Llista de medallistes olímpics d'esgrima (homes)

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca

Aquesta és una llista dels medallistes olímpics d'esgrima en categoria masculina:

Medallistes[modifica | modifica el codi]

Programa actual[modifica | modifica el codi]

Floret individual[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1896 Atenes França Eugène Gravelotte França Henri Callot Greece (1828-1978) Perikles Pierrakos
1900 París França Émile Coste França Henri Masson França Marcel Boulenger
1904 St. Louis Cuba Ramón Fonst Cuba A. Van Zo Post Cuba Charles Tatham
1908 Londres No fou inclòs al programa olímpic
1912 Estocolm Italy (1861-1946) Nedo Nadi Italy (1861-1946) Pietro Speciale the Habsburg Monarchy Richard Verderber
1920 Anvers Italy (1861-1946) Nedo Nadi França Philippe Cattiau França Roger Ducret
1924 París França Roger Ducret França Philippe Cattiau Bèlgica Maurice Damme
1928 Amsterdam França Lucien Gaudin Alemanya Erwin Casmir Italy (1861-1946) Giulio Gaudini
1932 Los Angeles Italy (1861-1946) Gustavo Marzi Estats Units Joseph L. Levis Italy (1861-1946) Giulio Gaudini
1936 Berlín Italy (1861-1946) Giulio Gaudini França Edouard Gardere Italy (1861-1946) Giorgio Bocchino
1948 Londres França Jehan Buhan França Christian d'Oriola Hungary (1946-1949, 1956-1957) Lajos Maszlay
1952 Hèlsinki França Christian d'Oriola Itàlia Edoardo Mangiarotti Itàlia Manlio Di Rosa
1956 Melbourne França Christian d'Oriola Itàlia Giancarlo Bergamini Itàlia Antonio Spallino
1960 Roma Unió Soviètica Viktor Zhdanovich Unió Soviètica Yuri Sisikin Estats Units Albert Axelrod
1964 Tòquio Polònia Egon Franke França Jean Claude Magnan França Daniel Revenu
1968 Ciutat de Mèxic Romania (1965-1989) Ion Drimba Hongria Jenő Kamuti França Daniel Revenu
1972 Munic Polònia Witold Woyda Hongria Jenő Kamuti França Christian Noel
1976 Mont-real Itàlia Fabio dal Zotto Unió Soviètica Alexandr Romankov França Bernard Talvard
1980 Moscou Unió Soviètica Vladimir Smirnov França Pascal Jolyot Unió Soviètica Alexandr Romankov
1984 Los Angeles Itàlia Mauro Numa RFA Matthias Behr Itàlia Stefano Cerioni
1988 Seül Itàlia Stefano Cerioni RDA Udo Wagner Unió Soviètica Alexandr Romankov
1992 Barcelona França Philippe Omnes Equip Unificat Sergei Golubitsky Cuba Elvis Gregory
1996 Atlanta Itàlia Alessandro Puccini França Lionel Plumenail França Franck Boidin
2000 Sydney Corea del Sud Kim Young-Ho Alemanya Ralf Bissdorf Rússia Dmitry Shevchenko
2004 Atenes França Brice Guyart Itàlia Salvatore Sanzo Itàlia Andrea Cassara
2008 Pequín Alemanya Benjamin Kleibrink Japó Yuki Ota Itàlia Salvatore Sanzo
2012 Londres Xina Sheng Lei Egipte Alaaeldin Abouelkassem Corea del Sud Byungchul Choi

