Copa del Món de ciclisme en pista de 2009-2010

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca

Copa del Món de ciclisme en pista de 2009-2010

Dades del campionat
Data Del 30 d'octubre de 2009
al 24 de gener de 2010
Proves 4

La Copa del Món de ciclisme en pista de 2009-2010 va ser la 18a edició de la Copa del Món de ciclisme en pista. Es va celebrar del 30 d'octubre de 2009 al 24 de gener de 2010 amb la disputa de quatre proves.

Proves[modifica | modifica el codi]

Data Lloc
30-1 novembre 2009 GBR Manchester
19-21 novembre 2009 AUS Melbourne
10-12 desembre 2009 COL Cali
22-24 gener 2010 CHN Pequín

Resultats[modifica | modifica el codi]

Masculins[modifica | modifica el codi]

Event Guanyador Segon Tercer
Manchester
Keirin Flag of the United Kingdom.svg Chris Hoy (GBR) Flag of Greece.svg Christos Volikakis (GRE) Flag of Germany.svg Maximilian Levy (GER)
Quilòmetre Flag of Germany.svg Stefan Nimke (GER) Flag of the United Kingdom.svg David Daniell (GBR) Flag of the People's Republic of China.svg Wang Chongyang (CHN)
Velocitat Flag of the United Kingdom.svg Chris Hoy (GBR) Flag of the United Kingdom.svg Matthew Crampton (GBR) Flag of the United Kingdom.svg Jason Kenny (GBR)
Velocitat per equips GBR Team Sky + Hd
Ross Edgar
Chris Hoy
Jamie Staff
 Regne Unit
Matthew Crampton
David Daniell
Jason Kenny
 Alemanya
Robert Förstemann
Stefan Nimke
Tobias Wächter
Persecució Flag of the United Kingdom.svg Geraint Thomas (GBR) Flag of Belgium.svg Dominique Cornu (BEL) Flag of Ukraine.svg Vitaliy Shchedov (UKR)
Persecució per equips  Regne Unit
Edward Clancy
Steven Burke
Geraint Thomas
Andrew Tennant
 Espanya
Sergi Escobar
David Muntaner
Antoni Tauler
Eloy Teruel
 Ucraïna
Maksym Fonrabe
Maxim Polischuk
Vitaliy Shchedov
Roman Kononenko
Puntuació Flag of the United Kingdom.svg Chris Newton (GBR) Flag of Hong Kong.svg Ho Ting Kwok (HKG) Flag of Germany.svg Roger Kluge (GER)
Scratch Flag of Russia.svg Ivan Kovaliov (RUS) Flag of Poland.svg Lukasz Bujko (POL) Flag of Ukraine.svg Sergiy Lagkuti (UKR)
Madison  Bèlgica
Tim Mertens
Kenny De Ketele
 Alemanya
Roger Kluge
Robert Bartko
 Rússia
Sergey Kolesnikov
Alexey Shmidt
Melbourne
Keirin Flag of Germany.svg Carsten Bergemann (GER) Flag of Malaysia.svg Azizulhasni Awang (MAS) Flag of Malaysia.svg Josiah Ng Onn Lam (MAS)
Quilòmetre Flag of Australia.svg Scott Sunderland (AUS) Flag of the People's Republic of China.svg Wang Chongyang (CHN) Flag of the Netherlands.svg Teun Mulder (NED)
Velocitat Flag of Australia.svg Shane Perkins (AUS) Flag of France.svg Kévin Sireau (FRA) Flag of the United Kingdom.svg Matthew Crampton (GBR)
Velocitat per equips AUS Team Jayco
Scott Sunderland
Shane Perkins
Daniel Ellis
 Alemanya
Carsten Bergemann
René Enders
Tobias Wächter
 Rússia
Sergey Borisov
Denís Dmítriev
Sergey Kucherov
Persecució Flag of New Zealand.svg Jesse Sergent (NZL) Flag of Australia.svg Rohan Dennis (AUS) Flag of Ukraine.svg Vitaliy Shchedov (UKR)
Persecució per equips  Austràlia
Rohan Dennis
Luke Durbridge
Michael Hepburn
Cameron Meyer
 Regne Unit
Edward Clancy
Steven Burke
Andrew Fenn
Andrew Tennant
 Nova Zelanda
Sam Bewley
Peter Latham
Marc Ryan
Jesse Sergent
