Llista de medallistes olímpics de voleibol

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca

Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de voleibol:

Medallistes[modifica | modifica el codi]

Categoria masculina[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1964 Tòquio Unió Soviètica Unió Soviètica
Ivans Bugajenkovs
Nikolay Burobin
Yuri Chesnokov
Vazha K'ach'arava
Valeri Kalachikhin
Vitali Kovalenko
Staņislavs Lugailo
Georgi Mondzolevski
Yuriy Poyarkov
Eduard Sibiryakov
Yuriy Venherovsky
Dmitri Voskoboynikov
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Milan Čuda
Bohumil Golián
Zdeněk Humhal
Petr Kop
Josef Labuda
Josef Musil
Karel Paulus
Boris Perušič
Pavel Schenk
Václav Šmídl
Josef Šorm
Ladislav Toman
Japó Japó
Yutaka Demachi
Tokihiko Higuchi
Naohiro Ikeda
Toshiaki Kosedo
Tsutomu Koyama
Masayuki Minami
Teruhisa Moriyama
Yuzo Nakamura
Katsutoshi Nekoda
Yasutaka Sato
Sadatoshi Sugahara
Takeshi Tokutomi
1968 Ciutat de Mèxic Unió Soviètica Unió Soviètica
Oļegs Antropovs
Ivans Bugajenkovs
Volodymyr Byelyayev
Volodymyr Ivanov
Valeri Kravchenko
Yevhen Lapinsky
Vasilijus Matuševas
Viktor Mikhalchuk
Georgi Mondzolevski
Yuriy Poyarkov
Eduard Sibiryakov
Borys Tereshchuk
Japó Japó
Naohiro Ikeda
Kenji Kimura
Isao Koizumi
Masayuki Minami
Yasuaki Mitsumori
Jungo Morita
Katsutoshi Nekoda
Seiji Oko
Tetsuo Sato
Kenji Shimaoka
Mamoru Shiragami
Tadayoshi Yokota
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Bohumil Golián
Zdeněk Groessl
Petr Kop
Drahomír Koudelka
Josef Musil
Vladimír Petlák
Antonín Procházka
Pavel Schenk
Josef Smolka
František Sokol
Jiří Svoboda
Lubomír Zajíček
1972 Munic Japó Japó
Yoshihide Fukao
Kenji Kimura
Masayuki Minami
Jungo Morita
Yuzo Nakamura
Katsutoshi Nekoda
Tetsuo Nishimoto
Yasuhiro Noguchi
Seiji Oko
Tetsuo Sato
Kenji Shimaoka
Tadayoshi Yokota
República Democràtica Alemanya RDA
Horst Hagen
Wolfgang Löwe
Wolfgang Maibohm
Jürgen Maune
Horst Peter
Eckehard Pietzsch
Siegfried Schneider
Arnold Schulz
Rudi Schumann
Rainer Tscharke
Wolfgang Webner
Wolfgang Weise
Unió Soviètica Unió Soviètica
Viktor Borshch
Yefim Chulak
Vyacheslav Domani
Vladimir Kondra
Valeri Kravchenko
Yevhen Lapinsky
Vladimir Patkin
Yuriy Poyarkov
Vladimir Putyatov
Aleksandr Saprykin
Yuri Starunsky
Leonid Zayko
1976 Mont-real Polònia Polònia
Bronisław Bebel
Ryszard Bosek
Wiesław Gawłowski
Marek Karbarz
Lech Łasko
Zbigniew Lubiejewski
Mirosław Rybaczewski
Włodzimierz Sadalski
Edward Skorek
Włodzimierz Stefański
Tomasz Wójtowicz
Zbigniew Zarzycki
Unió Soviètica Unió Soviètica
Vladimir Chernyshov
Yefim Chulak
Vladimir Dorokhov
Aleksandr Ermilov
Vladimir Kondra
Oleh Molyboha
Anatoliy Polishchuk
Aleksandr Savin
Pāvels Seļivanovs