Floret per equips[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1904 París Equip mixt Equip mixt
Ramón Fonst
Albertson Van Zo Post
Mauel Díaz
Estats Units Estats Units
Charles Tatham
Charles Townsend
Arthur Fox
No es concedí
1908-1912 No fou inclòs al programa olímpic
1920 Anvers Italy (1861-1946) Itàlia
Aldo Nadi
Nedo Nadi
Olivier Abelardo
Pietro Speciale
Rodolfo Terlizzi
Oreste Puliti
Tommaso Constantino
Baldo Baldi
França França
André Labattut
Georges Trombert
Marcel Perrot
Lucien Gaudin
Philippe Cattiau
Roger Ducret
Gaston Amson
Lionel De Castellane
Estats Units Estats Units
Francis Honeycutt
Arthur Lyon
Robert Sears
Henry Breckinridge
Harold Rayner
1924 París França França
Lucien Gaudin
Philippe Cattiau
Jacques Coutrot
Roger Ducret
Henri Jobier
André Labattut
Guy De Luget
Josef Peroteaux
Bèlgica Bèlgica
Désiré Beurain
Charles Crahay
Orphile De Montigny
Maurice Van Damme
Marcel L. Berre
Albert De Roocker
Hongria Hongria
Laszlo Berti
Sandor Posta
Zoltan Schenker
Ödön Tersztyanszky
Istvan Lichteneckert
1928 Amsterdam Italy (1861-1946) Itàlia
Ugo Pignotti
Giulio Gaudini
Giorgio Pessina
Gioachino Guaragna
Oreste Puliti
Giorgio Chiavacci
França França
Philippe Cattiau
Roger Ducret
André Labattut
Lucien Gaudin
Raymond Flacher
André Gaboriaud
Argentina Argentina
Roberto Larraz
Raul Anganuzzi
Luis Lucchetti
Hector Lucchetti
Carmelo Camet
1932 Los Angeles França França
Edouard Gardere
René Bondoux
René Bougnol
René Lemoine
Philippe Cattiau
Jean Piot
Italy (1861-1946) Itàlia
Giulio Gaudini
Gustavo Marzi
Ugo Pignotti
Gioachino Guaragna
Rodolfo Terlizzi
Giorgio Pessina
Estats Units Estats Units
George Calnan
Richard Steere
Joseph L. Levis
Dernell Every
Hugh Alessandroni
Frank Stahl
1936 Berlín Italy (1861-1946) Itàlia
Giorgio Bocchino
Manlio Di Rosa
Gioachino Guaragna
Ciro Verratti
Giulio Gaudini
Gustavo Marzi
França França
Edouard Gardere
André Gardere
Jacques Coutrot
René Bougnol
René Bondoux
René Lemoine
Alemanya nazi Alemanya
Siegfried Lerdon
August Heim
Erwin Casmir
Julius Eisenecker
Stefan Rosenbauer
Otto Adam
1948 Londres França França
Adrien Rommel
Christian d'Oriola
Andre Bonin
Jacques Lataste
Jehan Buhan
René Bougnol
Itàlia Itàlia
Saverio Ragno
Renzo Nostini
Manlio Di Rosa
Giorgio Pellini
Edoardo Mangiarotti
Giuliano Nostini
Bèlgica Bèlgica
Andre Van De Werwe
Paul Valcke
Raymond Bru
Georges Bourgignon
Henri Paternoster
Edouard Yves
1952 Hèlsinki França França
Christian d'Oriola
Jacques Lataste
Jehan Buhan
Claude Netter
Jacques Noël
Adrien Rommel
Itàlia Itàlia
Giancarlo Bergamini
Antonio Spallino
Manlio Di Rosa
Giorgio Pellini
Edoardo Mangiarotti
Renzo Nostini
Hungary 1949-1956 Hongria
Endre Palocz
Tibor Berczelly
Endre Tilli
Aladár Gerevich
Jozsef Sakovics
Lajos Maszlay
1956 Melbourne Itàlia Itàlia
Vittorio Lucarelli
Luigi Carpaneda
Manlio Di Rosa
Giancarlo Bergamini
Antonio Spallino
Edoardo Mangiarotti
França França
Bernard Baudoux
Rene Coicaud
Claude Netter
Roger Closset
Christian d'Oriola
Jacques Lataste
Hungary 1949-1956 Hongria
Lajos Somodi
Jozsef Gyuricza
Endre Tilli
Jozsef Marosi
Mihaly Fülöp
Jozsef Sakovics
1960 Roma Unió Soviètica Unió Soviètica
Viktor Zhdanovich
Mark Midler
Yuri Rudov
Yuri Sisikin
German Sveshnikov
Itàlia Itàlia
Alberto Pellegrino
Luigi Carpaneda
Mario Curletto
Aldo Aureggi
Edoardo Mangiarotti
Alemanya Alemanya
Jürgen Theuerkauff
Tim Gerresheim
Eberhard Mehl
Jürgen Brecht
1964 Tòquio Unió Soviètica Unió Soviètica
Viktor Zhdanovic
Yuri Sharov
German Sveshnikov
Mark Midler
Yuri Sisikin
Polònia Polònia
Zbigniew Skrudlik
Ryszard Parulski
Egon Franke
Witold Woyda
Jan Rozycki
França França
Jean-Claude Magnan
Christian Noël
Daniel Revenu
Pierre Rodocanachi
Jacky Courtillat
1968 Ciutat de Mèxic França França
Daniel Revenu
Gilles Berolatti
Christian Noël
Jean-Claude Magnan
Jacques Dimont
Unió Soviètica Unió Soviètica
German Sveshnikov
Yuri Sharov
Vasili Stankovich
Viktor Putyatin
Yuri Sisikin
Polònia Polònia
Witold Woyda
Zbigniew Skrudlik
Ryszard Parulski
Egon Franke
Adam Lisewski
1972 Munic Polònia Polònia
Marek Dąbrowski
Jerzy Kaczmarek
Lech Koziejowski
Witold Woyda
Arkadiusz Godel
Unió Soviètica Unió Soviètica
Vladimir Denisov
Anatoli Kotetsev
Leonid Romanov
Vasili Stankovich
Victor Putyatin
França França
Jean-Claude Magnan
Christian Noël
Daniel Revenu
Bernard Talvard
Gilles Berolatti
1976 Mont-real RFA RFA
Matthias Behr
Thomas Bach
Harald Hein
Klaus Reichert
Erik Sens-Gorius
Itàlia Itàlia
Fabio dal Zotto
Carlo Montano
Stefano Simoncelli
Giovanni Battista Coletti
Attilio Calatroni
França França
Christian Noël
Bernard Talvard
Didier Flament
Frederic Pietruszka
Daniel Revenu
1980 Moscou França França
Didier Flament
Pascal Jolyot
Bruno Boscherie
Philippe Bonin
Frederic Pietruszka
Unió Soviètica Unió Soviètica
Aleksander Romankov
Vladimir Smirnov
Sabirzhan Ruziev
Ashot Karagian
Vladimir Lapitsky
Polònia Polònia
Adam Robak
Bogusław Zych
Lech Koziejowski
Marian Sypniewski
1984 Los Angeles Itàlia Itàlia
Mauro Numa
Andrea Borella
Stefano Cerioni
Angelo Scuri
Andrea Cipressa
RFA RFA
Matthias Behr
Matthias Gey
Harald Hein
Frank Beck
Klaus Reichert
França França
Philippe Omnes
Patrick Groc
Frederic Pietruszka
Pascal Jolyot
Marc Cerboni
1988 Seül Unió Soviètica Unió Soviètica
Vladimir Aptiaouri
Anvar Ibraguimov
Boris Koretsky
Ilgar Mamedov
Aleksander Romankov
RFA RFA
Matthias Behr
Thomas Endres
Matthias Gey
Ulrich Schreck
Thorsten Weidner
Hongria Hongria
Istvan Busa
Zsolt Ersek
Robert Gatai
Pal Szekeres
Istfan Szelei
1992 Barcelona Alemanya Alemanya
Udo Wagner
Ulrich Schreck
Thorsten Weidner
Alexander Koch
Ingo Weissenborn
Cuba Cuba
Elvis Gregory
Guillermo Betancourt
Oscar García
Tulio Díaz
Hermenegildo García
Polònia Polònia
Marian Sypniewski
Piotr Kiełpikowski
Adam Krzesiński
Cezary Siess
Ryszard Sobczak
1996 Atlanta Rússia Rússia
Dmitri Shevchenko
Ilgar Mamedov
Vladislav Pavlovich
Polònia Polònia
Piotr Kiełpikowski
Adam Krzesiński
Ryszard Sobczak
Cuba Cuba
Elvis Gregory
Rolando Leon
Óscar Pérez
2000 Sydney França França
Jean-Noel Ferrari
Brice Guyart
Patrice Lhotellier
Lionel Plumenail
República Popular de la Xina Xina
Dong Zhaozhi
Wang Haibin
Ye Chong
Zhang Jie
Itàlia Itàlia
Daniele Crosta
Gabriele Magni
Salvatore Sanzo
Matteo Zennaro
2004 Atenes Itàlia Itàlia
Andrea Cassarà
Salvatore Sanzo
Simone Vanni
República Popular de la Xina Xina
Dong Zhaozhi
Wang Haibin
Wu Hanxiong
Ye Chong
Rússia Rússia
Renal Ganeev
Youri Moltchan
Rouslan Nassiboulline
Viatcheslav Pozdniakov
2008 No fou inclòs al programa olímpic
2012 Londres Itàlia Itàlia
Valerio Aspromonte
Giorgio Avola
Andrea Baldina
Andrea Cassarà
Japó Japó
Suguru Awaji
Kenta Chida
Ryo Miyake
Yuki Ota
Alemanya Alemanya
Peter Joppich
Sebastian Bachmann
Benjamin Kleibrink

