Campionat d'Europa de natació de 2010

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
Les piscines del Complex Esportiu de Natació Hajós Alfréd-Tamás Széchy a Budapest, seu de l'esdeveniment.

El XXXè Campionat d'Europa de natació es va celebrar del 4 al 15 d'agost de 2010 a Budapest i Balatonfüred, Hongria.[1][2] Va ser la quarta vegada que la ciutat de Budapest acollia els campionats després dels anys 1926, 1958 i 2006.

Es van disputar competicions en les disciplines de natació, salts de trampolí, natació sincronitzada i natació en aigües obertes. Els tres primers esports van tenir com a seu el Complex Esportiu de Natació Hajós Alfréd-Tamás Széchy, situat a l'illa Margarita de la capital hongaresa; mentre que les competicions d'aigües lliures es van realitzar al llac Balaton, amb base a la ciutat de Balatonfüred.

La mascota del campionat fou un gos de raça puli de color blanc. El logotip representà un cor amb els costats pintats dels colors de la bandera hongaresa: roig blanc i verd.

El Campionat d'Europa de waterpolo se celebrarà per separat del 29 d'agost a l'11 de setembre a Zagreb, Croàcia.

Programa[modifica | modifica el codi]

Les dates de competició varen ser:

  • Natació: del 9 al 15 d'agost[3]
  • Salts de trampolí: del 10 al 15 d'agost (exhibició el 9 d'agost)[4]
  • Natació sincronitzada: del 4 al 8 d'agost[5]
  • Aigües obertes: del 4 al 8 d'agost (al Llac Balaton, Balatonfüred)[6]

Medaller[modifica | modifica el codi]

      Nació seu

 Posició  Estat Or Argent Bronze Total
1 Rússia Rússia 13 7 8 28
2 Alemanya Alemanya 8 9 3 20
3 França França 8 8 7 23
4 Regne Unit Regne Unit 6 6 7 19
5 Itàlia Itàlia 6 5 6 17
6 Hongria Hongria 6 4 4 14
7 Suècia Suècia 3 4 4 11
8 Ucraïna Ucraïna 3 2 4 9
9 Dinamarca Dinamarca 2 2 2 6
10 Espanya Espanya 1 4 4 9
11 Països Baixos Països Baixos 1 2 4 7
12 Noruega Noruega 1 2 0 3
13 Grècia Grècia 1 1 3 5
14 Bielorússia Bielorússia 1 1 2 4
15 Polònia Polònia 1 0 1 2
16 Àustria Àustria 0 2 0 2
17 Illes Feroe Illes Fèroe 0 1 0 1
Irlanda Irlanda 0 1 0 1
Romania Romania 0 1 0 1
20 Israel Israel 0 0 2 2
Total 61 62 61 184

Natació[modifica | modifica el codi]

Medaller[modifica | modifica el codi]

 Posició  Estat Or Argent Bronze Total
1 França França 8 7 6 21
2 Rússia Rússia 7 4 1 12
3 Regne Unit Regne Unit 6 6 6 18
4 Hongria Hongria 6 4 3 13
5 Suècia Suècia 3 3 4 10
6 Alemanya Alemanya 2 5 2 9
7 Dinamarca Dinamarca 2 2 2 6
8 Itàlia Itàlia 2 0 4 6
9 Noruega Noruega 1 2 0 3
10 Bielorússia Bielorússia 1 1 0 2
11 Espanya Espanya 1 0 3 4
12 Polònia Polònia 1 0 1 2
13 Països Baixos Països Baixos 0 2 4 6
14 Àustria Àustria 0 2 0 2
15 Illes Feroe Illes Fèroe 0 1 0 1
Irlanda Irlanda 0 1 0 1
Romania Romania 0 1 0 1
18 Israel Israel 0 0 2 2
19 Grècia Grècia 0 0 1 1
Total 40 41 39 120

Resultats[modifica | modifica el codi]

Competicions masculines[modifica | modifica el codi]

