Copa de la UEFA 2001-2002

De Viquipèdia
Jump to navigation Jump to search
Infotaula de competició esportivaCopa de la UEFA 2001-2002
Tipus Lliga Europa de la UEFA
Esport futbol
Organització UEFA
Lloc i data
Data 2001
Període temporada 2001-2002
Classificació
Guanyador Feyenoord
Estadístiques
Líder estadístic Pierre van Hooijdonk Tradueix ()
Modifica les dades a Wikidata

La Copa de la UEFA 2001-02 fou guanyada pel Feyenoord Rotterdam al seu propi estadi en la final davant del Borussia Dortmund.

Ronda qualificatòria[modifica]

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
S.S. Cosmos San Marino 0-3 Àustria SK Rapid Wien 0-1 0-2
FK Pelister República de Macedònia 3-4 Suïssa FC St. Gallen 0-2 3-2
Dinamo Bucureşti Romania 4-1 Albània KS Dinamo Tirana 1-0 3-1
Olimpija Ljubljana Eslovènia 7-0 Azerbaidjan FK Shafa 4-0 3-0
FC Midtjylland Dinamarca 5-1 Irlanda del Nord Glentoran FC 1-1 4-0
Narva Trans Estònia 3-5 Suècia IF Elfsborg 3-0 0-5
Club Brugge Bèlgica 10-1 Islàndia ÍA Akraness 4-0 6-1
FK Obilić Sèrbia i Montenegro 5-1 Illes Fèroe GÍ Gøta 4-0 1-1
FC Braşov Romania 7-1 Armènia FC MIKA 5-1 2-0
Viking F.K. Noruega 2-1 Bòsnia i Hercegovina NK Brotnjo 1-0 1-1
CSCA Kyiv Ucraïna 4-0 Finlàndia FC Jokerit 2-0 2-0
FK Vardar República de Macedònia 1-6 Bèlgica Standard Liège 0-3 1-3
HJK Helsinki Finlàndia 3-1 Letònia FK Ventspils 2-1 1-0
Cwmbran Town FC Gal·les 0-5 Eslovàquia ŠK Slovan Bratislava 0-4 0-1
CS Marítimo Portugal 2-0 Bòsnia i Hercegovina FK Sarajevo 1-0 1-0
Fylkir Islàndia 3-2 Polònia Pogoń Szczecin 2-1 1-1
Dinamo de Zagreb Croàcia 2-0 Estònia FC Flora 1-0 1-0
Glenavon FC Irlanda del Nord 0-2 Escòcia Kilmarnock FC 0-1 0-1
SK Tirana Albània 4-5 Xipre Apollon Limassol 3-2 1-3
Ararat Yerevan Armènia 0-5 Israel Hapoel Tel Aviv FC 0-2 0-3
FC Etzella Ettelbruck Luxemburg 1-6 Polònia Legia Warszawa 0-4 1-2
FC Zimbru Chişinău República de Moldàvia 1-4 Turquia Gaziantepspor 0-0 1-4
Dinaburg FC Letònia 2-2(c) Croàcia NK Osijek 2-1 0-1
PFC Neftchi Azerbaidjan 0-1 Eslovènia ND Gorica 0-0 0-1
HB Tórshavn Illes Fèroe 2-6 Àustria Grazer AK 2-2 0-4
FK Atlantas Lituània 0-12 Romania Rapid Bucureşti 0-4 0-8
FK Matador Púchov Eslovàquia 4-2 República de Malta Sliema Wanderers FC 3-0 1-2
Longford Town FC República d'Irlanda 1-3 Bulgària PFC Litex Lovech 1-1 0-2
Brøndby IF Dinamarca 5-0 República d'Irlanda Shelbourne FC 2-0 3-0
FC Santa Coloma Andorra 1-8 Sèrbia i Montenegro FK Partizan 0-1 1-7
Maccabi Tel Aviv FC Israel 7-0 Lituània FK Žalgiris Vilnius 6-0 1-0
FC Shakhtyor Bielorússia 2-5 Bulgària PFC CSKA Sofia 1-2 1-3
MyPa Finlàndia 2-5 Suècia Helsingborgs IF 1-3 1-2
FC Dinamo Tbilisi Geòrgia 2-5 Bielorússia FC BATE 2-1 0-4
Debreceni VSC Hongria 3-1 República de Moldàvia FC Nistru Otaci 3-0 0-1
Polonia Warszawa Polònia 6-0 Gal·les Total Network Solutions FC 4-0 2-0
Birkirkara FC República de Malta (c)1-1 Geòrgia FC Lokomotivi Tbilisi 0-0 1-1
AEK Atenes FC Grècia 8-0 Luxemburg CS Grevenmacher 6-0 2-0
MFK Ružomberok Eslovàquia 3-1 Bielorússia FC Belshyna Babruisk 3-1 0-0
Olympiakos Nicosia Xipre 6-4 Hongria Dunaferr FC 2-2 4-2
FC Vaduz Liechtenstein 4-10 Croàcia NK Varteks 3-3 1-6

