Copa del Món de ciclisme en pista de 2011-2012

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca

Copa del Món de ciclisme en pista de 2011-2012

Dades del campionat
Data Del 4 de novembre de 2011
al 19 de febrer de 2012
Proves 4

La Copa del Món de ciclisme en pista de 2011-2012 va ser la 20a edició de la Copa del Món de ciclisme en pista. Es va celebrar del 4 de novembre de 2011 al 19 de febrer de 2012 amb la disputa de quatre proves.

Proves[modifica | modifica el codi]

Data Lloc
4-6 novembre 2011 KAZ Astanà
1-3 desembre 2011 COL Cali
20-22 gener 2012 CHN Pequín
17-19 febrer 2012 GBR Londres

Resultats[modifica | modifica el codi]

Masculins[modifica | modifica el codi]

Event Guanyador Segon Tercer
Astanà
Keirin Flag of Greece.svg Christos Volikakis (GRE) Flag of the United Kingdom.svg Chris Hoy (GBR) Flag of Russia.svg Sergei Borisov (RUS)
Persecució Flag of Australia.svg Glenn O'Shea (AUS) Flag of Belgium.svg Dominique Cornu (BEL) Flag of Germany.svg Nikias Arndt (GER)
Persecució per equips RUS RusVelo
Evgueni Kovalev
Ivan Kovaliov
Aleksei Màrkov
Alexander Serov
 Austràlia
Edward Bissaker
Alexander Edmondson
Mitchell Mulhern
Glenn O'Shea
 Països Baixos
Levi Heimans
Jenning Huizenga
Arno van der Zwet
Wim Stroetinga
Velocitat Flag of the United Kingdom.svg Chris Hoy (GBR) Flag of Russia.svg Denís Dmítriev (RUS) Flag of Australia.svg Shane Perkins (AUS)
Velocitat per equips GER Team Erdgas.2012
Joachim Eilers
Robert Förstemann
Maximilian Levy
AUS Team Jayco-AIS
Matthew Glaetzer
Shane Perkins
Scott Sunderland
 França
Mickaël Bourgain
Michaël D'Almeida
Kévin Sireau
Scratch Flag of Belgium.svg Gijs Van Hoecke (BEL) Flag of Argentina.svg Ángel Darío Colla (ARG) Flag of Germany.svg Nikias Arndt (GER)
Madison  Austràlia
Alexander Edmondson
Glenn O'Shea
 Suïssa
Silvan Dillier
Loïc Perizzolo
RUS Lokosphinx
Artur Ershov
Kirill Sveshnikov
Òmnium Flag of Germany.svg Roger Kluge (GER) Flag of South Korea.svg Cho Ho-sung (KOR) Flag of Italy.svg Elia Viviani (ITA)
Cali
Quilòmetre Flag of France.svg François Pervis (FRA) Flag of New Zealand.svg Simon van Velthooven (NZL) Flag of the Czech Republic.svg Filip Ditzel (CZE)
Keirin Flag of Germany.svg Maximilian Levy (GER) Flag of France.svg François Pervis (FRA) Flag of Venezuela.svg Hersony Canelón (VEN)
Persecució per equips  Nova Zelanda
Sam Bewley
Aaron Gate
Marc Ryan
Jesse Sergent
 Austràlia
Luke Durbridge
Rohan Dennis
Michael Hepburn
Mitchell Mulhern
 Dinamarca
Niki Byrgesen
Casper Folsach
Rasmus Christian Quaade
Christian Ranneries
Velocitat Flag of Germany.svg Stefan Bötticher (GER) Flag of Germany.svg Maximilian Levy (GER) Flag of Germany.svg Robert Förstemann (GER)
Velocitat per equips  Alemanya
Rene Enders
Maximilian Levy
Stefan Nimke
GER Team Erdgas.2012
Joachim Eilers
Robert Förstemann
Stefan Bötticher
 Veneçuela
César Marcano
