Copa de la UEFA 2001-2002

De la Viquipèdia, l'enciclopèdia lliure
Infotaula de competició esportivaCopa de la UEFA 2001-2002
TipusLliga Europa de la UEFA Modifica el valor a Wikidata
Esportfutbol Modifica el valor a Wikidata
OrganitzacióUEFA Modifica el valor a Wikidata
Nombre participants145 Modifica el valor a Wikidata
Participants
Lloc i data
Dates9 agost 2001 Modifica el valor a Wikidata - 8 maig 2002 Modifica el valor a Wikidata
Edició31  (2001) Modifica el valor a Wikidata
Períodetemporada 2001-2002 Modifica el valor a Wikidata
Classificació
GuanyadorFeyenoord Modifica el valor a Wikidata
Estadístiques
Partits jugats204 Modifica el valor a Wikidata
Gols marcats800 Modifica el valor a Wikidata
Líder estadísticPierre van Hooijdonk () Modifica el valor a Wikidata

La Copa de la UEFA 2001-02 fou guanyada pel Feyenoord Rotterdam al seu propi estadi en la final davant del Borussia Dortmund.

Ronda qualificatòria[modifica]

Alineacions de la final.
Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
S.S. Cosmos San Marino 0-3 Àustria SK Rapid Wien 0-1 0-2
FK Pelister Macedònia del Nord 3-4 Suïssa FC St. Gallen 0-2 3-2
Dinamo Bucureşti Romania 4-1 Albània KS Dinamo Tirana 1-0 3-1
Olimpija Ljubljana Eslovènia 7-0 Azerbaidjan FK Shafa 4-0 3-0
FC Midtjylland Dinamarca 5-1 Irlanda del Nord Glentoran FC 1-1 4-0
Narva Trans Estònia 3-5 Suècia IF Elfsborg 3-0 0-5
Club Brugge Bèlgica 10-1 Islàndia ÍA Akraness 4-0 6-1
FK Obilić Sèrbia i Montenegro 5-1 Illes Fèroe GÍ Gøta 4-0 1-1
FC Braşov Romania 7-1 Armènia FC MIKA 5-1 2-0
Viking F.K. Noruega 2-1 Bòsnia i Hercegovina NK Brotnjo 1-0 1-1
CSCA Kyiv Ucraïna 4-0 Finlàndia FC Jokerit 2-0 2-0
FK Vardar Macedònia del Nord 1-6 Bèlgica Standard Liège 0-3 1-3
HJK Helsinki Finlàndia 3-1 Letònia FK Ventspils 2-1 1-0
Cwmbran Town FC Gal·les 0-5 Eslovàquia ŠK Slovan Bratislava 0-4 0-1
CS Marítimo Portugal 2-0 Bòsnia i Hercegovina FK Sarajevo 1-0 1-0
Fylkir Islàndia 3-2 Polònia Pogoń Szczecin 2-1 1-1
Dinamo de Zagreb Croàcia 2-0 Estònia FC Flora 1-0 1-0
Glenavon FC Irlanda del Nord 0-2 Escòcia Kilmarnock FC 0-1 0-1
SK Tirana Albània 4-5 Xipre Apollon Limassol 3-2 1-3
Ararat Yerevan Armènia 0-5 Israel Hapoel Tel Aviv FC 0-2 0-3
FC Etzella Ettelbruck Luxemburg 1-6 Polònia Legia Warszawa 0-4 1-2
FC Zimbru Chişinău República de Moldàvia 1-4 Turquia Gaziantepspor 0-0 1-4
Dinaburg FC Letònia 2-2(c) Croàcia NK Osijek 2-1 0-1
PFC Neftchi Azerbaidjan 0-1 Eslovènia ND Gorica 0-0 0-1
HB Tórshavn Illes Fèroe 2-6 Àustria Grazer AK 2-2 0-4
FK Atlantas Lituània 0-12 Romania Rapid Bucureşti 0-4 0-8
FK Matador Púchov Eslovàquia 4-2 República de Malta Sliema Wanderers FC 3-0 1-2
Longford Town FC República d'Irlanda 1-3 Bulgària PFC Litex Lovech 1-1 0-2
Brøndby IF Dinamarca 5-0 República d'Irlanda Shelbourne FC 2-0 3-0
FC Santa Coloma Andorra 1-8 Sèrbia i Montenegro FK Partizan 0-1 1-7
Maccabi Tel Aviv FC Israel 7-0 Lituània FK Žalgiris Vilnius 6-0 1-0
FC Shakhtyor Bielorússia 2-5 Bulgària PFC CSKA Sofia 1-2 1-3
MyPa Finlàndia 2-5 Suècia Helsingborgs IF 1-3 1-2
FC Dinamo Tbilisi Geòrgia 2-5 Bielorússia FC BATE 2-1 0-4
Debreceni VSC Hongria 3-1 República de Moldàvia FC Nistru Otaci 3-0 0-1
Polonia Warszawa Polònia 6-0 Gal·les Total Network Solutions FC 4-0 2-0
Birkirkara FC República de Malta (c)1-1 Geòrgia FC Lokomotivi Tbilisi 0-0 1-1
AEK Atenes FC Grècia 8-0 Luxemburg CS Grevenmacher 6-0 2-0
MFK Ružomberok Eslovàquia 3-1 Bielorússia FC Belshyna Babruisk 3-1 0-0
Olympiakos Nicosia Xipre 6-4 Hongria Dunaferr FC 2-2 4-2
FC Vaduz Liechtenstein 4-10 Croàcia NK Varteks 3-3 1-6