Puntuació Flag of Australia.svg Cameron Meyer (AUS) Flag of Greece.svg Ioánnis Tamourídis (GRE) Flag of Poland.svg Łukasz Bujko (POL)
Scratch Flag of New Zealand.svg Thomas Scully (NZL) Flag of Poland.svg Lukasz Bujko (POL) Flag of Russia.svg Viktor Shmalko (RUS)
Madison  Nova Zelanda
Marc Ryan
Thomas Scully
 Alemanya
Robert Bengsch
Marcel Kalz
 Ucraïna
Sergiy Lagkuti
Mykhaylo Radionov
Cali
Keirin Flag of France.svg Michaël D'Almeida (FRA) Flag of the Netherlands.svg Teun Mulder (NED) Flag of Ukraine.svg Andriy Vynokourov (UKR)
Quilòmetre Flag of France.svg Michaël D'Almeida (FRA) Flag of France.svg François Pervis (FRA) Flag of Ukraine.svg Yevhen Bolibrukh (UKR)
Velocitat Flag of France.svg Kévin Sireau (FRA) Flag of Germany.svg Robert Förstemann (GER) Flag of Germany.svg Maximilian Levy (GER)
Velocitat per equips FRA Cofidis
Teun Mulder
Kévin Sireau
François Pervis
 Alemanya
Robert Förstemann
Maximilian Levy
Mathias Stumpf
 Ucraïna
Yevhen Bolibrukh
Yuriy Tsyupyk
Andriy Vynokourov
Persecució Flag of Ukraine.svg Vitaliy Popkov (UKR) Flag of Colombia.svg Juan Esteban Arango (COL) Flag of Lithuania.svg Gediminas Bagdonas (LTU)
Persecució per equips  Colòmbia
Juan Esteban Arango
Arles Castro
Edwin Ávila
Weimar Roldán
RUS Lokomotiv
Artur Ershov
Valery Kaykov
Evgeny Shalunov
Kirill Sveshnikov
 Espanya
Pablo Bernal
Ramon Domene
Sergi Escobar
Lluís Mas
Puntuació Flag of Greece.svg Ioánnis Tamourídis (GRE) Flag of Belgium.svg Iljo Keisse (BEL) Flag of Germany.svg Marcel Barth (GER)
Scratch Flag of Argentina.svg Ángel Darío Colla (ARG) Flag of Germany.svg Erik Mohs (GER) Flag of Colombia.svg Leonardo Duque (COL)
Madison  Alemanya
Marcel Barth
Erik Mohs
RUS Lokomotiv
Artur Ershov
Valery Kaykov
 Colòmbia
Carlos Ospina
Carlos Urán
Pequín
Keirin Flag of Malaysia.svg Azizulhasni Awang (MAS) Flag of Australia.svg Jason Niblett (AUS) Flag of Australia.svg Daniel Ellis (AUS)
Quilòmetre Flag of the People's Republic of China.svg Zhang Miao (CHN) Flag of Germany.svg Joachim Eilers (GER) Flag of Poland.svg Kamil Kuczynski (POL)
Velocitat Flag of New Zealand.svg Edward Dawkins (NZL) Flag of France.svg Michaël D'Almeida (FRA) Flag of France.svg François Pervis (FRA)
Velocitat per equips  República Popular de la Xina
Cheng Changsong
Zhang Lei
Zhang Miao
AUS Team Jayco
Scott Sunderland
Shane Perkins
Daniel Ellis
 França
Grégory Baugé
Thierry Jollet
Michaël D'Almeida
Persecució Flag of Ukraine.svg Vitaliy Shchedov (UKR) Flag of Australia.svg Michael Hepburn (AUS) Flag of Russia.svg Valery Kaykov (RUS)
Persecució per equips  Austràlia
Leigh Howard
Luke Durbridge
Michael Hepburn
Cameron Meyer
 Països Baixos
Levi Heimans
Arno van der Zwet
Tim Veldt
Sipke Zijlstra
 Nova Zelanda
Thomas Scully
Shane Archbold
Myron Simpson
Aaron Gate
Puntuació Flag of Canada.svg Zachary Bell (CAN) Flag of Hong Kong.svg Ho Ting Kwok (HKG) Flag of New Zealand.svg Thomas Scully (NZL)
Scratch Flag of Canada.svg Zachary Bell (CAN) Flag of New Zealand.svg Hayden Godfrey (NZL) Flag of Austria.svg Werner Riebenbauer (AUT)
Madison  Hong Kong
Ho Ting Kwok
Ho Choi Ki
 Itàlia
Angelo Ciccone
Elia Viviani
 Nova Zelanda
Thomas Scully
Myron Simpson