Yuri Starunsky
Vladimir Ulanov
Vyacheslav Zaytsev
Cuba Cuba
Alfredo Figueredo
Víctor García
Diego Lapera
Leonel Marshall
Ernesto Martínez
Lorenzo Martínez
Jorge Pérez
Antonio Rodríguez
Carlos Salas
Victoriano Sarmientos
Jesús Savigne
Raúl Vilches
1980 Moscou Unió Soviètica Unió Soviètica
Vladimir Chernyshov
Vladimir Dorokhov
Aleksandr Ermilov
Vladimir Kondra
Valeriy Kryvov
Fedir Lashchonov
Viljar Loor
Oleh Molyboha
Yuriy Panchenko
Aleksandr Savin
Pāvels Seļivanovs
Vyacheslav Zaytsev
Bulgaria (1971-1990) Bulgària
Yordan Angelov
Dimitar Dimitrov
Stefan Dimitrov
Stoyan Gunchev
Hristo Iliev
Petko Petkov
Kaspar Simeonov
Hristo Stoyanov
Mitko Todorov
Tsano Tsanov
Emil Valtchev
Dimitar Zlatanov
Romania (1965-1989) Romania
Marius Căta-Chiţiga
Valter Chifu
Laurenţiu Dumănoiu
Günther Enescu
Dan Gîrleanu
Sorin Macavei
Viorel Manole
Florin Mina
Corneliu Oros
Nicolae Pop
Constantin Sterea
Nicu Stoian
1984 Los Angeles Estats Units Estats Units
Douglas Dvorak
Dave Saunders
Steven Salmons
Paul Sunderland
Rich Duwelius
Steve Timmons
Craig Buck
Marc Waldie
Chris Marlowe
Aldis Berzins
Patrick Powers
Karch Kiraly
Brasil Brasil
Amauri
Badalhoca
Bernard
Bernardinho
Domingos Maracanã
Fernandão
Marcus Vinícius
Montanaro
Renan
Rui
William
Xandó
Itàlia Itàlia
Franco Bertoli
Francesco Dall'Olio
Giancarlo Dametto
Guido De Luigi
Giovanni Errichiello
Giovanni Lanfranco
Andrea Lucchetta
Pier Paolo Lucchetta
Marco Negri
Piero Rebaudengo
Paolo Vecchi
Fabio Vullo
1988 Seül Estats Units Estats Units
Craig Buck
Bob Ctvrtlik
Scott Fortune
Karch Kiraly
Ricci Luyties
Douglas Partie
Jon Root
Eric Sato
Dave Saunders
Jeff Stork
Troy Tanner
Steve Timmons
Unió Soviètica Unió Soviètica
Yaroslav Antónov
Yuri Cherednik
Evgeni Krasilnikov
Andrey Kuznetsov
Valeri Losev
Yuriy Panchenko
Igor Runov
Yuri Sapega
Vladimir Shkurikhin
Oleksandr Sorokalet
Raimonds Vilde
Vyacheslav Zaytsev
Argentina Argentina
Daniel Castellani
Daniel Colla
Hugo Conte
Juan Cuminetti
Esteban de Palma
Alejandro Diz
Waldo Kantor
Esteban Martínez
Raúl Quiroga
Jon Uriarte
Carlos Weber
Claudio Zulianello
1992 Barcelona Brasil Brasil
Amauri
Carlão
Douglas
Giovane
Janelson
Jorge Edson
Maurício
Marcelo Negrão
Paulão
Pampa
Talmo
Tande
Països Baixos Països Baixos
Edwin Benne
Peter Blangé
Ron Boudrie
Henk-Jan Held
Martin van der Horst
Marko Klok
Olof van der Meulen
Jan Posthuma
Avital Selinger
Martin Teffer
Ronald Zoodsma
Ron Zwerver
Estats Units Estats Units
Nick Becker
Carlos Briceno
Bob Ctvrtlik
Scott Fortune
Dan Greenbaum
Brent Hilliard
Bryan Ivie
Douglas Partie
Bob Samuelson
Eric Sato
Jeff Stork
Steve Timmons
1996 Atlanta Països Baixos Països Baixos
Peter Blangé
Guido Görtzen
Rob Grabert
Henk-Jan Held
Misha Latuhihin
