Lliga de Campions de l'AFC 2009

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca

La Lliga de Campions de la AFC 2009 serà la 28a edició del torneig. En aquest torneig participaran els equips afiliats a la Confederació Asiàtica de Futbol. El guanyador de la competició jugarà el Campionat del Món de Clubs de futbol 2009.

Fase de grups[modifica | modifica el codi]

Grup A[modifica | modifica el codi]

Equip Pts PJ PG PE PP GF GC DG
Aràbia Saudita Al-Hilal 14 6 4 2 0 10 4 +6
Uzbekistan Pakhtakor Tashkent 13 6 4 1 1 9 5 +4
Iran Saba Battery FC 5 6 1 2 3 7 9 -2
EAU Al-Ahli Club Dubai 1 6 0 1 5 6 14 -8
10 de març Dubai Al-Ahli Club Dubai 1:2 (0:1) Pakhtakor Tashkent
11 de març Al-Riyad Al-Hilal 1:1 (1:1) Saba Battery FC
17 de març Qom Saba Battery FC 0:0 Al-Ahli Club Dubai
17 de març Taixkent Pakhtakor Tashkent 1:1 (0:0) Al-Hilal
7 d'abril Qom Saba Battery FC 0:2 (0:0) Pakhtakor Tashkent
7 d'abril Al-Riyad Al-Hilal 2:1 (1:1) Al-Ahli Club Dubai
22 d'abril Taixkent Pakhtakor Tashkent 2:1 (1:1) Saba Battery FC
22 d'abril Dubai Al-Ahli Club Dubai 1:3 (1:1) Al-Hilal
6 de maig Taixkent Pakhtakor Tashkent 2:0 (1:0) Al-Ahli Club Dubai
6 de maig Qom Saba Battery FC 0:1 (0:1) Al-Hilal
20 de maig Dubai Al-Ahli Club Dubai 3:5 (2:0) Saba Battery FC
20 de maig Al-Riyad Al-Hilal 2:0 (1:0) Pakhtakor Tashkent

Grup B[modifica | modifica el codi]

Equip Pts PJ PG PE PP GF GC DG
Iran Persepolis FC 7 4 2 1 1 5 6 -1
Aràbia Saudita Al-Shabab 7 4 2 1 1 4 2 +2
Qatar Al-Gharafa 3 4 1 0 3 7 8 -1
10 de març Doha Al-Gharafa 1:3 (1:3) Al-Shabab
17 de març Al-Riyad Al-Shabab 0:0 Persepolis FC
8 d'abril Teheran Persepolis FC 3:1 (2:0) Al-Gharafa
21 d'abril Doha Al-Gharafa 5:1 (3:0) Persepolis FC
6 de maig Al-Riyad Al-Shabab 1:0 (0:0) Al-Gharafa
20 de maig Teheran Persepolis FC 1:0 (0:0) Al-Shabab

Grup C[modifica | modifica el codi]

Equip Pts PJ PG PE PP GF GC DG
Aràbia Saudita Al-Ittihad Club 12 6 3 3 0 14 4 +10
Qatar Umm-Salal 8 6 2 2 2 6 13 -7
EAU Al-Jazira Club 5 6 0 5 1 6 7 -1
Iran Esteghlal FC 4 6 0 4 2 6 8 -2
11 de març Dubai Al-Jazira Club 0:1 (0:0) Umm-Salal
11 de març Gidda Al-Ittihad Club Jeddah 2:1 (0:0) Esteghlal FC
18 de març Teheran Esteghlal FC 1:1 (1:1) Al-Jazira Club
18 de març Doha Umm-Salal 1:3 (1:1) Al-Ittihad Club Jeddah
7 d'abril Doha Umm-Salal 1:0 (0:0) Esteghlal FC
7 d'abril Teheran Al-Jazira Club 0:0 Al-Ittihad Club Jeddah
22 d'abril Teheran Esteghlal FC 1:1 (1:0) Umm-Salal
22 d'abril Gidda Al-Ittihad Club Jeddah 1:1 (1:0) Al-Jazira Club
5 de maig Teheran Esteghlal FC 1:1 (0:0) Al-Ittihad Club Jeddah
5 de maig Doha Umm-Salal 2:2 (0:2) Al-Jazira Club
19 de maig Teheran Al-Jazira Club 2:2 (0:0) Esteghlal FC
19 de maig Gidda Al-Ittihad Club Jeddah 7:0 (3:0) Umm-Salal

