Campionat de França de ciclisme en ruta

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca
Infotaula de competició esportivaCampionat de França de ciclisme en ruta
MaillotFra.PNG
Tipus Campionats nacionals de ciclisme en ruta
Esport ciclisme en ruta
Conté 2016 French National Road Cycling Championships i Q26208714
Lloc i data
Estat França
Data 1907 - 
Modifica dades a Wikidata
Gustave Garrigou, primer campió de França de ciclisme en ruta, el 1907
Laurent Fignon, campió de França de ciclisme en ruta, el 1984
Christophe Moreau, campió de França de 2007
Nicolas Vogondy, campió de França de 2008

El Campionat de França de ciclisme en ruta és una competició ciclista que serveix per a determinar el Campió de França de ciclisme. La primera edició es disputà el 1907. El títol s'atorga al vencedor d'una única carrera. El vencedor obté el dret a portar un mallot amb els colors de la bandera francesa fins al Campionat de l'any següent.

Entre 1915 i 1919 el campionat no s'organitzà per culpa de la Primera Guerra Mundial. El 1940 fou la Segona Guerra Mundial la que impedií la seva organització. Per contra, el 1941 foren dos els campionats disputats, un a la zona ocupada i un altre a la zona lliure.

Palmarès masculí[modifica]

Any Primer Segon Tercer
1907 Gustave Garrigou Henri Lignon Louis Trousselier
1908 Gustave Garrigou Louis Trousselier Maurice Brocco
1909 Jean Alavoine Henri Lignon Edouard Léonard
1910 Émile Georget Maurice Brocco Lucien Petit-Breton
1911 Octave Lapize Gustave Garrigou Jean Alavoine
1912 Octave Lapize Louis Engel Charles Charron
1913 Octave Lapize Maurice Brocco Charles Crupelandt
1914 Charles Crupelandt Émile Engel Maurice Brocco
1919 Henri Pelissier Honoré Barthélémy Maurice Brocco
1920 Jean Alavoine Henri Pelissier Maurice Brocco
1921 Francis Pelissier Henri Pelissier Romain Bellenger
1922 Jean Brunier Marcel Godard Jean Alavoine
1923 Francis Pelissier Romain Bellenger Henri Pelissier
1924 Francis Pelissier Henri Pelissier Georges Cuvelier
1925 Achille Souchard Francis Pelissier Romain Bellenger
1926 Achille Souchard Francis Pelissier Ferdinand Le Drogo
1927 Ferdinand Le Drogo Charles Pelissier Maurice Bonney
1928 Ferdinand Le Drogo André Leducq André Raynaud
1929 Marcel Bidot Jean Bidot André Leducq
1930 Roger Bisseron Charles Pelissier Ferdinand Le Drogo
1931 Armand Blanchonnet Francis Pelissier André Leducq
1932 André Godinat Antonin Magne Benoît Fauré
1933 Roger Lapébie Antonin Magne Georges Speicher
1934 Raymond Louviot Antonin Magne André Godinat
1935 Georges Speicher René Le Grevès Jules Merviel
1936 René Le Grevès Antonin Magne Louis Thiétard
1937 Georges Speicher René Le Grevès Joseph Soffietti
1938 Paul Maye Sylvain Marcaillou Marcel Laurent
1939 Georges Speicher Louis Thiétard Fabien Galateau
1941 (zo) Albert Goutal Gérard Virol Lucien Lauk
1941 (zno) René Vietto Dante Gianello Victor Pernac
1942 Emile Idée Raymond Louviot Lucien Le Guével
1943 Paul Maye Benoît Fauré Lucien Lauk
1944 Urbain Caffi Lucien Teisseire Emile Idée
1945 Eloi Tassin Paul Maye Joseph Goutorbe
1946 Louis Caput Joseph Soffietti Kléber Piot
1947 Emile Idée[1] Jean de Gribaldy Lucien Lauk
1948 César Marcelak Raymond Louviot Paul Giguet
1949 Jean Rey Camille Danguillaume Attilio Redolfi
1950 Louison Bobet Antonin Rolland Emile Idée
1951 Louison Bobet Pierre Barbotin Roger Buchonnet