Jan Posthuma
Brecht Rodenburg
Richard Schuil
Bas van de Goor
Mike van de Goor
Olof van der Meulen
Ron Zwerver
Itàlia Itàlia
Lorenzo Bernardi
Vigor Bovolenta
Marco Bracci
Luca Cantagalli
Andrea Gardini
Andrea Giani
Pasquale Gravina
Marco Meoni
Samuele Papi
Andrea Sartoretti
Paolo Tofoli
Andrea Zorzi
Iugoslàvia Iugoslàvia
Vladimir Batez
Dejan Brđović
Đorđe Đurić
Andrija Gerić
Nikola Grbić
Vladimir Grbić
Rajko Jokanović
Slobodan Kovač
Đula Mešter
Žarko Petrović
Željko Tanasković
Goran Vujević
2000 Sydney Iugoslàvia Iugoslàvia
Vladimir Batez
Slobodan Boškan
Andrija Gerić
Nikola Grbić
Vladimir Grbić
Slobodan Kovač
Đula Mešter
Vasa Mijić
Ivan Miljković
Veljko Petković
Goran Vujević
Igor Vušurović
Rússia Rússia
Aleksandr Gerasimov
Valeri Goryushev
Alexey Kazakov
Vadim Khamuttskikh
Aleksey Kuleshov
Evgeni Mitkov
Ruslan Olikhver
Ilya Savelev
Igor Shulepov
Sergey Tetyukhin
Konstantin Ushakov
Roman Iàkovlev
Itàlia Itàlia
Marco Bracci
Mirko Corsano
Alessandro Fei
Andrea Gardini
Andrea Giani
Pasquale Gravina
Luigi Mastrangelo
Marco Meoni
Samuele Papi
Simone Rosalba
Andrea Sartoretti
Paolo Tofoli
2004 Atenes Brasil Brasil
Anderson Rodrigues
André
André Heller
Dante
Giba
Giovane
Gustavo
Maurício
Nalbert
Ricardinho
Rodrigão
Sérgio
Itàlia Itàlia
Matej Cernic
Alberto Cisolla
Paolo Cozzi
Alessandro Fei
Andrea Giani
Luigi Mastrangelo
Samuele Papi
Damiano Pippi
Andrea Sartoretti
Venceslav Simeonov
Paolo Tofoli
Valerio Vermiglio
Rússia Rússia
Pavel Abramov
Sergey Baranov
Stanislav Dineykin
Andrey Egorchev
Aleksey Kazakov
Vadim Khamuttskikh
Taras Khtey
Aleksandr Kosarev
Aleksey Kuleshov
Sergey Tetyukhin
Konstantin Ushakov
Aleksey Verbov
2008 Pequín Estats Units Estats Units
Lloy Ball
Gabe Gardner
Tom Hoff
Rich Lambourne
David Lee
Ryan Millar
William Priddy
Sean Rooney
Riley Salmon
Clay Stanley
Kevin Hansen
Scott Touzinsky
Brasil Brasil
Anderson Rodrigues
André
André Heller
Bruno
Dante
Marcelinho
Giba
Gustavo
Murilo
Rodrigão
Samuel Fuchs
Sérgio
Rússia Rússia
Yury Berezhko
Sergey Grankin
Vadim Khamuttskikh
Aleksandr Korneev
Aleksandr Kosarev
Alexey Kuleshov
Maxim Mikhaylov
Aleksey Ostapenko
Semen Poltavskiy
Sergey Tetyukhin
Aleksey Verbov
Aleksandr Volkov
2012 Londres Rússia Rússia
Nikolay Apalikov
Taras Khtey
Sergey Grankin
Sergey Tetyukhin
Alexandr Sokolov
Yury Berezhko
Aleksandr Butko
Dmitriy Muserskiy
Dmitriy Ilinikh
Maxim Mikhaylov
Aleksandr Volkov
Aleksey Obmochaev
Brasil Brasil
Bruno Rezende
Wallace de Souza
Sidão
Leandro Vissotto
Giba
Murilo Endres
Sérgio Santos
Thiago Soares Alves
Rodrigão
Lucão
Ricardo Garcia
Dante Amaral
Itàlia Itàlia
Luigi Mastrangelo
Simone Parodi
Samuele Papi
Michal Lasko
Ivan Zaytsev
Dante Boninfante
Cristian Savani
Dragan Travica
