(951) Gaspra

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
(951) Gaspra   
Galileo Gaspra Mosaic.jpg
Descobriment
Descobridor Q445187
Data de descobriment 30 juliol 1916
Altres designacions 1916 S45
Elements orbitals
Excentricitat (e) 0,17334176,00000003
Semieix major (a) 2,209718833,000000005
Periheli (q) 1,82668229,00000008
Afeli (Q) 2,592755374,000000006
Període orbital (P) 1.199,786449,000004
Inclinació (i) 4,102,001
Longitud del node
ascendent
(Ω)
253,16210,00005
Argument periheli (ω) 129,48793,00005
Anomalia mitjana (M) 353,24754,00001
Característiques físiques
Magnitud absoluta 11,46
Modifica dades a Wikidata

(951) Gaspra és un asteroide del tipus S. L'òrbita es troba a la vora interior del cinturó d'asteroides. Presenta una forma triaxial, no simètrica al voltant de l'eix de rotació.

Va ser descobert per Grigoriy N. Neujamin el 1916 i batejat amb aquest nom en honor a Gaspra, localitat turística de la península de Crimea.[1]

Gaspra va ser el primer asteroide fotografiat per una sonda, en concret el 29 d'octubre de 1991 per la Sonda Galileo. Les fotografies revelen l'aspecte "llis" de la superfície, la qual cosa suggereix que té una capa de regolita de gran gruix. Les roques de la superfície són riques en ferro i altres metalls. Així mateix, hi ha una lleugera variabilitat en l'albedo i en el color relacionada amb el relleu topogràfic.

Referències[modifica | modifica el codi]

  1. Schmadel, Lutz D. Springer. Dictionary of minor planet names (en anglés), 2003, p. 161. ISBN 3-540-00238-3 [Consulta: 11 desembre 2011]. 
Portal

Portal: Astronomia

Planetes menors
(950) Ahrensa (951) Gaspra (952) Caia
Llista d'asteroides
A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: (951) Gaspra Modifica l'enllaç a Wikidata