Olimpíada d'escacs de 1992

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca

L'Olimpíada d'escacs de 1992 fou un torneig d'escacs per equips nacionals que se celebrà entre el 7 de juny i el 25 de juny de 1992 a Manila, Filipines. Va ser la trentena edició oficial de les Olimpíades d'escacs, i va incloure tant una competició absoluta[1] com una de femenina.

Fou una edició històrica de les olimpíades, perquè per primer cop s'hi varen presentar els nous estats sorgits de la desintegració de la Unió Soviètica i de Iugoslàvia (Sèrbia encara n'era absent), i per primer cop des de la II Guerra Mundial, hi participà un equip de l'Alemanya unida.

Torneig obert[modifica | modifica el codi]

Al torneig open hi participaren 100 països; les Filipines, com a seu, hi presentaren tres equips. Els equips estaven formats per un màxim de sis jugadors (quatre de titulars i dos de suplents), per un total de 617 participants. El torneig es disputà per sistema suís, a 14 rondes.

El torneig fou dominat fàcilment pels equips sorgits de l'URSS, i en particular per Rússia, que després d'haver-se situat en solitari a la classificació a la quarta ronda, amplià el seu avantatge sobre el segon fins a un màxim de 4'5 punts (a la desena ronda). Els Països Baixos, tot i que feren una bona primera meitat del torneig, patiren una sèrie de desfetes i deixaren el segon lloc a Armènia; els Estats Units foren superats per l'Uzbekistan: aquest darrer equip, mercès a una victòria per 3-1 sobre Lituània, se situà empatat amb Armènia, derrotant-la en el seu enfrontament directe per 2'5-1'5, i guanyant finalment la medalla d'argent mercès a una victòria (3-1) sobre Israel.

Resultats per equips[modifica | modifica el codi]

Pos. Equip Jugadors Elo[2] Punts
Medalla d'or Rússia Rússia GM[3] Garri Kaspàrov, GM Aleksandr Khalifman, GM Sergei Dolmatov,GM Aleksei Dréiev, MF[4] Vladímir Kràmnik, GM Aleksei Vyzmanavin 2648 39
Medalla de plata Uzbekistan Uzbekistan GM Valery Loginov, MI[5] Grigory Serper, MI Alexander Nenashev, MI Sergei Zagrebelny, MI Mikhail Saltaev, Saidali Iuldachev 2514 35
Medalla de bronze Armènia Armènia GM Rafael Vaganian, GM Vladimir Akopian, GM Smbat Lputian, MI Artashes Minasian, MI Arshak Petrosian, MI Ashot Anastasian 2575 34,5
4 Estats Units Estats Units GM Gata Kamsky, MI Alexander Yermolinsky, GM Yasser Seirawan, GM Larry Christiansen, GM Boris Gulko, GM Joel Benjamin 2611 34
5 Letònia Letònia GM Aleksejs Širovs, GM Edvins Kengis, GM Aleksandrs Šabalovs, GM Vladimirs Bagirovs, MI Zigurds Lanka, MI Janis Klovāns 2566 33,5
6 Islàndia Islàndia GM Jóhann Hjartarson, GM Margeir Pétursson, GM Helgi Ólafsson, GM Jón Árnason, MI Hannes Hlífar Stefánsson, MI Þröstur Þórhallsson 2544 33,5
7 Croàcia Croàcia GM Mišo Cebalo, GM Krunoslav Hulak, GM Bogdan Lalić, GM Vlatko Kovačević, GM Goran Dizdar, GM Ognjen Cvitan 2523 33,5
8 Geòrgia Geòrgia GM Zurab Azmaiparaixvili, GM Elizbar Ubilava, GM Zurab Sturua, MI Giorgi Giorgadze, GM Gennadi Zaichik, MI Lasha Jangjava 2560 33
9 Ucraïna Ucraïna GM Vasili Ivantxuk, GM Aleksandr Beliavski, GM Oleg Romanishin, GM Viatxeslav Eingorn, GM Igor Novikov, GM Adrian Mikhàltxixin 2629 33
10 Anglaterra Anglaterra GM Nigel Short, GM Jonathan Speelman, GM Michael Adams, GM John Nunn, GM Murray Chandler, GM Julian Hodgson 2638 33

Resultats individuals[modifica | modifica el codi]

També es donà un premi a la millor partida, que fou adjudicat a Garri Kaspàrov per la seva partida contra Predrag Nikolić (BIH), jugada a la dotzena ronda.[6]

