Campionat d'Escacs de la Gran Bretanya

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
Sala de joc del Campionat d'Escacs de la Gran Bretanya de 2009, a Torquay

El Campionat d'Escacs de la Gran Bretanya és una competició que es juga oficialment des del 1904 a la Gran Bretanya per a determinar el campió nacional d'escacs.

Actualment no hi ha una única federació d'àmbit britànic, i la competició és organitzada principalment per la Federació Anglesa d’escacs; se n'han celebrat edicions a territori anglès, escocès, gal·lès, i fins i tot un cop a l'Illa de Man, però mai a Irlanda del Nord.[1] Anglaterra, Escòcia, i País de Gal·les participen separadament a les olimpíades d'escacs i a la resta de competicions per equips.

Del 1862 al 1899 la British Chess Federation (BCF) i la British Chess Association (BCA) varen organitzar competicions (anomenades "Congressos"), el vencedor de les quals era considerat, tot i que extraoficialment, campió britànic.

Fins al 2003 el campionat era obert a qualsevol jugador d'algun país integrant de la Commonwealth, i va ser guanyat un cop per Mir Sultan Khan (Índia) i per Abe Yanofsky (Canadà). Quan el 2002 l'indi R. B. Ramesh va ser primer, i diversos altres indis varen ocupar les primeres posicions, alguns destacats jugadors britànics varen decidir no participar en l'edició del 2003, com a protesta davant la federació, argumentant que el campionat britànic no servia als interessos dels jugadors britànics. Això, combinat amb la victòria de l'indi Abhijit Kunte el 2003, va fer anunciar els organitzadors que a partir del 2004 només hi podrien participar jugadors amb nacionalitat britànica o irlandesa.

Congressos de la BCA 1857-1861[modifica | modifica el codi]

Entre 1857 i 1861 la British Chess Association va organitzar els primers grans torneigs a Anglaterra. Els torneigs permetien la participació d'estrangers.[2]

Any Lloc Guanyador País
1857 Manchester Johann Loewenthal Bandera de l'Imperi Austríac Imperi austríac
1858 Birmingham Johann Loewenthal Bandera de l'Imperi Austríac Imperi austríac
1860 Cambridge Ignatz von Kolisch Bandera de l'Imperi Austríac Imperi austríac
1861 Bristol Louis Paulsen Imperi Alemany Alemanya / Bandera de Lippe Principat de Lippe

El novembre de 1866 se celebrà a Londres la I British Chess Association Challenge Cup, citada per algunes fonts com el primer Campionat Britànic oficial.

Edicions de la British Chess Association Challenge Cup

Any Lloc Guanyador País
1866 Londres Cecil Valentine de Vere Escòcia Escòcia
1868-69 Londres Joseph Henry Blackburne Anglaterra Anglaterra
1870 Londres John Wisker Anglaterra Anglaterra
1872 Londres John Wisker Anglaterra Anglaterra

Congressos de la BCF 1862 – 1899[modifica | modifica el codi]

El juliol de 1862, Adolf Anderssen va guanyar el 1r Congrés de la Federació Britànica (BCF Congress), celebrat a Londres. Hi quedà 2n Louis Paulsen, seguit per John Owen. Aquest fou el primer torneig celebrat per sistema round robin.[2][3] L'agost de 1872, Wilhelm Steinitz guanyà el 2n Congrés de la Federació Britànica, a Londres. Hi quedà 2n Joseph Henry Blackburne.[4] El gran Torneig d'escacs de Londres de 1883 fou guanyat de manera convincent per Johannes Hermann Zukertort (22 punts sobre 26) per davant de Steinitz (19/26).

Isidor Gunsberg
Henry Bird
Jonathan Speelman
Nigel Short
Michael Adams
Stuart Conquest
# Any Lloc Campió País
1*
1862
Londres Adolf Anderssen Regne de Prússia Prússia
2*
1872
Londres Wilhelm Steinitz Imperi_austrohongarès Imperi Austrohongarès
3*
1883
Londres Johannes Zukertort Imperi Alemany Imperi Alemany
1
1885
Londres Isidor Gunsberg Regne Unit Regne Unit
2
1886
Londres Joseph Blackburne Regne Unit Regne Unit
3
1887
Londres Amos Burn
Isidor Gunsberg
Regne Unit Regne Unit
Regne Unit Regne Unit
4
1888
Bradford Isidor Gunsberg Regne Unit Regne Unit
5
1889
Londres Henry Bird Regne Unit Regne Unit
6
1890
Manchester Siegbert Tarrasch Imperi Alemany Imperi Alemany
7
1892
Londres Emanuel Lasker Imperi Alemany Imperi Alemany
8
1895
Hastings Harry Nelson Pillsbury Estats Units Estats Units
9
1899
Londres Emanuel Lasker Imperi Alemany Imperi Alemany

Nota: els congressos marcats amb un asterisc (1*, 2*, 3*) foren organitzats per la British Chess Federation, i la resta per la British Chess Association (fundada el 1885 per Isidor Gunsberg).

