Campionat d'Europa d'atletisme de 1974

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Infotaula de competició esportivaCampionat d'Europa d'atletisme de 1974
Athletics pictogram.svg
Tipus Campionat d'Europa d'atletisme
Esport atletisme
Organització Associació Europea d'Atletisme
Nombre de participants 745
Lloc i data
Lloc Roma
Estat Itàlia
Data 1974
Edició 11
Modifica les dades a Wikidata

El Campionat d'Europa d'atletisme de 1974 fou l'onzena edició del Campionat d'Europa d'atletisme organitzat sota la supervisió de l'Associació Europea d'Atletisme. La competició es dugué a terme entre els dies 2 i 8 de setembre de 1974 a l'Estadi Olímpic de Roma (Itàlia).

Medallistes[modifica]

Categoria masculina[modifica]

Prova Or Plata Bronze
100 metres Valeri Borzov
Unió Soviètica Unió Soviètica
10.27 Pietro Mennea
Itàlia Itàlia
10.34 Klaus-Dieter Bieler
RFA RFA
10.35
200 metres Pietro Mennea
Itàlia Itàlia
20.60 Manfred Ommer
RFA RFA
20.76 Hans-Jürgen Bombach
República Democràtica Alemanya RDA
20.83
400 metres Karl Honz
RFA RFA
45.04
(EMR)
David Jenkins
Regne Unit Regne Unit
45.67 Bernd Herrmann
RFA RFA
45.78
800 metres Luciano Susanj
Iugoslàvia Iugoslàvia
1:44.07
(EMR)
Steve Ovett
Regne Unit Regne Unit
1:45.77 Markku Taskinen
Finlàndia Finlàndia
1:45.89
1500 metres Klaus-Peter Justus
República Democràtica Alemanya RDA
3:40.55 Thomas Hansen
Dinamarca Dinamarca
3:40.75 Thomas Wessinghage
RFA RFA
3:41.10
5000 metres Brendan Foster
Regne Unit Regne Unit
13:17.21
(EMR)
Manfred Kuschmann
República Democràtica Alemanya RDA
13:23.93 Lasse Virén
Finlàndia Finlàndia
13:24.57
10.000 metres Manfred Kuschmann
República Democràtica Alemanya RDA
28:25.75 Tony Simmons
Regne Unit Regne Unit
28:25.79 Giuseppe Cindolo
Itàlia Itàlia
28:27.05
110 m. tanques Guy Drut
França França
13.40
(EMR)
Mirosław Wodzyński
Polònia Polònia
13.67 Leszek Wodzyński
Polònia Polònia
13.71
400 m. tanques Alan Pascoe
Regne Unit Regne Unit
48.82
(EMR)
Jean-Claude Nallet
França França
48.94 Yevgeniy Gavrilenko
Unió Soviètica Unió Soviètica
49.32
3000 m. obstacles Bronisław Malinowski
Polònia Polònia
8:15.04
(EMR)
Anders Gärderud
Suècia Suècia
8:15.41 Michael Karst
RFA RFA
8:17.91
relleus 4x100 m. llisos França França
Lucien Sainte-Rose
Joseph Arame
Bruno Cherrier
Dominique Chauvelot
38.69
(EMR)
Itàlia Itàlia
Vincenzo Guerini
Norberto Oliosi
Luigi Benedetti
Pietro Mennea
38.88 República Democràtica Alemanya RDA
Manfred Kokot
Michael Droese
Hans-Jürgen Bombach
Siegfried Schenke
38.99
relleus 4x400 m. llisos Regne Unit Regne Unit
Glen Cohen
William Hartley
Alan Pascoe
David Jenkins
3:03.33 RFA RFA
Hermann Köhler
Horst-Rüdiger Schlöske
Karl Honz
Rolf Ziegler
3:03.52 Finlàndia Finlàndia
Stig Lönnqvist
Ossi Karttunen
Markku Taskinen
Markku Kukkoaho
3:03.57
Marató Ian Thompson
Regne Unit Regne Unit
2:13:19 Eckhard Lesse
República Democràtica Alemanya RDA
2:14:57 Gaston Roelants
Bèlgica Bèlgica
2:16:30
20 km. marxa Volodímir Holubnitxi
Unió Soviètica Unió Soviètica
1:29:30 Bernd Kannenberg
RFA RFA
1:29:38 Roger Mills
Regne Unit Regne Unit
1:32:34
50 km. marxa Christoph Höhne
República Democràtica Alemanya RDA
3:59:06 Otto Barch
Unió Soviètica Unió Soviètica
4:02:39 Peter Selzer
República Democràtica Alemanya RDA
4:04:28
Salt d'alçada Jesper Tørring
Dinamarca Dinamarca
2.25
(EMR)
Kęstutis Šapka
Unió Soviètica Unió Soviètica
2.25 Vladimír Malý
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
2.19
Salt amb perxa Vladimir Kischkun
Unió Soviètica Unió Soviètica
5.35
(EMR)
Władysław Kozakiewicz
Polònia Polònia
5.35 Yuri Isakov
Unió Soviètica Unió Soviètica
5.30
Salt de llargada Valeri Pidlujni
Unió Soviètica Unió Soviètica
8.12 Nenad Stekić
Iugoslàvia Iugoslàvia
8.05 Yevgeni Schubin
Unió Soviètica Unió Soviètica
7.98
Triple salt Viktor Saneiev
Unió Soviètica Unió Soviètica
17.23 Carol Corbu
 Romania
16.68 Andrzej Sontag
Polònia Polònia
16.61
Llançament de pes Hartmut Briesenick
República Democràtica Alemanya RDA
20.50 Ralf Reichenbach
RFA RFA
20.38 Geoff Capes
Regne Unit Regne Unit
20.21
Llançament de disc Pentti Kahma
Finlàndia Finlàndia
63.62 Ludvík Daněk
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
62.76 Ricky Bruch
Suècia Suècia
62.00
Llançament de javelina Hannu Siitonen
Finlàndia Finlàndia
89.58 Wolfgang Hanisch
República Democràtica Alemanya RDA
85.46 Terje Thorslund
Noruega Noruega
83.68
Llançament de martell Aleksey Spiridonov
Unió Soviètica Unió Soviètica
74.20 Jochen Sachse
República Democràtica Alemanya RDA
74.00 Reinhard Theimer
República Democràtica Alemanya RDA
71.62
Decatló Ryszard Skowronek
Polònia Polònia
8207
(EMR)
Yves Leroy
França França
8146 Guido Kratschmer
RFA RFA
8132

