Campionat del món d'escacs femení de 2004

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca
Infotaula de competició esportivaCampionat del món d'escacs femení de 2004
Tipus Campionat del món d'escacs femení
Esport escacs
Lloc i data
Data 2004
Modifica dades a Wikidata
La campiona del món de 2004, Antoaneta Stéfanova

El campionat del món d'escacs femení de 2004 es va disputar entre el 21 de maig i el 4 de juny de 2004 a Elistà, Rússia. La guanyadora va ser Antoaneta Stéfanova, qui va batre Ekaterina Kovalevskaya a la final per 2½ a ½.

Per tercer cop, el campionat es va disputar per sistema eliminatori amb 64 jugadores.

Participants[modifica]

Les jugadores estaven ordenades per Elo (segons la llista d'Elo de la FIDE d'abril de 2004).[1]

  1.  Humpy Koneru (IND), 2513, GM
  2.  Alisa Galliamova (RUS), 2502, MI
  3.  Maia Txiburdanidze (Geòrgia), 2502, GM
  4.  Svetlana Matveeva (RUS), 2496, GMF
  5.  Katerina Lahnó (UKR), 2493, MI
  6.  Pia Cramling (SWE), 2491, GM
  7.  Antoaneta Stéfanova (BUL), 2490, GM
  8.  Zhao Xue (CHN), 2477, GMF
  9.  Xu Yuhua (CHN), 2474, GMF
  10.  Natàlia Júkova (UKR), 2471, GMF
  11.  Aleksandra Kosteniuk (RUS), 2469, MI
  12.  Ekaterina Kovalevskaya (RUS), 2467, GMF
  13.  Irina Krush (USA), 2465, MI
  14.  Almira Skripchenko (FRA), 2456, MI
  15.  Nana Dzagnidze (Geòrgia), 2452, GMF
  16.  Tatiana Kossíntseva (RUS), 2451, GMF
  17.  Hoang Thanh Trang (VIE), 2447, MI
  18.  Iweta Radziewicz (POL), 2444, MI
  19.  Corina-Isabela Peptan (ROM), 2439, MI
  20.  Ketino Kachiani-Gersinska (Alemanya), 2439, MI
  21.  Olga Alexandrova (UKR), 2430, MI
  22.  Viktorija Čmilytė (LTU), 2430, MI
  23.  Nadejda Kossíntseva (RUS), 2425, GMF
  24.  Elina Danielian (ARM), 2418, MI
  25.  Wang Pin (CHN), 2417, GMF
  26.  Xu Yuanyuan (CHN), 2410, GMF
  27.  Monika Soćko (POL), 2408, MI
  28.  Ekaterina Polovnikova (RUS), 2406, GMF
  29. Bandera de Sèrbia i Montenegro Natasa Bojkovic (SiM), 2400, GMF
  30.  Marie Sebag (FRA), 2398, MI
  31.  Maia Lomineishvili (Geòrgia), 2397, MI
  32.  Peng Zhaoqin (NED), 2396, MI
  1.  Joanna Dworakowska (POL), 2395, MI
  2.  Irina Slavina-Turova (RUS), 2395, MI
  3.  Natalija Pogonina (RUS), 2393, MIF
  4.  Wang Yu (CHN), 2393, GMF
  5.  Nino Khurtsidze (Geòrgia), 2387, MI
  6.  Lilit Mkrtchian (ARM), 2387, MI
  7.  Tatjana Vasilevich (UKR), 2386, MI
  8.  Elisabeth Pähtz (Alemanya), 2385, GMF
  9.  Elena Sedina (ITA), 2382, MI
  10.  Lela Javakhishvili (Geòrgia), 2372, GMF
  11.  Dronavalli Harika (IND), 2368, MIF
  12.  Ana Matnadze (Geòrgia), 2364, GMF
  13.  Nguyen Thi Thanh An (VIE), 2353, MIF
  14.  Rusudan Goletiani (USA), 2352, GMF
  15.  Subbaraman Meenakshi (IND), 2344, MIF
  16.  Le Kieu Thien Kim (VIE), 2341, MIF
  17.  Huang Qian (CHN), 2339, MIF
  18.  Jennifer Shahade (USA), 2337, MIF
  19.  Jana Jacková (CZE), 2331, GMF
  20.  Maritza Arribas (CUB), 2327, GMF
  21.  Carolina Lujan (ARG), 2319, MIF
  22.  Maria Sergeeva (KAZ), 2319, GMF
  23.  Svetlana Petrenko (MDA), 2319, GMF
  24.  Sopio Tkeshelashvili (Geòrgia), 2307, GMF
  25.  Shadi Paridar (IRI), 2265, MIF
  26.  Tan Zhongyi (CHN), 2250
  27.  Anna Hahn (USA), 2218, MIF
  28.  Luciana Morales Mendoza (PER), 2120
  29.  Asma Houli (ALG), 2116
  30.  Farida Arouche (Alemanya), 2114, MIF
  31.  Dinara Khaziyeva (ALG), 2110, MFF
  32.  Cecile Van Der Merwe (RSA), 2062, MIF

Entre les absències destacables hi hagué la de Judit Polgár (la dona número 1 mundial, i 9a absoluta), Xie Jun (2a), Zhu Chen (8a), Qin Kanying (14a), Inna Gaponenko (18a) i Sofia Polgar (19a).

