els principis de la democràcia parlamentària i els drets humans.

Actualment, el president del partit és Eric Defoort i el secretari general Jordi Solé. A més, el partit té set diputats al Parlament Europeu mitjançant el grup parlamentari Els Verds-Aliança Lliure Europea:

Història[modifica | modifica el codi]

L'Aliança Lliure Europea es va constituir l'any 1981 com una associació de partits polítics. Ja en la Declaració de Brussel·les de 1981, l'ALE declarava que la millor manera d'accedir a la dimensió europea és construint una Europa basada en els pobles.

El 1994, l'ALE es va constituir oficialment en federació de partits, d'acord amb les disposicions de l'article 138A del Tractat de la Unió Europea.

El 1999, es va crear la branca juvenil de l'ALE, anomenada EFAy, la qual agrupa les diverses organitzacions polítiques juvenils dels partits de l'ALE.

El 26 de març de 2004, a Barcelona, l'ALE es va refundar com a partit polític europeu, segons la nova reglamentació europea (EC 2004/2003; decisió del Consell Europeu i del Parlament Europeu del 4/11/2003). El 13 d'octubre de 2004, l'ALE va ser reconeguda oficialment com a formació política europea.

Objectius[modifica | modifica el codi]

L'ALE advoca per una Unió Europea de pobles lliures i solidaris basada d'acord amb el principi de la subsidiarietat. Els seus principals objectius són els següents:

  • La defensa dels drets humans i dels pobles.
  • La construcció d'una societat justa i solidària amb polítiques que promoguin el progrés, la cohesió social i la igualtat d'oportunitats.
  • Una acció política basada exclusivament en la democràcia, i, per tant, en la no-violència.
  • La defensa i salvaguarda de la diversitat lingüística i cultural de la Unió Europea.
  • La defensa del medi ambient i del desenvolupament sostenible.
  • L'abolició de l'energia nuclear i la potenciació de fonts d'energia alternatives.

Partits membres[modifica | modifica el codi]

Partit País Lloc web
Ålands Framtid Åland Illes Åland http://www.alandsframtid.ax/
Bayernpartei Baviera Baviera http://www.bayernpartei.de/
Bloque Nacionalista Galego Galícia Galícia http://www.bng-galiza.org/
Виножито Aliança Lliure Europea Macedònia Egea http://www.florina.org/
Chunta Aragonesista Aragó Aragó http://www.chunta.org/
Die Friesen Frísia Oriental Frísia Oriental http://www.die-friesen.eu/
Enotna Lista Eslovènia Eslovens de Caríntia http://www.elnet.at/
Esquerra Republicana Catalunya Països Catalans http://www.esquerra.cat/
Eusko Alkartasuna País Basc País Basc http://www.euskoalkartasuna.org/
Fryske Nasjonale Partij Frísia Frísia http://www.fnp.nl/
Libertà Emiliana Emília-Romanya Emília-Romanya http://www.utenti.lycos.it/libertaemiliana/
Lietuvos Lenkų Liaudies Partija Polònia Polonesos de Lituània http://www.lllp.lt/
Łiga Vèneta Republica Vèneto Vèneto http://www.ligavenetarepubblica.org/
Ligue Savoisienne Savoia Savoia http://www.ligue-savoisienne.eu/
Lista za Rijeku Fiume Rijeka http://www.listazarijeku.com/
Mebyon Kernow Cornualla Cornualla http://www.mebyonkernow.org/
Moravané Moràvia Moràvia http://www.moravane.eu/
Moviment Regió Savoia Savoia Savoia http://www.regionsavoie.org/
Nieuw-Vlaamse Alliantie Flandes Flandes http://www.n-va.be/
OMO Ilinden Pirin Macedònia de Pirin Macedònia de Pirin http://www.omoilindenpirin.org/
Pàrtaidh Nàiseanta na h-Alba Escòcia Escòcia http://www.snp.org/
Partei der Deutschsprachigen Belgier Comunitat germanòfona de Bèlgica Alemanys de Bèlgica http://www.prodg.be/
Partido Andalucista Andalusia Andalusia http://www.partidoandalucista.org/
Partit Occitan Occitània Occitània http://www.partitoccitan.org/
Partidu Sardu Sardenya Sardenya http://www.psdaz.net/
Partitu di a Nazione Corsa Còrsega Còrsega http://www.p-n-c.eu/
Plaid Cymru Gal·les Gal·les http://www.plaidcymru.org/
PSM-Entesa Nacionalista Illes Balears i Pitiüses Illes Balears i Pitiüses http://www.psm-entesa.cat/
Ruch Autonomii Śląska Silèsia Silèsia http://www.raslaska.org/
Slovenska Skupnost Eslovènia Eslovens de Trieste http://www.slovenskaskupnost.org/
Süd-Tiroler Freiheit Tirol del Sud Tirol del Sud http://www.suedtiroler-freiheit.com/
Sydslesvigsk Vælgerforening Danesos d'Alemanya Danesos d'Alemanya http://www.ssw.dk/
Unitat Catalana Catalunya Catalunya Nord http://www.unitatcatalana.cat/
Unser Land Alsàcia Alsàcia http://www.unserland.org/
Unvaniezh Demokratel Breizh Bretanya Bretanya http://www.udb-bzh.net/

Partits membres observadors[modifica | modifica el codi]

Partit País Lloc web
Bloc Nacionalista Valencià València País Valencià http://www.bloc.ws
За права человека в единой Латвии Letònia Russos de Letònia http://www.pctvl.lv
Aralar País Basc País Basc http://www.aralar.net/
Nueva Canarias Canàries Canàries http://www.nuevacanarias.org/
Megújult Magyarországi Roma Összefogás Párt Gitanos Gitanos d'Hongria
Muvimentu Nnipinnintista Sicilianu Sicília Sicília http://www.mis1943.eu/
Renouveau Valdôtain Vall d'Aosta Vall d'Aosta http://www.renouveauvaldotain.eu/
Serbska Ludowa Strona Sòrabs Sòrabs http://www.wendische-volkspartei.de/
Strana Regiónov Slovenska Eslovàquia Eslovàquia http://www.srske.sk/

Antics membres[modifica | modifica el codi]

Partit País Lloc web
Elsässische Volksunion Alsàcia Alsàcia http://www.unserland.org/
Euzko Alderdi Jeltzalea País Basc País Basc http://www.eaj-pnv.eu/
Lega Nord Padània Padània http://www.leganord.org/
Liga Transilvania-Banat Transsilvània http://web.archive.org/20011217231834/www.geocities.com/ligatrb/
Magyar Föderalista Párt http://www.mfp-felvidek.sk/
Union für Südtirol Tirol del Sud Tirol del Sud http://www.unionfs.com/
Union Valdôtaine Vall d'Aosta Vall d'Aosta http://www.unionvaldotaine.org/
Sociaal-Liberale Partij Flandes Flandes http://www.s-lp.be/

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]