Hersony Canelón
Ángel Pulgar
Puntuació Flag of Spain.svg Unai Elorriaga (ESP) Flag of Belgium.svg Ingmar De Poortere (BEL) Flag of Colombia.svg Edwin Ávila (COL)
Madison  Colòmbia
Juan Esteban Arango
Weimar Roldán
 França
Morgan Kneisky
Vivien Brisse
 Suïssa
Cyrille Thièry
Loïc Perizzolo
Òmnium Flag of Colombia.svg Juan Esteban Arango (COL) Flag of Canada.svg Zach Bell (CAN) Flag of France.svg Bryan Coquard (FRA)
Pequín
Keirin Flag of France.svg François Pervis (FRA) Flag of Russia.svg Sergei Borisov (RUS) Flag of Australia.svg Andrew Taylor (AUS)
Persecució Flag of New Zealand.svg Peter Latham (NZL) Flag of Australia.svg Mitchell Mulhern (AUS) Flag of France.svg Kévin Labèque (FRA)
Persecució per equips RUS RusVelo
Evgueni Kovalev
Ivan Kovaliov
Aleksei Màrkov
Alexander Serov
 Austràlia
Edward Bissaker
Alexander Edmondson
Michael Freiberg
Mitchell Mulhern
 Nova Zelanda
Wes Gough
Cameron Joseph Karwowski
Peter Latham
Myron Simpson
Velocitat Flag of France.svg Charlie Conord (FRA) Flag of the People's Republic of China.svg Zhang Lei (CHN) Flag of Russia.svg Denís Dmítriev (RUS)
Velocitat per equips RUS Moscow Track Team
Sergei Kucherov
Denís Dmítriev
Sergei Borisov
 República Popular de la Xina
Cheng Changsong
Zhang Lei
Zhang Miao
 Nova Zelanda
Matthew Archibald
Edward Dawkins
Simon Van Velthooven
Scratch Flag of Russia.svg Kirill Sveshnikov (RUS) Flag of Spain.svg Albert Torres (ESP) Flag of Belarus.svg Aliaksandr Lisouski (BLR)
Madison  República Txeca
Martin Bláha
Vojtěch Hačecký
 Bèlgica
Kenny De Ketele
Tim Mertens
 Espanya
David Muntaner
Albert Torres
Òmnium Flag of Australia.svg Glenn O'Shea (AUS) Flag of France.svg Bryan Coquard (FRA) Flag of Germany.svg Nikias Arndt (GER)
Londres
Quilòmetre Flag of Germany.svg Stefan Nimke (GER) Flag of France.svg Michaël D'Almeida (FRA) Flag of New Zealand.svg Simon van Velthooven (NZL)
Keirin Flag of the United Kingdom.svg Chris Hoy (GBR) Flag of Germany.svg René Enders (GER) Flag of France.svg Mickaël Bourgain (FRA)
Persecució per equips  Austràlia
Jack Bobridge
Rohan Dennis
Michael Hepburn
Alexander Edmondson
 Regne Unit
Steven Burke
Edward Clancy
Peter Kennaugh
Geraint Thomas
 Nova Zelanda
Sam Bewley
Aaron Gate
Marc Ryan
Westley Gough
Velocitat Flag of the United Kingdom.svg Chris Hoy (GBR) Flag of Germany.svg Maximilian Levy (GER) Flag of Germany.svg Robert Förstemann (GER)
Velocitat per equips  Alemanya
Rene Enders
Maximilian Levy
Robert Förstemann
 França
Grégory Baugé
Michaël D'Almeida
Kévin Sireau
 Regne Unit
Ross Edgar
Jason Kenny
Chris Hoy
Puntuació Flag of Spain.svg Albert Torres (ESP) Flag of Russia.svg Kirill Sveshnikov (RUS) Flag of Russia.svg Artur Ershov (RUS)
Òmnium Flag of Colombia.svg Juan Esteban Arango (COL) Flag of South Korea.svg Cho Ho-sung (KOR) Flag of Canada.svg Zach Bell (CAN)

Femenins[modifica | modifica el codi]