Alessandro Fei
Emanuele Birarelli
Andrea Bari
Andrea Giovi

Categoria femenina[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1964 Tòquio Japó Japó
Yuko Fujimoto
Yuriko Handa
Sata Isobe
Masae Kasai
Masako Kondo
Katsumi Matsumura
Yoshiko Matsumura
Emiko Miyamoto
Setsuko Sasaki
Ayano Shibuki
Yoko Shinozaki
Kinuko Tanida
Unió Soviètica Unió Soviètica
Antonina Ryzhova
Astra Biltauer
Ninel Lukanina
Lyudmila Buldakova
Nelli Abramova
Tamara Tikhonina
Valentina Kamenek
Inna Ryskal
Marita Katusheva
Tatyana Roshchina
Valentina Mishak
Lyudmila Gureeva
Polònia Polònia
Hanna Busz
Krystyna Czajkowska
Maria Golimowska
Barbara Hermel
Krystyna Jakubowska
Danuta Kordaczuk
Krystyna Krupa
Józefa Ledwig
Jadwiga Marko
Jadwiga Rutkowska
Maria Śliwka
Zofia Szczęśniewska
1968 Ciutat de Mèxic Unió Soviètica Unió Soviètica
Lyudmila Mikhailovskaya
Tatyana Veinberga
Vera Lantratova
Vera Galuskha
Tatyana Sarycheva
Tatyana Ponyaneva
Nina Smoleeva
Inna Ryskal
Galina Leontyeva
Roza Salikhova
Valentina Kamenek
Japó Japó
Sachiko Fukunaka
Makiko Furukawa
Keiko Hama
Setsuko Inoue
Toyoko Iwahara
Youko Kasahara
Yukiyo Kojima
Sumie Oinuma
Aiko Onozawa
Kunie Shishikura
Suzue Takayama
Setsuko Yoshida
Polònia Polònia
Halina Aszkiełowicz
Lidia Chmielnicka
Krystyna Czajkowska
Krystyna Jakubowska
Krystyna Krupa
Jadwiga Książek
Józefa Ledwig
Barbara Niemczyk
Krystyna Ostromęcka
Elżbieta Porzec
Zofia Szczęśniewska
Wanda Wiecha
1972 Munic Unió Soviètica Unió Soviètica
Lyudmila Borozna
Lyudmila Buldakova
Vera Galushka
Tatyana Gonobobleva
Natalya Kudreva
Galina Leontyeva
Tatyana Ponyaeva
Inna Ryskal
Roza Salikhova
Tatyana Sarycheva
Nina Smoleeva
Lyubov Turina
Japó Japó
Makiko Furukawa
Keiko Hama
Takako Iida
Toyoko Iwahara
Katsumi Matsumura
Sumie Oinuma
Mariko Okamoto
Seiko Shimakage
Michiko Shiokawa
Takako Shirai
Noriko Yamashita
Yaeko Yamazaki
Corea del Nord Corea del Nord
Hwang He-Suk
Jang Ok-Rim
Jong Ok-Jin
Kang Ok-Sun
Kim Zung-Bok
Kim Myong-Suk
Kim Su-Dae
Kim Yeun-Ja
Paek Myong-Suk
Ri Chun-Ok
Ryom Chun-Ja
1976 Mont-real Japó Japó
Yuko Arakida
Takako Iida
Katsuko Kanesaka
Kiyomi Kato
Echiko Maeda
Noriko Matsuda
Mariko Okamoto
Takako Shirai
Shoko Takayanagi
Hiromi Yano
Juri Yokoyama
Mariko Yoshida
Unió Soviètica Unió Soviètica
Larisa Bergen
Liudmila Chernyshova
Olga Kozakova
Natalya Kushnir
Nina Muradyan
Liliya Osadchaya
Anna Rostova
Lyubov Rudovskaya
Inna Ryskal
Lyudmila Shchetinina
Nina Smoleeva
Zoya Yusova
Corea del Sud Corea del Sud
Baik Myung-Sun
Byon Kyung-Ja
Chang Hee-Sook
Jo Hea-Jung
Jung Soon-Ok
Lee Soon-Bok
Lee Soon-Ok
Ma Kum-Ja
Park Mi-Kum
Yoon Young-Nae
Yu Jung-Hyae
Yu Kyung-Hwa
1980 Moscou Unió Soviètica Unió Soviètica
Elena Akhaminova
Elena Andreiuk
