Annals of Mathematics

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
Annals of Mathematics  
Títol abreviat Ann. Math.
Disciplina matemàtiques
Llengua anglès
Editat per Jean Bourgain, David Gabai, Nick Katz, Peter Sarnak, Yakov Sinai, Gang Tian
Detalls de la publicació
Publicat per Universitat de Princeton i Institut d'Estudis Avançats de Princeton (EUA)
Història de la publicació 1874-present
Freqüència bimensual
Factor d'impacte 3,447[1] (2008)
Indexació
ISSN 0003-486X
Enllaços

Annals of Mathematics (abreviada com a Ann. Math., i també anomenada simplement Annals) és una revista matemàtica bimestral publicada per la Universitat de Princeton i l'Institut d'Estudis Avançats de Princeton, als Estats Units d'Amèrica. Està situada entre les revistes matemàtiques més prestigioses del món segons criteris com el factor d'impacte.

La revista va començar amb el nom The Analyst el 1874,[2] essent-ne Joel E. Hendricks el fundador i editor. Estava "dedicada a oferir un mitjà per la presentació i l'anàlisi de totes les preguntes d'interès o importància en la matemàtica pura o aplicada, abastant especialment tots els descobriments nous i interessants en astronomia teòrica i pràctica, el mecanicisme filosòfic i l'enginyeria".[3] Es publicava a Des Moines, Iowa, i va ser la primera revista matemàtica americana que es publicava amb continuïtat durant més d'un o dos anys.[4] Aquesta revista va deixar de publicar després del seu desè any, el 1883, donant com a explicació el deteriorament de la salut de Hendricks,[5] però Hendricks aconseguí que continués amb uns nous editors,[6] i es va publicar amb el nou nom, Annals of Mathematics, a partir del març del 1884.[7] La nova gestió de la revista la dugué Ormond Stone a la Universitat de Virgínia. Es traslladà a la Universitat Harvard el 1899 abans d'arribar a la seva seu actual, Princeton, el 1911.

Un període important per la revista va ser entre els anys 1928 i 1958 amb Solomon Lefschetz com a editor.[8] Durant aquest temps, Annals of Mathematics es va anar fent més coneguda i respectada. Aquesta millora, al mateix temps, va estimular als matemàtics estatunidencs.

La Universitat de Princeton va continuar publicant la revista per si mateixa fins al 1933, quan l'Institut d'Estudis Avançats de Princeton va prendre el control conjunt de l'edició. Des del 1998 ha estat disponible una edició electrònica, a part de l'edició impresa regular. L'edició electrònica va estar disponible gratuïtament, amb accés obert, fins a l'any 2008. Llavors, les edicions prèvies a l'any 2003 es van transmetre a un arxiu JSTOR no lliure, i els arxius no estan disponibles lliurement fins al cap de 5 anys de la seva publicació.

Els actuals editors de Annals of Mathematics són:[9]

Referències[modifica | modifica el codi]

  1. 2008 Journal Citation Reports, Science Edition. Thomson Scientific, 2008.
  2. Diana F. Liang, Mathematical journals: an annotated guide. Scarecrow Press, 1992, ISBN 0810825856; p. 15
  3. Hendricks, Joel E.. «Introductory remarks». The Analyst, vol. 1, 1, 1874, pàg. 1-2.
  4. Fiske, Thomas S.. «Mathematical progress in America» (PDF). Bulletin of the American Mathematical Society, vol. 11, 1905, pàg. 238&-246. DOI: 10.1090/S0002-9904-1905-01210-6. Reimprès a Bulletin (New Series) of the American Mathematical Society 37 (1), 3-8, 1999.
  5. Hendricks, Joel E.. «Announcement». The Analyst, vol. 10, 5, 1883, pàg. 159-160.
  6. Hendricks, Joel E.. «Announcement». The Analyst, vol. 10, 6, 1883, pàg. 166.
  7. Raymond Garver. «The Analyst, 1874-1883». Scripta Mathematica, vol. 1, 1, 1932, pàg. 247–51.
  8. J. J. O'Connor and E. F. Robertson. Solomon Lefschetz. MacTutor History of Mathematics archive. Accessed February 2, 2010
  9. [enllaç sense format] http://annals.princeton.edu/board