Tirrena-Adriàtica 2008

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
 ←  Tirrena-Adriàtica 2008  → 
Detalls de la cursa
Data 12 - 18 de març de 2008
Etapes 7
Distància 1.123 km
País Itàlia Itàlia
Sortida Civitavecchia
Arribada San Benedetto del Tronto
Palmarès
Vencedor SUI Fabian Cancellara (Team CSC)
Temps del vencedor 28h 06' 01" (39,87 km/h)
Segon Itàlia Enrico Gasparotto (Barloworld)
Tercer SWE Thomas Lövkvist (Team High Road)
Classificacions secundàries
Muntanya FRA Lloyd Mondory (AG2R La Mondiale)
Punts ESP Óscar Freire (Rabobank)
Joves Suècia Thomas Lövkvist (Team High Road)

La Tirrena-Adriàtica 2008, 43a edició d'aquesta cursa ciclista per etapes, tingué lloc entre el 12 i 18 de març de 2008. La cursa prengué la sortida a Civitavecchia i finalitzà a San Benedetto del Tronto.

Etapes[modifica | modifica el codi]

Etapa 1 - 12 de març de 2008: CivitavecchiaCivitavecchia, 160 km[modifica | modifica el codi]

Resultats de la 1a etapa
Ciclista Equip Temps
1 Espanya Óscar Freire Rabobank 4h 10' 01"
2 ITA Alessandro Petacchi[1] Team Milram m.t.
3 Espanya José Joaquín Rojas Caisse d'Epargne m.t.
4 Alemanya Erik Zabel Team Milram m.t.
5 Austràlia Baden Cooke Barloworld m.t.
Classificació General després de la 1a etapa
Ciclista Equip Temps
1 Espanya Óscar Freire Rabobank 4h 09' 51"
2 ITA Alessandro Petacchi[1] Team Milram +4"
3 Espanya José Joaquín Rojas Caisse d'Epargne +6"
4 Rússia Mikhaïl Ignàtiev Tinkoff Credit Systems +7"
5 Ucraïna Yuriy Krivtsov Ag2r-La Mondiale +8"

Etapa 2 - 13 de març de 2008: CivitavecchiaGubbio, 203 km[modifica | modifica el codi]

Resultats de la 2a etapa
Ciclista Equip Temps
1 Itàlia Raffaele Illiano Serramenti Diquigiovanni 5h 01' 10"
2 Itàlia Enrico Gasparotto Barloworld m.t
3 Suècia Niklas Axelsson Serramenti Diquigiovanni + 3"
4 Alemanya Linus Gerdemann Team High Road + 9"
5 Itàlia Riccardo Riccò Saunier Duval-Scott + 17"
Classificació General després de la 2a etapa
Ciclista Equip Temps
1 Itàlia Enrico Gasparotto Barloworld 9h 11' 05"
2 Suècia Niklas Axelsson Serramenti Diquigiovanni + 2"
3 Alemanya Linus Gerdemann Team High Road + 6"
4 Itàlia Riccardo Riccò Saunier Duval-Scott + 23"
5 Itàlia Eros Capecchi Saunier Duval-Scott m.t

Etapa 3 - 14 de març, 2008: GubbioMontelupone, 195 km[modifica | modifica el codi]

Resultats de la 3a etapa
Ciclista Equip Temps
1 Espanya Joaquim Rodríguez Caisse d'Epargne 4h 49' 59"
2 Itàlia Danilo Di Luca L.P.R. Brakes + 12"
3 Suècia Niklas Axelsson Serramenti Diquigiovanni m.t.
4 Suècia Thomas Lövkvist Team High Road m.t.
5 Itàlia Leonardo Piepoli Saunier Duval-Scott + 17"
Classificació General després de la 3a etapa
Ciclista Equip Temps
1 Suècia Niklas Axelsson Serramenti Diquigiovanni 13h 56' 14"
2 Itàlia Enrico Gasparotto Barloworld + 10"
3 Espanya Joaquim Rodríguez Caisse d'Epargne + 18"
4 Alemanya Linus Gerdemann Team High Road + 24"
5 Itàlia Danilo Di Luca L.P.R. Brakes + 32"

Etapa 4 - 15 de març de 2008: Porto RecanatiCivitanova Marche, 166 km[modifica | modifica el codi]

Resultats de la 4a etapa
Ciclista Equip Temps
1 ITA Alessandro Petacchi[1] Team Milram 3h 59' 58"
2 Espanya Óscar Freire Rabobank m.t.
3 Itàlia Filippo Pozzato Liquigas m.t.
4 Alemanya Gerald Ciolek Team High Road m.t.
5 Espanya José Joaquín Rojas Caisse d'Epargne m.t.
Classificació General després de la 4a etapa
Ciclista Equip Temps
1 Suècia Niklas Axelsson Serramenti Diquigiovanni 17h 56' 12"
2 Itàlia Enrico Gasparotto Barloworld + 10"
3 Espanya Joaquim Rodríguez Caisse d'Epargne + 18"
4 Alemanya Linus Gerdemann Team High Road + 24"
5 Itàlia Danilo Di Luca L.P.R. Brakes + 32"

Etapa 5 - 16 de març de 2008: MacerataRecanati, 26 km CRI[modifica | modifica el codi]