Espasa individual[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1900 París Cuba Ramón Fonst França Louis Perrée França Léon Sée
1904 St. Louis Cuba Ramón Fonst Cuba Charles Tatham Cuba A. Van Zo Post
1908 Londres França Gaston Alibert França Alexandre Lippmann França Eugene Olivier
1912 Estocolm Bèlgica Paul Anspach Dinamarca Ivan Osiier Bèlgica Philippe le Hardy
1920 Anvers França Armand Massard França Alexandre Lippmann França Gustave Buchard
1924 París Bèlgica Charles Delporte França Roger Ducret Suècia Nils Hellsten
1928 Amsterdam França Lucien Gaudin França Georges Buchard Estats Units George Calnan
1932 Los Angeles Italy (1861-1946) Giancarlo França Georges Buchard Italy (1861-1946) Carlo Agostoni
1936 Berlín Italy (1861-1946) Franco Riccardi Italy (1861-1946) Saverio Ragno Italy (1861-1946) Giancarlo Cornaggia
1948 Londres Itàlia Luigi Cantone Suïssa Oswald Zappelli Itàlia Edoardo Mangiarotti
1952 Hèlsinki Itàlia Edoardo Mangiarotti Itàlia Dario Mangiarotti Suïssa Oswald Zappelli
1956 Melbourne Itàlia Carlo Pavesi Itàlia Giuseppe Delfino Itàlia Edoardo Mangiarotti
1960 Roma Itàlia Giuseppe Delfino Regne Unit Allan Jay Unió Soviètica Bruno Habarovs
1964 Tòquio Unió Soviètica Grigory Kriss Regne Unit Henry Hoskyns Unió Soviètica Guram Kostava
1968 Ciutat de Mèxic Hongria Győző Kulcsár Unió Soviètica Grigory Kriss Itàlia Gianluigi Saccaro
1972 Munic Hongria Csaba Fenyvesi França Jacques la Degaillerie Hongria Győző Kulcsár
1976 Mont-real RFA Alexander Pusch RFA Jurgen Hehn Hongria Győző Kulcsár
1980 Moscou Suècia Johan Harmenberg Hongria Ernő Kolczonay França Philippe Riboud
1984 Los Angeles França Philippe Boisse Suècia Björne Väggö França Philippe Riboud
1988 Seül RFA Arnd Schmitt França Philippe Riboud Unió Soviètica Andrei Shuvalov
1992 Barcelona França Eric Srecki Equip Unificat Pàvel Kolobkov França Jean-Michel Henry
1996 Atlanta Rússia Aleksandr Beketov Cuba Ivan Trevegjo Pérez Hongria Géza Imre
2000 Sydney Rússia Pàvel Kolobkov França Hugues Obry Corea del Sud Lee Sang-Ki
2004 Atenes Suïssa Marcel Fischer Xina Wang Lei Rússia Pàvel Kolobkov
2008 Pequín Itàlia Matteo Tagliariol França Fabrice Jeannet Espanya José Luis Abajo
2012 Londres Veneçuela Gascón Rubén Limardo Noruega Bartosz Piasecki Corea del Sud Jinsun Jung