Campionats britànics des del 1904[modifica | modifica el codi]

Any Lloc Campionat
masculí
Campionat
femení
1904 Hastings Napier, William EwartWilliam Ewart Napier Finn, Kate BelindaKate Belinda Finn
1905 Southport Atkins, Henry ErnestHenry Ernest Atkins Finn, Kate BelindaKate Belinda Finn
1906 Shrewsbury Atkins, Henry ErnestHenry Ernest Atkins Herring, FrancesFrances Herring
1907 Londres Atkins, Henry ErnestHenry Ernest Atkins Herring, FrancesFrances Herring
1908 Tunbridge Wells Atkins, Henry ErnestHenry Ernest Atkins Curling, GraceGrace Curling
1909 Scarborough Atkins, Henry ErnestHenry Ernest Atkins Anderson, Gertrude AlisonGertrude Alison Anderson
1910 Oxford Atkins, Henry ErnestHenry Ernest Atkins Houlding, Mary MillsMary Mills Houlding
1911 Glasgow Atkins, Henry ErnestHenry Ernest Atkins Houlding, Mary MillsMary Mills Houlding
1912 Richmond upon Thames (Londres) Richard Griffith Alison Anderson, GertrudeGertrude Alison Anderson
1913 Cheltenham Yates, FrederickFrederick Yates Moseley, Amabel NevillAmabel Nevill Moseley
1914 Chester Yates, FrederickFrederick Yates Houlding, Mary MillsMary Mills Houlding
1915/18
1919 Hastings
Holloway, EdithEdith Holloway
1920 Edinburgh Scott, RolandRoland Scott Lawson Stevenson, AgnesAgnes Lawson Stevenson
1921 Malvern (Worcestershire) Yates, FrederickFrederick Yates Alison Anderson, GertrudeGertrude Alison Anderson
1922 Londres
Price, Edith CharlotteEdith Charlotte Price
1923 Southsea Thomas, George AlanGeorge Alan Thomas Price, Edith CharlotteEdith Charlotte Price
1924 Southport Atkins, Henry ErnestHenry Ernest Atkins Price, Edith CharlotteEdith Charlotte Price
1925 Stratford on Avon Atkins, Henry ErnestHenry Ernest Atkins Lawson Stevenson, AgnesAgnes Lawson Stevenson
1926 Edinburgh Yates, FrederickFrederick Yates Lawson Stevenson, AgnesAgnes Lawson Stevenson
1927 - - -
no disputat
1928 Tenby Yates, FrederickFrederick Yates Price, Edith CharlotteEdith Charlotte Price
1929 Ramsgate Sultan Khan, MirMir Sultan Khan Gilchrist, Mary DinorahMary Dinorah Gilchrist
1930 Scarborough
Lawson Stevenson, AgnesAgnes Lawson Stevenson
1931 Worcester Yates, FrederickFrederick Yates Michell, EdithEdith Michell
Wheelwright, Amy EleanorAmy Eleanor Wheelwright
1932 Londres Sultan Khan, MirMir Sultan Khan Michell, EdithEdith Michell
1933 Hastings Sultan Khan, MirMir Sultan Khan Fatima, MissMiss Fatima
1934 Chester Thomas, George AlanGeorge Alan Thomas Gilchrist, Mary DinorahMary Dinorah Gilchrist
1935 Yarmouth Winter, WilliamWilliam Winter Michell, EdithEdith Michell
1936 Bournemouth
Nottingham
Winter, WilliamWilliam Winter Holloway, EdithEdith Holloway
1937 Blackpool Fairhurst, WilliamWilliam Fairhurst Bruce, Rowena MaryRowena Mary Bruce
1938 Brighton Alexander, Conel Hugh O'DonelConel Hugh O'Donel Alexander Musgrave, M.M. Musgrave
1939 Bournemouth
Saunders Pritchard, ElaineElaine Saunders Pritchard
1940/45
1946 Nottingham Combe, Robert ForbesRobert Forbes Combe Saunders Pritchard, ElaineElaine Saunders Pritchard
1947 Harrogate Golombek, HarryHarry Golombek Tranmer, Eileen BetsyEileen Betsy Tranmer