Grup D[modifica | modifica el codi]

Equip Pts PJ PG PE PP GF GC DG
Aràbia Saudita Al-Ettifaq 12 6 4 0 2 15 8 +7
Uzbekistan PFC Bunyodkor 8 6 2 2 2 5 9 -4
Iran Sepahan FC 7 6 3 1 2 9 7 +2
EAU Al-Shabbab 7 6 2 1 3 6 11 -5
11 de març Isfahan Sepahan FC 2:0 (1:0) Al-Shabbab
11 de març Taixkent PFC Bunyodkor 2:1 (1:0) Al-Ettifaq
18 de març Dubai Al-Shabbab 2:0 (2:0) PFC Bunyodkor
18 de març Dammam Al-Ettifaq 2:1 (0:1) Sepahan FC
8 d'abril Taixkent PFC Bunyodkor 2:2 (1:1) Sepahan FC
8 d'abril Dammam Al-Ettifaq 4:1 (2:1) Al-Shabbab
21 d'abril Isfahan Sepahan FC 0:1 (0:1) PFC Bunyodkor
21 d'abril Dubai Al-Shabbab 1:4 (1:1) Al-Ettifaq
5 de maig Dammam Al-Ettifaq 4:0 (2:0) Sepahan FC
5 de maig Dubai Al-Shabbab 2:1 (1:0) PFC Bunyodkor
19 de maig Isfahan Sepahan FC 3:0 (1:0) Al-Ettifaq
19 de maig Taixkent PFC Bunyodkor 0:0 Al-Shabbab

Grup E[modifica | modifica el codi]

Equip Pts PJ PG PE PP GF GC DG
Japó Nagoya Grampus 12 6 3 3 0 11 5 +6
Austràlia Newcastle Jets 10 6 3 1 2 6 5 +1
Corea del Sud Ulsan Horang-i 6 6 2 0 4 3 11 -8
República Popular de la Xina Beijing Guoan 5 6 1 2 3 4 5 -1
10 de març Ulsan Ulsan Horang-i 1:3 (1:0) Nagoya Grampus
10 de març Pequín Beijing Guoan 2:0 (1:0) Newcastle Jets
17 de març Nagoya Nagoya Grampus 1:3 (1:0) Beijing Guoan
17 de març Newcastle Newcastle Jets 2:0 (2:0) Ulsan Horang-i
7 d'abril Nagoya Nagoya Grampus 1:1 (0:1) Newcastle Jets
7 d'abril Ulsan Ulsan Horang-i 1:0 (0:0) Beijing Guoan
7 d'abril Newcastle Newcastle Jets 0:1 (0:0) Nagoya Grampus
22 d'abril Pequín Beijing Guoan 0:1 (0:0) Ulsan Horang-i
6 de maig Nagoya Nagoya Grampus 4:1 (2:1) Ulsan Horang-i
6 de maig Newcastle Newcastle Jets 2:1 (0:0) Beijing Guoan
20 de maig Ulsan Ulsan Horang-i 0:1 (0:1) Newcastle Jets
20 de maig Pequín Beijing Guoan 1:1 (0:1) Nagoya Grampus

Grup F[modifica | modifica el codi]