Sabre individual[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1896 Atenes Greece (1828-1978) Ioannis Georgiadis Greece (1828-1978) T. Karakalos Dinamarca Holger Nielsen
1900 París França Louis Falaise França Léon Thiébaut the Habsburg Monarchy Siegfried Flesch
1904 St. Louis Cuba Manuel Díaz Estats Units William Grebe Cuba A. Van Zo Post
1908 London Hungary (1867-1918) Jenő Fuchs Hungary (1867-1918) Béla Zulawsky Bohèmia Vilém Libsdorf
1912 Estocolm Hungary (1867-1918) Jenő Fuchs Hungary (1867-1918) Béla Békéssy Hungary (1867-1918) Ervin Mészáros
1920 Anvers Italy (1861-1946) Nedo Nadi Italy (1861-1946) Aldo Nadi Països Baixos Adrianus de Jong
1924 París Hongria Sándor Pósta França Roger Ducret Hongria Janos Garay
1928 Amsterdam Hongria Odön Tersztyánszky Hongria Attila Petschauer Italy (1861-1946) Bino Bini
1932 Los Angeles Hongria György Piller Italy (1861-1946) Giulio Gaudini Hongria Endre Kabos
1936 Berlín Hongria Endre Kabos Italy (1861-1946) Gustavo Marzi Hongria Aladár Gerevich
1948 Londres Hungary (1946-1949, 1956-1957) Aladár Gerevich Itàlia Vincenzo Pinton Hungary (1946-1949, 1956-1957) Pál Kovács
1952 Hèlsinki Hungary (1946-1949, 1956-1957) Pál Kovács Hungary (1946-1949, 1956-1957) Aladár Gerevich Hungary (1946-1949, 1956-1957) Tibor Berczelly
1956 Melbourne Hongria Rudolf Kárpáti Polònia Jerzy Pawłowski Unió Soviètica Lev Kuznetsov
1960 Roma Hongria Rudolf Kárpáti Hongria Zoltán Horváth Itàlia Wladimiro Calarese
1964 Tòquio Hongria Tibor Pézsa França Claude Arabo Unió Soviètica Umar Mavlikhanov
1968 Ciutat de Mèxic Polònia Jerzy Pawłowski Unió Soviètica Mark Rakita Hongria Tibor Pézsa
1972 Munic Unió Soviètica Viktor Sidyak Hongria Péter Maróth Unió Soviètica Vladimir Nazlymov
1976 Mont-real Unió Soviètica Viktor Krovopuskov Unió Soviètica Vladimir Nazlymov Unió Soviètica Viktor Sidyak
1980 Moscou Unió Soviètica Viktor Krovopuskov Unió Soviètica Mikhail Burtsev Hongria Imre Gedővári
1984 Los Angeles França Jean Lamour Itàlia Marco Marin Estats Units Peter Westbrook
1988 Seül França Jean Lamour Polònia Janusz Olech Itàlia Giovanni Scalzo
1992 Barcelona Hongria Bence Szabó Itàlia Marco Marin França Jean Lamour
1996 Atlanta Rússia S. Pozdniakov Rússia Sergey Sharikov França Damien Touya
2000 Sydney Romania Mihai Covaliu França Mathieu Gourdain Alemanya Wiradech Kothny
2004 Atenes Itàlia Aldo Montano Hongria Zsolt Nemcsik Ucraïna Vladislav Tretiak
2008 Pequín Xina Zhong Man França Nicolas Lopez Romania Mihai Covaliu
2012 Londres Hongria Aron Szilagyi Itàlia Diego Occhiuzzi Rússia Nikolai Kovalev

Sabre per equips[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1908 Londres Hongria Hongria
Jenő Fuchs
Oszkár Gerde
Péter Tóth
Lajos Werkner
Regne d'Itàlia Itàlia
Marcello Bertinetti
Riccardo Nowak
Abelardo Olivier
Alessandro Pirzio
Bohemia Bohèmia
Vlastimil Lada
Vilém Lobsdorf
Bedřich Schejbal
Jaroslav Šourek
1912 Estocolm Hongria Hongria
Jenő Fuchs
László Berty
Ervin Mészáros
Dezső Földes
Oszkár Gerde
Zoltán Schenker
Péter Tóth
Lajos Werkner
Àustria Àustria
Richard Verderber
Otto Herschmann
Rudolf Cvetko
Friedrich Golling
Andreas Suttner
Albert Bogen
Reinhold Trampler