Femenins[modifica | modifica el codi]

Event Guanyadora Segona Tercera
Manchester
Keirin Flag of Lithuania.svg Simona Krupeckaitė (LTU) Flag of the People's Republic of China.svg Guo Shuang (CHN) Flag of Australia.svg Anna Meares (AUS)
500 m. contrarellotge Flag of Australia.svg Anna Meares (AUS) Flag of the United Kingdom.svg Victoria Pendleton (GBR) Flag of the Netherlands.svg Willy Kanis (NED)
Velocitat Flag of the United Kingdom.svg Victoria Pendleton (GBR) Flag of the People's Republic of China.svg Guo Shuang (CHN) Flag of Lithuania.svg Simona Krupeckaitė (LTU)
Velocitat per equips  Austràlia
Kaarle McCulloch
Anna Meares
 Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
 Alemanya
Dana Glöss
Miriam Welte
Persecució Flag of the United Kingdom.svg Wendy Houvenaghel (GBR) Flag of Australia.svg Josephine Tomic (AUS) Flag of the Netherlands.svg Vera Koedooder (NED)
Persecució per equips  Regne Unit
Elizabeth Armitstead
Wendy Houvenaghel
Joanna Rowsell
 Alemanya
Lisa Brennauer
Verena Jooß
Madeleine Sandig
 Austràlia
Tess Downing
Belinda Goss
Josephine Tomic
Puntuació Flag of the United Kingdom.svg Elizabeth Armitstead (GBR) Flag of Cuba.svg Yumari González (CUB) Flag of Russia.svg Ievguénia Romaniüta (RUS)
Scratch Flag of Australia.svg Belinda Goss (AUS) Flag of Russia.svg Ievguénia Romaniüta (RUS) Flag of the United States.svg Shelley Olds (USA)
Melbourne
Keirin Flag of Australia.svg Anna Meares (AUS) Flag of the People's Republic of China.svg Guo Shuang (CHN) Flag of Germany.svg Christin Muche (GER)
500 m. contrarellotge Flag of Australia.svg Anna Meares (AUS) Flag of Australia.svg Kaarle McCulloch (AUS) Flag of France.svg Sandie Clair (FRA)
Velocitat Flag of Australia.svg Anna Meares (AUS) Flag of the People's Republic of China.svg Guo Shuang (CHN) Flag of the Netherlands.svg Willy Kanis (NED)
Velocitat per equips  República Popular de la Xina
Gong Jinjie
Lin Junhong
 Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
 Austràlia
Emily Rosemond
Anna Meares
Persecució Flag of the United Kingdom.svg Wendy Houvenaghel (GBR) Flag of New Zealand.svg Alison Shanks (NZL) Flag of Ukraine.svg Léssia Kalitovska (UKR)
Persecució per equips  Nova Zelanda
Kaytee Boyd
Lauren Ellis
Alison Shanks
 Regne Unit
Katie Colclough
Wendy Houvenaghel
Joanna Rowsell
 Austràlia
Ashlee Ankudinoff
Sarah Kent
Josephine Tomic
Puntuació Flag of Italy.svg Giorgia Bronzini (ITA) Flag of the United States.svg Shelley Olds (USA) Flag of Germany.svg Madeleine Sandig (GER)
Scratch Flag of Russia.svg Ievguénia Romaniüta (RUS) Flag of Italy.svg Giorgia Bronzini (ITA) Flag of the United States.svg Theresa Cliff-Ryan (USA)
Cali
Keirin Flag of Germany.svg Christin Muche (GER) Flag of Australia.svg Emily Rosemond (AUS) Flag of Colombia.svg Diana García (COL)
500 m. contrarellotge Flag of Lithuania.svg Simona Krupeckaitė (LTU) Flag of the Netherlands.svg Willy Kanis (NED) Flag of Cuba.svg Lisandra Guerra (CUB)
Velocitat Flag of Lithuania.svg Simona Krupeckaitė (LTU) Flag of the Netherlands.svg Willy Kanis (NED) Flag of Cuba.svg Lisandra Guerra (CUB)
Velocitat per equips  Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
 Lituània
Simona Krupeckaitė
Gintarė Gaivenytė
 Rússia
Victoria Baranova
Olga Streltsova
Persecució Flag of the United States.svg Sarah Hammer (USA) Flag of Canada.svg Tara Whitten (CAN) Flag of Lithuania.svg Vilija Sereikaitė (LTU)
Persecució per equips  Canadà
Tara Whitten
Laura Brown
Stephanie Roorda
 Estats Units
Dotsie Bausch
Sarah Hammer
Lauren Tamayo
 Lituània
Vaida Pikauskaite
Vilija Sereikaitė
Aušrinė Trebaitė
Puntuació Flag of Italy.svg Giorgia Bronzini (ITA) Flag of Canada.svg Tara Whitten (CAN) Flag of Germany.svg Charlotte Becker (GER)
Scratch Flag of Belarus.svg Tatsiana Sharakova (BLR) Flag of Italy.svg Giorgia Bronzini (ITA) Flag of Cuba.svg Yumari González (CUB)
Pequín
Keirin Flag of the People's Republic of China.svg Guo Shuang (CHN) Flag of Germany.svg Miriam Welte (GER) Flag of Hong Kong.svg Lee Wai Sze (HKG)
500 m. contrarellotge Flag of the Netherlands.svg Willy Kanis (NED) Flag of the People's Republic of China.svg Gong Jinjie (CHN) Flag of Australia.svg Anna Meares (AUS)
Velocitat Flag of the People's Republic of China.svg Guo Shuang (CHN) Flag of Australia.svg Anna Meares (AUS) Flag of the People's Republic of China.svg Lin Junhong (CHN)
Velocitat per equips  República Popular de la Xina
Gong Jinjie
Lin Junhong
 Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
 Austràlia
Anna Meares
Emily Rosemond
Persecució Flag of New Zealand.svg Alison Shanks (NZL) Flag of Lithuania.svg Vilija Sereikaitė (LTU) Flag of Canada.svg Tara Whitten (CAN)
Persecució per equips  Austràlia
Ashlee Ankudinoff
Sarah Kent
Josephine Tomic
 Nova Zelanda
Lauren Ellis
Jaime Nielsen
Alison Shanks
 Canadà
Tara Whitten
Laura Brown
Stephanie Roorda
Puntuació Flag of Australia.svg Megan Dunn (AUS) Flag of Azerbaijan.svg Elena Tchalykh (AZE) Flag of Italy.svg Giorgia Bronzini (ITA)
Scratch Flag of the Netherlands.svg Vera Koedooder (NED) Flag of Lithuania.svg Aušrinė Trebaitė (LTU) Flag of Russia.svg Ievguénia Romaniüta (RUS)