Aquesta fou la segona edició seguida del Campionat del món femení en què la campiona regnant (en aquest cas Zhu Chen), no intentava defensar el títol.

Resultats[modifica]

Matx final[modifica]

Matx final del campionat del món d'escacs femení de 2004
1 2 3 Total
 Ekaterina Kovalevskaya (Rússia) 0 0 ½ ½
 Antoaneta Stéfanova (Bulgària) 1 1 ½

Rondes i emparellaments previs[modifica]

  Primera ronda Segona ronda Tercera ronda Quarts de final Semifinals Final
                                                         
1  Humpy Koneru 2  
64  Cecile Van Der Merwe 0  
     Humpy Koneru  
     Peng Zhaoqin ½  
32  Peng Zhaoqin 4
33  Joanna Dworakowska 3  
     IND Humpy Koneru 3  
     RUS Tatiana Kossíntseva 1  
16  Tatiana Kossíntseva  
49  Huang Qian  
     Tatiana Kossíntseva
     Hoang Thanh Trang ½  
17  Hoang Thanh Trang
48  Le Kieu Thien Kim ½  
     IND Humpy Koneru 2  
     CHN Xu Yuhua 0  
8  Zhao Xue 2  
57  Shadi Paridar 0  
     Zhao Xue
     Elisabeth Pähtz  
25  Wang Pin 0
40  Elisabeth Pähtz 2  
     Alemanya Elisabeth Pähtz ½
     CHN Xu Yuhua  
9  Xu Yuhua 3  
56  Sopio Tkeshelashvili 1  
     Xu Yuhua
     Elina Danielian ½  
24  Elina Danielian
41  Elena Sedina  
   IND Humpy Koneru  
   RUS Ekaterina Kovalevskaya  
4  Svetlana Matveeva 2  
61  Asma Houli 0  
     Svetlana Matveeva  
     Natasa Bojkovic  
29  Natasa Bojkovic
36  Wang Yu ½  
     SRB Natasa Bojkovic ½  
     Alemanya Ketino Kachiani-Gersinska  
13  Irina Krush  
52  Maritza Arribas ½  
     Irina Krush ½
     Ketino Kachiani-Gersinska  
20  Ketino Kachiani-Gersinska
45  Nguyen Thi Thanh An  
     Alemanya Ketino Kachiani-Gersinska
     RUS Ekaterina Kovalevskaya  
5  Katerina Lahnó  
60  Luciana Morales Mendoza ½  
     Katerina Lahnó 4
     Ekaterina Polovnikova 3  
28  Ekaterina Polovnikova
37  Nino Khurtsidze ½  
     UKR Katerina Lahnó
     RUS Ekaterina Kovalevskaya  
12  Ekaterina Kovalevskaya 2  
53  Carolina Lujan 0  
     Ekaterina Kovalevskaya
     Olga Alexandrova ½  
21  Olga Alexandrova
44  Ana Matnadze ½  
   RUS Ekaterina Kovalevskaya ½
   BUL Antoaneta Stéfanova
3  Alisa Galliamova 2  
62  Dinara Khaziyeva 0  
     Alisa Galliamova 0  
     Maia Lomineishvili 2  
30  Maia Lomineishvili
35  Irina Slavina-Turova ½  
     GEO Maia Lomineishvili 0  
     GEO Nana Dzagnidze 2  
19  Nana Dzagnidze  
46  Jennifer Shahade ½  
     Nana Dzagnidze
     Iweta Radziewicz ½  
14  Iweta Radziewicz
51  Subbaraman Meenakshi ½  
     GEO Nana Dzagnidze  
     BUL Antoaneta Stéfanova  
6  Antoaneta Stéfanova 2  
59  Tan Zhongyi 0  
     Antoaneta Stéfanova
     Tatjana Vasilevich  
27  Xu Yuanyuan 3
38  Tatjana Vasilevich 4  
     BUL Antoaneta Stéfanova 3
     UKR Natàlia Júkova 1  
22  Natàlia Júkova  
33  Svetlana Petrenko  
     Natàlia Júkova 4
     Nadejda Kossíntseva 3  
54  Nadejda Kossíntseva 3
11  Lela Javakhishvili 1  
   BUL Antoaneta Stéfanova
   GEO Maia Txiburdanidze ½  
7  Maia Txiburdanidze  
58  Farida Arouche ½  
     Maia Txiburdanidze 2  
     Marie Sebag 0  
26  Marie Sebag
39  Natalija Pogonina ½  
     GEO Maia Txiburdanidze  
     CZE Jana Jacková ½  
42  Almira Skripchenko ½  
23  Jana Jacková  
     Jana Jacková
     Corina-Isabela Peptan ½  
55  Corina-Isabela Peptan
10  Rusudan Goletiani ½  
     GEO Maia Txiburdanidze
     LTU Viktorija Čmilytė  
15  Pia Cramling  
50  Anna Hahn ½  
     Pia Cramling
     Lilit Mkrtchian ½  
47  Monika Soćko 3
18  Lilit Mkrtchian 4  
     SWE Pia Cramling 2
     LTU Viktorija Čmilytė 4  
31  Aleksandra Kosteniuk 2  
34  Maria Sergeeva 0  
     Aleksandra Kosteniuk ½
     Viktorija Čmilytė  
63  Viktorija Čmilytė 2
2  Dronavalli Harika 0  

Referències[modifica]

Enllaços externs[modifica]