(157) Dejanira

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
(157) Dejanira   
157Dejanira (Lightcurve Inversion).png
Descobriment
Descobridor Alphonse Borrelly
Data de descobriment 1 desembre 1875
Altres designacions 1978 TS1
Elements orbitals
Excentricitat (e) 0,19521934,00000005
Semieix major (a) 2,58195425,00000001
Periheli (q) 2,0779069,0000001
Afeli (Q) 3,08600165,00000001
Període orbital (P) 1.515,37892,00001
Inclinació (i) 12,162,001
Longitud del node
ascendent
(Ω)
62,08168,00003
Argument periheli (ω) 46,23003,00004
Anomalia mitjana (M) 217,16386,00002
Característiques físiques
Magnitud absoluta 11,2
Modifica dades a Wikidata

Dejanira és l'asteroide núm. 157 de la sèrie. Fou descobert l'1 de desembre del 1875 des de Marsella per l'Alphonse Borrelly (1842-1926). El seu nom d'aquest asteroide del cinturó principal es deu a la princesa Deianira de la mitologia grega. Deianira era la filla del rei d'Etòlia, l'Eneu, encara que popularment també se la coneixia com a la filla del déu Dionís i d'Altea, dona de l'Eneu. Fou una princesa molt festejada per herois i déus per la seva gran bellesa, i en proclamar que seria esposa del més fort i valent, guanyà Heracles en vèncer l'Aquelou.


Planetes menors
(156) Xanthippe (157) Dejanira (158) Coronis
Llista d'asteroides
A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: (157) Dejanira