Equip Pts PJ PG PE PP GF GC DG
Japó Gamba Osaka 15 6 5 0 1 17 4 +13
Corea del Sud FC Seoul 10 6 3 1 2 14 11 +3
República Popular de la Xina Shandong Luneng 7 6 2 1 3 10 9 +1
Indonèsia Sriwijaya FC 3 6 1 0 5 7 24 -17
10 de març Osaka Gamba Osaka 3:0 (1:0) Shandong Luneng
10 de març Palembang Sriwijaya FC 2:4 (0:1) FC Seoul
17 de març Jinan Shandong Luneng 5:0 (3:0) Sriwijaya FC
17 de març Seül FC Seoul 2:4 (0:1) Gamba Osaka
8 d'abril Osaka Gamba Osaka 5:0 (2:0) Sriwijaya FC
8 d'abril Jinan Shandong Luneng 2:0 (0:0) FC Seoul
21 d'abril Seül FC Seoul 1:1 (1:0) Shandong Luneng
21 d'abril Palembang Sriwijaya FC 0:3 (0:2) Gamba Osaka
5 de maig Seül FC Seoul 5:1 (1:0) Sriwijaya FC
6 de maig Jinan Shandong Luneng 0:1 (0:0) Gamba Osaka
20 de maig Osaka Gamba Osaka 1:2 (0:0) FC Seoul
20 de maig Palembang Sriwijaya FC 4:2 (0:2) Shandong Luneng

Grup G[modifica | modifica el codi]

Equip Pts PJ PG PE PP GF GC DG
Japó Kashima Antlers 13 6 4 1 1 16 6 +10
Corea del Sud Suwon Bluewings 12 6 4 0 2 12 8 +4
República Popular de la Xina Shanghai Shenhua 8 6 2 2 2 9 8 +1
Singapur Singapore AF 1 6 0 1 5 4 19 -15
11 de març Suwon Suwon Bluewings 4:1 (2:0) Kashima Antlers
11 de març Xangai Shanghai Shenhua 4:1 (0:0) Singapore AF
18 de març Kashima Kashima Antlers 2:0 (1:0) Shanghai Shenhua
18 de març Singapur Singapore AF 0:2 (0:0) Suwon Bluewings
7 d'abril Xangai Shanghai Shenhua 2:1 (1:0) Suwon Bluewings
7 d'abril Singapur Singapore AF 1:4 (1:2) Kashima Antlers
22 d'abril Suwon Suwon Bluewings 2:1 (2:1) Shanghai Shenhua
22 d'abril Kashima Kashima Antlers 5:0 (2:0) Singapore AF
5 d'e maig Singapur Singapore AF 1:1 (1:0) Shanghai Shenhua
5 de maig Kashima Kashima Antlers 3:0 (2:0) Suwon Bluewings
19 d'e maig Suwon Suwon Bluewings 3:1 (2:1) Singapore AF
19 de maig Xangai Shanghai Shenhua 1:1 (1:1) Kashima Antlers

Grup H[modifica | modifica el codi]

Equip Pts PJ PG PE PP GF GC DG
Corea del Sud Pohang Steelers 12 6 3 3 0 7 3 +4
Japó Kawasaki Frontale 10 6 3 1 2 10 7 +3
República Popular de la Xina Tianjin Teda FC 8 6 2 2 2 6 5 +1
Austràlia CC Mariners 2 6 0 2 4 5 13 -8
11 de març Gosford Central Coast Mariners 0:0 Pohang Steelers
11 de març Kawasaki Kawasaki Frontale 1:0 (1:0) Tianjin Teda FC
18 de març Pohang Pohang Steelers 1:1 (1:1) Kawasaki Frontale
18 de març Tianjin Tianjin Teda FC 2:2 (1:0) Central Coast Mariners
8 d'abril Gosford Central Coast Mariners 0:5 (0:3) Kawasaki Frontale
8 d'abril Pohang Pohang Steelers 1:0 (0:0) Tianjin Teda FC
21 d'abril Kawasaki Kawasaki Frontale 2:1 (0:0) Central Coast Mariners
21 d'abril Tianjin Tianjin Teda FC 0:0 Pohang Steelers
5 de maig Pohang Pohang Steelers 3:2 (1:0) Central Coast Mariners
5 de maig Tianjin Tianjin Teda FC 3:1 (2:0) Kawasaki Frontale
19 de maig Gosford Central Coast Mariners 0:1 (0:0) Tianjin Teda FC
19 de maig Kawasaki Kawasaki Frontale 0:2 (0:1) Pohang Steelers

