Sis Dies Internacionals d'Enduro

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
FIM International Six Days' Enduro
ISDE 2010 logo.jpg
Logotip de l'edició del 2010
Acrònim ISDE
Categoria Enduro
Àmbit Internacional
Entitat FIM
1a Temporada 1913
Equip campió 2012 França França (World)
França França (Junior)
França França (Women)
Web oficial www.fim-live.com
Darrera revisió: 29/10/2014

Els Sis Dies Internacionals d'Enduro (en anglès, International Six Days Enduro, ISDE), és una competició d'enduro reconeguda internacionalment, la més dura i emblemàtica de totes.[1] Se celebren des de 1913 (amb pauses durant les dues guerres mundials), essent la competició motociclista de fora d'asfalt més antiga del calendari de la FIM (Fédération Internationale de Motocyclisme).

Històricament els ISDE s'havien anomenat Sis Dies Internacionals de Trial (International Six Days Trial,[2] ISDT), fins que el 1981 varen canviar de denominació quan la FIM va decidir unificar el nom oficial de la disciplina, que fins aleshores divergia segons els països (Endurance, Regolarità, Tot Terreny ...),[3] a l'actual "Enduro".

La prova es disputa a finals d'estiu i es coneix també com a les "Olimpíades del Motociclisme". Atès que contempla classificacions per a formacions estatals, des de 1970 és reconeguda per la FIM com a "Campionat del món d'enduro per a equips nacionals".

Història[modifica | modifica el codi]

Els ISDE es van celebrar per primera vegada el 1913 a Carlisle, Anglaterra, i des d'aleshores s'han disputat cada any en un país diferent. Inicialment inspirats en els Sis Dies d'Escòcia de Trial (Scottish Six Days Trial, SSDT), es tractava d'una prova d'habilitat i resistència de pilots i motocicletes sobre un llarg recorregut per tot tipus de terreny (trial significa "judici", "prova" o "assaig" en anglès). Amb el temps els SSDT i els ISDE s'anaren diferenciant: el que avui coneixem per "trial" es va anar especialitzant a valorar l'habilitat del pilot sobre unes zones non-stop repartides pel recorregut, mentre que l'actual "enduro" passà a prioritzar la regularitat horària del pilot sobre aquest recorregut.[4] Als seus inicis, el recorregut dels ISDE discorria majoritàriament per carreteres asfaltades, mentre actualment transcorre sobretot per camins i pistes fora de carretera.[1]

La prova se celebrà sempre a Europa fins al 1973, que es va disputar als EUA. Des d'aleshores s'ha celebrat fora d'Europa més sovint:

Durant la seva llarga història les normes i les condicions han canviat per adaptar-se a l'evolució de l'esport, però segueix sent una prova de màxima resistència de pilot i màquina. Durant sis dies el pilot ha de superar tota mena de dificultats, des de les pròpies del terreny accidentat per on ha de córrer, sovint amb trams d'extrema duresa, fins a les inclemències del temps o eventuals incidents mecànics que haurà d'adobar sobre la marxa sense cap mena d'ajut extern.[3] Per bé que històricament la distància total recorreguda al final dels sis dies superava sovint els 2.000 quilòmetres,[3] actualment aquesta xifra pot oscil·lar entre els 1.200 i els 1.600 quilòmetres en total.[5]

El desenvolupament dels Sis Dies és decisiu per a tota la disciplina de l'enduro.[1] Els canvis en el reglament s'apliquen sovint per primer cop en aquesta prova, i tot seguit són adoptats per la resta de competicions i campionats de la disciplina. Un dels principals punts del reglament introduït als ISDE va ser la prohibició d'ajut extern, de manera que les reparacions que calgui fer a la motocicleta les pot executar únicament el pilot.[3]

Participació i trofeus[modifica | modifica el codi]

Tap de dipòsit d'una MZ commemorant les 6 victòries al Trofeu d'aquesta marca

Els ISDE han atret equips estatals de fins a 32 estats diferents els darrers anys. Usualment acostumen a aplegar-s'hi més de 500 pilots, juntament amb milers de persones integrants dels equips de suport, a banda dels espectadors. Això suposa un gran impacte econòmic, amb un important augment dels ingressos, per al lloc on es desenvolupa la prova cada any.