Event Guanyadora Segona Tercera
Astanà
500 m. contrarellotge Flag of Belarus.svg Olga Panarina (BLR) Flag of France.svg Sandie Clair (FRA) Flag of Germany.svg Miriam Welte (GER)
Keirin Flag of France.svg Clara Sanchez (FRA) Flag of Germany.svg Kristina Vogel (GER) Flag of Russia.svg Ekaterina Gnidenko (RUS)
Velocitat Flag of Ukraine.svg Lyubov Shulika (UKR) Flag of Australia.svg Anna Meares (AUS) Flag of Belarus.svg Olga Panarina (BLR)
Velocitat per equips  Austràlia
Anna Meares
Kaarle McCulloch
 Ucraïna
Olena Tsos
Lyubov Shulika
 Alemanya
Miriam Welte
Kristina Vogel
Persecució per equips  Països Baixos
Kirsten Wild
Amy Pieters
Eleonora van Dijk
 República Popular de la Xina
Jiang Fan
Jiang Wenwen
Liang Jing
 Alemanya
Lisa Brennauer
Charlotte Becker
Madeleine Sandig
Puntuació Flag of South Korea.svg Na Ah-Reum (KOR) Flag of Germany.svg Stephanie Pohl (GER) Flag of Italy.svg Elena Cecchini (ITA)
Òmnium Flag of Russia.svg Ievguénia Romaniüta (RUS) Flag of the United Kingdom.svg Danielle King (GBR) Flag of the People's Republic of China.svg Huang Li (CHN)
Cali
Keirin Flag of Lithuania.svg Simona Krupeckaitė (LTU) Flag of Germany.svg Kristina Vogel (GER) Flag of France.svg Virginie Cueff (FRA)
Velocitat Flag of Germany.svg Kristina Vogel (GER) Flag of France.svg Virginie Cueff (FRA) Flag of Russia.svg Viktoria Baranova (RUS)
Velocitat per equips  Alemanya
Kristina Vogel
Miriam Welte
 Ucraïna
Olena Tsos
Lyubov Shulika
 Rússia
Anastàsia Vóinova
Viktoria Baranova
Persecució Flag of New Zealand.svg Alison Shanks (NZL) Flag of the United Kingdom.svg Wendy Houvenaghel (GBR) Flag of Ukraine.svg Léssia Kalitovska (UKR)
Persecució per equips  Regne Unit
Laura Trott
Wendy Houvenaghel
Sarah Storey
 Nova Zelanda
Lauren Ellis
Jaime Nielsen
Alison Shanks
 Estats Units
Sarah Hammer
Jennie Reed
Lauren Tamayo
Scratch Flag of Belgium.svg Kelly Druyts (BEL) Flag of Poland.svg Katarzyna Pawłowska (POL) Flag of South Korea.svg Ah Reum Na (KOR)
Òmnium Flag of the United States.svg Sarah Hammer (USA) Flag of Canada.svg Tara Whitten (CAN) Flag of the United Kingdom.svg Laura Trott (GBR)
Pequín
500 m. contrarellotge Flag of Cuba.svg Lisandra Guerra (CUB) Flag of Russia.svg Anastàsia Vóinova (RUS) Flag of the People's Republic of China.svg Jingjing Shi (CHN)
Keirin Flag of the People's Republic of China.svg Guo Shuang (CHN) Flag of Lithuania.svg Simona Krupeckaitė (LTU) Flag of Venezuela.svg Daniela Larreal (VEN)
Velocitat Flag of the People's Republic of China.svg Guo Shuang (CHN) Flag of Lithuania.svg Simona Krupeckaitė (LTU) Flag of the People's Republic of China.svg Junhong Lin (CHN)
Velocitat per equips  República Popular de la Xina
Guo Shuang
Gong Jinjie
 Lituània
Simona Krupeckaitė
Gintarė Gaivenytė
CHN Max Success Pro Cycling
Xu Yulei
Jingjing Shi
Persecució per equips  Ucraïna
Svitlana Galyuk
Eilezaveta Bochkareva
Lyubov Shulika
 Bielorússia
Tatsiana Sharakova
Aksana Papko
Alena Dylko
 República Popular de la Xina
Jiang Fan
Jiang Wenwen
Liang Jing
Puntuació Flag of Belarus.svg Aksana Papko (BLR) Flag of Poland.svg Katarzyna Pawłowska (POL) Flag of Russia.svg Victoria Kondel (RUS)
Òmnium Flag of Russia.svg Ievguénia Romaniüta (RUS) Flag of the People's Republic of China.svg Huang Li (CHN) Flag of Poland.svg Malgorzata Wojtyra (POL)
Londres
Keirin Flag of Lithuania.svg Simona Krupeckaitė (LTU) Flag of Hong Kong.svg Lee Wai Sze (HKG) Flag of the People's Republic of China.svg Guo Shuang (CHN)
Velocitat Flag of the People's Republic of China.svg Guo Shuang (CHN) Flag of Australia.svg Anna Meares (AUS) Flag of Hong Kong.svg Lee Wai Sze (HKG)
Velocitat per equips  Regne Unit
Jessica Varnish
Victoria Pendleton
 Austràlia
Anna Meares
Kaarle McCulloch
 República Popular de la Xina
Gong Jinjie
Guo Shuang
Persecució Flag of the United Kingdom.svg Joanna Rowsell (GBR) Flag of New Zealand.svg Alison Shanks (NZL) Flag of Australia.svg Amy Cure (AUS)
Persecució per equips  Regne Unit
Laura Trott
Danielle King
Joanna Rowsell
 Canadà
Tara Whitten
Gillian Carleton
Jasmin Glaesser
 Austràlia
Annette Edmondson
Amy Cure
Josephine Tomic
Scratch Flag of Australia.svg Melissa Hoskins (AUS) Flag of the Czech Republic.svg Jarmila Machačová (CZE) Flag of Ukraine.svg Léssia Kalitovska (UKR)
Òmnium Flag of the United States.svg Sarah Hammer (USA) Flag of Australia.svg Annette Edmondson (AUS) Flag of the United Kingdom.svg Laura Trott (GBR)