Event Or Argent Bronze
50 m lliures Frédérick Bousquet
França França
21.49 Stefan Nystrand
Suècia Suècia
21.69 Fabien Gilot
França França
21.76
100 m lliures Alain Bernard
França França
48.49 Yevgeny Lagunov
Rússia Rússia
48.52 William Meynard
França França
48.56
200 m lliures Paul Biedermann
Alemanya Alemanya
1:46.06 Nikita Lobintsev
Rússia Rússia
1:46.51 Sebastiaan Verschuren
Països Baixos Països Baixos
1:46.91
400 m lliures Yannick Agnel
França França
3:46.17 Paul Biedermann
Alemanya Alemanya
3:46.30 Gergő Kis
Hongria Hongria
3:48.14
800 m lliures Sébastien Rouault
França França
7:48.28 CR Christian Kubusch
Alemanya Alemanya
7:49.12 Samuel Pizzetti
Itàlia Itàlia
7:49.94
1500 m lliures Sébastien Rouault
França França
14:55.17 Pál Joensen
Illes Feroe Illes Fèroe
14:56.90 Samuel Pizzetti
Itàlia Itàlia
14:59.76
50 m esquena Camille Lacourt
França França
24.07 Liam Tancock
Regne Unit Regne Unit
24.70 Guy Barnea
Israel Israel
25.04
100 m esquena Camille Lacourt
França França
52.11 ER Jérémy Stravius
França França
53.44 Liam Tancock
Regne Unit Regne Unit
53.86
200 m esquena Stanislav Donets
Rússia Rússia
1:57.18 Markus Rogan
Àustria Àustria
1:57.31 Benjamin Stasiulis
França França
1:57.37
50 m braça Fabio Scozzoli
Itàlia Itàlia
27.38 Dragos Agache
Romania Romania
27.47 Lennart Stekelenburg
Països Baixos Països Baixos
27.51
100 m braça Alexander Dale Oen
Noruega Noruega
59.20 CR Hugues Duboscq
França França
1:00.15 Fabio Scozzoli
Itàlia Itàlia
1:00.41
200 m braça Dániel Gyurta
Hongria Hongria
2:08.95 CR Alexander Dale Oen
Noruega Noruega
2:09.68 Hugues Duboscq
França França
2:11.03
50 m papallona Rafael Muñoz
Espanya Espanya
23.17 Frédérick Bousquet
França França
23.41 Yevgeny Korotyshkin
Rússia Rússia
23.43
100 m papallona Yevgeny Korotyshkin
Rússia Rússia
51.73 CR Joeri Verlinden
Països Baixos Països Baixos
51.82 Konrad Czerniak
Polònia Polònia
52.16
200 m papallona Paweł Korzeniowski
Polònia Polònia
1:55.00 Nikolai Skvortsov
Rússia Rússia
1:56.13 Ioannis Drymonakos
Grècia Grècia
1:57.10
200 m estils individual László Cseh
Hongria Hongria
1:57.73 CR Markus Rogan
Àustria Àustria
1:58.03 Joe Roebuck
Regne Unit Regne Unit
1:59.46
400 m estils individual László Cseh
Hongria Hongria
4:10.95 Dávid Verrasztó
Hongria Hongria
4:12.96 Gal Nevo
Israel Israel
4:15.10
4×100 m lliures relleus Yevgeny Lagunov
Andrey Grechin
Nikita Lobintsev
Danila Izotov
Rússia Rússia
3:12.46 CR Fabien Gilot
Yannick Agnel
William Meynard
Alain Bernard
França França
3:13.29 Stefan Nystrand
Lars Frölander
Robin Andreasson
Jonas Persson
Suècia Suècia
3:15.07
4×200 m lliures relleus Nikita Lobintsev
Danila Izotov
Sergey Perunin
Alexander Sukhorukov
Rússia Rússia
7:06.71 CR Paul Biedermann
Tim Wallburger
Robin Backhaus
Clemens Rapp
Alemanya Alemanya
7:08.13 Yannick Agnel
Clement Lefert
Antton Harambouré
Jérémy Stravius
França França
7:09.70
4×100 m estils relleus Camille Lacourt
Hugues Duboscq
Frédérick Bousquet
Fabien Gilot
França França
3:31.32 CR Stanislav Donets
Roman Sloudnov
Yevgeny Korotyshkin
Yevgeny Lagunov
Rússia Rússia
3:33.29 Nick Driebergen
Lennart Stekelenburg
Joeri Verlinden
Sebastiaan Verschuren
Països Baixos Països Baixos
3:33.99

Competicions femenines[modifica | modifica el codi]