Primera ronda[modifica]

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
FK Inter Bratislava Eslovàquia 1-3 Bulgària PFC Litex Lovech 1-0 0-3
Internazionale Milano FC Itàlia 6-0 Romania FC Braşov 3-0 3-0
Servette FC Suïssa 2-1 República Txeca SK Slavia Praha 1-0 1-1
Roda JC Països Baixos 6-1 Islàndia Fylkir 3-0 3-1
CSCA Kyiv Ucraïna 3-2 Sèrbia i Montenegro Estrella Roja de Belgrad 3-2 0-0
Gençlerbirliği Turquia 1-2 Suècia Halmstads BK 1-1 0-1
AEK Atenes FC Grècia 4-3 Escòcia Hibernian FC 2-0 2-3(pr)
Olimpija Ljubljana Eslovènia 2-4 Dinamarca Brøndby IF 2-4 0-0
FC Utrecht Països Baixos 6-3 Àustria Grazer AK 3-0 3-3
FC Slovan Liberec República Txeca 2-1 Eslovàquia ŠK Slovan Bratislava 2-0 0-1
FC København Dinamarca 4-2 Sèrbia i Montenegro FK Obilić 2-0 2-2
PFC CSKA Sofia Bulgària 4-2 Ucraïna FC Xakhtar Donetsk 3-0 1-2
Standard Liège Bèlgica 4-2 França RC Strasbourg 2-0 2-2
FC BATE Bielorússia 0-6 Itàlia A.C. Milan 0-2 0-4
FC Chernomorets Novorossiysk Rússia 0-6 País Valencià València CF 0-1 0-5
Aston Villa FC Anglaterra 3-3(c) Croàcia NK Varteks 2-3 1-0
Parma FC Itàlia 3-0 Finlàndia HJK Helsinki 1-0 2-0
ND Gorica Eslovènia 1-3 Croàcia NK Osijek 1-2 0-1
Ipswich Town FC Anglaterra 3-2 Rússia FC Torpedo Moscou 1-1 2-1
Kilmarnock FC Escòcia 1-3 Noruega Viking F.K. 1-1 0-2
Ajax Amsterdam Països Baixos 5-0 Xipre Apollon Limassol 2-0 3-0
Real Zaragoza Espanya 5-1 Dinamarca Silkeborg IF 3-0 2-1
Dinamo Bucureşti Romania 2-6 Suïssa Grasshopper-Club Zürich 1-3 1-3
FK Marila Příbram República Txeca 5-3 França CS Sedan Ardennes 4-0 1-3
Troyes AC França 6-2 Eslovàquia MFK Ružomberok 6-1 0-1
Legia Warszawa Polònia 10-2 Suècia IF Elfsborg 4-1 6-1
K.V.C. Westerlo Bèlgica 0-3 Alemanya Hertha BSC Berlin 0-2 0-1
Chelsea FC Anglaterra 5-0 Bulgària PFC Levski Sofia 3-0 2-0
FC Kärnten Àustria 0-4 Grècia PAOK FC 0-0 0-4
FC Dynamo Moscou Rússia 1-0 República de Malta Birkirkara FC 1-0 0-0
FC Dniprò Dnipropetrovsk Ucraïna 1-2 Itàlia ACF Fiorentina 0-0 1-2
FC St. Gallen Suïssa 3-2 Romania Steaua Bucureşti 2-1 1-1
FC Girondins de Bordeaux França 6-4 Hongria Debreceni VSC 5-1 1-3
Hapoel Tel Aviv FC Israel 2-1 Turquia Gaziantepspor 1-0 1-1
FC Haka Finlàndia 1-4 Alemanya 1. FC Union Berlin 1-1 0-3
FK Partizan Sèrbia i Montenegro 2-5 Àustria SK Rapid Wien 1-0 1-5
Celta de Vigo Espanya 7-4 República Txeca SK Sigma Olomouc 4-0 3-4
FC Midtjylland Dinamarca 2-6 Portugal Sporting Clube de Portugal 0-3 2-3
FC Anzhi Makhachkala Rússia 0-1 Escòcia Rangers FC 0-1 -
Hajduk Split Croàcia 2-3 Polònia Wisła Kraków 2-2 0-1
Paris Saint-Germain FC França 3-0 Romania Rapid Bucureşti 0-0 3-0
CS Marítimo Portugal 1-3 Anglaterra Leeds United AFC 1-0 0-3
Olympiakos Nicosia Xipre 3-9 Bèlgica Club Brugge 2-2 1-7
Odd Grenland B.K. Noruega 3-3(c) Suècia Helsingborgs IF 2-2 1-1
FK Viktoria Žižkov República Txeca 0-1 Àustria FC Tirol Innsbruck 0-0 0-1
Dinamo de Zagreb Croàcia 3-3(c) Israel Maccabi Tel Aviv FC 2-2 1-1
Polonia Warszawa Polònia 1-4 Països Baixos FC Twente 1-2 0-2
FK Matador Púchov Eslovàquia 1-2 Alemanya SC Freiburg 0-0 1-2