Els ISDE atorguen trofeus per a les següents formacions:

  • Equip estatal: 6 pilots
  • Equip estatal júnior: 4 pilots
  • Equip estatal femení: 3 pilots
  • Equip de club: 3 pilots
  • Equip de fabricant: 3 pilots

També hi ha medalles individuals d'or, d'argent i de bronze atorgades en base al percentatge de pilots que finalitzen la prova, o en relació amb la classificació aconseguida dins d'una de les tres categories actuals (E1, E2 i E3). Per exemple, a l'edició del 2007 a Xile la medalla d'or s'atorgà als pilots que acabaren amb un temps global fins a un 10% superior al del vencedor en la seva categoria; la medalla d'argent als qui acabaren amb un temps fins al 40% superior, i tots els finalistes restants aconseguiren medalla de bronze.

La federació britànica (ACU, Auto-Cycle Union) va instaurar un trofeu per a l'esdeveniment. L'any 1949 el trofeu es va fixar en una copa d'argent de l'època del rei Jordi III, anomenat actualment FIM World Trophy (Trofeu Mundial de la FIM). Des d'aleshores, l'equip guanyador dels ISDE és conegut com a "guanyador del Trofeu".

El 1924, a suggeriment de la federació motociclista dels Països Baixos, es va instaurar per al segon classificat el Silver Vase (Vas de Plata). El 1985, any en què la prova se celebrà a Catalunya, aquest segon premi es reconvertí al Junior World Trophy (Trofeu Mundial Júnior) per a pilots de fins a 23 anys.

El 2007 es creà el Women's Trophy per a equips estatals femenins.

Llista de guanyadors entre 1913 i 1939[modifica | modifica el codi]

Edició Any Seu World Trophy Silver Vase
1. 1913 Carlisle,
Anglaterra
Regne Unit Regne Unit
W. B. Gibb
W. B. Little
Charlie Collier
-
2. 1920 Grenoble,
França
Suïssa Suïssa
J. Morand
A. Robert
E. Gex
-
3. 1921 Ginebra,
Suïssa
Suïssa Suïssa
J. Morand
A. Rothenbach
E. Gex
-
4. 1922 Ginebra,
Suïssa
Suïssa Suïssa
J. Morand
A. Robert
E. Gex
-
5. 1923 Estocolm,
Suècia
Suècia Suècia
Gustav Göthe
Yngve Eriksson
Bernhard Malmberg
J A Bylund
-
6. 1924 Chaudfontaine,
Bèlgica
Regne Unit Regne Unit
G. S. Arter
C. Wilson
F. W. Giles
Noruega Noruega
C. Vaumund
O. Graff
J. Juberget
7. 1925 Southampton,
Anglaterra
Regne Unit Regne Unit
B. Kershaw
G. S. Arter
F. W. Giles
Regne Unit Regne Unit
B. Kershaw
G. S. Arter
F. W. Giles
8. 1926 Buxton,
Anglaterra
Regne Unit Regne Unit
Graham Walker
J. Lidstone
P. Pike
Regne Unit Regne Unit
Graham Walker
J. Lidstone
P. Pike
9. 1927 Ambleside,
Anglaterra
Regne Unit Regne Unit
L. Crisp
Graham Walker
F. W. Giles
Regne Unit Regne Unit
Marjorie Cottle
Edyth Foley
Louise MacLean
10. 1928 Harrogate,
Anglaterra
Regne Unit Regne Unit
V. C. King
F. W. Neill
H. G. Uzzell
Regne Unit Regne Unit
L. Crisp
Graham Walker
F. W. Giles
11. 1929 Munic, Alemanya -
Ginebra, Suïssa
Regne Unit Regne Unit
G. R. Butcher
George Rowley
F. W. Neill
Regne Unit Regne Unit
L. A. Welch
A. R. Edwards
H. S. Perrey
12. 1930 Grenoble,
França
Itàlia Itàlia
Rosolino Grana
Luigi Gilera
Miro Maffeis
França França
A. Sourdot
R. Debaissieux
N. Coulon
13. 1931 Meran,
Itàlia
Itàlia Itàlia
Rosolino Grana
Luigi Gilera
Miro Maffeis
Països Baixos Països Baixos
D. H. Eysink
G. Bakker-Schut
A.P. van Hammersveld
14. 1932 Meran,
Itàlia
Regne Unit Regne Unit
Albert E. Perrigo
George Rowley
N. P. O. Bradley
Regne Unit Regne Unit
Graham Walker
Jack Williams
R. McGregor
15. 1933 Llandrindod Wells,
País de Gal·les
Alemanya Alemanya
Ernst Jakob Henne
Josef Stelzer
Josef Mauermayer
Wiggerl Kraus
Regne Unit Regne Unit
Vic Brittain
Jack Williams
G. F. Povey
16. 1934 Garmisch-Partenkirchen,
Alemanya
Alemanya Alemanya
Ernst Jakob Henne
Josef Stelzer
Josef Mauermayer
Wiggerl Kraus
Regne Unit Regne Unit
F.E. Thacker
R. McGregor
L. Heath
17. 1935 Oberstdorf,
Alemanya
Alemanya Alemanya
Ernst Jakob Henne
Josef Stelzer
Wiggerl Kraus
J. Müller
Alemanya Alemanya
Arthur Geiss
Walfried Winkler
Ewald Kluge
18. 1936 Freudenstadt,
Alemanya
Regne Unit Regne Unit
Vic Brittain
George Rowley
W.S. Waycott
E. Belsten
Regne Unit Regne Unit
R. McGregor
J.A. McLeslie
J.C. Edward
19. 1937 Llandrindod Wells,
País de Gal·les
Regne Unit Regne Unit
Vic Brittain
George Rowley
W.S. Waycott
Països Baixos Països Baixos
A.P. van Hammersveld
G. Bakker-Schut
J. Moejes
20. 1938 Llandrindod Wells,
País de Gal·les
Regne Unit Regne Unit
George Rowley
Jack Williams
Vic Brittain
W.S. Waycott
Alemanya Alemanya
Georg Meier
Rudolf Seltsam
Josef Forstner
21. 1939 Salzburg, Tercer Reich Anul·lat Anul·lat

