Vela als Jocs Olímpics d'estiu del 2000

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
Vela

Als Jocs Olímpics d'estiu del 2000 celebrats a la ciutat de Sydney (Austràlia) es disputaren 11 proves de vela, tres en categoria masculina, tres en femenina i cinc en mixta. La competició es realitzà entre els dies 17 i 30 de setembre del 2000 a la costa de Sydney a l'Oceà Pacífic.

Participaren un total de 402 regatistes, entre ells 307 homes i 95 dones, de 69 comitès nacionals diferents.

Resum de medalles[modifica | modifica el codi]

Categoria masculina[modifica | modifica el codi]

Prova Or Argent Bronze
Classe 470
Detalls
Austràlia Austràlia
Tom King
Mark Turnbull
Estats Units Estats Units
Paul Foerster
Robert Merrick
Argentina Argentina
Juan de la Fuente
Javier Conte
Classe Finn
Detalls
Regne Unit Iain Percy Itàlia Luca Devoti Suècia Fredrik Lööf
Windsurf
Detalls
Àustria Christoph Sieber Argentina Carlos Espinola Austràlia Aaron McIntosh

Categoria femenina[modifica | modifica el codi]

Prova Or Argent Bronze
Classe 470
Detalls
Austràlia Austràlia
Jenny Armstrong
Belinda Stowell
Estats Units Estats Units
Jennifer Isler
Sarah Glaser
Ucraïna Ucraïna
Olena Pakholchik
Ruslana Taran
Classe Europa
Detalls
Regne Unit Shirley Robertson Països Baixos Margriet Matthijsse Argentina Serena Amato
Windsurf
Detalls
Itàlia Alessandra Sensini Alemanya Amelie Lux Nova Zelanda Barbara Kendall

Categoria mixta[modifica | modifica el codi]

Prova Or Argent Bronze
Classe Laser
Detalls
Regne Unit Ben Ainslie Brasil Robert Scheidt Austràlia Michael Blackburn
Classe Soling
Detalls
Dinamarca Dinamarca
Jesper Bank
Henrik Blakskjær
Thomas Jacobsen
Alemanya Alemanya
Jochen Schümann
Gunnar Bahr
Ingo Borkowski
Noruega Noruega
Paul Davis
Herman Johannessen
Espen Stokkeland
Classe Star
Detalls
Estats Units Estats Units
Mark Reynolds
Magnus Liljedahl
Regne Unit Regne Unit
Ian Walker
Mark Covell
Brasil Brasil
Torben Grael
Marcelo Ferreira
Classe Tornado
Detalls
Àustria Àustria
Roman Hagara
Hans Steinacher
Austràlia Austràlia
John Forbes
Darren Bundock
Alemanya Alemanya
Roland Gäbler
René Schwall
Classe 49er
Detalls
Finlàndia Finlàndia
Jyrki Järvi
Thomas Johanson
Regne Unit Regne Unit
Ian Barker
Simon Hiscocks
Estats Units Estats Units
Jonathan McKee
Charlie McKee

Medaller[modifica | modifica el codi]

Posició País Or Argent Bronze Total
1 Regne Unit Regne Unit 3 2 0 5
2 Austràlia Austràlia 2 1 1 4
3 Àustria Àustria 2 0 0 2
4 Estats Units Estats Units 1 2 1 4
5 Itàlia Itàlia 1 1 0 2
6 Dinamarca Dinamarca 1 0 0 1
Finlàndia Finlàndia 1 0 0 1
8 Alemanya Alemanya 0 2 1 3
9 Argentina Argentina 0 1 2 3
10 Brasil Brasil 0 1 1 2
11 Països Baixos Països Baixos 0 1 0 1
12 Nova Zelanda Nova Zelanda 0 0 2 2
13 Noruega Noruega 0 0 1 1
Suècia Suècia 0 0 1 1
Ucraïna Ucraïna 0 0 1 1

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]