Hoquei sobre gel als Jocs Olímpics d'hivern de 1992

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
Hoquei sobre gel

Als Jocs Olímpics d'hivern de 1992 celebrats a la ciutat d'Albertville (França) es disputà una prova d'hoquei sobre gel en categoria masculina.

La competició tingué lloc entre els dies 8 i 22 de febrer de 1992 entre les instal·lacions del Méribel Ice Palace.

Comitès participants[modifica | modifica el codi]

Participaren un total de 267 jugadors de 12 comitès nacionals olímpics.

Resum de medalles[modifica | modifica el codi]

Prova Or Argent Bronze
Hoquei sobre gel Equip Unificat Equip Unificat
Sergei Baoutin
Igor Boldin
Nikolai Borstchevski
Viacheslav Butsaiev
Viacheslav Bykov
Evgeni Davidov
Aleksei Jitnik
Darius Kasparaitis
Nikolai Khabibulin
Yuri Kmilev
Andrei Komutov
Andrei Kovalenko
Alexei Kovalev
Igor Kravchuk
Vladimir Malakhov
Dmitri Mironov
Sergei Petrenko
Vitali Prokhorov
Mikhail Shtalenkov
Andrei Trefilov
Dmitri Yuchkevich
Alexei Zhamnov
Sergei Zubov
Canadà Canadà
Dave Archibald
Todd Brost
Sean Burke
Kevin Dahl
Curt Giles
David Hannan
Gordon Hynes
Fabian Joseph
Joe Juneau
Trevor Kidd
Patrick Lebeau
Chris Lindberg
Eric Lindros
Kent Manderville
Adrien Plavsic
Dan Ratushny
Sam Saint-Laurent
Brad Schlegel
Wallace Schreiber
Randy Smith
David Tippett
Brian Tutt
Jason Woolley
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Patrick Augusta
Petr Briza
Jaromir Dragan
Leo Gudas
Miloslav Horava
Petr Hrbek
Otakar Janecky
Thomas Jelinek
Drahomir Kadlec
Kamil Kastak
Robert Lang
Igor Liba
Ladislav Lubina
Frantisek Prochazka
Petr Rosol
Bedrich Scerban
Jiri Slegr
Richard Smehlik
Robert Svehla
Oldrich Svoboda
Radek Toupal
Peter Veselovsky
Richard Zemlicka

Medaller[modifica | modifica el codi]

Posició País Or Argent Bronze Total
1 Equip Unificat Equip Unificat 1 0 0 1
2 Canadà Canadà 0 1 0 1
3 Txecoslovàquia Txecoslovàquia 0 0 1 1
Total 1 1 1 3

Resultats[modifica | modifica el codi]

Primera fase[modifica | modifica el codi]

Classificats per la fase final

Grup A[modifica | modifica el codi]

Equip Pts. J V E D GF GC
Estats Units Estats Units 9 5 4 1 0 18 7
Suècia Suècia 8 5 3 2 0 22 11
Finlàndia Finlàndia 7 5 3 1 1 22 11
Alemanya Alemanya 4 5 2 0 3 11 12
Itàlia Itàlia 2 5 1 0 4 18 24
Polònia Polònia 0 5 0 0 5 4 30
9 de febrer Suècia Suècia 7-2
(2-1, 3-0, 2-1)
Polònia Polònia
9 de febrer Finlàndia Finlàndia 5-1
(1-0, 2-0, 2-0)
Alemanya Alemanya
9 de febrer Estats Units Estats Units 6-3
(2-1, 0-2, 4-0)
Itàlia Itàlia
11 de febrer Finlàndia Finlàndia 9-1
(4-0, 1-0, 4-1)
Polònia Polònia
11 de febrer Estats Units Estats Units 2-0
(0-0, 1-0, 1-0)
Alemanya Alemanya
11 de febrer Suècia Suècia 7-3
(2-0, 4-1, 1-2)
Itàlia Itàlia
13 de febrer Itàlia Itàlia 7-1
(5-1, 1-0, 1-0)
Polònia Polònia
13 de febrer Estats Units Estats Units 4-1
(1-0, 1-1, 2-0)
Finlàndia Finlàndia
13 de febrer Surinam Surinam 3-1
(3-1, 0-0, 0-0)
Alemanya Alemanya
15 de febrer Alemanya Alemanya 5-2
(2-0, 0-2, 3-0)
Itàlia Itàlia
15 de febrer Suècia Suècia 2-2
(1-0, 0-1, 1-1)
Finlàndia Finlàndia
15 de febrer Estats Units Estats Units 3-0
(0-0, 2-0, 1-0)
Polònia Polònia
17 de febrer Alemanya Alemanya 4-0
(1-0, 1-0, 2-0)
Polònia Polònia
17 de febrer Finlàndia Finlàndia 5-3
(3-0, 0-1, 2-2)
Itàlia Itàlia
17 de febrer Suècia Suècia 3-3
(0-1, 0-1, 3-1)
Estats Units Estats Units

Grup B[modifica | modifica el codi]

