Copa camerunesa de futbol

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Infotaula de competició esportivaCopa camerunesa de futbol
Tipus copa nacional de futbol
Esport futbol
Lloc i data
Estat Camerun
Data 1960 - 
Modifica les dades a Wikidata

La Copa camerunesa de futbol és la màxima competició futbolística per eliminatòries del Camerun, organitzada per la Fédération Camerounaise de Football.

Historial[modifica]

Font: [1]

Abans de la independència[modifica]

Després de la independència[modifica]

Any Campió Resultat Finalista
1960 Parthenay Lion Yaoundé 2-1 Canon Yaoundé
1961 Union Douala 4-0 Union Yaoundé
1962 Lion Yaoundé 4-3 Union Douala
1963 Oryx Douala 2-1 (pr.) Tonnerre Yaoundé
1964 Diamant Yaoundé 3-0 P & T Social Club (Buéa)
1965 Lion Yaoundé 4-1 CDC Victoria United
1966 Lion Yaoundé 3-1 CAMBANK (Yaoundé)
1967 Canon Yaoundé 1-0 PWD Bamenda
1968 Oryx Douala 2-1 Prison Buéa
1969 Union Douala 2-0 Oryx Douala
1970 Oryx Douala 2-0 Aigle Nkongsamba
1971 Diamant Yaoundé 3-2 Caïman de Douala
1972 Diamant Yaoundé 3-2 Caïman de Douala
1973 Canon Yaoundé 5-2 Diamant Yaoundé
1974 Tonnerre Yaoundé 1-0 Canon Yaoundé
1975 Canon Yaoundé 2-1 Aigle Nkongsamba
1976 Canon Yaoundé 2-0 Racing FC Bafoussam
1977 Canon Yaoundé 1-0 Caïman de Douala
1978 Canon Yaoundé 4-3 Union Douala
1979 Dynamo Douala 3-1 PWD Bamenda
1980 Union Douala 2-1 Canon Yaoundé
1981 Dynamo Douala 2-0 Union Douala
1982 Dragon Douala 1-1 (4-1 pen.) Dihep Nkam (Yabassi)
1983 Canon Yaoundé 3-2 Union Douala
1984 Dihep Nkam (Yabassi) 1-0 Union Douala
1985 Union Douala 2-0 Canon Yaoundé
1986 Canon Yaoundé 1-0 Rail Douala
1987 Tonnerre Yaoundé 4-2 Diamant Yaoundé
1988 Panthère Sportive du Ndé FC (Bangangté) 1-0 Racing FC Bafoussam
1989 Tonnerre Yaoundé 1-0 Diamant Yaoundé
1990 Prévoyance Yaoundé 1-1 (6-5 pen.) Tonnerre Yaoundé
1991 Tonnerre Yaoundé 1-0 Racing FC Bafoussam
1992 Olympique Mvolyé 1-0 Diamant Yaoundé
1993 Canon Yaoundé 2-0 Léopards Douala
1994 Olympique Mvolyé 1-0 Tonnerre Yaoundé
1995 Canon Yaoundé 1-0 Océan Kribi
1996 Racing FC Bafoussam 1-0 Stade Bandjoun
1997 Union Douala 2-1 Port FC (Douala)
1998 Dynamo Douala 1-0 Canon Yaoundé
1999 Canon Yaoundé 2-1 Cotonsport Garoua
2000 Kumbo Strikers 1-0 Unisport de Bafang
2001 Fovu Baham 3-2 (gol d'or) Cintra Yaoundé
2002 Mount Cameroon FC (Buéa) 2-1 (gol d'or) Sable Batié
2003 Cotonsport Garoua 2-1 Sable Batié
2004 Cotonsport Garoua 1-0 Union Douala
2005 Impôts FC 1-0 Unisport de Bafang
2006 Union Douala 1-0 Fovu Baham
2007 Cotonsport Garoua 1-0 Les Astres FC
2008 Cotonsport Garoua 4-2 Aigle Royal Menoua
2009 Panthère Sportive du Ndé FC (Bangangté) 3-2 Les Astres FC (Douala)
2010 Fovu Club (Baham) 2-1 Les Astres FC (Douala)
2011 Coton Sport FC (Garoua) 0-0 (3-0 pen.) Unisport FC (Bafang)
2012 Unisport FC (Bafang) 2-0 New Star FC (Douala)
2013 Yong Sports Academy (Bamenda) 0-0 (4-1 pen.) Canon Yaoundé
2014 Coton Sport FC (Garoua) 2-0 Panthère Sportive du Ndé FC (Bangangté)
2015 UMS de Loum 2-0 Panthère Sportive du Ndé FC (Bangangté)
2016 APEJES FA (Mfou) 2-0 Bamboutos FC (Mbouda)
2017 New Star FC (Douala) 1-0 UMS de Loum
2018 Eding Sport (Lekié) 1-0[2] Lion Blessé (Fotouni)
2019 Stade Renard de Melong 3-2 AS FAP Yaoundé

Referències[modifica]

Enllaços externs[modifica]