(80) Sappho

De Viquipèdia
(S'ha redirigit des de: (80) Safo)
Dreceres ràpides: navegació, cerca
(80) Sappho   
80Sappho (Lightcurve Inversion).png
Descobriment
Descobridor Q337194
Data de descobriment 2 maig 1864
Elements orbitals
Excentricitat (e) 0,19998378,00000002
Semieix major (a) 2,295522884,000000004
Periheli (q) 1,83645555,00000005
Afeli (Q) 2,754590221,000000004
Període orbital (P) 1.270,342614,000003
Inclinació (i) 8,664,001
Longitud del node
ascendent
(Ω)
218,77415,00002
Argument periheli (ω) 139,13415,00002
Anomalia mitjana (M) 61,220252,000009
Característiques físiques
Classe espectral Asteroide de tipus S
Magnitud absoluta 7,98
Modifica dades a Wikidata

Safo (Sappho) és l'asteroide núm. 80 de la sèrie. Des de Madràs el descobrí el 2 de maig de 1864 Norman Robert Pogson (1829-1891).


Planetes menors
79 Eurynome (80) Sappho 81 Terpsichore
Llista d'asteroides