Copa del Món de Futbol de 1958

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
Copa del Món de Futbol de 1958
Världsmästerskapet i Fotboll
Sverige 1958
1958 Football World Cup poster.jpg
Detalls del torneig
País organitzador Suècia Suècia
Dates 8 - 29 de juny
Equips 16 (de 3 confederacions)
Estadi(s) 12 (en 12 ciutats organitzadores)
Posicions finals
Campions Gold medal blank.svg Brasil Brasil (1er títol)
Subcampions Silver medal blank.svg Suècia Suècia
Tercer lloc Bronze medal blank.svg França França
Quart lloc Alemanya Alemanya Federal
Estadístiques del torneig
Partits jugats 35
Gols marcats 126 (3.6 per partit)
Espectadors 919.580 (26.274 per partit)
Màxim(s) golejador(s) França Just Fontaine (13 gols)
Soccer ball.svg Accediu al Portal:Futbol

La Copa del Món de Futbol 1958 va ser la sisena edició de la Copa del Món de Futbol i va tenir lloc a Suècia l'any 1958. La competició es disputà entre el 8 de juny i el 29 de juny de 1958 i Brasil fou campiona en derrotar l'equip local Suècia a la final per 5 a 2. Aquest torneig va veure el naixement futbolístic del que més tard en seria un mite, Pelé.

Antecedents[modifica | modifica el codi]

L'elecció de la seu es va fer al congrés de Berna de la FIFA del 1954. Entre els fets destacats cal esmentar la primera participació de la Unió Soviètica i el fet de ser l'únic mundial on es classificaren les quatre seleccions britàniques: Anglaterra, Escòcia, Irlanda del Nord i Gal·les.

Tal com succeí a la Copa del Món de Futbol 1950 la competició vingué marcada per un accident aeri que sofriren els integrants del Manchester United el 6 de febrer de 1958 a Munic, i on van morir diversos integrants de l'equip.

Fou el primer Mundial transmès per televisió a més de setanta països.

Seus[modifica | modifica el codi]

Ciutat Estadi Capacitat
Borås Estadi Ryavallen 19.400
Eskilstuna Estadi Tunavallen 13.103
Estocolm Estadi Råsunda 37.000
Göteborg Estadi Ullevi 43.200
Halmstad Estadi Örjans Vall 18.000
Helsingborg Olympiastadion de Helsingborg 17.000
Malmö Estadi de Malmö 28.000
Norrköping Estadi Iddrotsparken 21.000
Örebro Estadi Eyravallen 12.000
Sandviken Estadi Järnvallen 21.000
Udevalla Estadi Rimnersvallen 17.778
Västerås Estadi Arosvallen 12.000

Equips participants[modifica | modifica el codi]

Equips participants

Per a aquest torneig s'hi van inscriure 53 associacions, pel que es va haver de disputar una ronda de qualificació, per a determinar les setze classificades. En principi una plaça estava assegurada per un representant d'Àsia o Àfrica, però Indonèsia, Egipte i Sudan es negaren a enfrontar-se a Israel. Per tal que aquests darrers no es classifiquessin sense haver disputat cap partit es decidí que s'enfrontessin a un dels eliminats. S'oferí aquesta possibilitat als antics campions Itàlia i Uruguai però aquests refusaren. Finalment Gal·les acceptà i aconseguí la classificació en derrotar el combinat israelita. Suècia, com a organitzador, i Alemanya Occidental com a campió de la darrera edició es classificaren directament.

Les seleccions classificades foren (en cursiva les seleccions debutants):

Equips participants
Bandera d'Alemanya Alemanya Occidental Bandera de Txèquia Txecoslovàquia Hongria Hongria Paraguai Paraguai
Argentina Argentina Escòcia Escòcia Anglaterra Anglaterra Suècia Suècia
Àustria Àustria França França Irlanda del Nord Irlanda del Nord Bandera de la Unió Soviètica Unió Soviètica
Brasil Brasil Gal·les Gal·les Mèxic Mèxic República Federal Socialista de Iugoslàvia Iugoslàvia

Plantilles[modifica | modifica el codi]

Resultats[modifica | modifica el codi]

Primera fase[modifica | modifica el codi]

El format d'aquesta edició canvià respecte al Mundial anterior. A la primera fase s'enfrontaren tots contra tots i no es disputà pròrroga en cas d'empat al final d'un partit. Si el segon i tercer empataven a punts es disputava un partit de desempat. Si aquest restava empatat es classificava l'equip amb millor gol average a la fase de grups. A la segona fase es mantingueren les tradicionals eliminatòries de quarts, semifinals i final.