Resultats de la 5a etapa
Ciclista Equip Temps
1 Suïssa Fabian Cancellara Team CSC 33' 41"
2 Estats Units David Zabriskie Slipstream-Chipotle + 22"
3 Suècia Thomas Lövkvist Team High Road + 52"
4 Alemanya Markus Fothen Gerolsteiner + 56"
5 Itàlia Enrico Gasparotto Barloworld + 1' 00"
Classificació General després de la 5a etapa
Ciclista Equip Temps
1 Suïssa Fabian Cancellara Team CSC 18h 30' 47"
2 Itàlia Enrico Gasparotto Barloworld + 16"
3 Suècia Thomas Lövkvist Team High Road + 40"
4 Alemanya Linus Gerdemann Team High Road + 46"
5 Alemanya Markus Fothen Gerolsteiner + 53"


Etapa 6 - 17 de març de 2008: Civitanova MarcheCastelfidardo, 196 km[modifica | modifica el codi]

Resultats de la 6a etapa
Ciclista Equip Temps
1 Espanya Óscar Freire Rabobank 4h 46' 44"
2 Itàlia Filippo Pozzato Liquigas m.t.
3 Itàlia Danilo Di Luca L.P.R. Brakes m.t.
4 Itàlia Giovanni Visconti Quick Step m.t.
5 Eslovènia Tadej Valjavec Ag2r-La Mondiale m.t.
Classificació General després de la 6a etapa
Ciclista Equip Temps
1 Suïssa Fabian Cancellara Team CSC 23h 17' 31"
2 Itàlia Enrico Gasparotto Barloworld + 16"
3 Suècia Thomas Lövkvist Team High Road + 40"
4 Alemanya Markus Fothen Gerolsteiner + 53"
5 Suècia Niklas Axelsson Serramenti Diquigiovanni + 1' 32"

Etapa 7 - 18 de març de 2008: San Benedetto del TrontoSan Benedetto del Tronto, 176 km[modifica | modifica el codi]

Resultats de la 7a etapa
Ciclista Equip Temps
1 Itàlia Francesco Chicchi Liquigas 4h 50' 50"
2 Itàlia Danilo Napolitano Lampre m.t.
3 Regne Unit Mark Cavendish Team High Road m.t.
4 Austràlia Robbie McEwen Silence-Lotto m.t.
5 Itàlia Danilo Hondo Serramenti Diquigiovanni m.t.
Classificació General després de la 7a etapa
Ciclista Equip Temps
1 Suïssa Fabian Cancellara Team CSC 28h 08' 21"
2 Itàlia Enrico Gasparotto Barloworld + 16"
3 Suècia Thomas Lövkvist Team High Road + 40"
4 Alemanya Markus Fothen Gerolsteiner + 53"
5 Suècia Niklas Axelsson Serramenti Diquigiovanni + 1' 32"

Classificacions finals[modifica | modifica el codi]

Classificació general[modifica | modifica el codi]

Ciclista Equip Temps
1 Suïssa Fabian Cancellara Team CSC 28h 06'01"
2 Itàlia Enrico Gasparotto Barloworld + 16"
3 Suècia Thomas Lövkvist Team High Road + 40"
4 Alemanya Markus Fothen Gerolsteiner + 53"
5 Suècia Niklas Axelsson Serramenti Diquigiovanni + 1'32"
6 Suècia Gustav Larsson Team CSC + 1'36"
7 Itàlia Filippo Pozzato Liquigas + 1'44"
8 Canadà Ryder Hesjedal Slipstream-Chipotle + 1'53"
9 ESP Francisco Javier Vila Lampre + 2'34"
10 Bèlgica Tom Stubbe La Française des Jeux + 2'45"

Classificació de la muntanya[modifica | modifica el codi]

Ciclista Equip Punts
1 França Lloyd Mondory Ag2r-La Mondiale 16
2 Espanya Juan José Oroz Ugalde Euskaltel-Euskadi 15
3 França Renaud Dion Ag2r-La Mondiale 11

Classificació dels punts[modifica | modifica el codi]

Ciclista Equip Punts
1 Espanya Óscar Freire Rabobank 34
2 Itàlia Enrico Gasparotto Barlaworld 29
3 ITA Alessandro Petacchi[1] Team Milram 24

Classificació dels joves[modifica | modifica el codi]

Ciclista Equip Temps
1 Suècia Thomas Lövkvist Team High Road 28h 09' 01"
2 Itàlia Giovanni Visconti Rabobank + 3'20"
3 França Sebastian Langeveld Quick Step + 8'20"

Classificació per equips[modifica | modifica el codi]

Equip País Temps
1 Team High Road Estats Units Estats Units

Evolució de les classificacions[modifica | modifica el codi]

Etapa
(Vencedor)
Classificació general Classificació per punts Classificació de la muntanya Classificació dels joves Classificació per equips
0Etapa 1
(Óscar Freire)
Óscar Freire Óscar Freire Yuriy Krivtsov José Joaquín Rojas
0Etapa 2
(Raffaele Illiano)
Enrico Gasparotto Raffaele Illiano Niklas Axelsson Riccardo Riccò Ag2r-La Mondiale
0Etapa 3
(Joaquim Rodríguez)
Niklas Axelsson Enrico Gasparotto Lloyd Mondory Thomas Lövkvist Serramenti Diquigiovanni
0Etapa 4
(Alessandro Petacchi)
0Etapa 5
(Fabian Cancellara)
Fabian Cancellara Team High Road
0Etapa 6
(Óscar Freire)
Óscar Freire Juan José Oroz
0Etapa 7
(Francesco Chicchi)
Lloyd Mondory
0Final
Fabian Cancellara Óscar Freire Lloyd Mondory Thomas Lövkvist Team High Road

Referències[modifica | modifica el codi]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 A Alessandro Petacchi se li van anular els resultats obtinguts del 1/11/2007 al 31/8/2008

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]