Països Baixos Països Baixos
Willem van Blijenburgh
George van Rossem
Adrianus de Jong
Jetze Doorman
Dirk Scalongne
Hendrik de Jongh
1920 Anvers Italy (1861-1946) Itàlia
Aldo Nadi
Nedo Nadi
Francesco Gargano
Oreste Puliti
Italo Santelli
Dino Urbani
Frederico Ceserano
Baldo Baldi
França França
Jean André Lacroix
Jean Margraff
Marc Perrodon
Henri Germain
Georges Trombert
Jean Mondielli
Països Baixos Països Baixos
Jan Van Der Wiel
Adrianus De Jong
Jetze Doorman
Willem Blijenburgh
Louis Delaunoy
Salomon Zeldenrust
1924 París Italy (1861-1946) Itàlia
Renato Anselmi
Guido Balzarini
Marcello Bertinetti
Bino Bini
Vincenzo Cuccia
Oreste Moricca
Oreste Puliti
Giulio Sarrocchi
Hongria Hongria
Laszlo Berti
Janos Garay
Sandor Posta
Jozsef Rady
Zoltan Schenker
Laszlo Szechy
Ödön Tersztyanszky
Jenö Uhlyarik
Països Baixos Països Baixos
Adrianus De Jong
Jetze Doorman
H. Scherpenhuyzen
Jan Van Der Wiel
Maarten Van Dulm
Henri Wynoldy-Daniels
1928 Amsterdam Hongria Hongria
János Garay
Gyula Glykais
Sándor Gombos
Attila Petschauer
József Rády
Ödön Tersztyánszky
Italy (1861-1946) Itàlia
Renato Anselmi
Bino Bini
Gustavo Marzi
Oreste Puliti
Emilio Salafia
Giulio Sarracchi
Polònia Polònia
Tadeusz Friedrich
Kazimierz Laskowski
Alexander Malecki
Adam Papée
Władysław Sagda
Jerzy Zabielski
1932 Los Angeles Hungary Hongria
Endre Kabos
Attila Petschauer
Erno Nagy
Gyula Glykais
György Piller
Aladár Gerevich
Italy (1861-1946) Itàlia
Gustavo Marzi
Giulio Gaudini
Renato Anselmi
Emilio Salafia
Arturo De Vecchi
Ugo Pignotti
Polònia Polònia
Tadeusz Friedrich
Marian Suski
Władysław Dobrowolski
Władysław Segda
Leszek Lubicz
Adam Papée
1936 Berlín Hungary Hongria
Pál Kovács
Tibor Berczelly
Imre Rajczy
Aladár Gerevich
Endre Kabos
Laszlo Rajcsanyi
Italy (1861-1946) Itàlia
Vincenzo Pinton
Aldo Masciotta
Athos Tanzini
Aldo Montano
Gustavo Marzi
Giulio Gaudini
Alemanya nazi Alemanya
Hans Jörger
Julius Eisenecker
August Heim
Erwin Casmir
Richard Wahl
Hans Esser
1948 Londres Hungary (1946-1949, 1956-1957) Hungary
Laszlo Rajcsanyi
Bertalan Papp
Aladár Gerevich
Tibor Berczelly
Rudolf Karpati
Pál Kovács
Itàlia Itàlia
Carlo Turcato
Gastone Dare
Vincenzo Pinton
Mauro Racca
Renzo Nostini
Aldo Montano
Estats Units Estats Units
Miguel Capriles
Norman Armitage
George Worth
Dean Victor Cetrulo
James Hummitzsch
Tibor Nyilas
1952 Hèlsinki Hungary 1949-1956 Hongria
Bertalan Papp
Laszlo Rajcsanyi
Rudolf Karpati
Tibor Berczelly
Aladár Gerevich
Pál Kovács
Itàlia Itàlia
Giorgio Pellini
Vincenzo Pinton
Renzo Nostini
Mauro Racca
Gastone Dare
Roberto Ferrari
França França
Maurice Piot
Jacques Lefèvre
Bernard Morel
Jean Laroyenne
Jean Francois Tournon
Jean Levavasseur
1956 Melbourne Hungary 1949-1956 Hongria
Attila Keresztes
Aladár Gerevich
Rudolf Kárpáti
Jenö Hamori
Pál Kovács
Daniel Magay
Polònia Polònia
Zygmunt Pawlas
Jerzy Pawłowski
Wojciech Zabłocki
Andrzej Piątkowski
Marian Kuszewski
Ryszard Zub
Unió Soviètica Unió Soviètica
Yakov Rylsky
David Tyshler
Lev Kuznetsov
Yevgeni Cherepovsky
Leonid Bogdanov
1960 Roma Hongria Hongria
Tamas Mendelenyi
Rudolf Kárpáti
Pál Kovács
Zoltan Horvath
Gabor Delneki
Aladár Gerevich
Polònia Polònia
Andrzej Piatkowski
Emil Ochyra
Wojciech Zabłocki
Jerzy Pawłowski
Ryszard Zub
Marian Kuszewski
Itàlia Itàlia
Wladimiro Calarese
Giampaolo Calanchini
Pierluigi Chicca
Roberto Ferrari
Mario Ravagnan
1964 Tòquio Unió Soviètica Unió Soviètica
Umar Mavlikhanov
Boris Melnikov
Nugzar Asatiani
Yakov Rylsky
Mark Rakita
Itàlia Itàlia
Giampaolo Calanchini