Classificacions[modifica | modifica el codi]

Països[modifica | modifica el codi]

Rang País/Equip Manchester Melbourne Cali Pequín Total
1 Alemanya Alemanya 96 93 100 53 342
2 Austràlia Austràlia 86 124 16 99 325
3 Països Baixos Països Baixos 73 58 37 57 225
4 Regne Unit Regne Unit 129 70 13 11 223
5 República Popular de la Xina Xina 41 62 0 105 208
6 Nova Zelanda Nova Zelanda 1 93 6 83 183
7 França França 23 29 55 53 160
8 Lituània Lituània 40 5 78 17 140
9 Ucraïna Ucraïna 27 42 38 25 132
10 AUS Team Jayco 23 69 0 34 126

Masculins[modifica | modifica el codi]

Keirin[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1. MAS Azizulhasni Awang 10 12 22
2. DEU Maximilian Levy 8 7 7 22
3. AUS Jason Niblett 7 10 19
4. MAS Josiah Ng Onn Lam 8 5 13
5. FRA Michaël D'Almeida 12 12

Quilòmetre contrarellotge[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1. CHN Wang Chongyang 8 10 6 24
2. AUS Scott Sunderland 6 12 3 21
3. GBR David Daniell 10 7 17
4. CZE Tomáš Babek 7 7 14
5. CHN Miao Zhang 12 12

Velocitat[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1. FRA Kévin Sireau 10 12 22
2. AUS Shane Perkins 7 12 19
3. GBR Matthew Crampton 10 8 18
4. FRA Michaël D'Almeida 3 3 10 16
5. DEU Maximilian Levy 8 7 15

