Esquí de fons als Jocs Olímpics d'hivern de 2006 - relleus 4x10 quilòmetres masculins

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
Esquí de fons als
Jocs Olímpics d'hivern de 2006
Cross country skiing pictogram.svg
Distància
10 km. dones
15 km. homes dones
30 km. homes dones
50 km. homes
relleus 4x5 km. dones
relleus 4x10 km. homes
Esprint
Individual homes dones
Equips homes dones

Als Jocs Olímpics d'hivern de 2006 celebrats a la ciutat de Torí (Itàlia) es disputà una prova de relleus 4x10 quilòmetres d'esquí de fons en categoria masculina, que unida a la resta de proves conformà el programa oficial dels Jocs.

Aquesta prova es realitzà el 19 de febrer de 2006 a les instal·lacions esportives de Pragelato. Participaren un total de 64 equiadores de 16 comitès nacionals diferents.

Cada esquiadora de cada equip realitzà un recorregut de 10 quilòmetres, els dos primers en estil clàssic i els dos últims en estil lliure.

Resum de medalles[modifica | modifica el codi]

Or Argent Bronze
Itàlia Itàlia
Fulvio Valbusa
Giorgio Di Centa
Pietro Piller Cottrer
Cristian Zorzi
Alemanya Alemanya
Andreas Schlütter
Jens Filbrich
René Sommerfeldt
Tobias Angerer
Suècia Suècia
Mats Larsson
Johan Olsson
Anders Södergren
Mathias Fredriksson

Resultats[modifica | modifica el codi]

Posició CON Temps
1 Itàlia Itàlia
Fulvio Valbusa
Giorgio Di Centa
Pietro Piller Cottrer
Cristian Zorzi
1:43:45.7
2 Alemanya Alemanya
Andreas Schlütter
Jens Filbrich
René Sommerfeldt
Tobias Angerer
1:44:01.4
3 Suècia Suècia
Mats Larsson
Johan Olsson
Anders Södergren
Mathias Fredriksson
1:44:01.7
4 França França
Christophe Perrillat
Alexandre Rousselet
Emmanuel Jonnier
Vincent Vittoz
1:44:22.8
5 Noruega Noruega
Jens Arne Svartedal
Odd-Bjørn Hjelmeset
Frode Estil
Tore Ruud Hofstad
1:44:56.3
6 Rússia Rússia
Sergei Novikov
Vassili Rotchev
Ivan Alypov
Yevgeny Dementyev
1:45:09.9
7 Suïssa Suïssa
Reto Burgermeister
Christian Stebler
Toni Livers
Remo Fischer
1:45:10.9
8 Estònia Estònia
Aivar Rehemaa
Andrus Veerpalu
Jaak Mae
Kaspar Kokk
1:45:23.8
9 República Txeca República Txeca
Martin Koukal
Lukáš Bauer
Jiří Magál
Dušan Kožíšek
1:46:03.3
10 Finlàndia Finlàndia
Sami Jauhojärvi
Tero Similae
Olli Ohtonen
Teemu Kattilakoski
1:46:36.1
11 Canadà Canadà
Devon Kershaw
Sean Crooks
Chris Jeffries
George Grey
1:48:15.9
12 Estats Units Estats Units
Kris Freeman
Lars Flora
Andrew Johnson
Carl Swenson
1:48:44.2
13 Kazakhstan Kazakhstan
Andrey Golovko
Dmitrij Eremenko
Maxim Odnodvortsev
Yevgeniy Koschevoy
1:49:03.6
14 Ucraïna Ucraïna
Roman Leybyuk
Vladimir Olschanski
Olexandr Putsko
Mikhail Gumenyak
1:50:01.9
15 República Popular de la Xina Xina
Xia Wan
Li Geilang
Zhang Chengye
Zhang Qing
1:50:40.5
Àustria Àustria
Martin Tauber
Juergen Pinter
Roland Diethart
Johannes Eder
desqualificat[1]

Notes[modifica | modifica el codi]

  1. L'esquip austríac fou desqualificat per no complir la reglamentació imposada pel Comitè Olímpic Internacional (COI) sobre les normes antidopatge.

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]