Event Or Argent Bronze
50 m lliures Therese Alshammar
Suècia Suècia
24.45 Hinkelien Schreuder
Països Baixos Països Baixos
24.66 Francesca Halsall
Regne Unit Regne Unit
24.67
100 m lliures Francesca Halsall
Regne Unit Regne Unit
53.58 Aleksandra Gerasimenya
Bielorússia Bielorússia
53.82 Femke Heemskerk
Països Baixos Països Baixos
54.12
200 m lliures Federica Pellegrini
Itàlia Itàlia
1:55.45 CR Silke Lippok
Alemanya Alemanya
1:56.98 Ágnes Mutina
Hongria Hongria
1:57.12
400 m lliures Rebecca Adlington
Regne Unit Regne Unit
4:04.55 Ophélie-Cyrielle Étienne
França França
4:05.40 Lotte Friis
Dinamarca Dinamarca
4:07.10
800 m lliures Lotte Friis
Dinamarca Dinamarca
8:23.27 Ophélie-Cyrielle Étienne
França França
8:24.00 Federica Pellegrini
Itàlia Itàlia
8:24.99
1500 m lliures Lotte Friis
Dinamarca Dinamarca
15:59.13 Grainne Murphy
Irlanda Irlanda
16:02.29 Erika Villaécija
Catalunya Catalunya
16:05.08
50 m esquena Aleksandra Gerasimenya
Bielorússia Bielorússia
27.64 CR Daniela Samulski
Alemanya Alemanya
27.99 Mercedes Peris
Catalunya Catalunya
28.01
100 m esquena Gemma Spofforth
Regne Unit Regne Unit
59.80 Elizabeth Simmonds
Regne Unit Regne Unit
1:00.19 Jenny Mensing
Alemanya Alemanya
1:00.72
200 m esquena Elizabeth Simmonds
Regne Unit Regne Unit
2:07.04 Gemma Spofforth
Regne Unit Regne Unit
2:08.25 Duane da Rocha
Espanya Espanya
2:10.46
50 m braça Yuliya Yefimova
Rússia Rússia
30.29 CR Kate Haywood
Regne Unit Regne Unit
31.12 Jennie Johansson
Suècia Suècia
31.24
100 m braça Yuliya Yefimova
Rússia Rússia
1:06.32 Rikke Møller Pedersen
Dinamarca Dinamarca
Jennie Johansson
Suècia Suècia
1:07.36
200 m braça Anastasia Chaun
Rússia Rússia
2:23.50 CR Sara Nordenstam
Noruega Noruega
2:24.42 Rikke Møller Pedersen
Dinamarca Dinamarca
2:24.99
50 m papallona Therese Alshammar
Suècia Suècia
25.63 Jeanette Ottesen
Dinamarca Dinamarca
25.69 Mélanie Henique
França França
26.09
100 m papallona Sarah Sjöström
Suècia Suècia
57.32 Francesca Halsall
Regne Unit Regne Unit
57.40 Therese Alshammar
Suècia Suècia
57.80
200 m papallona Katinka Hosszú
Hongria Hongria
2:06.71 Zsuzsanna Jakabos
Hongria Hongria
2:07.06 Ellen Gandy
Regne Unit Regne Unit
2:07.54
200 m estils individual Katinka Hosszú
Hongria Hongria
2:10.09 CR Evelyn Verrasztó
Hongria Hongria
2:10.10 Hannah Miley
Regne Unit Regne Unit
2:10.89
400 m estils individual Hannah Miley
Regne Unit Regne Unit
4:33.09 CR Katinka Hosszú
Hongria Hongria
4:36.43 Zsuzsanna Jakabos
Hongria Hongria
4:37.92
4×100 m lliures relleus Daniela Samulski
Silke Lippok
Lisa Vitting
Daniela Schreiber
Alemanya Alemanya
3:37.72 Amy Smith
Francesca Halsall
Jessica Sylvester
Joanne Jackson
Regne Unit Regne Unit
3:38.57 Josefin Lillhage
Therese Alshammar
Sarah Sjöström
Gabriella Fagundez
Suècia Suècia
3:38.81
4×200 m lliures relleus Ágnes Mutina
Eszter Dara
Katinka Hosszú
Evelyn Verrasztó
Hongria Hongria
7:52.49 Coralie Balmy
Ophélie-Cyrielle Étienne
Margaux Farrell
Camille Muffat
França França
7:52.69 Rebecca Adlington
Jazmin Carlin
Hannah Miley
Joanne Jackson
Regne Unit Regne Unit
7:55.29
4×100 m estils relleus Gemma Spofforth
Kate Haywood
Francesca Halsall
Amy Smith
Regne Unit Regne Unit
3:59.72 Henriette Stenkvist
Joline Höstman
Therese Alshammar
Sarah Sjöström
Suècia Suècia
4:01.18 Jenny Mensing
Caroline Ruhnau
Daniela Samulski
Silke Lippok
Alemanya Alemanya
4:03.22