1952 Adolphe Deledda Jean Baldassari Bernard Gauthier
1953 Raphaël Géminiani Antonin Rolland Louison Bobet
1954 Jacques Dupont Robert Varnajo Pierre Molinéris
1955 André Darrigade Louison Bobet Louis Caput
1956 Bernard Gauthier René Privat Louison Bobet
1957 Valentin Huot Marcel Rohrbach Jean Forestier
1958 Valentin Huot Raphaël Géminiani François Mahé
1959 Henry Anglade Jean Forestier René Privat
1960 Jean Stablinski Louis Rostollan André Darrigade
1961 Raymond Poulidor Jean Stablinski Guy Ignolin
1962 Jean Stablinski Marcel Rohrbach Anatole Novak
1963 Jean Stablinski Guy Ignolin Jacques Anquetil
1964 Jean Stablinski Georges Groussard André Foucher
1965 Henry Anglade Raymond Poulidor Jacques Anquetil
1966 Jean-Claude Theilliere Jean Stablinski André Foucher
1967 Désiré Letort (*) Lucien Aimar Raymond Riotte
1968 Lucien Aimar Roger Pingeon Michel Perin
1969 Raymond Delisle Maurice Izier Bernard Guyot
1970 Paul Gutty (*) Cyrille Guimard Christian Raymond
1971 Yves Hézard (*) Jean Dumont (*) Cyrille Guimard
1972 Roland Berland Bernard Guyot Michel Perin
1973 Bernard Thévenet Régis Ovion Claude Tollet
1974 Georges Talbourdet Alain Santy Bernard Bourreau
1975 Régis Ovion Alain Santy Gérard Moneyron
1976 Guy Sibille Alain Meslet Jean-Pierre Genet
1977 Marcel Tinazzi René Bittinger André Chalmel
1978 Bernard Hinault Jean-René Bernaudeau Gilbert Chaumaz
1979 Roland Berland Bernard Hinault Mariano Martinez
1980 Pierre-Raymond Villemiane Bernard Hinault Raymond Martin
1981 Serge Beucherie Bernard Vallet Hubert Linard
1982 Régis Clère Bernard Vallet Jacques Michaud
1983 Marc Gomez Jacques Michaud Jean-René Bernaudeau
1984 Laurent Fignon Éric Dall'Armelina Pascal Jules
1985 Jean-Claude Leclercq Charly Bérard Martial Gayant
1986 Yvon Madiot Jean-Claude Leclercq Jean-Claude Bagot
1987 Marc Madiot Luc Leblanc Martial Gayant
1988 Éric Caritoux Marc Madiot Gilbert Duclos-Lassalle
1989 Éric Caritoux Laurent Bezault Martial Gayant
1990 Philippe Louviot Pascal Dubois Christophe Manin
1991 Armand de Las Cuevas Thierry Claveyrolat Gérard Rué
1992 Luc Leblanc Thierry Marie Jean-Claude Colotti
1993 Jacky Durand Laurent Brochard Francisque Teyssier
1994 Jacky Durand Frédéric Moncassin Christophe Capelle
1995 Eddy Seigneur Jean-Claude Colotti Laurent Madouas
1996 Stéphane Heulot Laurent Roux Frédéric Guesdon
1997 Stéphane Barthe Damien Nazon Franck Morelle
1998 Laurent Jalabert Luc Leblanc Richard Virenque
1999 François Simon Pascal Hervé Cédric Vasseur
2000 Christophe Capelle Jacky Durand Anthony Morin
2001 Didier Rous Walter Beneteau Arnaud Pretot
2002 Nicolas Vogondy Nicolas Jalabert Patrice Halgand
2003 Didier Rous Richard Virenque Patrice Halgand
2004 Thomas Voeckler Cyril Dessel Benoit Salmon
2005 Pierrick Fedrigo Laurent Brochard Nicolas Jalabert
2006 Florent Brard Thomas Voeckler Didier Rous
2007 Christophe Moreau Pierrick Fedrigo Patrice Halgand
2008 Nicolas Vogondy Arnaud Coyot Julien Loubet
2009 Dimitri Champion Anthony Geslin Anthony Roux
2010 Thomas Voeckler Christophe Le Mével Mickaël Delage
2011 Sylvain Chavanel Anthony Roux Thomas Voeckler
2012 Nacer Bouhanni Arnaud Démare Adrien Petit
2013 Arthur Vichot Sylvain Chavanel Tony Gallopin
2014 Arnaud Démare Nacer Bouhanni Kévin Réza
2015 Steven Tronet Tony Gallopin Sylvain Chavanel
2016 Arthur Vichot Tony Gallopin Alexis Vuillermoz
2017 Arnaud Démare Nacer Bouhanni Jérémy Leveau