Persecució[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1. UKR Vitaliy Shchedov 8 8 12 28
2. RUS Valery Kaykov 7 8 15
3. UKR Vitaliy Popkov 12 12
4. NZL Jesse Sergent 12 12
5. GBR Geraint Thomas 12 12

Velocitat per equips[modifica | modifica el codi]

Pos. Equip Man Mel Cal Peq Pts
1. Alemanya Alemanya 8 10 10 5 33
2. AUS Team Jayco 6 12 10 28
3. FRA Cofidis 2 5 12 4 23
4. República Popular de la Xina Xina 4 12 16
5. RUS Moscow Track Team 7 7 14

Persecució per equips[modifica | modifica el codi]

Pos. Equip Man Mel Cal Peq Pts
1. Regne Unit Regne Unit 12 10 3 25
2. Austràlia Austràlia 12 12 24
3. Espanya Espanya 10 2 8 20
4. Països Baixos Països Baixos 4 6 10 20
5. Ucraïna Ucraïna 8 3 7 18

Scratch[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1. POL Łukasz Bujko 10 10 2 22
2. CAN Zachary Bell 12 12
ARG Ángel Darío Colla 12 12
NZL Thomas Scully 12 12
RUS Ivan Kovalev 12 12

Madison[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1. Alemanya Alemanya 10 10 12 32
2. Nova Zelanda Nova Zelanda 12 8 20
3. Bèlgica Bèlgica 12 7 1 20
4. Dinamarca Dinamarca 6 6 4 16
5. Itàlia Itàlia 5 10 15

Puntuació[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1. GRE Ioánnis Tamourídis 10 12 22
2. HKG Ho Ting Kwok 10 10 20
3. CAN Zach Bell 10 12 22
4. GBR Chris Newton 12 6 18
5. POL Łukasz Bujko 7 8 15


Femenins[modifica | modifica el codi]

Keirin[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1. CHN Guo Shuang 10 10 12 32
2. DEU Christin Muche 8 12 20
3. AUS Anna Meares 8 12 20
4. LTU Simona Krupeckaitė 12 7 19
5. NED Agnes Ronner 7 7 14

500 metres contrarellotge[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1. AUS Anna Meares 12 12 8 32
2. NED Willy Kanis 8 10 12 30
3. LTU Simona Krupeckaitė 7 12 19
4. AUS Kaarle McCulloch 10 7 17
5. CHN Gong Jinjie 5 10 15

Velocitat[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1. CHN Guo Shuang 10 10 12 32
2. AUS Anna Meares 6 12 10 28
3. NED Willy Kanis 4 8 10 6 28
4. LTU Simona Krupeckaitė 8 12 20
5. GBR Victoria Pendleton 12 12

Persecució[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1. GBR Wendy Houvenaghel 12 12 24
2. NZL Alison Shanks 10 12 22
3. LTU Vilija Sereikaitė 8 10 18
CAN Tara Whitten 10 8 18
5. AUS Josephine Tomic 10 7 17

Velocitat per equips[modifica | modifica el codi]

Pos. Equip Man Mel Cal Peq Pts
1. Països Baixos Països Baixos 10 10 12 10 42
2. Austràlia Austràlia 12 8 8 28
3. República Popular de la Xina Xina 12 12 24
4. Rússia Rússia 6 8 3 17
5. França França 4 7 6 17

Persecució per equips[modifica | modifica el codi]

Pos. Equip Man Mel Cal Peq Pts
1. Austràlia Austràlia 8 8 12 28
2. Nova Zelanda Nova Zelanda 12 10 22
Regne Unit Regne Unit 12 10 22
4. Canadà Canadà 12 8 20
5. Lituània Lituània 3 8 7 18

Scratch[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1. RUS Ievguénia Romaniüta 10 12 8 30
2. ITA Giorgia Bronzini 10 10 6 26
3. NED Vera Koedooder 6 12 18
4. AUS Belinda Goss 12 4 16
5. HKG Xiao Juan Diao 6 7 13

Puntuació[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1. ITA Giorgia Bronzini 12 12 8 32
2. BLR Tatsiana Sharakova 7 6 7 20
3. CUB Yumari González 8 7 15
4. RUS Ievguénia Romaniüta 10 7 13
5. CAN Tara Whitten 10 3 13

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Copa del Món de ciclisme en pista de 2009-2010 Modifica l'enllaç a Wikidata