1948 Londres Broadbent, ReginaldReginald Broadbent Price, Edith CharlotteEdith Charlotte Price
1949 Felixstowe Golombek, HarryHarry Golombek Tranmer, Eileen BetsyEileen Betsy Tranmer
1950 Buxton Broadbent, ReginaldReginald Broadbent Bruce, Rowena MaryRowena Mary Bruce
1951 Swansea Klein, ErnestErnest Klein Bruce, Rowena MaryRowena Mary Bruce
1952 Chester Wade, RobertRobert Wade
1953 Hastings Yanofsky, AbrahamAbraham Yanofsky Tranmer, Eileen BetsyEileen Betsy Tranmer
1954 Nottingham Barden, LeonardLeonard Barden
Phillips, AlanAlan Phillips
Bruce, Rowena MaryRowena Mary Bruce
1955 Aberystwyth Golombek, HarryHarry Golombek Doulton, JoanJoan Doulton
Bruce, Rowena MaryRowena Mary Bruce
1956 Blackpool Alexander , Conel Hugh O'DonelConel Hugh O'Donel Alexander Pritchard, ElaineElaine Pritchard
1957 Plymouth Fazekas, StefanStefan Fazekas Sunnucks, AnneAnne Sunnucks
1958 Leamington Penrose, JonathanJonathan Penrose Sunnucks, AnneAnne Sunnucks
1959 York Penrose, JonathanJonathan Penrose Bruce, Rowena MaryRowena Mary Bruce
1960 Leicester Penrose, JonathanJonathan Penrose Bruce, Rowena MaryRowena Mary Bruce
1961 Aberystwyth Penrose, JonathanJonathan Penrose Tranmer, Eileen BetsyEileen Betsy Tranmer
1962 Whitby Penrose, JonathanJonathan Penrose Bruce, Rowena MaryRowena Mary Bruce
1963 Bath Penrose, JonathanJonathan Penrose Bruce, Rowena MaryRowena Mary Bruce
1964 Whitby Haygarth, MichaelMichael Haygarth Sunnucks, AnneAnne Sunnucks
1965 Hastings Lee, PeterPeter Lee Pritchard, ElaineElaine Pritchard
1966 Sunderland Penrose, JonathanJonathan Penrose Clarke, Margaret EileenMargaret Eileen Clarke
Gillian Moore
1967 Oxford Penrose, JonathanJonathan Penrose Bruce, Rowena MaryRowena Mary Bruce
Dobson, Dinah MargaretDinah Margaret Dobson
1968 Bristol Penrose, JonathanJonathan Penrose Dobson, Dinah MargaretDinah Margaret Dobson
1969 Rhyl Penrose, JonathanJonathan Penrose Bruce, Rowena MaryRowena Mary Bruce
Dobson, Dinah MargaretDinah Margaret Dobson
1970 Coventry Wade, RobertRobert Wade Hartston, JanaJana Hartston
1971 Blackpool Keene, RaymondRaymond Keene Hartston, JanaJana Hartston
1972 Brighton Eley, BrianBrian Eley Hartston, JanaJana Hartston
1973 Eastbourne Hartston, WilliamWilliam Hartston Hartston, JanaJana Hartston
1974 Clacton Botterill, GeorgeGeorge Botterill Hartston, JanaJana Hartston
1975 Morecambe Hartston, WilliamWilliam Hartston Jackson, SheilaSheila Jackson
1976 Portsmouth Mestel, JonathanJonathan Mestel Hartston, JanaJana Hartston
1977 Brighton Botterill, GeorgeGeorge Botterill Hartston, JanaJana Hartston
1978 Ayr Speelman, JonathanJonathan Speelman Jackson, SheilaSheila Jackson
1979 Chester Bellin, RobertRobert Bellin Hartston, JanaJana Hartston
1980 Brighton Nunn, JohnJohn Nunn Jackson, SheilaSheila Jackson
1981 Morecambe Littlewood, PaulPaul Littlewood Jackson, SheilaSheila Jackson
1982 Torquay Miles, TonyTony Miles Garwell, JaneJane Garwell
1983 Southport Mestel, JonathanJonathan Mestel Hamid, RaniRani Hamid
Helen Scott Milligan
1984 Brighton Short, NigelNigel Short Khaldikar Vasanti, UnniUnni Khaldikar Vasanti
1985 Edinburgh Speelman, JonathanJonathan Speelman Hamid, RaniRani Hamid