(*) 1967, 1970, 1971: corredors desqualificats per donar positiu de dopatge

(el 1941 es disputaren dos campionats: un a la Zona Ocupada (ZO) i un a la Zona No Ocupada (ZNO))

Palmarès sub-23[modifica]

Any Primer Segon Tercer
1994 Cyril Saugrain Anthony Morin Ivan Martin
1995 Brice Bouniot Carlos Da Cruz Nicolas Perthuis
1996 Samuel Plouhinec Frédéric Finot Stéphane Auroux
1997 Stéphane Bergès Alexandre Grux Denis Salmon
1998 Stéphane Couge Florent Brard Ludovic Martin
1999 Freddy Ravaleu Christophe Laurent Nicolas Dieudonné
2000 Nicolas Boulenger Franck Havidic Anthony Charteau
2001 Niels Brouzes Jérôme Pineau Samuel Rouyer
2002 Yann Pollet Christophe Kern Éric Berthou
2003 Kilian Patour Matthieu Sprick Lloyd Mondory
2004 Julien Loubet Benoît Sinner Yann Huguet
2005 Aurélien Passeron Stéphane Poulhiès Benoît Sinner
2006 Florian Morizot Guillaume Le Floch Blaise Sonnery
2007 Jérôme Coppel Guillaume Levarlet Blel Kadri
2008 Arnaud Courteille Arthur Vichot Romain Hardy
2009 Alexandre Lemair Geoffrey Soupe Anthony Delaplace
2010 Geoffrey Soupe Thomas Damuseau Adrien Petit
2011 Damien Le Fustec Arnaud Démare Rudy Molard
2012 Quentin Bernier Alexis Gougeard Maxime Renault
2013 Flavien Dassonville Jules Pijourlet Guillaume Thévenot
2014 Jérémy Leveau David Cherbonnet Guillaume Thévenot
2015 Hugo Hofstetter Franck Bonnamour Paul Sauvage
2016 Paul Ourselin Benoît Cosnefroy Corentin Ermenault
2017 Victor Lafay Benoît Cosnefroy Damien Fabien Touzé

Palmarès femení[modifica]