Primera ronda[modifica]

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
FK Inter Bratislava Eslovàquia 1-3 Bulgària PFC Litex Lovech 1-0 0-3
Internazionale Milano FC Itàlia 6-0 Romania FC Braşov 3-0 3-0
Servette FC Suïssa 2-1 República Txeca SK Slavia Praha 1-0 1-1
Roda JC Països Baixos 6-1 Islàndia Fylkir 3-0 3-1
CSCA Kyiv Ucraïna 3-2 Sèrbia i Montenegro Estrella Roja de Belgrad 3-2 0-0
Gençlerbirliği Turquia 1-2 Suècia Halmstads BK 1-1 0-1
AEK Atenes FC Grècia 4-3 Escòcia Hibernian FC 2-0 2-3(pr)
Olimpija Ljubljana Eslovènia 2-4 Dinamarca Brøndby IF 2-4 0-0
FC Utrecht Països Baixos 6-3 Àustria Grazer AK 3-0 3-3
FC Slovan Liberec República Txeca 2-1 Eslovàquia ŠK Slovan Bratislava 2-0 0-1
FC København Dinamarca 4-2 Sèrbia i Montenegro FK Obilić 2-0 2-2
PFC CSKA Sofia Bulgària 4-2 Ucraïna FC Xakhtar Donetsk 3-0 1-2
Standard Liège Bèlgica 4-2 França RC Strasbourg 2-0 2-2
FC BATE Bielorússia 0-6 Itàlia A.C. Milan 0-2 0-4
FC Chernomorets Novorossiysk Rússia 0-6 País Valencià València CF 0-1 0-5
Aston Villa FC Anglaterra 3-3(c) Croàcia NK Varteks 2-3 1-0
Parma FC Itàlia 3-0 Finlàndia HJK Helsinki 1-0 2-0
ND Gorica Eslovènia 1-3 Croàcia NK Osijek 1-2 0-1
Ipswich Town FC Anglaterra 3-2 Rússia FC Torpedo Moscou 1-1 2-1
Kilmarnock FC Escòcia 1-3 Noruega Viking F.K. 1-1 0-2
Ajax Amsterdam Països Baixos 5-0 Xipre Apollon Limassol 2-0 3-0
Real Zaragoza Espanya 5-1 Dinamarca Silkeborg IF 3-0 2-1
Dinamo Bucureşti Romania 2-6 Suïssa Grasshopper-Club Zürich 1-3 1-3
FK Marila Příbram República Txeca 5-3 França CS Sedan Ardennes 4-0 1-3
Troyes AC França 6-2 Eslovàquia MFK Ružomberok 6-1 0-1
Legia Warszawa Polònia 10-2 Suècia IF Elfsborg 4-1 6-1
K.V.C. Westerlo Bèlgica 0-3 Alemanya Hertha BSC Berlin 0-2 0-1
Chelsea FC Anglaterra 5-0 Bulgària PFC Levski Sofia 3-0 2-0
FC Kärnten Àustria 0-4 Grècia PAOK FC 0-0 0-4
FC Dynamo Moscou Rússia 1-0 República de Malta Birkirkara FC 1-0 0-0
FC Dniprò Dnipropetrovsk Ucraïna 1-2 Itàlia ACF Fiorentina 0-0 1-2
FC St. Gallen Suïssa 3-2 Romania Steaua Bucureşti 2-1 1-1
FC Girondins de Bordeaux França 6-4 Hongria Debreceni VSC 5-1 1-3
Hapoel Tel Aviv FC Israel 2-1 Turquia Gaziantepspor 1-0 1-1
FC Haka Finlàndia 1-4 Alemanya 1. FC Union Berlin 1-1 0-3
FK Partizan Sèrbia i Montenegro 2-5 Àustria SK Rapid Wien 1-0 1-5
Celta de Vigo Espanya 7-4 República Txeca SK Sigma Olomouc 4-0 3-4
FC Midtjylland Dinamarca 2-6 Portugal Sporting Clube de Portugal 0-3 2-3
FC Anzhi Makhachkala Rússia 0-1 Escòcia Rangers FC 0-1 -
Hajduk Split Croàcia 2-3 Polònia Wisła Kraków 2-2 0-1
Paris Saint-Germain FC França 3-0 Romania Rapid Bucureşti 0-0 3-0
CS Marítimo Portugal 1-3 Anglaterra Leeds United AFC 1-0 0-3
Olympiakos Nicosia Xipre 3-9 Bèlgica Club Brugge 2-2 1-7
Odd Grenland B.K. Noruega 3-3(c) Suècia Helsingborgs IF 2-2 1-1
FK Viktoria Žižkov República Txeca 0-1 Àustria FC Tirol Innsbruck 0-0 0-1
Dinamo de Zagreb Croàcia 3-3(c) Israel Maccabi Tel Aviv FC 2-2 1-1
Polonia Warszawa Polònia 1-4 Països Baixos FC Twente 1-2 0-2
FK Matador Púchov Eslovàquia 1-2 Alemanya SC Freiburg 0-0 1-2