Grup A[modifica | modifica el codi]

Equip Pts PJ PG PE PP GF GC
Bandera d'Alemanya Alemanya Occidental 4 3 1 2 0 7 5
Bandera de Txèquia Txecoslovàquia 3 3 1 1 1 8 4
Irlanda del Nord Irlanda del Nord 3 3 1 1 1 4 5
Argentina Argentina 2 3 1 0 2 5 10


8 de juny de 1958
Argentina 1-3 Alemanya Occidental Estadi Örjans Vall (Halmstad)
Assistència: 31.156 espectadors
Àrbitre: Reginald Leafe (Anglaterra)
Corbatta 2' Rahn 32', 79'
Seeler 40'
8 de juny de 1958
Irlanda del Nord 1-0 Txecoslovàquia Estadi Örjans Vall (Halmstad)
Assistència: 26.000 espectadors
Àrbitre: Friedrich Seipelt (Àustria)
Cush 16'


11 de juny de 1958
Argentina 3-1 Irlanda del Nord Estadi Örjans Vall (Halmstad)
Assistència: 14.174 espectadors
Àrbitre: Sten Ahlner (Suècia)
Corbatta 38' (p)
Menéndez 55'
Avio 59'
Mc Parland 3'
11 de juny de 1958
Alemanya Occidental 2-2 Txecoslovàquia Olympiastadion (Helsingborg)
Assistència: 25.000 espectadors
Àrbitre: Arthur Ellis (Anglaterra)
Schaefer 59'
Rahn 70'
Dvorak 24' (p)
Zikan 43'


15 de juny de 1958
Alemanya Occidental 2-2 Irlanda del Nord Estadi de Malmö (Malmö)
Assistència: 21.990 espectadors
Àrbitre: Joaquim Campos (Portugal)
Rahn 20'
Seeler 79'
Mc Parland 17', 58'
15 de juny de 1958
Txecoslovàquia 6-1 Argentina Olympiastadion (Helsingborg)
Assistència: 16.448 espectadors
Àrbitre: Arthur Ellis (Anglaterra)
Dvorak 8'
Zikan 17', 40'
Feureisl 69'
Hovorka 82', 89'
Corbatta 65' (p)


Partit de desempat

17 de juny de 1958
Irlanda del Nord 2-1 (pr) Txecoslovàquia Estadi de Malmö (Malmö)
Assistència: 6.196 espectadors
Àrbitre: Maurice Guigue (França)
Mc Parland 44', 91' Zikan 19'

Grup B[modifica | modifica el codi]

Equip Pts PJ PG PE PP GF GC
França França 4 3 2 0 1 11 7
República Federal Socialista de Iugoslàvia Iugoslàvia 4 3 1 2 0 7 6
Paraguai Paraguai 3 3 1 1 1 9 12
Escòcia Escòcia 1 3 0 1 2 4 6


8 de juny de 1958
Iugoslàvia 1-1 Escòcia Estadi Arosvallen (Västerås)
Assistència: 9.591 espectadors
Àrbitre: Raymon Wyssling (Suïssa)
Petakovic 6' Murray 49'
8 de juny de 1958
França 7-3 Paraguai Estadi Idrottsparken (Norrköping)
Assistència: 16.518 espectadors
Àrbitre: Juan Gardeazabal (Espanya)
Fontaine 24', 30', 67'
Piantoni 52'
Wisniewski 61'
Kopa 70'
Amarilla 20', 44' (p)
Romero 50'


11 de juny de 1958
Iugoslàvia 3-2 França Estadi Arosvallen (Västerås)
Assistència: 12.217 espectadors
Àrbitre: Benjamin Griffiths (Gal·les)
Petakovic 16'
Veselinovic 63', 88'
Fontaine 4', 85'
11 de juny de 1958
Paraguai 3-2 Escòcia Estadi Idrottsparken (Norrköping)
Assistència: 11.665 espectadors
Àrbitre: Vincenzo Orlandini (Itàlia)
Agüero 4'
Re 45'
Parodi 73'
Mudie 24'
Collins 74'


15 de juny de 1958
Paraguai 3-3 Iugoslàvia Estadi Tunavallen (Eskilstuna)
Assistència: 13.103 espectadors
Àrbitre: Martin Macko (Txecoslov.)
Parodi 20'
Agüero 52'
Romero 80'
Ognjanovic 18'
Veselinovic 21'
Rajkov 73'
15 de juny de 1958
França 2-1 Escòcia Estadi Eyravallen (Örebro)
Assistència: 13.554 espectadors
Àrbitre: Juan Brozzi (Argentina)
Piantoni 22'
Fontaine 44'
Baird 58'

Grup C[modifica | modifica el codi]