Wladimiro Calarese
Cesare Salvadori
Mario Ravagnan
Pierluigi Chicca
Polònia Polònia
Wojciech Zablocki
Ryszard Zub
Andrzej Piatkowski
Jerzy Pawlowski
Emil Ochyra
1968 Ciutat de Mèxic Unió Soviètica Unió Soviètica
Vladimir Nazlymov
Viktor Sidyak
Eduard Vinokurov
Mark Rakita
Umar Mavlikhanov
Itàlia Itàlia
Wladimiro Calarese
Michele Maffei
Cesare Salvadori
Pierluigi Chicca
Rolando Rigoli
Hongria Hongria
Tamas Kovacs
Janos Kalmar
Peter Bakonyi
Miklos Meszena
Tibor Pezsa
1972 Munic Itàlia Itàlia
Michele Maffei
Mario Aldo Montano
Mario Tullio Montano
Rolando Rigoli
Cesare Salvadori
Unió Soviètica Unió Soviètica
Viktor Bashenov
Vladimir Nazlymov
Viktor Sidyak
Eduard Vinokurov
Mark Rakita
Hongria Hongria
Pal Gerevich
Tamas Kovacs
Peter Maroth
Tibor Pezsa
Peter Bakonyi
1976 Mont-real Unió Soviètica Unió Soviètica
Viktor Krovopuskov
Eduard Vinokurov
Viktor Sidyak
Vladimir Nazlymov
Mikhail Burtsev
Itàlia Itàlia
Mario Aldo Montano
Michele Maffei
Angelo Arcidiacono
Tommaso Montano
Mario Tullio Montano
Romania (1965-1989) Romania
Daniel Irimiciuc
Ioan Pop
Marin Mustata
Corneliu Marin
Alexandru Nilca
1980 Moscou Unió Soviètica Unió Soviètica
Mikhail Burtsev
Viktor Krovopuskov
Viktor Sidjak
Vladimir Nazlymov
ikolai Alekhin
Itàlia Itàlia
Michele Maffei
Mario Montano
Marco Romano
Ferdinando Meglio
Giovanni Scalzo
Hongria Hongria
Imre Gedővári
Rudolf Nébald
Pál Gerevich
Ferenc Hammang
György Nébald
1984 Los Angeles Itàlia Itàlia
Marco Marin
Gianfranco Dalla Barba
Giovanni Scalzo
Ferdinando Meglio
Angelo Arcidiacono
França França
Jean-François Lamour
Pierre Guichot
Hervé Granger-Veyron
Philippe Delrieu
Franck Ducheix
Romania (1965-1989) Romania
Marin Mustata
Ioan Pop
Alexandru Chiculita
Corneliu Marin
Vilmos Szabo
1988 Seül Hongria Hongria
Imre Bujdoso
Laszlo Csongradi
Imre Gedovari
György Nébald
Bence Szabo
Unió Soviètica Unió Soviètica
Andrei Alshan
Mikhail Burtsev
Sergei Koryakin
Sergei Mindirgassov
Heorhiy Pohosov
Itàlia Itàlia
Massimo Cavaliere
Gianfranco Dalla Barba
Marco Marin
Ferdinando Meglio
Giovanni Scalzo
1992 Barcelona Equip Unificat Equip Unificat
Grigori Kirienko
Aleksander Chirchov
Heorhiy Pohosov
Vadim Gutzeit
Stanislav Pozdniakov
Hongria Hongria
Bence Szabo
Csaba Koves
Györgi Nebald
Peter Abay
Imre Bujdoso
França França
Jean-François Lamour
Jean-Phillippe Daurelle
Franck Ducheix
Hervé Grainger-Veyron
Pierre Guichot
1996 Atlanta Rússia Rússia
Stanislav Pozdniakov
Grigoriy Kirienko
Sergey Sharikov
Hongria Hongria
Csaba Köves
József Navarrete
Bence Szabó
Itàlia Itàlia
Raffaello Caserta
Luigi Tarantino
Toni Terenzi
2000 Sydney Rússia Rússia
Serguei Charikov
Alexey Dyachenko
Alexei Frossine
Stanislav Pozdniakov
França França
Mathieu Gourdain
Julien Pillet
Cedric Seguin
Damien Touya
Alemanya Alemanya
Dennis Bauer
Wiradech Kothny
Eero Lehmann
Alexander Weber
2004 Atenes França França
Julien Pillet
Damien Touya
Gael Touya
Itàlia Itàlia
Aldo Montano
Gianpiero Pastore
Luigi Tarantino
Rússia Rússia
Serguei Charikov
Alexei Diatchenko
Stanislav Pozdniakov
Alexei Yakimenko
2008 Pequín França França
Nicolas Lopez
Julien Pillet
Boris Sanson
Estats Units Estats Units
Tim Morehouse
Jason Rogers
Keeth Smart
James Williams
Itàlia Itàlia
Aldo Montano
Diego Occhiuzzi
Giampiero Pastore
Luigi Tarantino
2012 Londres Corea del Sud Corea del Sud
Gu Bon-Gil
Won Woo-Young
Kim Jung-Hwan
Oh Eun-Seok
Romania Romania
Rares Dumitrescu
Tiberiu Dolniceanu
Florin Zalomir
Alexandru Siriteanu
Itàlia Itàlia
Aldo Montano
Diego Occhiuzzi
Luigi Samele
Luigi Tarantino