Svetlana Badulina
Liudmila Chernyshova
Liubov Kozyreva
Lidia Loginova
Irina Makogonova
Svetlana Nikishina
Larisa Pavlova
Nadezhda Radzevich
Natalia Razumova
Olga Solovova
República Democràtica Alemanya RDA
Katharina Bullin
Barbara Czekalla
Brigitte Fetzer
Andrea Heim
Ute Kostrzewa
Heike Lehmann
Christine Mummhardt
Karin Püschel
Karla Roffeis
Martina Schmidt
Annette Schultz
Anke Westendorf
Bulgaria (1971-1990) Bulgària
Verka Borisova
Tsvetana Bozhurina
Rositsa Dimitrova
Tanya Dimitrova
Maya Georgieva
Margarita Gerasimova
Tanya Gogova
Valentina Ilieva
Rumyana Kaisheva
Anka Khristolova
Silviya Petrunova
Galina Stancheva
1984 Los Angeles República Popular de la Xina Xina
Hou Yuzhu
Jiang Ying
Lang Ping
Li Yanjun
Liang Yan
Su Huijuan
Yang Xiaojun
Yang Xilan
Zhang Rongfang
Zheng Meizhu
Zhou Xiaolan
Zhu Ling
Estats Units Estats Units
Jeanne Beauprey
Carolyn Becker
Linda Chisholm
Rita Crockett
Laurie Flachmeier
Debbie Green
Flo Hyman
Rose Magers
Kimberly Ruddins
Julie Vollertsen
Paula Weishoff
Susan Woodstra
Japó Japó
Yumi Egami
Norie Hiro
Miyoko Hirose
Kyoko Ishida
Yoko Kagabu
Yuko Mitsuya
Keiko Miyajima
Kimie Morita
Kumi Nakada
Emiko Odaka
Sachiko Otani
Kayoko Sugiyama
1988 Seül Unió Soviètica Unió Soviètica
Valentina Ogienko
Elena Volkova

Marina Kumysh
Irina Smirnova
Tatyana Sidorenko
Irina Perkhomchuk
Tatyana Krainova
Olga Shkurnova
Marina Nikulina
Elena Ovchinnikova
Olga Krivosheeva
Svetlana Korytova

Perú Perú
Luisa Cervera
Alejandra de la Guerra
Denisse Fajardo
Miriam Gallardo
Rosa Garcia
Sonia Heredia
Katherine Horny
Natalia Malaga
Gabriela Pérez del Solar
Cecilia Tait
Gina Torrealva
Cenaida Uribe
República Popular de la Xina Xina
Guo-Jun Li
Hong Zhao
Yu-Zhu Hou
Ya-Jun Wang
Xi-Lan Yang
Huijuan Su
Ying Jiang
Yong-Mei Cui
Xiao-Jun Yang
Mei-Zhu Zheng
Dan Wu
Yue-Ming Li
1992 Barcelona Cuba Cuba
Regla Bell
Mercedes Calderón
Magaly Carvajal
Marlenis Costa
Idalmis Gato
Lilia Izquierdo
Norka Latamblet
Mireya Luis
Tania Ortiz
Regla Torres
Equip Unificat Equip Unificat
Valentina Ogienko
Natalia Morozova
Marina Nikoulina
Elena Tyurina
Irina Smirnova
Tatyana Sidorenko
Tatiana Menchova
Evgenya Artamonova
Galina Lebedeva
Svetlana Vassilevskaia
Elena Tcheboukina
Svetlana Koritova
Estats Units Estats Units
Liane Sato
Paula Weishoff
Yoko Zetterlund
Elaina Oden
Kimberley Oden
Teee Sanders
Caren Kemner
Ruth Lawanson
Tammy Liley
Janet Cobbs
Tara Cross-Battle
Lori Endicott
1996 Atlanta Cuba Cuba
Taimaris Aguero
Regla Bell
Magaly Carvajal
Marlenis Costa
Ana Fernandez
Mirka Francia
Idalmis Gato
Lilia Izquierdo
Mireya Luis
Raisa O'Farrill
Yumilka Ruiz
Regla Torres
República Popular de la Xina Xina
Cui Yong-Mei
He Qi
Lai Yawen
Li Yan
Liu Xiaoning
Pan Wenli
Sun Yue