Salts de trampolí[modifica | modifica el codi]

Medaller[modifica | modifica el codi]

 Posició  Estat Or Argent Bronze Total
1 Alemanya Alemanya 5 3 0 8
2 Ucraïna Ucraïna 2 2 0 4
3 Itàlia Itàlia 2 1 0 3
4 Rússia Rússia 1 3 5 9
5 Suècia Suècia 0 1 0 1
6 Bielorússia Bielorússia 0 0 2 1
7 Regne Unit Regne Unit 0 0 1 1
Hongria Hongria 0 0 1 1
Espanya Espanya 0 0 1 1
Total 10 10 10 30

Resultats[modifica | modifica el codi]

Competicions masculines[modifica | modifica el codi]

Event Or Argent Bronze
1 m trampolí Illya Kvasha
Ucraïna Ucraïna
433.90 Patrick Hausding
Alemanya Alemanya
430.25 Javier Illana
Espanya Espanya
414.35
3 m trampolí Patrick Hausding
Alemanya Alemanya
463.20 Ilya Zakharov
Rússia Rússia
458.15 Yevgeni Kuznetsov
Rússia Rússia
455.80
3 m trampolí sincronitzat Illya Kvasha
Oleksiy Prygorov
Ucraïna Ucraïna
431.67 Stephan Feck
Patrick Hausding
Alemanya Alemanya
427.95 Dmitri Sautin
Yuriy Kunakov
Rússia Rússia
410.43
10 m plataforma Sascha Klein
Alemanya Alemanya
534.85 Patrick Hausding
Alemanya Alemanya
516.45 Vadim Kaptur
Bielorússia Bielorússia
515.80
10 m plataforma sincronitzat Sascha Klein
Patrick Hausding
Alemanya Alemanya
478.11 Victor Minibaev
Ilya Zakharov
Rússia Rússia
466.95 Timofei Hordeichik
Vadim Kaptur
Bielorússia Bielorússia
426.03

Competicions femenines[modifica | modifica el codi]

Event Or Argent Bronze
1 m trampolí Tania Cagnotto
Itàlia Itàlia
299.70 Anna Lindberg
Suècia Suècia
293.70 Anastasia Pozdniakova
Rússia Rússia
282.65
3 m trampolí Nadezhda Bazhina
Rússia Rússia
324.10 Anastasia Pozdniakova
Rússia Rússia
316.40 Nóra Barta
Hongria Hongria
291.75
3 m trampolí sincronitzat Tania Cagnotto
Francesca Dallapè
Itàlia Itàlia
327.90 Olena Fedorova
Hanna Pysmenska
Ucraïna Ucraïna
312.00 Anastasia Pozdniakova
Svetlana Filippova
Rússia Rússia
307.50
10 m plataforma Christin Steuer
Alemanya Alemanya
354.50 Noémi Bátki
Itàlia Itàlia
343.80 Yulia Koltunova
Rússia Rússia
340.45
10 m plataforma sincronitzat Christin Steuer
Nora Subschinski
Alemanya Alemanya
319.68 Iulia Prokopchuk
Alina Chaplenko
Ucraïna Ucraïna
306.30 Monique Gladding
Megan Sylvester
Regne Unit Regne Unit
300.66

Competicions per equips[modifica | modifica el codi]

Event Or Argent Bronze
Competició per equips Christin Steuer
Sascha Klein
Alemanya Alemanya
398.15 Yulia Koltunova
Ilya Zakharov
Rússia Rússia
396.35 Claire Febvay
Matthieu Rosset
França França
381.00

Aquesta competició fou una prova i no va comptar per les medalles.

Natació sincronitzada[modifica | modifica el codi]

Medaller[modifica | modifica el codi]

 Posició  Estat Or Argent Bronze Total
1 Rússia Rússia 4 0 0 4
2 Espanya Espanya 0 4 0 4
3 Ucraïna Ucraïna 0 0 4 4
Total 4 4 4 12

Resultats[modifica | modifica el codi]