Programa eliminat[modifica | modifica el codi]

Espasa per equips[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1908 Londres França França
Gaston Alibert
Henri-Georges Berger
Charles Collignon
Eugène Olivier
Regne Unit de la Gran Bretanya i Irlanda Regne Unit
Charles Leaf Daniell
Cecil Haig
Martin Holt
Robert Montgomerie
Bèlgica Bèlgica
Paul Anspach
Desire Beaurain
Ferdinand Feyerick
François Rom
1912 Estocolm Bèlgica Bèlgica
Paul Anspach
Henri Anspach
Robert Hennet
Orphile de Montigny
Jacques Ochs
François Rom
Gaston Salmon
Victor Willems
Regne Unit Regne Unit
Edgar Seligman
Edgar Amphlett
Robert Montgomerie
John Blake
Percival Dawson
Arthur Everitt
Sydney Mertineau
Martin Hold
Països Baixos Països Baixos
Adrianus de Jong
Willem van Blijenburgh
Jetze Doorman
Leonardus Salomonson
George van Rossem
1920 Anvers Italy (1861-1946) Itàlia
Aldo Nadi
Nedo Nadi
Olivier Abelardo
Giovanni Canova
Dino Urbani
Tullio Bozza
Andrea Marrazzi
Antonio Allochio
T. Constantino
Paolo Revel
Bèlgica Bèlgica
Paul Anspach
Léon Tom
Ernest Gevers
Félix Goblet D'aviella
Victor Boin
Joseph De Craecker
Maurice De Wee
Philippe De Beaulieu
Orphile De Montigny
França França
Armand Massard
Alexandre Lippmann
Gustave Buchard
Georges Casanova
Georges Trombert
Gaston Amson
Émile Moreau
1924 París França França
Lucien Gaudin
Georges Buchard
Roger Ducret
André Labattut
Lionel Liottel
Alexandre Lippmann
Georges Tainturier
Bèlgica Bèlgica
Paul Anspach
Joseph De Craecker
Charles Delporte
Orphile De Montigny
Ernest Gevers
Léon Tom
Italy (1861-1946) Itàlia
Giulio Basletta
Marcello Bertinetti
Giovanni Canova
Vincenzo Cuccia
V. Montegazza
Oreste Moricca
1928 Amsterdam Italy (1861-1946) Itàlia
Carlo Agostoni
Giulio Basletta
Marcello Bertinetti
Giancarlo Cornaggia
Renzo Minoli
Franco Riccardi
França França
Armand Massard
Georges Buchard
Gaston Amson
Emile Cornic
Bernard Schmetz
René Barbier
Portugal Portugal
Paulo de Eca Leal
Mário de Noronha
Jorge de Paiva
Frederico Paredes
Joao Sassetti
Henriquede Silveira
1932 Los Angeles França França
Fernand Jourdant
Bernard Schmetz
Georges Tainturier
Georges Buchard
Jean Piot
Philippe Cattiau
Italy (1861-1946) Itàlia
Saverio Ragno
Giancarlo Cornaggia
Franco Riccardi
Carlo Agostoni
Renzo Minoli
Estats Units Estats Units
George Calnan
Gustave Heiss
Frank Stahl
Tracy Jaeckel
Curtis Shears
Miguel De Capriles
1936 Berlín Italy (1861-1946) Itàlia
Edoardo Mangiarotti
Saverio Ragno
Giancarlo Cornaggia
Giancarlo Brusati
Franco Riccardi
Suècia Suècia
Hans Drakenberg
Hans Granfelt
Gustaf Dyrssen
Gustav Almgren
Birger Cederin
Sven Thofelt
França França
Henri Dulieux
Philippe Cattiau
Georges Buchard
Paul Wormser
Michel Pécheux
Bernard Schmetz
1948 Londres França França
Maurice Huet
Michel Pécheux
Marcel Desprets
Edouard Artigas
Henri Guerin
Henri Lepage
Itàlia Itàlia
Luigi Cantone
Marc Antonio Mandruzzato
Carlo Agostoni
Edoardo Mangiarotti
Fiorenzo Marini
Dario Mangiarotti
Suècia Suècia
Frank Cervell
Carl Forssell
Bengt Ljungquist
Sven Thofelt
Per Hjalmar Carleson
Arne Tollbom
1952 Hèlsinki Itàlia Itàlia
Roberto Battaglia
Carlo Pavesi
Franco Bertinetti
Giuseppe Delfino
Dario Mangiarotti
Edoardo Mangiarotti
Suècia Suècia
Berndt-Otto Rehbinder
Bengt Ljungquist
Per Hjalmar Carleson
Carl Forssell
Sven Fahlman
Lennart Magnusson
Suïssa Suïssa
Otto Rüfenacht
Paul Meister
Oswald Zappelli
Paul Barth
Willy Fitting
Mario Valota
1956 Melbourne Itàlia Itàlia
Giuseppe Delfino
Franco Bertinetti
Alberto Pellegrino
Giorgio Anglesio
Carlo Pavesi
Edoardo Mangiarotti
Hungary 1949-1956 Hongria
Bela Rerrich
Ambrus Nagy
Barnabas Berzsenyi
Jozsef Marosi
Jozsef Sakovics
Lajos Balthazar
França França
Yves Dreyfus
Rene Queyroux
Daniel Dagallier
Claude Nigon
Armand Mouyal
1960 Roma Itàlia Itàlia
Giuseppe Delfino
Alberto Pellegrino
Carlo Pavesi
Edoardo Mangiarotti
Fiorenzo Marini
Gianluigi Saccaro
Regne Unit Regne Unit
Allan Jay
Michael Howard
John Pelling
Henry Hoskyns
Raymond Harrison
Michael Alexander
Unió Soviètica Unió Soviètica
Valentin Chernikov
Guram Kostava
Arnold Chernushevich
Bruno Khabarov
Aleksandr Pavlovsky
1964 Tòquio Hongria Hongria
Arpad Barany
Istvan Kausz
Gyözö Kulcsar
Zoltan Nemere
Tamas Gabos
Itàlia Itàlia
Alberto Pellegrino