Equip Pts PJ PG PE PP GF GC
Suècia Suècia 5 3 2 1 0 5 1
Hongria Hongria 3 3 1 1 1 6 3
Gal·les Gal·les 3 3 0 3 0 2 2
Mèxic Mèxic 1 3 0 1 2 1 8


8 de juny de 1958
Suècia 3-0 Mèxic Estadi Råsunda (Estocolm)
Assistència: 34.107 espectadors
Àrbitre: Nickolaj Latychev (Unió Sov.)
Simonsson 17', 64'
Liedholm 57' (p)
8 de juny de 1958
Hongria 1-1 Gal·les Estadi Järnvallen (Sandviken)
Assistència: 15.343 espectadors
Àrbitre: José María Codesal (Uruguai)
Bozsik 5' Charles 27'


11 de juny de 1958
Mèxic 1-1 Gal·les Estadi Råsunda (Estocolm)
Assistència: 15.150 espectadors
Àrbitre: Leo Lemesic (Iugoslàvia)
Belmonte 89' Allchurch 32'
12 de juny de 1958
Suècia 2-1 Hongria Estadi Råsunda (Estocolm)
Assistència: 38.850 espectadors
Àrbitre: Johan Mowat (Escòcia)
Hamrin 34', 55' Tichy 77'


15 de juny de 1958
Suècia 0-0 Gal·les Estadi Råsunda (Estocolm)
Assistència: 29.800 espectadors
Àrbitre: Lucien Van Nuffel (Bèlgica)
15 de juny de 1958
Hongria 4-0 Mèxic Estadi Järnvallen (Sandviken)
Assistència: 13.310 espectadors
Àrbitre: Arne Eriksson (Finlàndia)
Tichy 19', 46'
Sandor 54'
Bencsis 69'


Partit de desempat

17 de juny de 1958
Gal·les 2-1 Hongria Estadi Råsunda (Estocolm)
Assistència: 2.832 espectadors
Àrbitre: Nickolaj Latychev (Unió Sov.)
Allchurch 55'
Medwin 76'
Tichy 33'

Grup D[modifica | modifica el codi]

Equip Pts PJ PG PE PP GF GC
Brasil Brasil 5 3 2 1 0 5 0
Bandera de la Unió Soviètica Unió Soviètica 3 3 2 1 1 4 4
Anglaterra Anglaterra 3 3 0 3 0 4 4
Àustria Àustria 1 3 0 1 2 2 7


8 de juny de 1958
Unió Soviètica 2-2 Anglaterra Estadi Ullevi (Göteborg)
Assistència: 49.348 espectadors
Àrbitre: Istvan Zsolt (Hongria)
Simonian 13'
A. Ivanov 55'
Kevan 66'
Finney 85' (p)
8 de juny de 1958
Brasil 3-0 Àustria Estadi Rimnersvallen (Udevalla)
Assistència: 21.000 espectadors
Àrbitre: Maurice Guigue (França)
Altafini 38', 89'
N. Santos 49'


11 de juny de 1958
Unió Soviètica 2-0 Àustria Estadi Ryavallen (Borås)
Assistència: 21.239 espectadors
Àrbitre: Carl Jorgensen (Dinamarca)
A. Ivanov 15'
V. Ivanov 62'
11 de juny de 1958
Brasil 0-0 Anglaterra Estadi Ullevi (Göteborg)
Assistència: 30.000 espectadors
Àrbitre: Albert Dusch (Alemanya)


15 de juny de 1958
Anglaterra 2-2 Àustria Estadi Ryavallen (Borås)
Assistència: 16.800 espectadors
Àrbitre: Jan Bronkhorst (Països Baixos)
Haynes 56'
Kevan 73'
Koller 16'
Koerner 70'
15 de juny de 1958
Brasil 2-0 Unió Soviètica Estadi Ullevi (Göteborg)
Assistència: 50.000 espectadors
Àrbitre: Maurice Guigue (França)
Vavá 2', 65'


Partit de desempat

17 de juny de 1958
Unió Soviètica 1-0 Anglaterra Estadi Ullevi (Göteborg)
Assistència: 23.180 espectadors
Àrbitre: Albert Dusch (Alemanya)
Ilyin 68'

Segona fase[modifica | modifica el codi]

Quarts de final Semifinals Final
                   
19 de juny - Malmö        
 Alemanya Alemanya Federal  1
24 de juny - Göteborg
 Iugoslàvia Iugoslàvia  0  
 Alemanya Alemanya Federal  1
19 de juny - Solna
   Suècia Suècia  3  
 Suècia Suècia  2
29 de juny - Solna
 URSS URSS  0  
 Suècia Suècia  2
19 de juny - Norrköping
   Brasil Brasil  5
 França França  4
24 de juny - Solna
 Irlanda del Nord Irlanda del Nord  0  
 França França  2 Tercer lloc
19 de juny - Goteborg
   Brasil Brasil  5  
 Brasil Brasil  1  Alemanya Alemanya Federal  3
 Gal·les Gal·les  0    França França  6
28 de juny - Göteborg


