Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 1976

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
Natació

Als Jocs Olímpics d'estiu de 1976 celebrats a la ciutat de Mont-real (Canadà) es disputaren 26 proves de natació, 13 per a cada categoria. La competició es desenvolupà a la Piscina Olímpica de Mont-real entre els dies 18 i 25 de juliol de 1976.

Participaren un total de 471 nedadors, entre ells 263 homes i 208 dones, de 51 comitès nacionals diferents. Els Estats Units d'Amèrica continuaren sent els grans dominadors de la disciplina, sobretot en categoria masculina. En categoria femenina, però, la gran dominadora fou la República Democràtica d'Alemanya.

Resum de medalles[modifica | modifica el codi]

Categoria masculina[modifica | modifica el codi]

Prova Or Argent Bronze
100 m
lliures
Detalls
Estats Units Jim Montgomery 49.99 Estats Units Jack Babashoff 50.81 RFA Peter Nocke 51.31
200 m
lliures
Detalls
Estats Units Bruce Furniss 1:50.29 Estats Units John Naber 1:50.50 Estats Units Jim Montgomery 1:50.58
400 m
lliures
Detalls
Estats Units Brian Goodell 3:51.93 Estats Units Tim Shaw 3:52.54 Unió Soviètica Vladimir Raskatov 3:55.76
1.500 m
lliures
Detalls
Estats Units Brian Goodell 15:02.4 Estats Units Robert Hackett 15:03.9 Austràlia Stephen Holland 15:04.6
100 m
esquena
Detalls
Estats Units John Naber 55.49 Estats Units Peter Rocca 56.34 RDA Roland Matthes 57.22
200 m
esquena
Detalls
Estats Units John Naber 1:59.19 Estats Units Peter Rocca 2:00.55 Estats Units Dan Harrigan 2:01.35
100 m
braça
Detalls
Estats Units John Hencken 1:03.11 Regne Unit David Wilkie 1:03.43 Unió Soviètica Arvidas Juozaitis 1:04.23
200 m
braça
Detalls
Regne Unit David Wilkie 2:15.11 Estats Units John Hencken 2:17.26 Estats Units Richard Colella 2:19.20
100 m
papallona
Detalls
Estats Units Matt Vogel 54.35 Estats Units Joe Bottom 54.50 Estats Units Gary Hall, Sr. 54.65
200 m
papallona
Detalls
Estats Units Mike Bruner 1:59.23 Estats Units Steven Gregg 1:59.54 Estats Units William Forrester 1:59.96
400 m
estils
Detalls
Estats Units Rod Strachan 4:23.68 Estats Units Tim McKee 4:24.62 Unió Soviètica Andrei Smirnov 4:26.90
4x200 m
lliures
Detalls
Estats Units Estats Units
John Naber
Mike Bruner
Bruce Furniss
Jim Montgomery
7:23.22 Unió Soviètica Unió Soviètica
Vladimir Raskatov
Andrei Bogdanov
Sergei Koplyakov
Andrei Krylov
7:27.97 Regne Unit Regne Unit
Alan McClatchey
Brian Brinkley
Gordon Downie
David Dunne
7:32.11
4x100 m
estils
Detalls
Estats Units Estats Units
Matt Vogel
John Hencken
Jim Montgomery
John Naber
3:42.22 Canadà Canadà
Stephen Pickell
Graham Smith
Clay Evans
Gary MacDonald
3:45.94 RFA RFA
Klaus Steinbach
Michael Kraus
Walter Kusch
Peter Nocke
3:47.29

Categoria femenina[modifica | modifica el codi]

Prova Or Argent Bronze
100 m
lliures
Detalls
RDA Kornelia Ender 55.65 RDA Petra Priemer 56.49 Països Baixos Enith Brigitha 56.65
200 m
lliures
Detalls
RDA Kornelia Ender 1:59.26 Estats Units Shirley Babashoff 2:01.22 Països Baixos Enith Brigitha 2:01.40
400 m
lliures
Detalls
RDA Petra Thümer 4:09.89 Estats Units Shirley Babashoff 4:10.46 Canadà Shannon Smith 4:14.60
800 m
lliures
Detalls
RDA Petra Thümer 8:37.14 Estats Units Shirley Babashoff 8:37.59 Estats Units Wendy Weinberg 8:42.60
100 m
esquena
Detalls
RDA Ulrike Richter 1:01.83 RDA Birgit Treiber 1:03.41 Canadà Nancy Garapick 1:03.71
200 m
esquena
Detalls
RDA Ulrike Richter 2:13.43 RDA Birgit Treiber 2:14.97 Canadà Nancy Garapick 2:15.60
100 m
braça
Detalls
RDA Hannelore Anke 1:11.16 Unió Soviètica Liubov Russànova 1:13.04 Unió Soviètica Marina Koshevaya 1:13.30
200 m
braça
Detalls
Unió Soviètica Marina Koshevaya 2:33.35 Unió Soviètica Marina Yurchenya 2:36.08 Unió Soviètica Liubov Russànova 2:36.22
100 m
papallona
Detalls
RDA Kornelia Ender 1:00.13 RDA Andrea Pollack 1:00.98 Estats Units Wendy Boglioli 1:01.17
200 m
papallona
Detalls
RDA Andrea Pollack 2:11.41 RDA Ulrike Tauber 2:12.50 RDA Rosemarie Gabriel 2:12.86
400 m
estils
Detalls
RDA Ulrike Tauber 4:42.77 Canadà Cheryl Gibson 4:48.10 Canadà Becky Smith 4:50.48
4x100 m
lliures
Detalls
Estats Units Estats Units
Kim Peyton
Jill Sterkel
Shirley Babashoff
Wendy Boglioli
3:44.82 República Democràtica Alemanya RDA
Petra Priemer
Kornelia Ender
Claudia Hempel
Andrea Pollack
3:45.50 Canadà Canadà
Becky Smith
Gail Amundrud
Barbara Clark
Anne Jardin
3:48.81
4x100 m
estils
Detalls
República Democràtica Alemanya RDA
Ulrike Richter
Hannelore Anke
Kornelia Ender
Andrea Pollack
4:07.95 Estats Units Estats Units
Camille Wright
Shirley Babashoff
Linda Jezek
Lauri Siering
4:14.55 Canadà Canadà
Susan Sloan
Robin Corsiglia
Wendy Hogg
Anne Jardin
4:15.22

Medaller[modifica | modifica el codi]

Posició País Or Argent Bronze Total
1 Estats Units Estats Units 13 14 7 34
2 República Democràtica Alemanya RDA 11 6 2 19
3 Unió Soviètica Unió Soviètica 1 3 5 9
4 Regne Unit Regne Unit 1 1 1 3
5 Canadà Canadà 0 2 6 8
6 Països Baixos Països Baixos 0 0 2 2
RFA RFA 0 0 2 2
8 Austràlia Austràlia 0 0 1 1

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]