Llista de guanyadors entre 1947 i 1980[modifica | modifica el codi]

Edició Any Seu World Trophy Silver Vase
22. 1947 Zlín,
Txecoslovàquia
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Jaroslav Simandl
Richard Dusil
Václav Stanislav
Jan Bednár
Karl Hansl
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Cenek Kohlícek
Emanuel Marha
Josef Paštika
23. 1948 San Remo,
Itàlia
Regne Unit Regne Unit
A. Jefferies
B.H.M. Viney
J. Williams
C.N. Rogers
Vic Brittain
Regne Unit Regne Unit
P.H. Alves
C. M. Ray
W.J. Stocker
24. 1949 Llandrindod Wells,
País de Gal·les
Regne Unit Regne Unit
P.H. Alves
C.M. Ray
C.N. Rogers
Frederick Maurice Rist
B.H.M. Viney
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Emanuel Marha
František Bláha
J. Krcmar
25. 1950 Llandrindod Wells,
País de Gal·les
Regne Unit Regne Unit
Frederick Maurice Rist
B.H.M. Viney
P.H. Alves
W.J. Stocker
C.M. Ray
Regne Unit Regne Unit
D.S. Evans
E. Usher
A.F. Gaymer
26. 1951 Varese,
Itàlia
Regne Unit Regne Unit
Frederick Maurice Rist
B.H.M. Viney
P.H. Alves
W.J. Stocker
C.M. Ray
Països Baixos Països Baixos
P. Haaker
C. van Rijssel
H. Veer
27. 1952 Bad Aussee,
Àustria
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Cenek Kohlícek
Jaroslav Pudil
Richard Dusil
Jirí Kubeš
Jan Novotný
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
František Bláha
Vojtech Kolár
Bohumil Kabát
28. 1953 Gottwaldov,
Txecoslovàquia
Regne Unit Regne Unit
John V. Brittain
W.J. Stocker
S.B. Manns
P.H. Alves
B.H.M. Viney
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
František Bláha
Vojtech Kolár
Bohumil Kabát
29. 1954 Llandrindod Wells,
País de Gal·les
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Bohuslav Roucka
Jaroslav Pudil
Saša Klimt
Jirí Kubeš
Vladimír Šedina
Països Baixos Països Baixos
S. Schram
B.L. Jansema
M. den Haan
30. 1955 Gottwaldov,
Txecoslovàquia
RFA RFA
Johann Abt
Otto Brack
Udo Feser
Ernst Deike
Volker von Zitzewitz
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Stanislav Štástka
Zdenek Polanka
Miloslav Soucek
31. 1956 Garmisch-Partenkirchen,
RFA
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Miloslav Soucek
Jaroslav Pudil
Bohuslav Roucka
Zdenek Polánka
Vladimír Šedina
Saša Klimt
Països Baixos Països Baixos
J.S. van Hoek
B.L. Jansema
J. Th. Witberg
Fritz R. Selling
32. 1957 Špindleruv Mlýn,
Txecoslovàquia
RFA RFA
Lorenz Specht
Richard Heßler
Gernot Leistner
Walter Aukthun
Klaus Kämper
Volker von Zitzewitz
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Vladimir Stepen
Oldrich Hamrsmid
Antonin Matejka
Karel Buchnar
33. 1958 Garmisch-Partenkirchen,
RFA
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Vladimír Šedina
Saša Klimt
Antonín Matejka
Zdenek Polánka
Jaroslav Pudil
Bohuslav Roucka