Quarts de final[modifica | modifica el codi]

19 de juny de 1958
França 4-0 Irlanda del Nord Estadi Idrottsparken (Norrköping)
Assistència: 11.800 espectadors
Àrbitre: Juan Gardeazábal (Espanya)
Wisniewski 22'
Fontaine 55', 63'
Piantoni 68'
19 de juny de 1958
Brasil 1-0 Gal·les Estadi Ullevi (Göteborg)
Assistència: 25.000 espectadors
Àrbitre: Friedrich Seipelt (Àustria)
Pelé 66'
19 de juny de 1958
Suècia 2-0 Unió Soviètica Estadi Råsunda (Estocolm)
Assistència: 45.000 espectadors
Àrbitre: Reginald Leafe (Anglaterra)
Hamrin 49'
Simonsson 88'
19 de juny de 1958
Alemanya Occidental 1-0 Iugoslàvia Estadi de Malmö (Malmö)
Assistència: 20.000 espectadors
Àrbitre: Raymon Wyssling (Suïssa)
Rahn 12'

Semifinals[modifica | modifica el codi]

24 de juny de 1958
Brasil 5-2 França Estadi Råsunda (Estocolm)
Assistència: 27.000 espectadors
Àrbitre: Benjamin Griffiths (Gal·les)
Vavá 2'
Didí 39'
Pelé 52', 64' 75'
Fontaine 9'
Piantoni 83'
24 de juny de 1958
Suècia 3-1 Alemanya Occidental Estadi Ullevi (Göteborg)
Assistència: 50.000 espectadors
Àrbitre: Istvan Zsolt (Hongria)
Skoglund 10'
Gren 31'
Hamrin 88'
Schaefer 28'

Tercer lloc[modifica | modifica el codi]

29 de juny de 1958
França 6-3 Alemanya Occidental Estadi Ullevi (Göteborg)
Assistència: 25.000 espectadors
Àrbitre: Juan Brozzi (Argentina)
Fontaine 16', 36', 78', 89'
Kopa 27' (p)
Douis 50'
Ciesclarczyk 18'
Rahn 52'
Schaefer 84'

Final[modifica | modifica el codi]

28 de juny de 1958
Brasil 5-2 Suècia Estadi Råsunda (Estocolm)
Assistència: 49.737 espectadors
Àrbitre: Maurice Guigue (França)
Vavá 9', 32'
Pelé 55', 90'
Zagallo 68'
Liedholm 3'
Simonsson 80'


Brasil
Campió
BRASIL

Classificació final[modifica | modifica el codi]

Equip Pts PJ PG PE PP GF GC Dif %
1 Brasil Brasil 11 6 5 1 0 16 4 +12 91,7%
2 Suècia Suècia 9 6 4 1 1 12 7 +5 75,0%
3 França França 8 6 4 0 2 23 15 +8 66,7%
4 Bandera d'Alemanya Alemanya Occidental 6 6 2 2 2 12 14 -2 50,0%
5 Gal·les Gal·les 5 5 1 3 1 4 4 0 50,0%
6 Bandera de la Unió Soviètica Unió Soviètica 5 5 2 1 2 5 6 -1 50,0%
7 Irlanda del Nord Irlanda del Nord 5 5 2 1 2 6 10 -4 50,0%
8 República Federal Socialista de Iugoslàvia Iugoslàvia 4 4 1 2 1 7 7 0 50,0%
9 Bandera de Txèquia Txecoslovàquia 3 4 1 1 2 9 6 +3 37,5%
10 Hongria Hongria 3 4 1 1 2 7 5 +2 37,5%
11 Anglaterra Anglaterra 3 4 0 3 1 4 5 -1 37,5%
12 Paraguai Paraguai 3 3 1 1 1 9 12 -3 50,0%
13 Argentina Argentina 2 3 1 0 2 5 10 -5 33,3%
14 Escòcia Escòcia 1 3 0 1 2 4 6 -2 16,7%
15 Àustria Àustria 1 3 0 1 2 2 7 -5 16,7%
16 Mèxic Mèxic 1 3 0 1 2 1 8 -7 16,7%

Golejadors[modifica | modifica el codi]

13 gols
6 gols
5 gols
4 gols
3 gols
 
2 gols
 
1 gol
 

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Copa del Món de Futbol de 1958