(97) Klotho

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
(97) Klotho   
97Klotho (Lightcurve Inversion).png
Descobriment
Descobridor Q57297
Data de descobriment 17 febrer 1868
Elements orbitals
Excentricitat (e) 0,25445828,00000003
Semieix major (a) 2,670185422,000000006
Periheli (q) 1,99073463,00000007
Afeli (Q) 3,349636212,000000008
Període orbital (P) 1.593,714624,000005
Inclinació (i) 11,783,001
Longitud del node
ascendent
(Ω)
159,70662,00002
Argument periheli (ω) 268,58619,00002
Anomalia mitjana (M) 354,831631,000007
Característiques físiques
Classe espectral Asteroide de tipus M
Magnitud absoluta 7,63
Modifica dades a Wikidata

Klotho és l'asteroide número 97 de la sèrie. Fou descobert el 17 de febrer del 1868 a Marsella per l'Ernst Wilhelm Leberecht Tempel, i fou el seu cinquè i darrer asteroide descobert. És un asteroide força gran del cinturó principal, similar a (21) Lutetia i (22) Kalliope que igual que Klotho, són asteroides del tipus M de composició desconeguda. El seu nom es deu a una de les tres Moires (Fates o Parques equivalents a la mitologia romana): Àtropos, Cloto i Làquesis, deesses del destí, o del fat, de la mitologia grega.[1]

Vegeu també[modifica | modifica el codi]

Cos menor del sistema solar

Referències[modifica | modifica el codi]

  1. Schmadel, Lutz D. Springer. Dictionary of Minor Planet Names. 5ª (en anglés), 2003. ISBN 3-540-00238-3. 


Planetes menors
(96) Aegle (97) Klotho (98) Ianthe
Llista d'asteroides