Campionat d'Europa de Natació de 2018

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Infotaula de competició esportivaCampionat d'Europa de Natació de 2018
2018 European Aquatics Championships Logo.svg
Tipus Campionat d'Europa de natació
Esport natació, natació en aigües obertes, salts i natació sincronitzada
Organització Lliga Europea de Natació
Nombre de participants 1.000
Lloc i data
Lloc Tollcross International Swimming Centre, Loch Lomond i Royal Commonwealth Pool
Estat Regne Unit
Data agost 2018
Edició 34
Més informació
Lloc web Lloc web oficial
Modifica les dades a Wikidata

El XXXIV Campionat d'Europa de Natació es va celebrar a Glasgow (Escòcia) del 3 al 12 d'agost de 2018 sota l'organització de la Lliga Europea de Natació (LEN) i la Federació Britànica de Natació.

Es van realitzar competicions de natació, natació sincronitzada, salts i natació en aigües obertes.

Medallistes de Natació[modifica]

Masculí[modifica]

Event Or Plata Bronze
50 m lliure Benjamin Proud
Anglaterra Anglaterra
21,34 Kristian Golomeev
Grècia Grècia
21,44 Andrea Vergani
Itàlia Itàlia
21,68
100 m lliure Alessandro Miressi
Itàlia Itàlia
48,01 Duncan Scott
Escòcia Escòcia
48,23 Mehdy Metella
França França
48,24
200 m lliure Duncan Scott
Escòcia Escòcia
1:45,34 Danas Rapšys
Lituània Lituània
1:46,07 Mijail Dovgaliuk
Rússia Rússia
1:46,15
400 m lliure Myjailo Romanchuk
Flag of Ukraine.svg Ucraïna
3:45,18 Henrik Christiansen
Noruega Noruega
3:47,07 Henning Mühlleitner
Alemanya Alemanya
3:47,18
800 m lliure Myjailo Romanchuk
Flag of Ukraine.svg Ucraïna
7:42,96 Gregorio Paltrinieri
Itàlia Itàlia
7:45,12 Florian Wellbrock
Alemanya Alemanya
7:45,60
1500 m lliure Florian Wellbrock
Alemanya Alemanya
14:36,15 Myjailo Romanchuk
Flag of Ukraine.svg Ucraïna
14:36,88 Gregorio Paltrinieri
Itàlia Itàlia
14:42,85
50 m esquena Kliment Kolesnikov
Rússia Rússia
24,00 RM Robert-Andrei Glință
Romania Romania
24,55 Shane Ryan
Irlanda Irlanda
24,64
100 m esquena Kliment Kolesnikov
Rússia Rússia
52,53 Yevgueni Rylov
Rússia Rússia
52,74 Apóstolos Jristu
Grècia Grècia
53,72
200 m esquena Yevgueni Rylov
Rússia Rússia
1:53,36 RE, RC Radosław Kawęcki
Polònia Polònia
1:56,07 Matteo Restivo
Itàlia Itàlia
1:56,29
50 m braça Adam Peaty
Anglaterra Anglaterra
26,09 RC Fabio Scozzoli
Itàlia Itàlia
26,79 Peter John Stevens
Eslovènia Eslovènia
27,06
100 m braça Adam Peaty
Anglaterra Anglaterra
57,00 RM James Wilby
Escòcia Escòcia
58,54 Anton Chupkov
Rússia Rússia
58,96
200 m braça Anton Chupkov
Rússia Rússia
2:06,80 RE, RC James Wilby
Escòcia Escòcia
2:08,39 Luca Pizzini
Itàlia Itàlia
2:08,54
50 m papallona Andri Hovorov
Flag of Ukraine.svg Ucraïna
22,48 RC Benjamin Proud
Anglaterra Anglaterra
22,78 Oleg Kostin
Rússia Rússia
22,97
100 m papallona Piero Codia
Itàlia Itàlia
50,64 RC Mehdy Metella
França França
51,24 James Guy
Anglaterra Anglaterra
51,42
200 m papallona Kristóf Milák
Hongria Hongria
1:52,79 RC Tamás Kenderesi
Hongria Hongria
1:54,36 Federico Burdisso
Itàlia Itàlia
1:55,97
200 m quatre estils Jérémy Desplanches
 Suïssa
1:57,04 Philip Heintz
Alemanya Alemanya
1:57,83 Max Litchfield
Anglaterra Anglaterra
1:57,96
400 m quatre estils Dávid Verrasztó
Hongria Hongria
4:10,65 Max Litchfield
Anglaterra Anglaterra
4:11,00 Joan Lluís Pons
Espanya Espanya
4:14,26
4 × 100 m lliure Rússia Rússia
Yevgueni Rylov
Danila Izotov
Vladimir Morozov
Kliment Kolesnikov
3:12,23 Itàlia Itàlia
Luca Dotto
Ivano Vendrame
Lorenzo Zazzeri
Alessandro Miressi
3:12,90 Polònia Polònia
Jan Świtkowski
Konrad Czerniak
Jakub Kraska
Kacper Majchrzak
3:14,20
4 × 200 m lliure Regne Unit Regne Unit
Calum Jarvis
Duncan Scott
Thomas Dean
James Guy
7:05,32 RC Rússia Rússia
Mijail Vekovishchev
Martin Maliutin
Danila Izotov
Mijail Dovgaliuk
7:06,66 Itàlia Itàlia
Alessio Proietti Colonna
Filippo Megli
Matteo Ciampi
Mattia Zuin
7:07,58
4 × 100 m estils Regne Unit Regne Unit
Nicholas Pyle
Adam Peaty
James Guy
Duncan Scott
3:30,44 RC Rússia Rússia
Kliment Kolesnikov
Anton Chupkov
Egor Kuimov
Vladimir Morozov
3:32,03 Alemanya Alemanya
Christian Diener
Fabian Schwingenschlögl
Marius Kusch
Damian Wierling
3:33,52
  • RMRècord del Món
  • RERècord d'Europa
  • RCRècord del Campionat