Millor performance Elo[modifica | modifica el codi]

Jugador País Tauler Punts Partides Elo inicial Performance
Medalla d'or MF[4] Vladímir Kràmnik Rússia Rússia 5 8,5 9 2590 2958
Medalla de plata GM[3] Garri Kaspàrov Rússia Rússia 1 8,5 10 2780 2908
Medalla de bronze GM Joël Lautier França França 1 9 12 2580 2758

Primer tauler[modifica | modifica el codi]

Jugador País Punts Partides Percentatge
Medalla d'or GM Garri Kaspàrov Rússia Rússia 8,5 10 85
Medalla de plata MF Yang Xian Hong Kong Hong Kong 10 12 83,3
Medalla de bronze Alaa-Eddine Moussa Palestina Palestina 10,5 13 80,8

Segon tauler[modifica | modifica el codi]

Jugador País Punts Partides Percentatge
Medalla d'or GM Jaime Sunyé Neto Brasil Brasil 8 10 80
Stuart Fancy Papua Nova Guinea Papua Nova Guinea 8 10
Medalla de bronze MI[5] António Fernandes Portugal Portugal 7 9 77,8

Tercer tauler[modifica | modifica el codi]

Jugador País Punts Partides Percentatge
Medalla d'or MI Alexander Nenashev Uzbekistan Uzbekistan 9,5 12 79,2
Medalla de plata GM Smbat Lputian Armènia Armènia 11 14 78,6
Medalla de bronze MI Juan Reyes Perú Perú 7,5 10 75

Quart tauler[modifica | modifica el codi]

Jugador País Punts Partides Percentatge
Medalla d'or Gustavo Zelaya El Salvador El Salvador 9 10 90
Medalla de plata MI Sergei Zagrebelny Uzbekistan Uzbekistan 8,5 11 77,3
MI Leon Gostiša Eslovènia Eslovènia 8,5 11

Cinquè tauler (primer suplent)[modifica | modifica el codi]

Jugador País Punts Partides Percentatge
Medalla d'or MF Vladímir Kràmnik Rússia Rússia 8,5 9 94,4
Medalla de plata Eric Gloria Filipines Filipines B 6 7 85,7
Medalla de bronze MI Hannes Hlífar Stefánsson Islàndia Islàndia 7 9 77,8

Sisè tauler (segon suplent)[modifica | modifica el codi]

Jugador País Punts Partides Percentatge
Medalla d'or GM Ognjen Cvitan Croàcia Croàcia 8 10 80
Medalla de plata GM Julian Hodgson Anglaterra Anglaterra 6 8 75
Medalla de bronze Bazar Hatanbaatar Mongòlia Mongòlia 8 11 72,7

Torneig femení[modifica | modifica el codi]

Al torneig femení hi participaren 62 equips, dos dels quals de les Filipines (el Marroc i Zimbabwe es retiraren després d'una ronda). Cada esquadra estava integrada per un màxim de quatre jugadores (tres de titulars i una de suplent); el nombre total de participants fou de 252. El torneig es disputà a 14 rondes per sistema suís.

Al començament del torneig destacà l'equip d'Ucraïna, que es va mantenir en el lideratge fins a la novena ronda, però després, a causa de dos empats (amb Romania i l'Azerbaidjan), va veure com Geòrgia i la Xina l'empataven. Aquests tres equips van competir pels tres primers llocs durant les següents rondes; Geòrgia, amb dues victòries contra el Kirguizistan (2'5 a 0'5) i l'Azerbaidjan (3-0), va guanyar un punt d'avantatge sobre la Xina abans de l'última ronda, mentre que Ucraïna estava a mig punt de les xineses. La batalla per l'argent es va decidir per la derrota de les xineses contra el Kazakhstan per 1-2, mentre que Ucraïna va superar, amb la mateixa puntuació, l'equip búlgar.