Segona ronda[modifica]

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Roda JC Països Baixos 5-3 Israel Maccabi Tel Aviv FC 4-1 1-2
Legia Warszawa Polònia 2-7 País Valencià València CF 1-1 1-6
SC Freiburg Alemanya 4-2 Suïssa FC St. Gallen 0-1 4-1
FC Girondins de Bordeaux França 4-0 Bèlgica Standard Liège 2-0 2-0
ACF Fiorentina Itàlia 4-2 Àustria FC Tirol Innsbruck 2-0 2-2
Ipswich Town FC Anglaterra 3-1 Suècia Helsingborgs IF 0-0 3-1
Paris Saint-Germain FC França 6-2 Àustria SK Rapid Wien 4-0 2-2
1. FC Union Berlin Alemanya 0-2 Bulgària PFC Litex Lovech 0-2 0-0
FC København Dinamarca 1-0 Països Baixos Ajax Amsterdam 0-0 1-0
Internazionale Milano FC Itàlia 2-1 Polònia Wisła Kraków 2-0 0-1
PAOK FC Grècia 8-3 República Txeca FK Marila Příbram 6-1 2-2
Rangers FC Escòcia 7-2 Rússia FC Dynamo Moscou 3-1 4-1
Halmstads BK Suècia 1-7 Portugal Sporting Clube de Portugal 0-1 1-6
Real Zaragoza Espanya 0-1 Suïssa Servette FC 0-0 0-1
Leeds United AFC Anglaterra 6-5 França Troyes AC 4-2 2-3
CSCA Kyiv Ucraïna 0-7 Bèlgica Club Brugge 0-2 0-5
FC Utrecht Països Baixos 1-3 Itàlia Parma FC 1-3 0-0
NK Osijek Croàcia 3-5 Grècia AEK Atenes FC 1-2 2-3
Viking F.K. Noruega 0-3 Alemanya Hertha BSC Berlin 0-1 0-2
Grasshopper-Club Zürich Suïssa 6-5 Països Baixos FC Twente 4-1 2-4
NK Varteks Croàcia 3-6 Dinamarca Brøndby IF 3-1 0-5
Hapoel Tel Aviv FC Israel 3-1 Anglaterra Chelsea FC 2-0 1-1
Celta de Vigo Espanya 3-4 República Txeca FC Slovan Liberec 3-1 0-3
A.C. Milan Itàlia 3-0 Bulgària PFC CSKA Sofia 2-0 1-0

