Vasaloppet

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca

Vasaloppet és una carrera d'esquí de fons que es disputa anualment a Suècia. El recorregut cobreix una distància d'uns 90 quilòmetres entre les ciutats de Sälen i Mora. Aquesta competició, que es realitza anualment des de 1922, commemora un passatge fonamental de la història de Suècia que va tenir lloc durant la fugida del rei Gustav I Vasa, mentre era perseguit per les tropes daneses l'any 1521. Els dos millors esquiadors de Mora van anar fins a Sälen a buscarlo per demanarli que tornés amb ells esquiant fins a Mora, per així començar la revolta contra el rei danès Cristián II que va suposar la independència del regne de Suècia.

A aquesta cursa, que té lloc el primer diumenge març, assisteixen uns 15.000 esquiadors, tant aficionats com professionals.

El guanyador de la primera edició, el 1922, va ser el suec Ernst Alm. La primera victòria estrangera va ser la del finlandès Pekka Kuvaja el 1954.

Guanyadors[modifica | modifica el codi]

Any Nom Club/País Temps
1922 Ernst Alm Suècia IFK Norsjö, Suècia 7:32:49
1923 Oskar Lindberg Suècia IFK Norsjö, Suècia 6:32:41
1924 John Lindgren Suècia IFK Umeå, Suècia 6:53:26
1925 Sven Utterström Suècia Bodens BK, Suècia 6:03:55
1926 Per-Erik Hedlund Suècia Malungs IF, Suècia 5:36:07
1927 Konrad Pettersson Suècia Luleå SK, Suècia 6:19:32
1928 Per-Erik Hedlund
Sven Utterström
Suècia Särna SK, Suècia
Suècia Bodens BK, Suècia
5:33:23
1929 J A Persson Suècia Arjeplogs SK, Suècia 6:38:22
1930 Verner Lundström Suècia Arvidsjaurs IF, Suècia 6:56:30
1931 Anders Ström Suècia IFK Mora, Suècia 6:37:47
1932 Cancel·lada
1933 Arthur Häggblad Suècia IFK Umeå, Suècia 5:57:09
1934 Cancel.lada
1935 Arthur Häggblad Suècia IFK Umeå, Suècia 6:08:55
1936 Sven Hansson Suècia Lima IF, Suècia 6:31:55
1937 Arthur Häggblad Suècia IFK Umeå, Suècia 6:05:56
1938 Elias Nilsson Suècia Östersunds SK, Suècia 5:48:28
1939 Alfred Lif Suècia Orsa IF, Suècia 5:35:59
1940 Arthur Häggblad Suècia IFK Umeå, Suècia 6:23:57
1941 Mauritz Brännström Suècia IFK Norsjö, Suècia 6:51:12
1942 Olle Wiklund Suècia IFK Bergvik, Suècia 5:31:50
1943 Nils 'Mora-Nisse' Karlsson Suècia IFK Mora, Suècia 5:47:10
1944 Gösta Andersson Suècia IFK Umeå, Suècia 5:18:43
1945 Nils 'Mora-Nisse' Karlsson Suècia IFK Mora, Suècia 6:27:59
1946 Nils 'Mora-Nisse' Karlsson Suècia IFK Mora, Suècia 6:08:42
1947 Nils 'Mora-Nisse' Karlsson Suècia IFK Mora, Suècia 5:59:35
1948 Nils 'Mora-Nisse' Karlsson Suècia IFK Mora, Suècia 5:35:13
1949 Nils 'Mora-Nisse' Karlsson Suècia IFK Mora, Suècia 5:44:09
1950 Nils 'Mora-Nisse' Karlsson Suècia IFK Mora, Suècia 6:08:25
1951 Nils 'Mora-Nisse' Karlsson Suècia IFK Mora, Suècia 5:27:20
1952 Sigfrid Mattsson Suècia Skarpnäcks IF, Suècia 5:09:45
1953 Nils 'Mora-Nisse' Karlsson Suècia IFK Mora, Suècia 5:01:55
1954 Pekka Kuvaja Finlàndia Finlàndia 6:22:51
1955 Sixten Jernberg Suècia Lima IF, Suècia 5:27:28
1956 Sigvard Jonsson Suècia Rossöns IK, Suècia 5:23:36
1957 Gunnar Larsson Suècia Oxbergs IF, Suècia 6:23:40
1958 Gunnar Larsson Suècia Oxbergs IF, Suècia 5:31:50