Giovanni Breda
Gianluigi Saccaro
Gianfranco Paolucci
Giuseppe Delfino
França França
Jacques Brodin
Claude Bourquard
Yves Dreyfus
Claude Brodin
Jaques Brittet
1968 Ciutat de Mèxic Hongria Hongria
Csaba Fenyvesi
Zoltan Nemere
Pál Schmitt
Gyözö Kulcsar
Pal Nagy
Unió Soviètica Unió Soviètica
Grigory Kriss
Iosif Vitebsky
Aleksei Nikanchikov
Yuri Smolyakov
Viktor Modzalevsky
Polònia Polònia
Bogdan Andrzejewski
Michał Butkiewicz
Bogdan Gonsior
Henryk Nielaba
Kazimierz Barburski
1972 Munic Hongria Hongria
Sándor Erdös
Csaba Fenyvesi
Gyözö Kulcsar
Pal Schmitt
Istvan Osztrics
Suïssa Suïssa
Guy Evequoz
Daniel Giger
Christian Kauter
Peter Lötscher
François Suchanecki
Unió Soviètica Unió Soviètica
Viktor Modzalevsky
Sergei Paramonov
Igor Valetov
Georgi Zažitski
Grigori Kriss
1976 Mont-real Unió Soviètica Unió Soviètica
Viktor Krovopuskov
Eduard Vinokurov
Viktor Sidyak
Vladimir Nazlymov
Mikhail Burtsev
Itàlia Itàlia
Mario Aldo Montano
Michele Maffei
Angelo Arcidiacono
Tommaso Montano
Mario Tullio Montano
Romania (1965-1989) Romania
Daniel Irimiciuc
Ioan Pop
Marin Mustata
Corneliu Marin
Alexandru Nilca
1980 Moscou França França
Philippe Riboud
Patrick Picot
Hubert Gardas
Philippe Boisse
Michel Salesse
Polònia Polònia
Piotr Jabłkowski
Andrzej Lis
Leszek Swornowski
Ludomir Chronowski
Mariusz Strzałka
Unió Soviètica Unió Soviètica
Ashot Karagian
Boris Lukomsky
Aleksander Abushackmetov
Aleksander Mozhaev
Vladimir Smirnov
1984 Los Angeles RFA RFA
Elmar Borrmann
Volker Fischer
Gerhard Heer
Rafael Nickel
Alexander Pusch
França França
Philippe Boisse
Jean-Michel Henry
Olivier Lenglet
Philippe Riboud
Michel Salesse
Itàlia Itàlia
Stefano Bellone
Sandro Cuomo
Cosimo Ferro
Roberto Manzi
Angelo Mazzoni
1988 Seül França França
Frederic Delpla
Jean-Michel Henry
Olivier Lenglet
Philippe Riboud
Eric Srecki
RFA RFA
Elmar Borrmann
Volker Fischer
Thomas Gerull
Alexander Pusch
Arnd Schmitt
Unió Soviètica Unió Soviètica
Andrei Chouvalov
Pàvel Kolobkov
Vladimir Reznichenko
Mikhail Tishko
Igor Tikhomirov
1992 Barcelona Alemanya Alemanya
Elmar Borrmann
Robert Felisiak
Arnd Schmitt
Uwe Proske
Vladimir Reznitchenko
Hongria Hongria
Ivan Kovacs
Krisztian Kulcsar
Ferenc Hegedus
Ernõ Kolczonay
Gabor Totola
Equip Unificat Equip Unificat
Pàvel Kolobkov
Andrei Chouvalov
Sergei Kravchouk
Sergei Kostarev
Valeri Zacharevich
1996 Atlanta Itàlia Itàlia
Sandro Cuomo
Angelo Mazzoni
Maurizio Randazzo
Rússia Rússia
Aleksandr Beketov
Pàvel Kolobkov
Valeriy Zakharevich
França França
Jean-Michel Henry
Robert Leroux
Eric Srecki
2000 Sydney Itàlia Itàlia
Angelo Mazzoni
Paolo Milanoli
Maurizio Randazzo
Alfredo Rota
França França
Jean di Martino
Robert Leroux
Hughes Obry
Eric Srecki
Cuba Cuba
Nelson Loyola
Cándido Alberto Maya
Carlos Pedroso
Ivan Trevejo
2004 Atenes França França
Fabrice Jeannet
Jerome Jeannet
Hugues Obry
Érik Boisse
Hongria Hongria
Gábor Boczkó
Krisztián Kulcsár
Iván Kovács
Géza Imre
Alemanya Alemanya
Sven Schmid
Jörg Fiedler
Daniel Strigel
2008 Pequín França França
Jérôme Jeannet
Fabrice Jeannet
Ulrich Robeiri
Polònia Polònia
Robert Andrzejuk
Tomasz Motyka
Adam Wiercioch
Radosław Zawrotniak
Itàlia Itàlia
Stefano Carozzo
Diego Confalonieri
Alfredo Rota
Matteo Tagliariol

Floret professionals[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1896 Atenes Greece (1828-1978) Leonidas Pirgos França Jean Maurice Perronet No es concedí
1900 París França Lucien Mérignac França Alphonse Kirchhoffer França Jean-Baptiste Mimiague

Espasa professionals[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1900 París França Albert Robert Ayat França Émile Bougnol França Henri Laurent

Espasa amateurs-professionals[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1900 París França Albert Robert Ayat Cuba Ramón Fonst França Léon Sée

Sabre professionals[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1900 París Italy (1861-1946) Antonio Conte Italy (1861-1946) Italo Santelli the Habsburg Monarchy Milan Neralić

Singlestick[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1904 St. Louis Cuba Albertson Van Zo Post Estats Units William O'Connor Estats Units William Grebe

Vegeu també[modifica | modifica el codi]

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]