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Stanislav Štástka
František Darebný
Alois Roucka
Arnošt Zemen
34. 1959 Gottwaldov,
Txecoslovàquia
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Vladimír Šedina
Saša Klimt
Antonín Matejka
Zdenek Polánka
Jaroslav Pudil
Bohuslav Roucka
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Vladimir Stepan
Oldrich Hamrsmid
Frantisek Hoffer
Frantisek Bouska
35. 1960 Bad Aussee,
Àustria
Àustria Àustria
Karl-Heinz Behrendt
Hans Leitner
Egon Dornauer
Josef Kleinschuster
Rupert Köberl
Siegfried Stuhlberger
Itàlia Itàlia
Luigi Gorini
Tulio Masserini
Eugenio Saini
Fausto Vergani
36. 1961 Llandrindod Wells,
País de Gal·les
RFA RFA
Günter Dotterweich
Richard Heßler
Lorenz Müller
Sebastian Nachtmann
Erwin Schmider
Lorenz Specht
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
František Bouška
Oldrich Hamrsmid
Vladimír Štepán
37 1962 Garmisch-Partenkirchen,
RFA
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
František Bouška
František Hóffer
Drahoslav Miarka
Zdenek Polánka
Bohuslav Roucka
Vladimír Štepán
RFA RFA
Horst Rothermund
Heinz Klingenschmidt
Volker Kramer
Günter Sengfelder
38. 1963 Špindleruv Mlýn,
Txecoslovàquia
República Democràtica Alemanya RDA
Günter Baumann
Peter Uhlig
Hans Weber
Horst Lohr
Bernd Uhlmann
Werner Salevsky
Itàlia Itàlia
Luigi Gorini
Carlo Moscheni
Giuseppe Panarari
Nino Tagli
39. 1964 Erfurt,
RDA
República Democràtica Alemanya RDA
Günter Baumann
Peter Uhlig
Hans Weber
Horst Lohr
Bernd Uhlmann
Werner Salevsky
República Democràtica Alemanya RDA
Gottfried Pohlan
Siegfried Rauhut
Lothar Schünemann
Ewald Schneidewind
40. 1965 Illa de Man República Democràtica Alemanya RDA
Peter Uhlig
Hans Weber
Horst Lohr
Bernd Uhlmann
Werner Salevsky
Karlheinz Wagner
República Democràtica Alemanya RDA
Günter Baumann
Klaus Teuchert
Horst Golz
Werner Stiegler
41. 1966 Villingsberg,
Suècia
República Democràtica Alemanya RDA
Peter Uhlig
Hans Weber
Horst Lohr
Werner Salevsky
Karlheinz Wagner
Klaus Teuchert
RFA RFA
Norbert Gabler
Klaus Kämper
Dieter Kramer
Erwin Schmider
42. 1967 Zakopane,
Polònia
República Democràtica Alemanya RDA
Peter Uhlig
Hans Weber
Werner Salevsky
Karlheinz Wagner
Klaus Teuchert
Klaus Halser
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
A. Zemen
D. Miarka
M. Vytlacil
J. Jasansky
43. 1968 San Pellegrino Terme,
Itàlia
RFA RFA
Andreas Brandl
Heinz Brinkmann
Siegfried Gienger
Dieter Kramer
Volker Kramer
Lorenz Specht
Itàlia Itàlia
Demetrio Bonini
Arnaldo Farioli
Francesco Foresti
Giuseppe Signorelli
44. 1969 Garmisch-Partenkirchen,
RFA
República Democràtica Alemanya RDA
Peter Uhlig
Werner Salevsky
Karlheinz Wagner
Klaus Teuchert
Klaus Halser
Fred Williamowski
RFA RFA
Helmut Beranek
Norbert Gabler
Hans Trinkner
Rolf Witthöft