Any Primera Segona Tercera
1951 Lucienne Benoît Georgette Rodet Jeannine Lemaire
1952 Jeannine Lemaire Gaby Guillard Huguette Luneau
1953 Jeannine Lemaire Gaby Guillard Reine Lacave
1954 Noelle Naulot Jeannine Lemaire Josephine Bardelet
1955 Lydia Brein-Haritonides Marie-Jeanne Donabedian Simone Demory
1956 Lily Herse Marie-Jeanne Donabedian Renée Vissac
1957 Jeannine Meriau Pierrette Soupiret Marie-Jeanne Donabedian
1958 Lily Herse Renée Vissac Gilberte Rocaboy
1959 Lily Herse Renée Vissac Simone Demory
1960 Renée Vissac Lily Herse Andrée Vaudel
1961 Lily Herse Simone Heutte Renée Vissac
1962 Lily Herse Andrée Flageolet Renée Vissac
1963 Lily Herse Renée Thuin Andrée Flageolet
1964 Andrée Flageolet Lily Herse Renée Vissac
1965 Lily Herse Renée Vissac Simone Boubechiche
1966 Gisèle Caille Claude Bordujenko Lily Herse
1967 Lily Herse Christiane Rousseau Renée Vissac
1968 Chantal N'Guyen Jacky Barbedette Micheline Le Moigne
1969 Geneviève Gambillon Danièle Piton Micheline Le Moigne
1970 Geneviève Gambillon Micheline Le Moigne Chantal Heuveline
1971 Annick Chapron Geneviève Gambillon Béatrice Vachet
1972 Geneviève Gambillon Josiane Bost Sylviane Junal
1973 Elisabeth Camus Mauricette Carpentier Geneviève Gambillon
1974 Geneviève Gambillon Annick Chapron Elisabeth Camus
1975 Geneviève Gambillon Josiane Bost Jeanine Martin-Leborgne
1976 Geneviève Gambillon Nicole Verzier Josiane Bost
1977 Geneviève Gambillon Josiane Bost Nicole Verzier
1978 Chantal Fortier Colette Savary-Davaine Élisabeth Camus
1979 Jeannie Longo Élisabeth Camus Nathalie Diart
1980 Jeannie Longo Chantal Fortier Sylvie Brémond
1981 Jeannie Longo Fabienne Amedro Valérie Simonnet
1982 Jeannie Longo Fabienne Amedro Chantal Pouline
1983 Jeannie Longo Corinne Crunelle Dominique Damiani
1984 Jeannie Longo Isabelle Nicoloso Nathalie Pelletier
1985 Jeannie Longo Valérie Simonnet Dominique Damiani
1986 Jeannie Longo-Ciprelli Valérie Simonnet Isabelle Nicoloso-Verger
1987 Jeannie Longo-Ciprelli Valérie Simonnet Martine L'Haridon
1988 Jeannie Longo-Ciprelli Valérie Simonnet Dominique Damiani
1989 Jeannie Longo-Ciprelli Valérie Simonnet Sandrine Lestrade
1990 Catherine Marsal Elisabeth Mahaut Barbara Aulnette
1991 Marion Clignet Nathalie Cantet Sandrine Lestrade
1992 Jeannie Longo-Ciprelli Marion Clignet Laurence Leboucher
1993 Marion Clignet Catherine Marsal Corinne Legal
1994 Chantal Gorostegui Jocelyne Hugi-Messori Catherine Marsal
1995 Jeannie Longo-Ciprelli Catherine Marsal Élisabeth Chevanne-Brunel
1996 Catherine Marsal Jeannie Longo-Ciprelli Jocelyne Hugi-Messori
1997 Sylvie Riedle Emmanuelle Farcy Catherine Marsal
1998 Jeannie Longo-Ciprelli Séverine Desbouys Fany Lecourtois
1999 Jeannie Longo-Ciprelli Géraldine Jehl-Loewenguth Séverine Desbouys
2000 Jeannie Longo-Ciprelli Catherine Marsal Magali Le Floc'h
2001 Jeannie Longo-Ciprelli Sonia Huguet Catherine Marsal
2002 Magali Le Floc'h Edwige Pitel Béatrice Thomas
2003 Sonia Huguet Maryline Salvetat Delphine Guille
2004 Jeannie Longo-Ciprelli Élisabeth Chevanne-Brunel Sandrine Marcuz-Moreau
2005 Magali Le Floc'h Sandrine Marcuz-Moreau Karine Gautard
2006 Jeannie Longo-Ciprelli Béatrice Thomas Élodie Touffet
2007 Edwige Pitel Jeannie Longo-Ciprelli Marina Jaunatre
2008 Jeannie Longo Christel Ferrier-Bruneau Edwige Pitel
2009 Christel Ferrier-Bruneau Marina Jaunatre Jeannie Longo
2010 Mélodie Lesueur Amélie Rivat Jeannie Longo
2011 Christel Ferrier-Bruneau Jeannie Longo Magdalena de Saint-Jean
2012 Marion Rousse Julie Krasniak Fanny Riberot
2013 Élise Delzenne Amélie Rivat Aude Biannic
2014 Pauline Ferrand-Prévot Mélodie Lesueur Fanny Riberot
2015 Pauline Ferrand-Prévot Audrey Cordon Amélie Rivat
2016 Edwige Pitel Marjolaine Bazin Audrey Cordon
2017 Charlotte Bravard Amélie Rivat Marjolaine Bazin

Referències[modifica]

  1. Paul Néri guanya la cursa, però és desqualificat per tenir nacionalitat italiana

Vegeu també[modifica]

Enllaços externs[modifica]