Lliga soviètica de futbol

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca

El campionat soviètic de futbol (o lliga soviètica de futbol, en rus Высшая лига, primera divisió) fou la màxima competició futbolística de l'URSS.

Es disputà entre els anys 1936 i 1991, any de la partició de la Unió Soviètica. Tant el format com el nombre d'equips participants (entre un mínim d'11 fins a 26) va anar variant amb el temps. Els anys 1936 i 1976 es disputaren dos campionats, un a la primavera i l'altre a la tardor. Només deixà de disputar-se durant la Segona Guerra Mundial.

Historial[modifica | modifica el codi]

Temporada Campió Segon classificat Tercer classificat
1936 primavera Dinamo Mosca Dynamo Moscou (1) Dynamo Kiev Spartak Moscou
1936 tardor Spartak Mosca Spartak Moscou (1) Dynamo Moscou Dinamo Tbilissi
1937 Dinamo Mosca Dynamo Moscou (2) Spartak Moscou Dynamo Kiev
1938 Spartak Mosca Spartak Moscou (2) CDKA Moscou Metallurg Moscou
1939 Spartak Mosca Spartak Moscou (3) Dinamo Tbilissi CDKA Moscou
1940 Dinamo Mosca Dynamo Moscou (3) Dinamo Tbilissi Spartak Moscou
1941 No es disputà
1942 No es disputà
1943 No es disputà
1944 No es disputà
1945 Dinamo Mosca Dynamo Moscou (4) CDKA Moscou Torpedo Moscou
1946 CSKA Mosca CDKA Moscou (1) Dynamo Moscou Dinamo Tbilissi
1947 CSKA Mosca CDKA Moscou (2) Dynamo Moscou Dinamo Tbilissi
1948 CSKA Mosca CDKA Moscou (3) Dynamo Moscou Spartak Moscou
1949 Dinamo Mosca Dynamo Moscou (5) CDKA Moscou Spartak Moscou
1950 CSKA Mosca CDKA Moscou (4) Dynamo Moscou Dinamo Tbilissi
1951 CSKA Mosca CDSA Moscou (5) Dinamo Tbilissi Xakhtar Stalino
1952 Spartak Mosca Spartak Moscou (4) Dynamo Kiev Dynamo Moscou
1953 Spartak Mosca Spartak Moscou (5) Dinamo Tbilissi Torpedo Moscou
1954 Dinamo Mosca Dynamo Moscou (6) Spartak Moscou Spartak Minsk
1955 Dinamo Mosca Dynamo Moscou (7) Spartak Moscou CDSA Moscou
1956 Spartak Mosca Spartak Moscou (6) Dynamo Moscou CDSA Moscou
1957 Dinamo Mosca Dynamo Moscou (8) Torpedo Moscou Spartak Moscou
1958 Spartak Mosca Spartak Moscou (7) Dynamo Moscou CSK-MO Moscou
1959 Dinamo Mosca Dynamo Moscou (9) Lokomotiv Moscou Dinamo Tbilissi
1960 Torpedo Mosca Torpedo Moscou (1) Dynamo Kiev Dynamo Moscou
1961 Dinamo Kiev Dynamo Kiev (1) Torpedo Moscou Spartak Moscou
1962 Spartak Mosca Spartak Moscou (8) Dynamo Moscou Dinamo Tbilissi
1963 Dinamo Mosca Dynamo Moscou (10) Spartak Moscou FK Dynamo Minsk
1964 Dinamo Tbilisi Dinamo Tbilissi (1) Torpedo Moscou CSKA Moscou
1965 Torpedo Mosca Torpedo Moscou (2) Dynamo Kiev CSKA Moscou
1966 Dinamo Kiev Dynamo Kiev (2) FK SKA Rostov Neftyanik Bakou
1967 Dinamo Kiev Dynamo Kiev (3) Dynamo Moscou Dinamo Tbilissi
1968 Dinamo Kiev Dynamo Kiev (4) Torpedo Moscou Spartak Moscou
1969 Spartak Mosca Spartak Moscou (9) Dynamo Kiev Dinamo Tbilissi
1970 CSKA Mosca CSKA Moscou (6) Dynamo Moscou Spartak Moscou
1971 Dinamo Kiev Dynamo Kiev (5) Ararat Erevan Dinamo Tbilissi
1972 Zorja Zarya Voroshilovgrad (1) Dynamo Kiev Dinamo Tbilissi
1973 Ararat Ararat Erevan (1) Dynamo Kiev Dynamo Moscou
1974 Dinamo Kiev Dynamo Kiev (6) Spartak Moscou Tchernomorets Odessa
1975 Dinamo Kiev Dynamo Kiev (7) Xakhtar Donetsk Dynamo Moscou
1976 primavera Dinamo Mosca Dynamo Moscou (11) Ararat Erevan Dinamo Tbilissi
1976 tardor Torpedo Mosca Torpedo Moscou (3) Dynamo Kiev Dinamo Tbilissi
1977 Dinamo Kiev Dynamo Kiev (8) Dinamo Tbilissi Torpedo Moscou
1978 Dinamo Tbilisi Dinamo Tbilissi (2) Dynamo Kiev Xakhtar Donetsk
1979 Spartak Mosca Spartak Moscou (10) Xakhtar Donetsk Dynamo Kiev
1980 Dinamo Kiev Dynamo Kiev (9) Spartak Moscou Zenit Leningrad
1981 Dinamo Kiev Dynamo Kiev (10) Spartak Moscou Dinamo Tbilissi
1982 Dinamo Minsk FK Dynamo Minsk (1) Dynamo Kiev Spartak Moscou
1983 Dnepr Dniprò Dnipropetrovsk (1) Spartak Moscou FK Dynamo Minsk
1984 Zenit Leningrado Zenit Leningrad (1) Spartak Moscou Dniprò Dnipropetrovsk
1985 Dinamo Kiev Dynamo Kiev (11) Spartak Moscou Dniprò Dnipropetrovsk
1986 Dinamo Kiev Dynamo Kiev (12) Dynamo Moscou Spartak Moscou
1987 Spartak Mosca Spartak Moscou (11) Dniprò Dnipropetrovsk Zalgiris Vilnius
1988 Dnepr Dniprò Dnipropetrovsk (2) Dynamo Kiev Torpedo Moscou
1989 Spartak Mosca Spartak Moscou (12) Dniprò Dnipropetrovsk Dynamo Kiev
1990 Dinamo Kiev Dynamo Kiev (13) CSKA Moscou Dynamo Moscou
1991 detalls CSKA Mosca CSKA Moscou (7) Spartak Moscou Torpedo Moscou

