(96) Aegle

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
(96) Aegle   
Descobriment
Descobridor Jérôme Eugène Coggia
Data de descobriment 17 febrer 1868
Elements orbitals
Excentricitat (e) 0,13914564,00000004
Semieix major (a) 3,05186461,00000002
Periheli (q) 2,6272110,0000001
Afeli (Q) 3,47651825,00000002
Període orbital (P) 1.947,36034,00001
Inclinació (i) 15,938,001
Longitud del node
ascendent
(Ω)
321,63109,00001
Argument periheli (ω) 208,71755,00002
Anomalia mitjana (M) 205,21460,00002
Característiques físiques
Classe espectral Asteroide de tipus T
Magnitud absoluta 7,67
Modifica dades a Wikidata

El (96) Aegle és un asteroide de grans dimensions del cinturó principal, descobert des de Marsella el 17 de febrer de 1868 per J. E. Coggia. Rep el nom per Egle, una deessa mitològica grega.[1]

Vegeu també[modifica | modifica el codi]

Referències[modifica | modifica el codi]

  1. Schmadel, Lutz D. Springer. Dictionary of Minor Planet Names. 5ª (en anglés), 2003. ISBN 3-540-00238-3. 
Planetes menors
(95) Arethusa (96) Aegle (97) Klotho
Llista d'asteroides