45. 1970 El Escorial,
Espanya
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Josef Fojtík
Jaroslav Bríza
Kvetoslav Mašita
Zdenek Cešpiva
František Mrázek
Petr Cemus
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Josef Cisar
Jiri Jasansky
Miroslav Vytlacil
Josef Rabas
46. 1971 Illa de Man Txecoslovàquia Txecoslovàquia
František Mrázek
Kvetoslav Mašita
Jaroslav Bríza
Petr Cemus
Zdenek Cešpiva
Josef Fojtík
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Josef Cisar
Jiri Jasansky
Miroslav Vytlacil
Tomas Petermann
47. 1972 Špindleruv Mlýn,
Txecoslovàquia
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Jaroslav Bríza
Petr Cemus
Zdenek Cešpiva
Josef Císar
František Mrázek
Josef Fojtík
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Pavel Cihelka
Josef Rabas
Milan Jedlicka
Petr Valek
48. 1973 Dalton,
EUA
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Josef Fojtík
Zdenek Cešpiva
Josef Císar
Kvetoslav Mašita
František Mrázek
Petr Cemus
Estats Units Estats Units
Dick Burleson
Malcolm Smith
Ed Schmidt
Ron Bohn
49. 1974 Camerino,
Itàlia
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Josef Fojtík
Zdenek Cešpiva
Josef Císar
Kvetoslav Mašita
Jirí Stodulka
Petr Cemus
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Josef Rabas
Pavel Cihelka
Milan Jedlicka
Jaroslav Bríza
50. 1975 Illa de Man RFA RFA
Josef Wolfgruber
Peter Neumann
Eberhard Weber
Jürgen Grisse
Rolf Witthöft
Eddy Hau
Itàlia Itàlia
Gualtiero Brissoni
Pietro Gagni
Attilio Petrogalli
Pierluigi Rottigni
51. 1976 Zeltweg,
Àustria
RFA RFA
Josef Wolfgruber
Peter Neumann
Eberhard Weber
Jürgen Grisse
Rolf Witthöft
Eddy Hau
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Milan Jedlicka
Pavel Cihelka
Jaroslav Kauler
Otakar Toman
52. 1977 Považská Bystrica,
Txecoslovàquia
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
František Mrázek
Otakar Toman
Kvetoslav Mašita
Jirí Stodulka
Stanislav Zloch
Josef Císar
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Pavel Cihelka
Milan Jedlicka
Jiri Pošík
53. 1978 Värnamo,
Suècia
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
František Mrázek
Jozef Chovancík
Kvetoslav Mašita
Jiri Pošík
Stanislav Zloch
Jirí Stodulka
Itàlia Itàlia
Luigi Medardo
Gino Perego
Osvaldo Scaburri
Giuseppe Signorelli
54. 1979 Neunkirchen,
RFA
Itàlia Itàlia
Elia Andrioletti
Franco Gualdi
Gualtiero Brissoni
Augusto Taiocchi
Guglielmo Andreini
Gianangelo Croci
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Josef Kauler
Jaroslav Kmostak
Zdenek Runkas
Jiri Cizar
55. 1980 Briude,
Occitània
Itàlia Itàlia
Guglielmo Andreini
Elia Andrioletti
Gualtiero Brissoni
Gianangelo Croci
Andrea Marinoni
Augusto Taiocchi
RFA RFA
Arnulf Teuchert
Bert von Zitzewitz
Reinhard Christel
Rolf Witthöft