Palmarès[modifica | modifica el codi]

Per club[modifica | modifica el codi]

Club Winners Runners-Up 3rd Position Years Won
Dinamo Kiev Dynamo Kyiv 13 11 3 1961, 1966, 1967, 1968, 1971, 1974, 1975, 1977, 1980, 1981, 1985, 1986, 1990
Spartak Mosca Spartak Moscou 12 11 10 1936a, 1938, 1939, 1952, 1953, 1956, 1958, 1962, 1969, 1979, 1987, 1989
Dinamo Mosca Dynamo Moscou 11 11 5 1936s, 1937, 1940, 1945, 1949, 1954, 1955, 1957, 1959, 1963, 1976s
CSKA Mosca CSKA Moscou 7 4 6 1946, 1947, 1948, 1950, 1951, 1970, 1991
Torpedo Mosca Torpedo Moscou 3 4 5 1960, 1965, 1976a
Dinamo Tbilisi Dinamo Tbilisi 2 5 13 1964, 1978
Dnepr Dniprò Dnipropetrovsk 2 2 2 1983, 1988
Ararat Ararat Erevan 1 2 1973
Dinamo Minsk Dinamo Minsk 1 3 1982
Zenit Leningrado Zenit Leningrad 1 1 1984
Zorja Zorya Voroshilovgrad 1 1972
Sachtar Xakhtar Donetsk 2 2
Lokomotiv Mosca Lokomotiv Moscou 1
SKA Rostov SKA Rostov del Don 1
Metallurg Moscou Metallurg Moscou 1
Neftçi Baku Neftchi Baku 1
Čornomorec' Chornomorets Odessa 1
Zalgiris Vilnius Žalgiris Vilnius 1

Per república[modifica | modifica el codi]

República Campionats Segones posicions Terceres posicions Presències Clubs campions
Rússia Rússia 34 32 28 416 Spartak Mosca Spartak Moscou (12)
Dinamo Mosca Dynamo Moscou (11)
CSKA Mosca CSKA Moscou (7)
Torpedo Mosca Torpedo Moscou (3)
Zenit Leningrado Zenit Leningrad (1)
Ucraïna Ucraïna 16 15 8 191 Dinamo Kiev Dynamo Kyiv (13)
Dnepr Dniprò Dnipropetrovsk (2)
Zorja Zorya Voroshilovgrad (1)
Geòrgia Geòrgia 2 5 13 68 Dinamo Tbilisi Dinamo Tbilisi (2)
Armènia Armènia 1 2 33 Ararat Ararat Erevan (1)
Bielorússia Bielorússia 1 3 39 Dinamo Minsk Dinamo Minsk (1)
Azerbaidjan Azerbaidjan 1 29
Lituània Lituània 1 11
Kazakhstan Kazakhstan 24
Uzbekistan Uzbekistan 22
Moldàvia Moldàvia 7
Letònia Letònia 7
Tadjikistan Tadjikistan 3
Estònia Estònia 2

Les úniques repúbliques mai representades a primera divisió han estat Turkmenistan i Kirguizistan.

Vegeu també[modifica | modifica el codi]

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Lliga soviètica de futbol Modifica l'enllaç a Wikidata