Classificacions[modifica | modifica el codi]

Països[modifica | modifica el codi]

Rang País/Equip Astanà Cali Pequín Londres Total
1. Alemanya Alemanya 107 93 18 73 291
2. França França 64 71 55 57 247
3. Austràlia Austràlia 78 30 47 86 241
4. Regne Unit Regne Unit 44 30 13 116 203
5. República Popular de la Xina Xina 22 19 73 44 158
6. Països Baixos Països Baixos 63 33 22 39 157
7. Nova Zelanda Nova Zelanda - 48 51 46 154
8. Lituània Lituània 14 41 46 30 131
9. Ucraïna Ucraïna 42 34 32 19 127
10. Bèlgica Bèlgica 40 35 34 16 125

Masculins[modifica | modifica el codi]

Keirin[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Ast Cal Peq Lon Pts
1. GBR Chris Hoy 10 12 22
2. FRA François Pervis 10 12 22
3. GER Maximilian Levy 6 12 18
4. RUS Sergei Borisov 8 10 18
5. GRE Christos Volikakis 12 2 14

Quilòmetre contrarellotge[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Ast Cal Peq Lon Pts
1. NZL Simon van Velthooven 10 8 18
2. GER Stefan Nimke 12 12
3. FRA François Pervis 12 12
4. GER Joachim Eilers 7 5 12
5. FRA Michaël D'Almeida 10 10

Velocitat[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Ast Cal Peq Lon Pts
1. GBR Chris Hoy 12 12 24
2. GER Maximilian Levy 10 10 20
3. RUS Denis Dmitriev 10 8 18
4. GER Robert Förstemann 7 8 15
5. TRI Njisane Phillip 3 5 4 2 14

Persecució[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Ast Cal Peq Lon Pts
1. NZL Peter Latham 12 12
2. AUS Glenn O'Shea 12 12
3. AUS Mitchell Mulhern 10 10
4. BEL Dominique Cornu 10 10
5. FRA Kévin Labèque 8 8

Velocitat per equips[modifica | modifica el codi]

Pos. Equip Ast Cal Peq Lon Pts
1. Alemanya Alemanya 7 12 12 31
2. RUS Moscow Track Team 6 3 12 4 25
3. França França 8 7 10 25
4. GER Team Erdgas.2012 12 10 22
5. Països Baixos Països Baixos 5 6 4 2 17

Persecució per equips[modifica | modifica el codi]

Pos. Equip Ast Cal Peq Lon Pts
1. Austràlia Austràlia 10 10 10 12 42
2. Nova Zelanda Nova Zelanda 12 8 8 28
3. RUS RusVelo 12 12 24
4. Regne Unit Regne Unit 7 10 17
5. Bèlgica Bèlgica 6 3 1 7 17

