Campionat d'Europa d'atletisme de 1962

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca

El Campionat d'Europa d'atletisme de 1962 fou la setena edició del Campionat d'Europa d'atletisme organitzat sota la supervisió de l'Associació Europea d'Atletisme. La competició es dugué a terme entre els dies 12 i 16 de setembre de 1962 al JNA Stadium de Belgrad (República Federal Socialista de Iugoslàvia).

Medallistes[modifica]

Categoria masculina[modifica]

Prova Or Argent Bronze
100 metres  Claude Piquemal (FRA) 10.4  Jocelyn Delecour (FRA) 10.4  Peter Gamper (RFA) 10.4
200 metres  Owe Jonsson (SWE) 20.7 CR  Marian Foik (POL) 20.8  Sergio Ottolina (ITA) 20.8
400 metres  Robbie Brightwell (GBR) 45.9 CR  Manfred Kinder (RFA) 46.1  Joachim Reske (RFA) 46.4
800 metres  Manfred Matuschewski (RDA) 1:50.5  Valeriy Bulyshev (URS) 1:51.2  Paul Schmidt (RFA) 1:51.2
1500 metres  Michel Jazy (FRA) 3:40.9 CR  Witold Baran (POL) 3:42.1  Tomáš Salinger (CSK) 3:42.2
5000 metres  Bruce Tulloh (GBR) 14:00.6  Kazimierz Zimny (POL) 14:01.8  Pyotr Bolotnikov (URS) 14:02.6
10.000 metres  Pyotr Bolotnikov (URS) 28:54.0 CR  Friedrich Janke (RDA) 29:01.6  Henry Fowler (GBR) 29:02.0
110 m. tanques  Anatoly Mikhailov (URS) 13.8  Giovanni Cornacchia (ITA) 14.0  Nikolay Berezutskiy (URS) 14.2
400 m. tanques  Salvatore Morale (ITA) 49.2 WR, CR  Jörg Neumann (RFA) 50.3  Helmut Janz (RFA) 50.5
3.000 m. obstacles  Gaston Roelants (BEL) 8:32.6 CR  Zoltán Vámos (ROU) 8:37.6  Nikolay Sokolov (URS) 8:40.6
relleus 4x100 m. llisos RFA RFA
Klaus Ulonska
Peter Gamper
Hans-Joachim Bender
Manfred Germar
39.5 Polònia Polònia
Jerzy Juskowiak
Andrzej Zieliński
Zbigniew Syka
Marian Foik
39.5 Regne Unit Regne Unit
Alf Meakin
Ron Jones
Berwyn Jones
David Jones
39.8
relleus 4x400 m. llisos RFA RFA
Wilfried Kindermann
Johannes Schmitt
Joachim Reske
Manfred Kinder
3:05.8 Regne Unit Regne Unit
Barry Jackson
Kenneth Wilcock
Adrian Metcalfe
Robbie Brightwell
3:05.9 Suïssa Suïssa
Bruno Galliker
Jean-Louis Descloux
Marius Theiler
Hans-Rüdi Bruder
3:07.0
Marató  Brian Kilby (GBR) 2:23:18.8  Aurèle Vandendriessche (BEL) 2:24:02.0  Viktor Baykov (URS) 2:24:19.8
20 km. marxa  Ken Matthews (GBR) 1:35:54.8  Hans-Georg Reimann (RDA) 1:36:14.2  Vladimir Golubnichiy (URS) 1:36:37.6
50 km. marxa  Abdon Pamich (ITA) 4:19:46.6  Grigoriy Panichkin (URS) 4:24:35.6  Donald Thompson (GBR) 4:29:00.2
Salt d'alçada  Valeriy Brumel (URS) 2.21 m CR  Stig Pettersson (SWE) 2.13 m  Robert Shavlakadze (URS) 2.09 m
Salt amb perxa  Pentti Nikula (FIN) 4.80 m CR  Rudolf Tomášek (CSK) 4.60 m  Kauko Nyström (FIN) 4.60 m
Salt de llargada  Igor Ter-Ovanesyan (URS) 8.19 m vent: +3.2
7.87 m CR
 Rainer Stenius (FIN) 7.85 m  Pentti Eskola (FIN) 7.85 m
Triple salt  Józef Szmidt (POL) 16.55 m CR  Vladimir Goryaev (URS) 16.39 m  Oleg Fyodoseyev (URS) 16.24 m
Llançament de pes  Vilmos Varjú (HUN) 19.02 m CR  Viktor Lipsnis (URS) 18.38 m  Alfred Sosgórnik (POL) 18.26 m
Llançament de disc  Vladimir Trusenyev (URS) 57.11 m CR  Kees Koch (NED) 55.96 m  Lothar Milde (RDA) 55.47 m
Llançament de javelina  Jānis Lūsis (URS) 82.04 m CR  Viktor Tsybulenko (URS) 77.92 m  Władysław Nikiciuk (POL) 77.66 m
Llançament de martell  Gyula Zsivótzky (HUN) 69.64 m CR  Aleksey Baltovskiy (URS) 66.93 m  Yuriy Bakarinov (URS) 66.57 m
Decatló  Vasili Kuznetsov (URS) 8026 pts CR  Werner von Moltke (RFA) 8022 pts  Manfred Bock (RFA) 7835 pts