Femení[modifica]

Event Or Plata Bronze
50 m lliure Sarah Sjöström
Suècia Suècia
23,74 RC Pernille Blume
Dinamarca Dinamarca
23,75 Ranomi Kromowidjojo
Països Baixos Països Baixos
24,21
100 m lliure Sarah Sjöström
Suècia Suècia
52,93 Femke Heemskerk
Països Baixos Països Baixos
53,23 Charlotte Bonnet
França França
53,35
200 m lliure Charlotte Bonnet
França França
1:54,95 RC Femke Heemskerk
Països Baixos Països Baixos
1:56,72 Anastasiya Guzhenkova
Rússia Rússia
1:56,77
400 m lliure Simona Quadarella
Itàlia Itàlia
4:03,35 Ajna Késely
Hongria Hongria
4:03,37 Holly Hibbott
Regne Unit Regne Unit
4:05,01
800 m lliure Simona Quadarella
Itàlia Itàlia
8:16,35 Ajna Késely
Hongria Hongria
8:21,91 Anna Yegorova
Rússia Rússia
8:24,61
1500 m lliure Simona Quadarella
Itàlia Itàlia
15:51,61 Sarah Köhler
Alemanya Alemanya
15:57,85 Ajna Késely
Hongria Hongria
16:03,22
50 m esquena Georgia Davies
Regne Unit Regne Unit
27,23 Anastasiya Fesikova
Rússia Rússia
27,31 Mimosa Jallow
Finlàndia Finlàndia
27,70
100 m esquena Anastasiya Fesikova
Rússia Rússia
59,19 Georgia Davies
Regne Unit Regne Unit
59,36 Carlotta Zofkova
Itàlia Itàlia
59,61
200 m esquena Margherita Panziera
Itàlia Itàlia
2:06.18 RC Daria Ustinova
Rússia Rússia
2:07.12 Katalin Burián
Hongria Hongria
2:07.43
50 m braça Yuliya Yefimova
Rússia Rússia
29,81 Imogen Clark
Regne Unit Regne Unit
30,34 Arianna Castiglioni
Itàlia Itàlia
30,41
100 m braça Yuliya Yefimova
Rússia Rússia
1:05,53 RC Rūta Meilutytė
Lituània Lituània
1:06,26 Arianna Castiglioni
Itàlia Itàlia
1:06,54
200 m braça Yuliya Yefimova
Rússia Rússia
2:21,32 Jessica Vall
Espanya Espanya
2:23,01 Molly Renshaw
Anglaterra Anglaterra
2:23,43
50 m papallona Sarah Sjöström
Suècia Suècia
25,16 Emilie Beckmann
Dinamarca Dinamarca
25,72 Kimberly Buys
Bèlgica Bèlgica
25,74
100 m papallona Sarah Sjöström
Suècia Suècia
56,23 Svetlana Chimrova
Rússia Rússia
57,40 Elena di Liddo
Itàlia Itàlia
57,68
200 m papallona Boglárka Kapás
Hongria Hongria
2:07,13 Svetlana Chimrova
Rússia Rússia
2:07,33 Alys Thomas
Gal·les Gal·les
2:07,42
200 m quatre estils Katinka Hosszú
Hongria Hongria
2:10,17 Ilaria Cusinato
Itàlia Itàlia
2:10,25 Maria Ugolkova
 Suïssa
2:10,83
400 m quatre estils Fantine Lesaffre
França França
4:34,17 Ilaria Cusinato
Itàlia Itàlia
4:35,05 Hannah Miley
Regne Unit Regne Unit
4:35,34
4 × 100 m lliure França França
Marie Wattel
Charlotte Bonnet
Margaux Fabre
Béryl Gastaldello
3:34,65 Països Baixos Països Baixos
Kim Busch
Femke Heemskerk
Kira Toussaint
Ranomi Kromowidjojo
3:34,77 Dinamarca Dinamarca
Pernille Blume
Signe Bro
Julie Kepp Jensen
Mie Nielsen
3:37,03
4 × 200 m lliure Regne Unit Regne Unit
Ellie Faulkner
Kathryn Greenslade
Holly Hibbott
Freya Anderson
7:51,65 Rússia Rússia
Valeriya Salamatina
Anna Egorova
Arina Openysheva
Anastasia Guzhenkova
7:52,87 Alemanya Alemanya
Reva Foos
Isabel Marie Gose
Sarah Köhler
Annika Bruhn
7:53,76
4 × 100 m estils Rússia Rússia
Anastasia Fesikova
Yuliya Yefimova
Svetlana Chimrova
Maria Kameneva
3:54,22 RC Dinamarca Dinamarca
Mie Nielsen
Rikke Møller Pedersen
Emilie Beckmann
Pernille Blume
3:56,69 Regne Unit Regne Unit
Georgia Davies
Siobhan-Marie O'Connor
Alys Thomas
Freya Anderson
3:56,91
  • RCRècord d'Europa