Llista de guanyadors entre 1981 i 2006[modifica | modifica el codi]

Gilles Lalay durant l'edició de 1985, a La Cerdanya. En fou el vencedor absolut.
Edició Any Seu World Trophy Silver Vase
56. 1981 Illa d'Elba,
Itàlia
Itàlia Itàlia
Gualtiero Brissoni
Alessandro Gritti
Luigi Medardo
Gianangelo Croci
Franco Gualdi
Augusto Taiocchi
Itàlia Itàlia
Cesare Bernardi
Gianpiero Findanno
Andrea Marinoni
Angelo Signorelli
57. 1982 Považská Bystrica,
Txecoslovàquia
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Jiri Císar
Zdenek Belský
Emil Cunderlík
Vladimír Janouš
Jozef Chovancík
Stanislav Zloch
República Democràtica Alemanya RDA
Horst Geißenhöner
Steffen Mauersberger
Reinhard Klädtke
Uwe Weber
58. 1983 Builth Wells,
País de Gal·les
Suècia Suècia
Peter Hansson
Torbjörn Jansson
Per Grönberg
Svenerik Jönsson
Bosse Lindbom
Thomas Gustavsson
Suècia Suècia
Jacobsson
Karlsson
Andersson
Zell
59. 1984 Assen,
Països Baixos
Països Baixos Països Baixos
Dinand Zijlstra
Henk van Mierlo
Martin Schalkwijk
Henk Poorte
Simon Schram
Gerrit Wolsink
República Democràtica Alemanya RDA
Reinhard Klädtke
Jens Thalmann
Bernd Lämmel
Andreas Cyffka
Seu World Trophy Junior Trophy
60. 1985 Alp,
Catalunya
Suècia Suècia
Peter Hansson
Per Grönberg
Dick Wicksell
Svenerik Jönsson
Hålan Lundberg
Thomas Gustavsson
República Democràtica Alemanya RDA
Andreas Cyffka
Mike Heydenreich
Jens Grüner
Udo Grellmann
61. 1986 San Pellegrino Terme,
Itàlia
Itàlia Itàlia
Angelo Signorelli
Renato Pegurri
Tulio Pellegrinelli
Gianangelo Croci
Guglielmo Andreini
Edi Orioli
Itàlia Itàlia
Paolo Fellegara
Giorgio Grasso
Stefano Passeri
Enrico Zuffa
62. 1987 Jelenia Góra,
Polònia
República Democràtica Alemanya RDA
Jens Thalmann
Reinhard Klädtke
Uwe Weber
Harald Sturm
Jens Scheffler
Jens Grüner
República Democràtica Alemanya RDA
Mike Heydenreich
Udo Grellmann
Thomas Bieberbach
Danielo Pörschke
63. 1988 Mende,
França
França França
Thierry Charbonnier
Stéphane Peterhansel
Gilles Lalay
Jean Paul Charles
Alan Olivier
Marc Morales
Itàlia Itàlia
Luca Trussardi
Massimo Migliorati
Enrico Zuffa
Davide Trolli
64. 1989 Walldürn,
RFA
Itàlia Itàlia
Gianmarco Rossi
Stefano Passeri
Angelo Signorelli
Luca Trussardi
Paolo Fellegara
Franco Gualdi
Finlàndia Finlàndia
Kari Tiainen
Juha-Pekka Leino
Jarkko Vainio
Jouni Sauren
65. 1990 Västerås,
Suècia
Suècia Suècia
Jeff Nilsson
Dick Wicksell
Kent Karlsson
Svenerik Jönsson
Peter Hansson
Jimmie Eriksson
Suècia Suècia
Robert Grönlund
Robert Svensson
Peter Karlsson
Peter Lundfeldt
66. 1991 Považská Bystrica,
Txecoslovàquia
Suècia Suècia
Jeff Nilsson
Joachim Hedendahl
Svenerik Jönsson
Dick Wicksell
Kent Karlsson
Bill Andersson
Estats Units Estats Units
Steve Hatch
Jimmy Lewis
David Rhodes
Chris Smith
67. 1992 Cessnock,
Austràlia
Itàlia Itàlia
Paolo Fellegara
Fabio Farioli
Stefano Passeri
Mario Rinaldi
Giovanni Sala
Arnaldo Nicoli
Suècia Suècia
Anders Eriksson
Robert Grönlund
Peter Karlsson
Peter Jansson
68. 1993 Assen,
Països Baixos
Polònia Polònia