Categoria femenina[modifica]

Prova Or Argent Bronze
100 m

(vent: +2.3 m/s)

 Dorothy Hyman (GBR) 11.3  Jutta Heine (RFA) 11.3  Teresa Ciepły (POL) 11.4
200 m  Jutta Heine (RFA) 23.5 CR  Dorothy Hyman (GBR) 23.7  Barbara Sobotta (POL) 23.9
400 m  Maria Itkina (URS) 53.4 CR  Elizabeth Grieveson (GBR) 53.9  Tilly van der Zwaard (NED) 54.4
800 m  Gerda Kraan (NED) 2:02.8 CR  Waltraud Kaufmann (RDA) 2:05.0  Olga Kazi (HUN) 2:05.0
relleus 4×100 m Polònia Polònia
Teresa Ciepły
Barbara Sobotta
Elżbieta Szyroka
Maria Piątkowska
44.5 RFA RFA
Erika Fisch
Martha Pensberger
Maren Collin
Jutta Heine
44.6 Regne Unit Regne Unit
Ann Packer
Dorothy Hyman
Daphne Arden
Mary Rand
44.9
80 m. tanques  Teresa Ciepły (POL) 10.6 CR  Karin Balzer (RDA) 10.6  Maria Piątkowska (POL)
 Erika Fisch (RFA)
10.6
Salt d'alçada  Iolanda Balaş (ROU) 1.83 m CR  Olga Gere (YUG) 1.76 m  Linda Knowles (GBR) 1.73 m
Salt de llargada  Tatyana Shchelkanova (URS) 6.36 m CR  Elżbieta Krzesińska (POL) 6.22 m  Mary Rand (GBR) 6.22 m
Llançament de pes  Tamara Press (URS) 18.55 m CR  Renate Garisch (RDA) 17.17 m  Galina Zybina (URS) 16.95 m
Llançament de disc  Tamara Press (URS) 56.91 m CR  Doris Müller (RDA) 53.60 m  Jolán Kontsek (HUN) 52.82 m
Llançament de javelina  Elvira Ozolina (URS) 54.93 m  Maria Diaconescu (ROU) 52.10 m  Alevtina Shastiko (URS) 51.80 m
Pentatló  Galina Bystrova (URS) 4833 pts CR  Denise Guénard (FRA) 4735 pts  Helga Hoffmann (RFA) 4676 pts

Medaller[modifica]

Posició Estat Or Argent Bronze Total
1 Unió Soviètica Unió Soviètica 13 6 11 30
2 Regne Unit Regne Unit 5 3 5 13
3 RFA RFA 3 5 6 14
4 Polònia Polònia 3 5 5 13
5 França França 2 2 0 4
6 Itàlia Itàlia 2 1 1 4
7  Hungary 2 0 2 4
8 República Democràtica Alemanya RDA 1 6 1 8
9  Romania 1 2 0 3
10 Finlàndia Finlàndia 1 1 2 4
11 Països Baixos Països Baixos 1 1 1 3
12 Bèlgica Bèlgica 1 1 0 2
Suècia Suècia 1 1 0 2
14 Txecoslovàquia Txecoslovàquia 0 1 1 2
15 Iugoslàvia Iugoslàvia 0 1 0 1
16 Suïssa Suïssa 0 0 1 1

Nacions participants[modifica]

Participaren un total de 668 atletes de 29 nacions diferents.

Enllaços externs[modifica]