Handbol als Jocs Olímpics d'estiu de 2004 - Categoria femenina

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
Handbol

Als Jocs Olímpics d'estiu de 2004 celebrats a la ciutat d'Atenes (Grècia) es realitzà una competició en categoria femenina d'handbol, que juntament amb la competició en categoria masculina formà part del programa oficial d'handbol als Jocs.

La competició es realitzà al Pavelló d'Esports (rondes preliminars i quarts de final) entre els dies 15 i 26 d'agost, i al Indoor Arena (semifinals i final) entre els dies 27 i 29 d'agost de 2004.

Comitès participants[modifica | modifica el codi]

Participaren un total de 149 jugadores d'handbol de 10 comitès nacionals diferents.

Resum de medalles[modifica | modifica el codi]

Prova Or Argent Bronze
Handbol femení Dinamarca Dinamarca
Louise Nørgaard
Rikke Skov
Henriette Mikkelsen
Mette Vestergaard
Rikke Jørgensen
Camilla Thomsen
Karin Mortensen
Lotte Kiærskou
Trine Jensen
Katrine Fruelund
Rikke Schmidt
Kristine Andersen
Karen Brødsgaard
Line Daugaard
Josephine Touray
Corea del Sud Corea del Sud
Oh Yong-Ran
Woo Sun-Hee
Huh Soon-Young
Lee Gong-Joo
Jang So-Hee
Kim Hyun-Ok
Kim Cha-Youn
Oh Seong-Ok
Huh Young-Sook
Moon Kyeong-Ha
Lim O-Kyeong
Lee Sang-Eun
Myoung Bok-Hee
Choi Im-jeong
Moon Pil-Hee
Ucraïna Ucraïna
Nataliya Borysenko
Ganna Burmystrova
Tetyana Shynkarenko
Maryna Vergelyuk
Olena Iatsenko
Ganna Siukalo
Olena Radchenko
Olena Tsygitsa
Galyna Markushevska
Lyudmyla Shevchenko
Iryna Honcharova
Nataliya Lyapina
Anastasiya Borodina
Larysa Zaspa
Oxana Rayhel

Medaller[modifica | modifica el codi]

Posició País Or Argent Bronze Total
1 Dinamarca Dinamarca 1 0 0 1
2 Corea del Sud Corea del Sud 0 1 0 1
3 Ucraïna Ucraïna 0 0 1 1

Resultats[modifica | modifica el codi]

Ronda preliminar[modifica | modifica el codi]

Grup A
Equip J G E P GF GC Pts
Ucraïna Ucraïna 4 4 0 0 99 82 8
Hongria Hongria 4 3 1 0 118 93 6
República Popular de la Xina Xina 4 2 2 0 106 90 4
Brasil Brasil 4 1 3 0 97 105 2
Grècia Grècia 4 0 4 0 74 124 0

Tots els temps corresponen a l'horari de l'Europa de l'Est (UTC+2)

15 d'agost
14:30
República Popular de la Xina Xina 24–28 Hongria Hongria Pavelló d'Esports
15 d'agost
16:30
Grècia Grècia 21–29 Brasil Brasil Pavelló d'Esports
17 d'agost
14:30
Ucraïna Ucraïna 26–21 República Popular de la Xina Xina Pavelló d'Esports
17 d'agost
16:30
Hongria Hongria 33–20 Grècia Grècia Pavelló d'Esports
19 d'agost
16:30
Grècia Grècia 13–33 República Popular de la Xina Xina Pavelló d'Esports
19 d'agost
19:30
Brasil Brasil 19–21 Ucraïna Ucraïna Pavelló d'Esports
21 d'agost
16:30
Ucraïna Ucraïna 29–30 Grècia Grècia Pavelló d'Esports
21 d'agost
21:30
Brasil Brasil 26–35 Hongria Hongria Pavelló d'Esports
23 d'agost
16:30
República Popular de la Xina Xina 28–23 Brasil Brasil Pavelló d'Esports
23 d'agost
19:30
Hongria Hongria 22–23 Ucraïna Ucraïna Pavelló d'Esports


Grup B
Equip J G E P GF GC Pts
Corea del Sud Corea del Sud 4 3 0 1 135 103 7
Dinamarca Dinamarca 4 3 0 1 125 98 7
França França 4 2 2 0 105 106 4
Espanya Espanya 4 0 3 1 86 110 1
Angola Angola 4 0 3 1 97 131 1

Tots els temps corresponen a l'horari de l'Europa de l'Est (UTC+2)

15 d'agost
19:30
Espanya Espanya 24–24 Angola Angola Pavelló d'Esports
15 d'agost
21:30
Dinamarca Dinamarca 35–26 França França Pavelló d'Esports
17 d'agost
19:30
Corea del Sud Corea del Sud 29–29 Dinamarca Dinamarca Pavelló d'Esports
17 d'agost
21:30
França França 27–20 Espanya Espanya Pavelló d'Esports
19 d'agost
14:30
Angola Angola 30–40 Corea del Sud Corea del Sud Pavelló d'Esports
19 d'agost
21:30
Espanya Espanya 21–23 Dinamarca Dinamarca Pavelló d'Esports
21 d'agost
14:30
Angola Angola 21–29 França França Pavelló d'Esports
21 d'agost
19:30
Corea del Sud Corea del Sud 36–21 Espanya Espanya Pavelló d'Esports
23 d'agost
14:30
França França 23–30 Corea del Sud Corea del Sud Pavelló d'Esports
23 d'agost
21:30
Dinamarca Dinamarca 38–22 Angola Angola Pavelló d'Esports


Quadre final[modifica | modifica el codi]

Quarts de final Semifinals Medalla d'or
                   
       
 Ucraïna Ucraïna  25
 Espanya Espanya  23  
 Ucraïna Ucraïna  20
   Dinamarca Dinamarca  29  
 Dinamarca Dinamarca  32
 República Popular de la Xina Xina  28  
 Dinamarca Dinamarca  34[1]
   Corea del Sud Corea del Sud  34
 Hongria Hongria  23
 França França  25  
 França França  31 Medalla de bronze
   Corea del Sud Corea del Sud  32  
 Corea del Sud Corea del Sud  26  Ucraïna Ucraïna  21
 Brasil Brasil  24    França França  18


  1. Victòria aconseguida als penals: Dinamarca 4 - Corea del Sud 2

Quarts de final[modifica | modifica el codi]

26 d'agost
12:30
Ucraïna Ucraïna 25–23 Espanya Espanya Pavelló d'Esports
26 d'agost
14:30
França França 25–23 Hongria Hongria Pavelló d'Esports
26 d'agost
17:30
Corea del Sud Corea del Sud 26–24 Brasil Brasil Pavelló d'Esports
26 d'agost
19:30
República Popular de la Xina Xina 28–32 Dinamarca Dinamarca Pavelló d'Esports


Semifinals[modifica | modifica el codi]

27 d'agost
17:30
França França 31–32 Corea del Sud Corea del Sud Pavelló d'Esports
27 d'agost
19:30
Ucraïna Ucraïna 20–29 Dinamarca Dinamarca Pavelló d'Esports


3r lloc[modifica | modifica el codi]

28 d'agost
16:30
Ucraïna Ucraïna 21–18 França França Pavelló d'Esports


Final[modifica | modifica el codi]

29 d'agost
08:45
Dinamarca Dinamarca 34–34
(4-2)
Corea del Sud Corea del Sud Pavelló d'Esports


Enllaços externs[modifica | modifica el codi]