Halterofília als Jocs Olímpics d'estiu de 2004

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
Halterofília

Als Jocs Olímpics d'estiu de 2004 celebrats a la ciutat d'Atenes (Grècia) es disputaren 15 proves d'halterofília, vuit en categoria masculina i set en categoria femenina.

La competició tingué lloc entre els dies 14 i 20 d'agost de 2004 al Centre Olímpic d'Halterofília de Níkea.

Comitès participants[modifica | modifica el codi]

Participeren un total de 249 halters, entre ells 164 homes i 85 dones, de 79 comitès nacionals diferents:

Dopatge[modifica | modifica el codi]

Un total de 12 halters foren desqualificats per dopatge, especialment destacat el del grec Leonidas Sambanis, que anteriorment havia aconseguit dues medalles de plata.

Resum de medalles[modifica | modifica el codi]

Categoria masculina[modifica | modifica el codi]

Prova Or Argent Bronze
– 56 kg Turquia Halil Mutlu Xina Wu Meijin Turquia Sedat Artuç
– 62 kg Xina Shi Zhiyong Xina Le Maosheng Veneçuela Israel José Rubio[1]
– 69 kg Xina Zhang Guozheng Corea del Sud Lee Bae-Young Croàcia Nikolai Peixalov
– 77 kg Turquia Taner Sağır Kazakhstan Sergey Filimonov Rússia Oleg Perepetchenov
– 85 kg Geòrgia Giorgui Assanidze Bielorússia Andrei Rybakou Grècia Pirros Dimas
– 94 kg Bulgària Milen Dobrev Rússia Khadjimourad Akkaev Rússia Eduard Tjukin
– 105 kg Rússia Dmitry Berestov Ucraïna Igor Razoronov Rússia Gleb Pisarevskiy
+ 105 kg Iran Hossein Rezazadeh Letònia Viktors Scerbatihs[2] Bulgària Velichko Cholakov

Categoria femenina[modifica | modifica el codi]

Prova Or Argent Bronze
– 48 kg Turquia Nurcan Taylan Xina Li Zhuo Tailàndia Aree Wiratthaworn
– 53 kg Tailàndia Udomporn Polsak Indonèsia Raema Lisa Rumbewas Colòmbia Mabel Mosquera
– 58 kg Xina Chen Yanqing Corea del Nord Ri Song Hui Tailàndia Wandee Kameaim
– 63 kg Ucraïna Nataliya Skakun Bielorússia Hanna Batsiushka Bielorússia Tatsiana Stukalava
– 69 kg Xina Liu Chunhong Hongria Eszter Krutzler Rússia Zarema Kasaeva
– 75 kg Tailàndia Pawina Thongsuk Rússia Natalia Zabolotnaia Rússia Valentina Popova
+ 75 kg Xina Tang Gonghong Corea del Sud Jang Mi-Ran Polònia Agata Wróbel

Medaller[modifica | modifica el codi]

Posició País Or Argent Bronze Total
1 República Popular de la Xina Xina 5 3 0 8
2 Turquia Turquia 3 0 1 4
3 Tailàndia Tailàndia 2 0 2 4
4 Rússia Rússia 1 2 5 8
5 Ucraïna Ucraïna 1 1 0 2
6 Bulgària Bulgària 1 0 1 2
7 Geòrgia Geòrgia 1 0 0 1
Iran Iran 1 0 0 1
9 Bielorússia Bielorússia 0 2 1 3
10 Corea del Sud Corea del Sud 0 2 0 2
11 Corea del Nord Corea del Nord 0 1 0 1
Hongria Hongria 0 1 0 1
Indonèsia Indonèsia 0 1 0 1
Kazakhstan Kazakhstan 0 1 0 1
Letònia Letònia 0 1 0 1
16 Colòmbia Colòmbia 0 0 1 1
Croàcia Croàcia 0 0 1 1
Grècia Grècia 0 0 1 1
Polònia Polònia 0 0 1 1
Veneçuela Veneçuela 0 0 1 1

Notes[modifica | modifica el codi]

  1. El grec Leonidas Sambanis inicialment fou guardonat amb la medalla de bronze però fou desposseït per donar positiu en el test antidopatge.
  2. L'hongarès Ferenc Gyurkovics inicialment fou guardonat amb la medalla de plata però fou desposseït en donar postiu per oxanfrolona.

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]