1959 Sune Larsson Suècia Oxbergs IF, Suècia 5:13:28
1960 Sixten Jernberg Suècia Lima IF, Suècia 5:13:26
1961 David Johansson Suècia Delsbo IF, Suècia 4:45:10
1962 Janne Stefansson Suècia Sälens IF, Suècia 5:07:46
1963 Janne Stefansson Suècia Sälens IF, Suècia 4:56:25
1964 Janne Stefansson Suècia Sälens IF, Suècia 5:32:07
1965 Janne Stefansson Suècia Sälens IF, Suècia 4:35:03
1966 Janne Stefansson Suècia Sälens IF, Suècia 5:52:38
1967 Assar Rönnlund Suècia IFK Umeå, Suècia 5:20:22
1968 Janne Stefansson Suècia Sälens IF, Suècia 4:39:49
1969 Janne Stefansson Suècia Sälens IF, Suècia 4:50:07
1970 Lars-Arne Bölling Suècia IFK Mora, Suècia 5:08:38
1971 Ole Ellefsæter Noruega Noruega 5:12:56
1972 Lars-Arne Bölling Suècia IFK Mora, Suècia 5:35:19
1973 Pauli Siitonen Finlàndia Finlàndia 4:42:11
1974 Matti Kuosku Suècia Högbo IF, Suècia 5:06:23
1975 Gert-Dietmar Klause República Democràtica Alemanya RDA 4:20:29
1976 Matti Kuosku Suècia Högbo IF, Suècia 4:09:07
1977 Ivan Garanin Unió Soviètica Unió Soviètica 4:30:34
1978 Jean-Paul Pierrat França França 5:20:12
1979 Ola Hassis Suècia Orsa IF, Suècia 4:05:58
1980 Walter Mayer Àustria Àustria 4:08:02
1981 Sven-Åke Lundbäck Suècia IFK Råneå, Suècia 4:29:32
1982 Lasse Frykberg Suècia IFK Mora, Suècia 4:28:50
1983 Konrad Hallenbarter Suïssa Suïssa 3:58:08
1984 Hans Persson Suècia Åsarna IK, Suècia 4:14:14
1985 Bengt Hassis Suècia Orsa IF, Suècia 4:45:43
1986 Bengt Hassis Suècia Orsa IF, Suècia 3:48:55
1987 Anders Larsson Suècia Bondsjöhöjden, Suècia 4:20:20
1988 Anders Blomqvist
Örjan Blomqvist
Suècia IFK Lidingö, Suècia
Suècia IFK Lidingö, Suècia
4:47:04
1989 Jan Ottosson Suècia Åsarna IK, Suècia 5:09:33
1990 Cancel.lada
1991 Jan Ottosson Suècia Åsarna IK, Suècia 5:07:11
1992 Jan Ottosson Suècia Åsarna IK, Suècia 3:57:04
1993 Håkan Westin Suècia Graningealliansen, Suècia 4:02:10
1994 Jan Ottosson Suècia Åsarna IK, Suècia 4:06:19
1995 Sven-Erik Danielsson Suècia Dala-Järna IK, Suècia 4:11:09
1996 Håkan Westin Suècia Graningealliansen, Suècia 4:01:15
1997 Michail Botvinov Àustria Àustria 4:11:41
1998 Peter Göransson Suècia Åsarna IK, Suècia 3:38:57
1999 Staffan Larsson Suècia IFK Mora, Suècia 4:31:37
2000 Raul Olle Estònia Estònia 4:14:38
2001 Henrik Eriksson Suècia IFK Mora, Suècia 4:01:22
2002 Daniel Tynell Suècia Falun/Borlänge SK, Suècia 3:58:52
2003 Oskar Svärd Suècia Sollefteå SK, Suècia 3:58:23
2004 Anders Aukland Noruega Noruega 3:48:42
2005 Oskar Svärd Suècia Ulricehamns IF, Suècia 3:51:47
2006 Daniel Tynell Suècia Grycksbo IF, Suècia 4:34:09
2007 Oskar Svärd Suècia Ulricehamns IF, Suècia 4:43:40
2008 Jørgen Aukland Noruega Team Xtra Personnel, Noruega 4:13:45
2009 Daniel Tynell Suècia Grycksbo IF, Suècia 4:10:56
2010 Jörgen Brink Suècia Hudiksvalls IF, Suècia 4:02:59
2011 Jörgen Brink Suècia Hudiksvalls IF, Suècia 3:51:51
2012 Jörgen Brink Suècia Team United Bakeries, Suècia 3:38:41

Referències[modifica | modifica el codi]

Enllaç extern[modifica | modifica el codi]

Pàgina web

Coord.: 61° 00′ 00″ N, 14° 32′ 00″ E / 61°N,14.5333°E / 61; 14.5333