Scratch[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Ast Cal Peq Lon Pts
1. RUS Kirill Sveshnikov 12 12
2. BEL Gijs Van Hoecke 12 12
3. FRA Vivien Brisse 7 4 11
4. ESP Albert Torres 10 10
5. ARG Ángel Darío Colla 10 10

Madison[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Ast Cal Peq Lon Pts
1. Suïssa Suïssa 10 8 6 24
2. França França 10 7 17
3. República Txeca República Txeca 3 12 15
4. Alemanya Alemanya 4 6 5 15
5. Bèlgica Bèlgica 1 3 10 14

Puntuació[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Ast Cal Peq Lon Pts
1. ESP Unai Elorriaga 12 7 19
2. COL Edwin Ávila 8 5 13
3. ESP Albert Torres 12 12
4. BEL Ingmar De Porteere 10 2 12
5. RUS Kirill Sveshnikov 10 10

Òmnium[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Ast Cal Peq Lon Pts
1. FRA Bryan Coquard 4 8 10 6 28
2. COL Juan Esteban Arango 12 12 24
3. KOR Cho Ho-sung 10 3 10 23
4. CAN Zach Bell 10 8 18
5. GER Roger Kluge 12 3 15

Femenins[modifica | modifica el codi]

Keirin[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Ast Cal Peq Lon Pts
1. LTU Simona Krupeckaitė 4 12 10 12 38
2. RUS Ekaterina Gnidenko 8 6 7 21
3. UKR Lyubov Shulika 7 7 7 21
4. CHN Guo Shuang 12 8 20
5. GER Kristina Vogel 10 10 20

500 metres contrarellotge[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Ast Cal Peq Lon Pts
1. RUS Anastàsia Vóinova 5 10 15
2. CUB Lisandra Guerra 12 12
3. BLR Olga Panarina 12 12
4. FRA Sandie Clair 10 10
5. CHN Jingjing Shi 8 8

Velocitat[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Ast Cal Peq Lon Pts
1. CHN Guo Shuang 12 12 24
2. GER Kristina Vogel 6 12 4 22
3. AUS Anna Meares 10 10 20
4. HKG Lee Wai Sze 1 4 7 8 20
5. LTU Simona Krupeckaitė 7 2 10 19

Persecució[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Ast Cal Peq Lon Pts
1. NZL Alison Shanks 12 10 22
2. GBR Joanna Rowsell 12 12
3. GBR Wendy Houvenaghel 10 10
4. AUS Amy Cure 8 8
5. UKR Lesya Kalitovska 8 8

Velocitat per equips[modifica | modifica el codi]

Pos. Equip Ast Cal Peq Lon Pts
1. República Popular de la Xina Xina 3 6 12 8 29
2. Alemanya Alemanya 8 12 6 26
3. Ucraïna Ucraïna 10 10 5 25
4. Austràlia Austràlia 12 10 22
5. Rússia Rússia 5 8 4 5 22

Persecució per equips[modifica | modifica el codi]

Pos. Equip Ast Cal Peq Lon Pts
1. Regne Unit Regne Unit 12 12 24
2. Nova Zelanda Nova Zelanda 10 7 5 22
3. Ucraïna Ucraïna 2 5 12 2 21
4. Països Baixos Països Baixos 12 1 7 20
5. Austràlia Austràlia 6 6 8 20

Scratch[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Ast Cal Peq Lon Pts
1. BEL Kelly Druyts 12 5 17
2. AUS Melissa Hoskins 12 12
3. CZE Jarmila Machačová 10 10
4. POL Katarzyna Pawłowska 10 10
5. CUB Yumari González 5 4 9

Puntuació[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Ast Cal Peq Lon Pts
1. ITA Elena Cecchini 8 6 14
2. BLR Aksana Papko 12 12
3. KOR Ah Reum Na 12 12
4. POL Katarzyna Pawłowska 10 10
5. GER Stephanie Pohl 10 10

Òmnium[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Ast Cal Peq Lon Pts
1. CHN Huang Li 8 6 10 4 28
2. USA Sarah Hammer 12 12 24
3. RUS Evgenia Romanyuta 12 12 24
4. CAN Tara Whitten 10 7 17
5. GBR Laura Trott 8 8 16

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]