Campionat d'Europa d'atletisme de 1982

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca
Infotaula de competició esportivaCampionat d'Europa d'atletisme de 1982
Tipus Campionat d'Europa d'atletisme
Esport atletisme
Lloc i data
Estat Grècia
Data 1982
Modifica dades a Wikidata

El Campionat d'Europa d'atletisme de 1982 fou la tretzena edició del Campionat d'Europa d'atletisme organitzat sota la supervisió de l'Associació Europea d'Atletisme. La competició es dugué a terme entre els dies 6 i 12 de setembre de 1982 a l'Estadi Olímpic d'Atenes (Grècia).

Medallistes[modifica]

Categoria masculina[modifica]

Prova Or Argent Bronze
100 metres Frank Emmelmann
República Democràtica Alemanya RDA
10.21 Pierfrancesco Pavoni
 Italy
10.25 Marian Woronin
 Poland
10.28
200 metres Olaf Prenzler
República Democràtica Alemanya RDA
20.46 Cameron Sharp
 Great Britain
20.47 Frank Emmelmann
República Democràtica Alemanya RDA
20.60
400 metres Hartmut Weber
RFA RFA
44.72 Andreas Knebel
República Democràtica Alemanya RDA
45.29 Viktor Markin
 Soviet Union
45.30
800 metres Hans-Peter Ferner
RFA RFA
1:46.33 Sebastian Coe
 Great Britain
1:46.68 Jorma Härkönen
 Finland
1:46.90
1500 metres Steve Cram
 Great Britain
3:36.49 Nikolay Kirov
 Soviet Union
3:36.99 José Manuel Abascal
 Spain
3:37.04
5000 metres Thomas Wessinghage
RFA RFA
13:28.90 Werner Schildhauer
República Democràtica Alemanya RDA
13:30.03 David Moorcroft
 Great Britain
13:30.42
10.000 metres Alberto Cova
 Italy
27:41.03 Werner Schildhauer
República Democràtica Alemanya RDA
27:41.21 Martti Vainio
 Finland
27:42.51
110 m. tanques Thomas Munkelt
República Democràtica Alemanya RDA
13.41 Andrey Prokofyev
 Soviet Union
13.44 Arto Bryggare
 Finland
13.60
400 m. tanques Harald Schmid
RFA RFA
47.48 Aleksandr Yatsevich
 Soviet Union
48.60 Uwe Ackermann
República Democràtica Alemanya RDA
48.64
3000 m. obstacles Patriz Ilg
RFA RFA
8:18.52 Bogusław Mamiński
 Poland
8:19.22 Domingo Ramón
 Spain
8:20.48
relleus 4x100 m. llisos Unió Soviètica Unió Soviètica
Sergey Sokolov
Aleksandr Aksinin
Andrey Prokofyev
Nikolay Sidorov
38.60 República Democràtica Alemanya RDA
Detlef Kübeck
Olaf Prenzler
Thomas Munkelt
Frank Emmelmann
38.71 RFA RFA
Christian Zirkelbach
Christian Haas
Peter Klein
Erwin Skamrahl
38.71
relleus 4x400 m. llisos RFA RFA
Erwin Skamrahl
Harald Schmid
Thomas Giessing
Hartmut Weber
3.00.51 Regne Unit Regne Unit
David Jenkins
Garry Cook
Todd Bennett
Phil Brown
3.00.68 Unió Soviètica Unió Soviètica
Aleksandr Troshchilo
Pavel Roshchin
Pavel Konovalov
Viktor Markin
3.00.80
Marató Gerard Nijboer
 Netherlands
2:15:16 Armand Parmentier
 Belgium
2:15:51 Karel Lismont
 Belgium
2:16:04
20 km. marxa Josep Marín
 Spain
1:23:43 Jozef Pribilinec
 Czechoslovakia
1:25:55 Pavol Blažek
 Czechoslovakia
1:26:13
50 km. marxa Reima Salonen
 Finland
3:55:29 Josep Marín
 Spain
3:59:18 Bo Gustafsson
 Sweden
4:01:21
Salt d'alçada Dietmar Mögenburg
RFA RFA
2.30 Janusz Trzepizur
 Poland
2.27 Gerd Nagel
RFA RFA
2.24
Salt amb perxa Aleksandr Krupskiy
 Soviet Union
5.60 Vladimir Polyakov
 Soviet Union
5.60 Atanas Tarev
 Bulgaria
5.60
Salt de llargada Lutz Dombrowski
República Democràtica Alemanya RDA
8.41 Antonio Corgos
 Spain
8.19 Jan Leitner
 Czechoslovakia
8.08
Triple salt Keith Connor
 Great Britain
17.29 Vasiliy Grishchenkov
 Soviet Union
17.15 Béla Bakosi
 Hungary
17.04
Llançament de pes Udo Beyer
República Democràtica Alemanya RDA
21.50 Jānis Bojārs
 Soviet Union
20.81 Remigius Machura
 Czechoslovakia
20.59
Llançament de disc Imrich Bugár
 Czechoslovakia
66.64 Igor Duginyets
 Soviet Union
65.60 Wolfgang Warnemünde
República Democràtica Alemanya RDA
64.20
Llançament de javelina Uwe Hohn
República Democràtica Alemanya RDA
91.34 Heino Puuste
 Soviet Union
89.56 Detlef Michel
República Democràtica Alemanya RDA
89.32
Llançament de martell Yuriy Sedykh
 Soviet Union
81.66 Igor Nikulin
 Soviet Union
79.44 Sergey Litvinov
 Soviet Union
78.66
Decatló Daley Thompson
 Great Britain
8774 Jürgen Hingsen
RFA RFA
8517 Siegfried Stark
República Democràtica Alemanya RDA
8433