1986 Southampton Speelman, JonathanJonathan Speelman Arkell, SusanSusan Arkell[5]
1987 Swansea Short, NigelNigel Short Forbes, CathyCathy Forbes
1988 Blackpool Mestel, JonathanJonathan Mestel Forbes, CathyCathy Forbes
1989 Plymouth Adams, MichaelMichael Adams Hamid, RaniRani Hamid
1990 Eastbourne Plaskett, JamesJames Plaskett Arkell, SusanSusan Arkell
1991 Eastbourne Hodgson, JulianJulian Hodgson Arkell, SusanSusan Arkell
1992 Plymouth Hodgson, JulianJulian Hodgson Arkell, SusanSusan Arkell
1993 Dundee Hennigan, MichaelMichael Hennigan Dhar, SaheliSaheli Dhar
1994 Norwich William Watson Forbes, CathyCathy Forbes
1995 Swansea Sadler, MatthewMatthew Sadler Hunt, HarrietHarriet Hunt
1996 Nottingham Chris Ward Hunt, HarrietHarriet Hunt
1997 Hove Adams, MichaelMichael Adams
Sadler, MatthewMatthew Sadler
Hunt, HarrietHarriet Hunt
1998 Torquay Short, NigelNigel Short Lalić, SusanSusan Lalić
1999 Scarborough Hodgson, JulianJulian Hodgson Hunt, HarrietHarriet Hunt
2000 Street Hodgson, JulianJulian Hodgson Koneru, HumpyHumpy Koneru
2001 Scarborough Gallagher, JoeJoe Gallagher Buckley, MelanieMelanie Buckley
2002 Torquay Ramesh, RamachandranRamachandran Ramesh Koneru, HumpyHumpy Koneru
2003 Edinburgh Kunte, AbhijitAbhijit Kunte Arakhamia-Grant, KetevanKetevan Arakhamia-Grant
2004 Scarborough Rowson, JonathanJonathan Rowson Arakhamia-Grant, KetevanKetevan Arakhamia-Grant
2005 Illa de Man Rowson, JonathanJonathan Rowson
2006 Swansea Rowson, JonathanJonathan Rowson Arakhamia-Grant, KetevanKetevan Arakhamia-Grant
2007 Great Yarmouth Aagaard, JacobJacob Aagaard Arakhamia-Grant, KetevanKetevan Arakhamia-Grant
2008[6] Liverpool Conquest, StuartStuart Conquest Houska, JovankaJovanka Houska
2009 Torquay Howell, DavidDavid Howell Houska, JovankaJovanka Houska
2010[7] Canterbury Adams, MichaelMichael Adams Houska, JovankaJovanka Houska
2011 Sheffield Adams, MichaelMichael Adams Houska, JovankaJovanka Houska
2012 North Shields Gawain Jones Jovanka Houska
2013 Torquay David Howell Sarah Hegarty
Akshaya Kalaiyalahan
2014 Aberystwyth David Howell, Jonathan Hawkins Amy Hoare
2015[8][9] Coventry Jonathan Hawkins Akshaya Kalaiyalahan
2016[10] Bournemouth Adams, MichaelMichael Adams Houska, JovankaJovanka Houska

Notes i referències[modifica | modifica el codi]

  1. British Chess Championship Venues at chess.about.com
  2. 2,0 2,1 Wall, Bill. «19th Century Chess» (en anglès). [Consulta: 15 setembre 2011].
  3. «Torneig de Londres 1862». Storiascacchi. [Consulta: 15 setembre 2011].
  4. «Torneig de Londres 1872». Storiascacchi. [Consulta: 15 setembre 2011].
  5. Nascuda Walker, posteriorment Lalic
  6. «Campionat Britànic d'escacs 2008». [Consulta: 19 agost 2010].
  7. «Campionat Britànic d'escacs de 2010» (en anglès). chessbase.com, 09-08-2010. [Consulta: 10 setembre 2010].
  8. «Jonathan Hawkins is British Champion 2015». chessbase.com. [Consulta: 20 agost 2015].
  9. «GM Jonathan Hawkins is 2015 British champion». chessdom.com. [Consulta: 20 agost 2015].
  10. «Michael Adams crushes British Ch. with 10.0/11». chessbase.com. [Consulta: 10 agost 2016].

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]