Categoria femenina[modifica]

Prova Or Plata Bronze
100 m Irena Szewińska
Polònia Polònia
11.13
(EMR)
Renate Stecher
República Democràtica Alemanya RDA
11.23 Andrea Lynch
Regne Unit Regne Unit
11.28
200 m Irena Szewińska
Polònia Polònia
22.51
(EMR)
Renate Stecher
República Democràtica Alemanya RDA
22.68 Mona-Lisa Pursiainen
Finlàndia Finlàndia
23.17
400 m Riitta Salin
Finlàndia Finlàndia
50.14
(WR)
Ellen Streidt
República Democràtica Alemanya RDA
50.69 Rita Wilden
RFA RFA
50.88
800 m Lilyana Tomova
 Bulgaria
1:58.14
(EMR)
Gunhild Hoffmeister
República Democràtica Alemanya RDA
1:58.81 Mariana Suman
 Romania
1:59.84
1500 m Gunhild Hoffmeister
República Democràtica Alemanya RDA
4:02.25
(EMR)
Lilyana Tomova
 Bulgaria
4:04.97 Grete Andersen
Noruega Noruega
4:05.21
3000 m Nina Holmén
Finlàndia Finlàndia
8:55.10 Lyudmila Bragina
Unió Soviètica Unió Soviètica
8:56.09 Joyce Smith
Regne Unit Regne Unit
8:57.39
100 m. tanques Annelie Ehrhardt
República Democràtica Alemanya RDA
12.66
(EMR)
Annerose Fiedler
República Democràtica Alemanya RDA
12.89 Teresa Nowak
Polònia Polònia
12.91
relleus 4×100 m llisos República Democràtica Alemanya RDA
Doris Maletzki
Renate Stecher
Christina Heinich
Bärbel Eckert
42.51
(WR)
RFA RFA
Elfgard Schittenhelm
Annegret Kroniger
Annegret Richter
Inge Helten
42.75 Polònia Polònia
Ewa Długołęcka
Danuta Jedrejek
Barbara Bakulin
Irena Szewińska
43.48
relleus 4×400 m llisos República Democràtica Alemanya RDA
Brigitte Rohde
Waltraud Dietsch
Angelika Handt
Ellen Streidt
3:25.21
(EMR)
Finlàndia Finlàndia
Marika Eklund
Mona-Lisa Pursiainen
Pirjo Wilmi
Riitta Salin
3:25.70 Unió Soviètica Unió Soviètica
Inta Kļimoviča
Ingrīda Barkāne
Nadezhda Kolesnikova
Natalya Sokolova
3:26.10
Salt de llargada Ilona Bruzsenyák
Hongria Hongria
6.65 Eva Šuranová
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
6.65 Pirkko Helenius
Finlàndia Finlàndia
6.59
Salt d'alçada Rosemarie Witschas
República Democràtica Alemanya RDA
1.95
(EMR)
Milada Karbanová
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
1.91 Sara Simeoni
Itàlia Itàlia
1.89
Llançament de pes Nadezhda Chizhova
Unió Soviètica Unió Soviètica
20.78
(EMR)
Marianne Adam
República Democràtica Alemanya RDA
20.43 Helena Fibingerová
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
20.33
Llançament de disc Faina Melnyk
Unió Soviètica Unió Soviètica
69.00
(EMR)
Argentina Menis
 Romania
64.62 Gabriele Hinzmann
República Democràtica Alemanya RDA
62.50
Llançament de javelina Ruth Fuchs
República Democràtica Alemanya RDA
67.22
(WR)
Jacqueline Todten
República Democràtica Alemanya RDA
62.10 Nataša Urbančič
Iugoslàvia Iugoslàvia
61.66
Pentatló Nadezhda Tkachenko
Unió Soviètica Unió Soviètica
4776 Burglinde Pollak
República Democràtica Alemanya RDA
4678 Zoya Spasovkhodskaya
Unió Soviètica Unió Soviètica
4550

Medaller[modifica]

      Seu

Posició País Or Plata Bronze Total
1  East Germany 10 12 5 27
2  Soviet Union 9 3 5 17
3  Great Britain 4 3 4 11
4  Poland 4 2 4 10
5  Finland 4 1 5 10
6  France 2 2 0 4
7  West Germany 1 5 6 12
8  Italy 1 2 2 5
9  Yugoslavia 1 1 1 3
10  Bulgaria 1 1 0 2
 Denmark 1 1 0 2
12  Hungary 1 0 0 1
13  Czechoslovakia 0 3 2 5
14  Romania 0 2 1 3
15  Sweden 0 1 1 2
16  Norway 0 0 2 2
17  Belgium 0 0 1 1
17 Total 39 39 39 117

Participation[modifica]

According to an unofficial count, 747 athletes from 29 countries participated in the event, two athletes more than the official number of 745 as published.[1]

Enllaços externs[modifica]

Referències[modifica]