Tercera ronda[modifica]

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
PAOK FC Grècia 4-6 Països Baixos PSV Eindhoven 3-2 1-4
ACF Fiorentina Itàlia 0-3 França Lille OSC 0-1 0-2
València CF País Valencià (p)1-1 Escòcia Celtic FC 1-0 0-1
Servette FC Suïssa 3-0 Alemanya Hertha BSC Berlin 0-0 3-0
Ipswich Town FC Anglaterra 2-4 Itàlia Internazionale Milano FC 1-0 1-4
Rangers FC Escòcia (p)0-0 França Paris Saint-Germain FC 0-0 0-0
Feyenoord Rotterdam Països Baixos 3-2 Alemanya SC Freiburg 1-0 2-2
AEK Atenes FC Grècia 4-3 Bulgària PFC Litex Lovech 3-2 1-1
Grasshopper-Club Zürich Suïssa 3-4 Anglaterra Leeds United AFC 1-2 2-2
Parma FC Itàlia 4-1 Dinamarca Brøndby IF 1-1 3-0
FC Girondins de Bordeaux França 1-2 Països Baixos Roda JC 1-0 0-2
FC Slovan Liberec República Txeca 5-2 Illes Balears RCD Mallorca 3-1 2-1
Hapoel Tel Aviv FC Israel 3-1 Rússia FC Lokomotiv Moscou 2-1 1-0
FC København Dinamarca 0-2 Alemanya Borussia Dortmund 0-1 0-1
A.C. Milan Itàlia 3-1 Portugal Sporting Clube de Portugal 2-0 1-1
Club Brugge Bèlgica 4-4(c) França Olympique Lyonnais 4-1 0-3

Quarta ronda[modifica]

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Internazionale Milano FC Itàlia 5-3 Grècia AEK Atenes FC 3-1 2-2
València CF País Valencià 5-2 Suïssa Servette FC 3-0 2-2
PSV Eindhoven Països Baixos 1-0 Anglaterra Leeds United AFC 0-0 1-0
Rangers FC Escòcia 3-4 Països Baixos Feyenoord Rotterdam 1-1 2-3
Olympique Lyonnais França 2-5 República Txeca FC Slovan Liberec 1-1 1-4
Lille OSC França 1-1(c) Alemanya Borussia Dortmund 1-1 0-0
Hapoel Tel Aviv FC Israel 2-1 Itàlia Parma FC 0-0 2-1
Roda JC Països Baixos 1-1(p) Itàlia A.C. Milan 0-1 1-0(pr)

Quarts de final[modifica]

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Internazionale Milano FC Itàlia 2-1 País Valencià València CF 1-1 1-0
PSV Eindhoven Països Baixos 2-2(p) Països Baixos Feyenoord Rotterdam 1-1 1-1(pr)
FC Slovan Liberec República Txeca 0-4 Alemanya Borussia Dortmund 0-0 0-4
Hapoel Tel Aviv FC Israel 1-2 Itàlia A.C. Milan 1-0¹ 0-2

¹Partit disputat a l'estadi Neo GSP a Nicòsia, Xipre després que l'A.C. Milan refusés jugar a Israel.

Semifinals[modifica]

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Internazionale Milano FC Itàlia 2-3 Països Baixos Feyenoord Rotterdam 0-1 2-2
Borussia Dortmund Alemanya 5-3 Itàlia A.C. Milan 4-0 1-3

Final[modifica]


Campió de la Copa de la UEFA 2001-02
Feyenoord
Feyenoord
Segon títol

Enllaços externs[modifica]

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Copa de la UEFA 2001-2002