(156) Xanthippe

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
(156) Xanthippe   
Descobriment
Descobridor Johann Palisa
Data de descobriment 22 novembre 1875
Altres designacions 1936 FG1
Elements orbitals
Excentricitat (e) 0,22708194,00000004
Semieix major (a) 2,72737260,00000001
Periheli (q) 2,1080356,0000001
Afeli (Q) 3,34670964,00000001
Període orbital (P) 1.645,186495,000009
Inclinació (i) 9,775,001
Longitud del node
ascendent
(Ω)
241,84520,00002
Argument periheli (ω) 338,41634,00003
Anomalia mitjana (M) 175,257833,000008
Característiques físiques
Classe espectral Asteroide de tipus C
Magnitud absoluta 8,64
Modifica dades a Wikidata

Xanthippe és l'asteroide núm. 156 de la sèrie. Fou descobert el 22 de novembre del 1875 des de Pula per Johann Palisa (1848-1925). És un asteroide gran, i extremadament fosc, del cinturó principal compost principalment per carboni. El seu nom es deu a Xanthippe, l'esposa del filòsof grec Sòcrates. Aquest nom fou triat per Amàlia Palisa, l'esposa del descobridor de l'asteroide.


Planetes menors
(155) Scylla (156) Xanthippe (157) Dejanira
Llista d'asteroides