Vuitens de final[modifica | modifica el codi]

Asia Oest[modifica | modifica el codi]

26 de maig de 2009
Al-Hilal Aràbia Saudita 0-0
Penals (3-4)
Qatar Umm-Salal King Fahd Stadium, (Al-Riyad)

27 de maig de 2009
Persepolis FC Iran 0-1 (0-1) Uzbekistan PFC Bunyodko Azadi Stadium, (Teheran)

27 de maig de 2009
Al-Ittihad Club Aràbia Saudita 2-1 (0-1) Aràbia Saudita Al-Shabab Prince Abdullah al-Faisal Stadium, (Jeddah)

27 de maig de 2009
Al-Ettifaq Aràbia Saudita 1-2 (1-0) Uzbekistan Pakhtakor Tashkent Prince Mohamed bin Fahd Stadium, (Dammam)

Asia Est[modifica | modifica el codi]

24 de juny de 2009
Nagoya Grampus Japó 2-1 (1-0) Corea del Sud Suwon Bluewings Mizuho Athletic Stadium, (Nagoya)

24 de juny de 2009
Gamba Osaka Japó 2-3 (2-1) Japó Kawasaki Frontale Osaka Expo '70 Stadium, (Osaka)

24 de juny de 2009
Kashima Antlers Japó 2-2 (1-1)
Penals (4-5)
Corea del Sud FC Seoul Kashima Stadium, (Kashima)

24 de juny de 2009
Pohang Steelers Corea del Sud 6-0 (2-0) Austràlia Newcastle Jets Steelyard Stadium, (Pohang)

Quarts de final[modifica | modifica el codi]

23 de setembre de 2009
Qatar Umm-Salal 3-2 (0-2) FC Seoul Corea del Sud Estadi Umm Salal, (Umm Salal)
30 de setembre de 2009
Corea del Sud FC Seoul 1-1 (1-1) Umm-Salal Qatar Estadi de la Copa del Món de Seül, (Seül)

23 de setembre de 2009
Japó Kawasaki Frontale 2-1 (0-1) Nagoya Grampus Japó Todoroki Athletics Stadium, (Kawasaki)
30 de setembre de 2009
Japó Nagoya Grampus 3-1 (2-1) Kawasaki Frontale Japó Mizuho Athletic Stadium, (Nagoya)

23 de setembre de 2009
Uzbekistan PFC Bunyodko 3-1 (1-1) Pohang Steelers Corea del Sud JAR Stadium, (Taixkent)
30 de setembre de 2009
Corea del Sud Pohang Steelers 4-1 (0-0) PFC Bunyodko Uzbekistan Steelyard Stadium, (Pohang)

24 de setembre de 2009
Uzbekistan Pakhtakor Tashkent 1-1 (1-0) Al-Ittihad Club Aràbia Saudita Pakhtakor Markaziy Stadium, (Taixkent)
30 de setembre de 2009
Aràbia Saudita Al-Ittihad Club 4-0 (1-0) Pakhtakor Tashkent Uzbekistan Prince Abdullah al-Faisal Stadium, (Jeddah)

Semifinals[modifica | modifica el codi]

21 d'octubre de 2009
Aràbia Saudita Al-Ittihad Club 6-2 (1-2) Nagoya Grampus Japó Prince Abdullah al-Faisal Stadium, (Jeddah)
28 d'octubre de 2009
Japó Nagoya Grampus 1-2 (0-1) Al-Ittihad Club Aràbia Saudita Mizuho Athletic Stadium, (Nagoya)

21 d'octubre de 2009
Japó Pohang Steelers 2-0 (1-0) Umm-Salal Qatar Steelyard Stadium, (Pohang)
28 d'octubre de 2009
Qatar Umm-Salal 1-2 (0-0) Pohang Steelers Japó Estadi Umm Salal, (Umm Salal)

Final[modifica | modifica el codi]

7 de novembre de 2009
Aràbia Saudita Al-Ittihad Club 1-2 (0-1) Pohang Steelers Japó Estadi Olímpic, (Tokio)


Plantilla:Temporada futbol clubs 2008-2009