Marek Darowski
Maciej Wrobel
Viktor Iwanski
Wojciech Rencz
Andrzej Tomizek
Ryszard Augustyn
Països Baixos Països Baixos
Peter Lenselink
Patrick Isfordink
Erik Davids
Hans Arends
69. 1994 Tulsa,
EUA
Itàlia Itàlia
Maurizio Carminati
Tulio Pellegrinelli
Mario Rinaldi
Fabio Farioli
Arnold Nicoli
Giovanni Sala
Suècia Suècia
Rickard Larsson
Björn Carlsson
Linus Borman
Morgan Jansson
70. 1995 Jelenia Góra,
Polònia
Itàlia Itàlia
Gianmarco Rossi
Paolo Fellegara
Giorgio Grasso
Giuseppe Gallino
Tulio Pellegrinelli
Arnaldo Nicoli
Austràlia Austràlia
Shawn Reed
Shane Watts
Ian Cunningham
Jamie Cunningham
71. 1996 Hämeenlinna,
Finlàndia
Finlàndia Finlàndia
Kari Tiainen
Jani Laaksonen
Pekka Viljakainen
Petteri Silvan
Mika Ahola
Vesa Kytönen
Finlàndia Finlàndia
Tuomas Ahonen
Juha Salminen
Juha Laaksonen
Mika Marila
72. 1997 Brescia,
Itàlia
Itàlia Itàlia
Fausto Scovolo
Stefano Passeri
Giovanni Sala
Jarno Boano
Mario Rinaldi
Fabio Farioli
Itàlia Itàlia
Pablo Peli
Ivan Boano
Alessio Paoli
Giovanni Genini
73. 1998 Traralgon,
Austràlia
Finlàndia Finlàndia
Juha Salminen
Jani Laaksonen
Mika Ahola
Petteri Silvan
Vesa Kytönen
Kari Tiainen
Espanya Espanya
Catalunya Xavier Pons
Catalunya Miki Arpa
Catalunya Marc Coma
Catalunya Gerard Farrés
74. 1999 Coimbra,
Portugal
Finlàndia Finlàndia
Samuli Aro
Mika Ahola
Jani Laaksonen
Vesa Kytönen
Kari Tiainen
Petri Pohjamo
Espanya Espanya
Catalunya Arnau Vilanova
Xacob Agra
Catalunya Gerard Farrés
Catalunya Miki Arpa
75. 2000 Granada,
Espanya
Itàlia Itàlia
Fausto Scovolo
Mario Rinaldi
Matteo Rubin
Arnaldo Nicoli
Giovanni Sala
Fabio Farioli
Espanya Espanya
Catalunya Xavier Pons
Catalunya Gerard Farrés
Xacob Agra
Catalunya Jordi Duran
76. 2001 Brive la Gaillarde,
França
França França
Marc Germain
Olivier Rebufie
Eric Bernard
David Frétigné
Sébastien Guillaume
Cyril Esquirol
Itàlia Itàlia
Simone Albergoni
Ivan Boano
Paolo Carrara
Giovanni Gritti
77. 2002 Jablonec nad Nisou,
República Txeca
Finlàndia Finlàndia
Mika Ahola
Juha Salminen
Petteri Silvan
Samuli Aro
Jani Laaksonen
Petri Pohjamo
França França
Julien Dubac
Raphael André
Damien Miquel
Fabien Planet
78. 2003 Fortaleza,
Brasil
Finlàndia Finlàndia
Juha Salminen
Mika Saarenkoski
Mika Ahola
Samuli Aro
Jani Laaksonen
Kari Tiainen
França França
Damien Miquel
Freddy Blanc
Herve Versace
Fabien Planet
79. 2004 Kielce,
Polònia
Finlàndia Finlàndia
Petteri Silvan
Juha Salminen
Mika Saarenkoski
Samuli Aro
Jani Laaksonen
Mika Ahola
Finlàndia Finlàndia
Valtteri Salonen
Jari Mattila
Tomi Peltola
Marko Tarkkala
80. 2005 Považská Bystrica,
Eslovàquia
Itàlia Itàlia
Alessandro Botturi
Alessandro Belometti
Simone Albergoni
Alessandro Zanni
Alessio Paoli
Giuliano Falgari
Itàlia Itàlia
Andrea Beconi
Maurizio Micheluz
Paolo Bernardi
Manuel Pievani
81. 2006 Taupo,
Nova Zelanda
Finlàndia Finlàndia
Juha Salminen
Samuli Aro
Mika Ahola
Marko Tarkkala
Petri Pohjamo
Jari Mattila
Estats Units Estats Units
Kurt Caselli
Ricky Dietrick
Russell Bobbitt
David Pearson