Event Or Argent Bronze
Rutina lliure individual Natalia Ishchenko
Rússia Rússia
98.900 Andrea Fuentes
Catalunya Catalunya
96.600 Lolita Ananasova
Ucraïna Ucraïna
93.000
Rutina lliure parelles Natalia Ishchenko
Svetlana Romashina
Rússia Rússia
98.700 Ona Carbonell
Andrea Fuentes
Catalunya Catalunya
96.700 Darya Yushko
Kseniya Sydorenko
Ucraïna Ucraïna
93.400
Rutina lliure equip Natalia Ishchenko
Elvira Khasyanova
Darya Korobova
Aleksandra Patskevich
Svetlana Romashina
Alla Shishkina
Anzhelika Timanina
Aleksandra Zueva
Rússia Rússia
99.000 Clara Basiana
Alba María Cabello
Ona Carbonell
Margalida Crespí
Andrea Fuentes
Thaïs Henríquez
Paula Klamburg
Cristina Salvador
Espanya Espanya / Catalunya Catalunya
96.900 Lolita Ananasova
Inha Hiller
Olena Hrechykhina
Juliya Maryanko
Oleksandra Sabada
Kateryna Sadurska
Kseniya Sydorenko
Hanna Oloshyna
Ucraïna Ucraïna
92.800
Rutina amb combinació lliure Anastasiya Yermakova
Natalia Ishchenko
Elvira Khasyanova
Darya Korobova
Olga Kuzhela
Aleksandra Patskevich
Svetlana Romashina
Alla Shishkina
Anzhelika Timanina
Aleksandra Zueva
Rússia Rússia
98.300 Clara Basiana
Alba María Cabello
Ona Carbonell
Margalida Crespí
Andrea Fuentes
Thaïs Henríquez
Paula Klamburg
Irene Montrucchio
Irina Rodríguez
Cristina Salvador
Espanya Espanya / Catalunya Catalunya
97.000 Lolita Ananasova
Inga Gillyer
Olena Grechyknina
Daria Iushko
Olga Knodrashova
Juliya Maryanko
Oleksandra Sabada
Kateryna Sadurska
Kseniya Sydorenko
Anna Voloshyna
Ucraïna Ucraïna
94.100

Natació en aigües obertes[modifica | modifica el codi]

Medaller[modifica | modifica el codi]

 Posició  Estat Or Argent Bronze Total
1 Itàlia Itàlia 2 4 2 8
2 Grècia Grècia 1 1 2 4
3 Alemanya Alemanya 1 1 1 3
4 Rússia Rússia 1 0 2 3
5 Països Baixos Països Baixos 1 0 0 1
Ucraïna Ucraïna 1 0 0 1
7 França França 0 1 1 2
Total 7 7 8 22

Resultats[modifica | modifica el codi]

Competicions masculines[modifica | modifica el codi]

Event Or Argent Bronze
5 km Luca Ferretti
Itàlia Itàlia
58:43.4 Simone Ercoli
Itàlia Itàlia
59:00.5 Simone Ruffini
Itàlia Itàlia
Spyridon Gianniotis
Grècia Grècia
59:15.1
10 km Thomas Lurz
Alemanya Alemanya
1:54:22.5 Valerio Cleri
Itàlia Itàlia
1:54:25.8 Evgeny Drattsev
Rússia Rússia
1:54:26.6
25 km Valerio Cleri
Itàlia Itàlia
5:16:38.3 Bertrand Venturi
França França
5:16:54.7 Joanes Hedel
França França
5:18:57.6

Competicions femenines[modifica | modifica el codi]

Event Or Argent Bronze
5 km Ekaterina Seliverstova
Rússia Rússia
1:02:34.7 Kalliopi Araouzou
Grècia Grècia
1:02:37.3 Marianna Lymperta
Grècia Grècia
1:02:41.3
10 km Linsy Heister
Països Baixos Països Baixos
2:01:06.7 Giorgia Consiglio
Itàlia Itàlia
2:01:07.6 Angela Maurer
Alemanya Alemanya
2:01:08.2
25 km Olga Beresnyeva
Ucraïna Ucraïna
5:48:10.2 Angela Maurer
Alemanya Alemanya
5:48:10.3 Martina Grimaldi
Itàlia Itàlia
5:48:30.8

Competicions mixtes[modifica | modifica el codi]

Event Or Argent Bronze
5 km per equips Kalliopi Araouzou
Antonios Fokaidis
Spyridon Gianniotis
Grècia Grècia
59:03 Rachele Bruni
Simone Ercoli
Simone Ruffini
Itàlia Itàlia
59:55.6 Sergey Bolshakov
Anna Guseva
Daniil Serebrennikov
Rússia Rússia
59:59.5

Referències[modifica | modifica el codi]

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]