Bobsleigh als Jocs Olímpics d'Hivern de 1924

De la Viquipèdia, l'enciclopèdia lliure
Infotaula de competició esportivaBobsleigh als Jocs Olímpics d'Hivern de 1924
TipusBobsleigh als Jocs Olímpics Modifica el valor a Wikidata
Esportbob Modifica el valor a Wikidata
OrganitzacióComitè Olímpic Internacional Modifica el valor a Wikidata
Part deJocs Olímpics d'Hivern de 1924 Modifica el valor a Wikidata
Conté
Lloc i data
LlocLa Piste de Bobsleigh des Pellerins (en) Tradueix Modifica el valor a Wikidata
EstatFrança Modifica el valor a Wikidata
Data1924 Modifica el valor a Wikidata
Bobsleigh

Als Jocs Olímpics d'Hivern de 1924 celebrats a la ciutat de Chamonix (França) es disputà una prova de bobsleigh. La competició fou en categoria masculina i en equips de quatre participants, tot i que seguint la normativa vigent en aquelles dates es permetia la participació d'un cinquè participant.

La prova es disputà entre els dies 2 i 3 de febrer de 1924 a La Piste de Bobsleigh des Pellerins.

Comitès participants[modifica]

Participaren un total de 39 competidors de 5 comitès nacionals diferents:

Resum de medalles[modifica]

Prova Or Argent Bronze
Bobs a 4  Suïssa (I)
Alfred Neveu
Eduard Scherrer
Alfred Schläppi
Heinrich Schläppi
Regne Unit Regne Unit (I)
Thomas Arnold
Ralph Broome
Alexander Richardson
Rodney Soher
Bèlgica Bèlgica (I)
Charles Mulder
René Mortiaux
Paul Van den Broeck
Victor Verschueren
Henri Willems

Medaller[modifica]

Posició País Or Argent Bronze Total
1  Suïssa 1 0 0 1
2 Regne Unit Regne Unit 0 1 0 1
3 Bèlgica Bèlgica 0 0 1 1
Total 1 1 1 3

Resultats[modifica]

Lloc Equip Corredors Sessió 1 Sessió 2 Sessió 3 Sessió 4 Total
1  Suïssa (I) Eduard Scherrer
Alfred Neveu
Alfred Schläppi
Heinrich Schläppi
1:27.39 1:26.60 1:25.02 1:26.53 5:45.54
2 Regne Unit Regne Unit (I) Ralph Broome
Thomas Arnold
Alexander Richardson
Rodney Soher
1:28.73 1:28.67 1:25.76 1:25.67 5:48.83
3 Bèlgica Bèlgica (I) Charles Mulder
René Mortiaux
Paul Van den Broeck
Victor Verschueren
Henri Willems
1:29.89 1:34.22 1:29.98 1:28.20 6:02.29
4 França França (II) André Berg
Henri Aldebert
Georges André
Jean de Suarez d'Aulan
1:39.35 1:34.99 1:36.68 1:31.93 6:22.95
5 Regne Unit Regne Unit (II) William Horton
Archibald Crabbe
Gerard Fairlie
George Pim
1:42.33 1:41.28 1:38.58 1:38.52 6:40.71
6 Italy (1861-1946) Itàlia (I) Lodovico Obexer
Massimo Fink
Paolo Herbert
Giuseppe Steiner
Aloise Trenker
1:53.00 1:49.69 1:48.73 1:43.99 7:15.41
França França (I) Étienne Legrand
Georges Izard
Jacques Jany
François Legrand
4:29.01 2:00.79 1:56.58
Italy (1861-1946) Itàlia (II) Luigi Tornielli
Adolfo Bocchi
Leonardo Bonzi
Alfredo Spasciani
Alberto Visconti
4:08.44
 Suïssa (II) Charles Stoffel
Alois Faigle
Anton Guldener
Edmond Laroche
5:38.00

Enllaços externs[modifica]