Medallistes de Salts[modifica]

Masculí[modifica]

Event Or Plata Bronze
1 m trampolí Jack Laugher
Anglaterra Anglaterra
414,60 Giovanni Tocci
Itàlia Itàlia
401,10 James Heatly
Regne Unit Regne Unit
391,70
3 m trampolí Jack Laugher
Anglaterra Anglaterra
525,95 Ilia Zakharov
Rússia Rússia
519,05 Evgeny Kuznetsov
Rússia Rússia
508,05
3 m trampolí sincro. Evgeny Kuznetsov
Ilia Zakharov
Rússia Rússia
431,16 Jack Laugher
Chris Mears
Regne Unit Regne Unit
430,62 Patrick Hausding
Lars Rüdiger
Alemanya Alemanya
394,77
10 m plataforma Aleksandr Bondar
Rússia Rússia
542,05 Nikita Shleikher
Rússia Rússia
481,15 Benjamin Auffret
França França
480,60
10 m plataforma sincro. Aleksandr Bondar
Viktor Minibaev
Rússia Rússia
423,12 Matthew Dixon
Noah Williams
Regne Unit Regne Unit
399,90 Vladimir Harutyunyan
Lev Sargsyan
Armènia Armènia
396,84

Medaller[modifica]

 Pos.  País Or Plata Bronze Total
1 Rússia Rússia 23 15 9 47
2 Regne Unit Regne Unit 13 12 9 34
3 Itàlia Itàlia 8 12 19 39
4 Hongria Hongria 6 4 2 12
5 Flag of Ukraine.svg Ucraïna 5 6 2 13
6 Països Baixos Països Baixos 5 5 2 12
7 França França 4 2 6 12
8 Suècia Suècia 4 0 0 4
9 Alemanya Alemanya 3 6 10 19
10  Suïssa 1 0 1 2
11 Dinamarca Dinamarca 0 3 1 4
12 Lituània Lituània 0 2 0 2
13 Espanya Espanya 0 1 4 5
14 Grècia Grècia 0 1 1 2
Polònia Polònia 0 1 1 2
16 Noruega Noruega 0 1 0 1
Romania Romania 0 1 0 1
18 Armènia Armènia 0 0 1 1
Bèlgica Bèlgica 0 0 1 1
Finlàndia Finlàndia 0 0 1 1
Irlanda Irlanda 0 0 1 1
Eslovènia Eslovènia 0 0 1 1
Total 72 72 72 214


Precedit per:
Londres 2016
Anglaterra Anglaterra
Campionat d'Europa de Natació
XXXIV edició
Succeït per:
Budapest 2020
Hongria Hongria