Llista de guanyadors a partir del 2007[modifica | modifica el codi]

Vista del parc tancat durant la 87a edició dels ISDE (2012, Sachsenring)
Edició Any Seu World Trophy Junior Trophy Women's Trophy
82. 2007 La Serena,
Xile
Itàlia Itàlia
Alessandro Belometti
Alex Salvini
Alessandro Botturi
Maurizio Micheluz
Fabrizio Dini
Andrea Belotti
Espanya Espanya
Cristóbal Guerrero
Catalunya Oriol Mena
Lorenzo Santolino
País Valencià Carlos Andreu
Estats Units Estats Units
Nicole Bradford
Amanda Mastin
Lacy Jones
83. 2008 Serres,
Grècia
França França
Julien Gautier
Jordan Curvalle
Rodrig Thain
Christophe Nambotin
Sebastien Guillame
Nicolas Deparrois
Itàlia Itàlia
Thomas Oldrati
Oscar Balleti
Mirko Gritti
Vanni Cominotto
França França
Ludivine Puy
Audrey Rossat
Alice Geneste
84. 2009 Figueira da Foz,
Portugal
França França
Julien Gautier
Marc Germain
Rodrig Thain
Christophe Nambotin
Marc Bourgeois
Antoine Meo
Espanya Espanya
Victor Guerrero
Catalunya Oriol Mena
Lorenzo Santolino
Mario Roman
França França
Ludivine Puy
Audrey Rossat
Stéphanie Bouisson
85. 2010 Morelia,
Mèxic
França França
Johnny Aubert
Sébastien Guillaume
Rodrig Thain
Christophe Nambotin
Nicolas Deparrois
Antoine Meo
Espanya Espanya
Victor Guerrero
Catalunya Oriol Mena
Lorenzo Santolino
Mario Roman
França França
Ludivine Puy
Audrey Rossat
Blandine Dufrene
86. 2011 Kotka-Hamina,
Finlàndia
Finlàndia Finlàndia
Eero Remes
Matti Seistola
Juha Salminen
Jari Mattila
Valtteri Salonen
Marko Tarkkala
França França
Alexandre Queyreyre
Benoit Fortunato
Mathias Bellino
Romain Dumontier
França França
Ludivine Puy
Blandine Dufrene
Juliette Berrez
87. 2012 Sachsenring,
Alemanya
França França
Antoine Meo
Rodrig Thain
Pierre Alexandre Renet
Johnny Aubert
Christophe Nambotin
Sébastien Guillaume
França França
Mathias Bellino
Kevin Rohmer
Alexander Queyreyre
Jérémy Joly
França França
Ludivine Puy
Blandine Dufrene
Audrey Rossat

Referències[modifica | modifica el codi]

  1. 1,0 1,1 1,2 Vignati, Alejandro. «Los "Seis Días Internacionales"». A: Motociclismo (en castellà). Esplugues de Llobregat: Plaza & Janés, 1972, p. 43-45. ISBN 84-01-70016-7. 
  2. Pupo, Ricardo. «International Six Days Trial. O bisavô do Motocross» (en portuguès). motosclassicas70.com.br. [Consulta: 25 gener 2010].
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Linati Bigas, Alejandro. «Todo-Terreno». A: Iniciación al Moto-Cross, Trial y Todo-Terreno (en castellà). Barcelona: Editorial De Vecchi, SA, 1975, p. 117-147. ISBN 84-315-12210. 
  4. Herreros, Francisco; Aznar, José Luis. «Trial». A: Historia del motociclismo en España (en castellà). Barcelona: RACC & Hipòtesi Edi-Balmes Edició SL, 1998, p. 284. ISBN 84-920886-5-6. 
  5. Fourny, Denis; Fradette, Benoit; Gounelle, Jean [et al]. «Pruebas mixtas y todo terreno». A: Fortin, Jacques (Editor). Enciclopedia visual de los deportes (en castellà). Badalona: Editorial Paidotribo, 2008, p. 352. ISBN 978-84-8019-984-1. 

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Sis Dies Internacionals d'Enduro