Wang Lina
Wang Yi
Wang Ziling
Wu Yongmei
Zhu Yunying
Brasil Brasil
Ana Ida Alvares
Leila Barros
Filo Bodziak
Hilma Caldeira
Ana Connelly
Marcia Cunha
Virna Dias
Ana Moser
Ana Sanglard
Helia Souza
Sandra Suruagy
Fernanda Venturini
2000 Sydney Cuba Cuba
Taimaris Aguero
Zoila Barros
Regla Bell
Marlenis Costa
Ana Fernandez
Mirka Francia
Idalmis Gato
Lilia Izquierdo
Mireya Luis
Yumilka Ruiz
Martha Sanchez
Regla Torres
Rússia Rússia
Evgenya Artamonova
Anastassia Belikova
Lioubov Chachkova
Ekaterina Gamova
Elena Godina
Tatiana Gratcheva
Natalia Morozova
Olga Potachova
Inessa Sargsian
Elizaveta Tichtchenko
Elena Tyurina
Elena Vassilevskaia
Brasil Brasil
Leila Barros
Erika Coimbra
Janina Conceicao
Virna Dias
Kely Fraga
Ricarda Lima
Katia Lopes
Elisangela Oliveira
Walewska Oliveira
Karin Rodrigues
Raquel Silva
Helia Souza
2004 Atenes República Popular de la Xina Xina
Chen Jing
Feng Kun
Li Shan
Liu Yanan
Song Nina
Wang Lina
Yang Hao
Zhang Na
Zhang Ping
Zhang Yuehong
Zhao Ruirui
Zhou Suhong
Rússia Rússia
Evgenya Artamonova
Lioubov Chachkova
Olga Chukanova
Ekaterina Gamova
Alexandra Korukovets
Olga Nikolaeva
Elena Plotnikova
Natalia Safronova
Marina Sheshenina
Irina Tebenikhina
Elizaveta Tishchenko
Elena Tyurina
Cuba Cuba
Zoila Barros
Rosir Calderon
Nancy Carrillo
Ana Fernandez
Maybelis Martinez
Liana Mesa
Aniara Muñoz
Yahima Ortiz
Daymi Ramirez
Yumilka Ruiz
Marta Sanchez
Dulce Tellez
2008 Pequín Brasil Brasil
Walewska Oliveira
Carolina Albuquerque
Marianne Steinbrecher
Paula Pequeno
Thaisa Menezes
Helia Souza
Valeska Menezes
Fabiana Claudino
Welissa Gonzaga
Jaqueline Carvalho
Sheilla Castro
Fabiana de Oliveira
Estats Units Estats Units
Ogonna Nnamani
Danielle Scott-Arruda
Tayyiba Haneef-Park
Lindsey Berg
Stacy Sykora
Nicole Davis
Heather Bown
Jennifer Joines
Kim Glass
Robyn Ah Mow-Santos
Kim Willoughby
Logan Tom
República Popular de la Xina Xina
Wang Yimei
Feng Kun
Yang Hao
Liu Yanan
Wei Qiuyue
Xu Yunli
Zhou Suhong
Zhao Ruirui
Xue Ming
Li Juan
Zhang Na
Ma Yunwen
2012 Londres Brasil Brasil
Fabiana Claudino
Dani Lins
Paula Pequeno
Adenízia da Silva
Thaísa Menezes
Jaqueline Carvalho
Fernanda Ferreira
Tandara Caixeta
Natália Pereira
Sheilla Castro
Fabiana de Oliveira
Fernanda Garay
Estats Units Estats Units
Danielle Scott-Arruda
Tayyiba Haneef-Park
Lindsey Berg
Tamari Miyashiro
Nicole Davis
Jordan Larson
Megan Hodge
Christa Harmotto
Logan Tom
Foluke Akinradewo
Courtney Thompson
Destinee Hooker
Japó Japó
Hitomi Nakamichi
Yoshie Takeshita
Mai Yamaguchi
Erika Araki
Kaori Inoue
Maiko Kano
Yuko Sano
Ai Otomo
Risa Shinnabe
Saori Sakoda
Yukiko Ebata
Saori Kimura

Vegeu també[modifica | modifica el codi]

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]