Equip Pts. J V E D GF GC
Equip Unificat Equip Unificat 8 5 4 0 1 32 10 5-4 CAN, 3-4 TCH
Canadà Canadà 8 5 4 0 1 28 9 5-1 TCH, 4-5 EUN
Txecoslovàquia Txecoslovàquia 8 5 4 0 1 25 15 4-3 EUN, 1-5 TCH
França França 4 5 2 0 3 14 22
Suïssa Suïssa 2 5 1 0 4 13 25
Noruega Noruega 0 5 0 0 5 7 38
8 de febrer França França 2-3
(1-1, 0-2, 1-0)
Canadà Canadà
8 de febrer Txecoslovàquia Txecoslovàquia 10-1
(4-0, 5-1, 1-0)
Noruega Noruega
8 de febrer Equip Unificat Equip Unificat 8-1
(3-0, 3-0, 2-1)
Suïssa Suïssa
10 de febrer Equip Unificat Equip Unificat 8-1
(3-0, 2-0, 3-1)
Noruega Noruega
10 de febrer França França 4-6
(2-0, 1-4, 1-2)
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
10 de febrer Canadà Canadà 6-1
(1-0, 4-0, 1-1)
Suïssa Suïssa
12 de febrer Canadà Canadà 10-0
(3-0, 3-0, 4-0)
Noruega Noruega
12 de febrer França França 4-3
(1-2, 2-1, 1-0)
Suïssa Suïssa
12 de febrer Equip Unificat Equip Unificat 3-4
(1-2, 1-0, 1-2)
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
14 de febrer França França 0-8
(0-2, 0-4, 0-2)
Equip Unificat Equip Unificat
14 de febrer Suïssa Suïssa 6-3
(0-1, 1-1, 5-1)
Noruega Noruega
14 de febrer Canadà Canadà 5-1
(1-0, 2-1, 2-0)
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
16 de febrer França França 4-2
(1-0, 0-0, 3-2)
Noruega Noruega
16 de febrer Txecoslovàquia Txecoslovàquia 4-2
(1-1, 1-1, 2-0)
Suïssa Suïssa
16 de febrer Equip Unificat Equip Unificat 5-4
(3-2, 1-0, 1-2)
Canadà Canadà

Fase final[modifica | modifica el codi]

9è-12è lloc[modifica | modifica el codi]

  Semifinals 9è-10è lloc
             
18 de febrer
 Itàlia Itàlia 3  
 Noruega Noruega 5  
 
21 de febrer
     Noruega Noruega 5
   Suïssa Suïssa 2
 
 
11è-12è lloc
19 de febrer 20 de febrer
 Suïssa Suïssa 7  Itàlia Itàlia  1
 Polònia Polònia 2    Polònia Polònia  4
18 de febrer Itàlia Itàlia 3-5
(1-1, 1-2, 1-2)
Noruega Noruega
19 de febrer Suïssa Suïssa 7-2
(1-0, 2-2, 4-0)
Polònia Polònia
11è-12è lloc
20 de febrer Itàlia Itàlia 1-4
(0-3, 1-0, 0-1)
Polònia Polònia
9è-10è lloc
21 de febrer Suïssa Suïssa 2-5
(0-2, 1-0, 1-3)
Noruega Noruega

Quarts de final[modifica | modifica el codi]

Quarts-de-final Semifinals Medalla d'or
                   
18 de febrer        
 Estats Units Estats Units  4
21 de febrer
 França França  1  
 Estats Units Estats Units  2
19 de febrer
   Equip Unificat Equip Unificat  5  
 Equip Unificat Equip Unificat  6
23 de febrer
 Finlàndia Finlàndia  1  
 Equip Unificat Equip Unificat  3
18 de febrer
   Canadà Canadà  1
 Canadà Canadà  3 (3)
21 de febrer
 Alemanya Alemanya  3 (2)  
 Canadà Canadà  4 Medalla de brozne
19 de febrer
   Txecoslovàquia Txecoslovàquia  2  
 Txecoslovàquia Txecoslovàquia  3  Estats Units Estats Units  1
 Suècia Suècia  1    Txecoslovàquia Txecoslovàquia  6
22 de febrer


18 de febrer Canadà Canadà 4-3 pròrroga
(1-2, 1-0, 1-1, 0-0, 1-0)
Alemanya Alemanya
18 de febrer França França 1-4
(1-0, 0-3, 0-1)
Estats Units Estats Units
19 de febrer Equip Unificat Equip Unificat 6-1
(2-1, 2-0, 2-0)
Finlàndia Finlàndia
19 de febrer Suècia Suècia 1-3
(1-1, 0-0, 0-2)
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
5è-8è lloc[modifica | modifica el codi]
  Semifinals 5è-6è lloc
             
20 de febrer
 França França 4  
 Alemanya Alemanya 5  
 
22 de febrer
     Alemanya Alemanya 3
   Suècia Suècia 4
 
 
7è-8è lloc
20 de febrer 22 de febrer
 Suècia Suècia 3  França França  1
 Finlàndia Finlàndia 2    Finlàndia Finlàndia  4
20 de febrer França França 4-5
(0-1, 3-3, 1-1)
Alemanya Alemanya
20 de febrer Suècia Suècia 3-2
(2-0, 1-1, 0-1)
Finlàndia Finlàndia
7è-8è lloc
22 de febrer França França 1-4
(0-0, 0-2, 1-2)
Finlàndia Finlàndia
5è-6è lloc
22 de febrer Suècia Suècia 4-3
(0-2, 1-0, 3-1)
Alemanya Alemanya
Semifinals[modifica | modifica el codi]
21 de febrer Equip Unificat Equip Unificat 5-2
(2-1, 0-1, 3-0)
Estats Units Estats Units
21 de febrer Canadà Canadà 4-2
(2-1, 0-1, 2-0)
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
3r-4t lloc[modifica | modifica el codi]
22 de febrer Txecoslovàquia Txecoslovàquia 6-1
(2-0, 1-0, 3-1)
Estats Units Estats Units
Final[modifica | modifica el codi]
23 de febrer Equip Unificat Equip Unificat 3-1
(0-0, 0-0, 3-1)
Canadà Canadà

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]