Categoria femenina[modifica]

Prova Or Argent Bronze
100 m Marlies Göhr
República Democràtica Alemanya RDA
11.01 Bärbel Wöckel
República Democràtica Alemanya RDA
11.20 Rose-Aimée Bacoul
 France
11.29
200 m Bärbel Wöckel
República Democràtica Alemanya RDA
22.04 Kathy Smallwood-Cook
 Great Britain
22.13 Sabine Rieger
República Democràtica Alemanya RDA
22.51
400 m Marita Koch
República Democràtica Alemanya RDA
48.16
WR
Jarmila Kratochvílová
 Czechoslovakia
48.85 Taťána Kocembová
 Czechoslovakia
50.55
800 m Olga Mineyeva
 Soviet Union
1:55.41 Lyudmila Veselkova
 Soviet Union
1:55.96 Margrit Klinger
RFA RFA
1:57.22
1500 m Olga Dvirna
 Soviet Union
3:57.80 Zamira Zaytseva
 Soviet Union
3:58.82 Gabriella Dorio
 Italy
3:59.02
3000 m Svetlana Ulmasova
 Soviet Union
8:30.28 Maricica Puică
 Romania
8:33.33 Yelena Sipatova
 Soviet Union
8:34.06
100 m. tanques Lucyna Kałek
 Poland
12.45 Yordanka Donkova
 Bulgaria
12.54 Kerstin Knabe
República Democràtica Alemanya RDA
12.54
400 m. tanques Ann-Louise Skoglund
 Sweden
54.58 Petra Pfaff
República Democràtica Alemanya RDA
54.89 Chantal Réga
 France
54.93
relleus 4×100 m llisos República Democràtica Alemanya RDA
Gesine Walther
Bärbel Wöckel
Sabine Rieger
Marlies Göhr
42.19 Regne Unit Regne Unit
Wendy Hoyte
Kathy Smallwood-Cook
Beverley Goddard
Shirley Thomas
42.66 França França
Laurence Bily
Marie-Christine Cazier
Rose-Aimée Bacoul
Liliane Gaschet
42.69
relleus 4×400 m llisos República Democràtica Alemanya RDA
Kirsten Siemon
Sabine Busch
Dagmar Rübsam
Marita Koch
3:19.04 WR Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Věra Tylová
Milena Matejkovičová
Taťána Kocembová
Jarmila Kratochvílová
3:22.17 Unió Soviètica Unió Soviètica
Yelena Didilenko
Irina Olkhovnikova
Olga Mineyeva
Irina Baskakova
3:22.79
Marató Rosa Mota
 Portugal
2:36:04 Laura Fogli
 Italy
2:36:29 Ingrid Kristiansen
 Norway
2:36:39
Salt de llargada Vali Ionescu
 Romania
6.79 Anişoara Cuşmir-Stanciu
 Romania
6.73 Yelena Ivanova
 Soviet Union
6.73
Salt d'alçada Ulrike Meyfarth
RFA RFA
2.02 Tamara Bykova
 Soviet Union
1.97 Sara Simeoni
 Italy
1.97
Llançament de pes Ilona Slupianek
República Democràtica Alemanya RDA
21.59 Helena Fibingerová
 Czechoslovakia
20.94 Nunu Abashidze
 Soviet Union
20.82
Llançament de disc Tsvetanka Khristova
 Bulgaria
68.34 Mariya Petkova
 Bulgaria
67.94 Galina Savinkova
 Soviet Union
67.82
Llançament de javelina Anna Verouli
 Greece
70.02 Antje Kempe
República Democràtica Alemanya RDA
67.94 Sofia Sakorafa
 Greece
67.04
Heptatló Ramona Neubert
República Democràtica Alemanya RDA
6664 Sabine Mobius-Paetz
República Democràtica Alemanya RDA
6594 Sabine Everts
RFA RFA
6418

Medaller[modifica]

      Seu

Posició Estat Or Argent Bronze Total
1  East Germany 13 8 7 28
2  West Germany 8 1 4 13
3  Soviet Union 6 12 8 26
4  Great Britain 3 5 1 9
5  Czechoslovakia 1 4 4 9
6  Spain 1 2 2 5
 Italy 1 2 2 5
8  Bulgaria 1 2 1 4
 Poland 1 2 1 4
10  Romania 1 2 0 3
11  Finland 1 0 3 4
12  Greece 1 0 1 2
 Sweden 1 0 1 2
14  Netherlands 1 0 0 1
 Portugal 1 0 0 1
16  Belgium 0 1 1 2
17  France 0 0 3 3
18  Hungary 0 0 1 1
 Norway 0 0 1 1
Total 41 41 41 123

Participants[modifica]

Participaren un total de 756 atletes de 29 nacions diferents.

Enllaços externs[modifica]