Resultats per equips[modifica | modifica el codi]

Pos. Equip Jugadores Elo[7] Punts
Medalla d'or Geòrgia Geòrgia GMF[8] Maia Chiburdanidze, GM[3] Nona Gaprindashvili, GMF Nana Ioseliani, GMF Nino Gurieli 2460 30,5
Medalla de plata Ucraïna Ucraïna GMF Alisa Galliamova, GMF Marte Litinskaya, GMF Irina Chelushkina, GMF Lidia Semenova 2373 29
Medalla de bronze República Popular de la Xina Xina GMF Xie Jun, MIF[9] Peng Zhaoqin, MIF Wang Pin, MIF Qin Kanying 2398 28,5
4 Hongria Hongria GMF Ildikó Mádl, GMF Tunde Csonkics, GMF Zsuzsa Verőci, MIF Julia Horváth 2343 26,5
5 Rússia Rússia GMF Yulia Demina, MIF Svetlana Prudnikova, MIF Tatiana Shumiakina, MIF Tatiana Stepovaya 2347 26
6 Romania Romania GMF Cristina Foişor, GMF Daniela Nuţu, MFF[10] Elena-Luminita Radu, MFF Corina-Isabela Peptan 2317 25
7 Azerbaidjan Azerbaidjan GMF Ainur Sofieva, MIF Firuza Velikhanli, MFF Ilaha Kadimova, Fanara Babaeva 2293 25
8 Kazakhstan Kazakhstan MIF Gulnar Sakhatova, Elvira Sakhatova, Lyazzat Tazhieva, MIF Fliura Uskova 2277 24,5
9 Estats Units Estats Units GMF Irina Levitina, GMF Elena Akhmilovskaya, MIF Esther Epstein, Yuliya Levitan 2353 24,5
10 Txecoslovàquia Txecoslovàquia GMF Eliška Richtrová-Klímová, MIF Jana Hájková-Mašková, Eva Repková, MFF Petra Kišová-Poláková 2247 24

Resultats individuals[modifica | modifica el codi]

Millor performance Elo[modifica | modifica el codi]

Jugadora País Tauler Punts Partides Elo inicial Performance
Medalla d'or GMF[8] Maia Chiburdanidze Geòrgia Geòrgia 1 11,5 13 2485 2692
Medalla de plata GMF Alisa Galliamova Ucraïna Ucraïna 1 11 14 2410 2560
Medalla de bronze GMF Nana Ioseliani Geòrgia Geòrgia 3 10 12 2445 2522

Primer tauler[modifica | modifica el codi]

Jugadora País Punts Partides Percentatge
Medalla d'or GMF Maia Chiburdanidze Geòrgia Geòrgia 11,5 13 88,5
Medalla de plata GMF Alisa Galliamova Ucraïna Ucraïna 11 14 78,6
Medalla de bronze GMF Xie Jun República Popular de la Xina Xina 10 13 76,9

Segon tauler[modifica | modifica el codi]

Jugadora País Punts Partides Percentatge
Medalla d'or MIF Svetlana Prudnikova Rússia Rússia 8,5 11 77,3
Medalla de plata MIF Lindri Juni Wijayanti Indonèsia Indonèsia 9 13 69,2
Medalla de bronze MIF Borislava Borisova Suècia Suècia 8 12 66,7

Tercer tauler[modifica | modifica el codi]

Jugadora País Punts Partides Percentatge
Medalla d'or GMF Nana Ioseliani Geòrgia Geòrgia 10 12 83,3
Medalla de plata GMF Zsuzsa Verőci Hongria Hongria 8,5 11 77,3
Medalla de bronze MIF Regina Ribeiro Brasil Brasil 9 12 75

Quart tauler (suplent)[modifica | modifica el codi]

Jugadora País Punts Partides Percentatge
Medalla d'or Suneetha Wijesuriya Sri Lanka Sri Lanka 6,5 8 81,3
Medalla de plata Rokshana Gulshan Bangladesh Bangladesh 5,5 7 78,6
Medalla de bronze MIF Qin Kanying República Popular de la Xina Xina 8,5 11 77,3

Participants[modifica | modifica el codi]

Varen participar en ambdós torneigs:

Participaren només al torneig open:

Notes i referències[modifica | modifica el codi]

  1. Tot i que normalment hom es refereix a la competició absoluta com a "masculina", és oberta a homes i dones.
  2. Mitjana dels quatre jugadors amb Elo més alt.
  3. 3,0 3,1 3,2 Gran Mestre
  4. 4,0 4,1 Mestre de la FIDE
  5. 5,0 5,1 Mestre Internacional
  6. «Partida Kaspàrov-Nikolic, Olimpíada de Manila, 1992» (en anglès). chessgames.com. [Consulta: 1 de novembre de 2011].
  7. Mitjana de les tres jugadores amb l'Elo més alt.
  8. 8,0 8,1 Gran Mestre Femení
  9. Mestre Internacional Femení
  10. Mestre de la FIDE Femení
  11. Equip unificat

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Olimpíada d'escacs de 1992