Segona ronda[modifica]

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Roda JC Països Baixos 5-3 Israel Maccabi Tel Aviv FC 4-1 1-2
Legia Warszawa Polònia 2-7 País Valencià València CF 1-1 1-6
SC Freiburg Alemanya 4-2 Suïssa FC St. Gallen 0-1 4-1
FC Girondins de Bordeaux França 4-0 Bèlgica Standard Liège 2-0 2-0
ACF Fiorentina Itàlia 4-2 Àustria FC Tirol Innsbruck 2-0 2-2
Ipswich Town FC Anglaterra 3-1 Suècia Helsingborgs IF 0-0 3-1
Paris Saint-Germain FC França 6-2 Àustria SK Rapid Wien 4-0 2-2
1. FC Union Berlin Alemanya 0-2 Bulgària PFC Litex Lovech 0-2 0-0
FC København Dinamarca 1-0 Països Baixos Ajax Amsterdam 0-0 1-0
Internazionale Milano FC Itàlia 2-1 Polònia Wisła Kraków 2-0 0-1
PAOK FC Grècia 8-3 República Txeca FK Marila Příbram 6-1 2-2
Rangers FC Escòcia 7-2 Rússia FC Dynamo Moscou 3-1 4-1
Halmstads BK Suècia 1-7 Portugal Sporting Clube de Portugal 0-1 1-6
Real Zaragoza Espanya 0-1 Suïssa Servette FC 0-0 0-1
Leeds United AFC Anglaterra 6-5 França Troyes AC 4-2 2-3
CSCA Kyiv Ucraïna 0-7 Bèlgica Club Brugge 0-2 0-5
FC Utrecht Països Baixos 1-3 Itàlia Parma FC 1-3 0-0
NK Osijek Croàcia 3-5 Grècia AEK Atenes FC 1-2 2-3
Viking F.K. Noruega 0-3 Alemanya Hertha BSC Berlin 0-1 0-2
Grasshopper-Club Zürich Suïssa 6-5 Països Baixos FC Twente 4-1 2-4
NK Varteks Croàcia 3-6 Dinamarca Brøndby IF 3-1 0-5
Hapoel Tel Aviv FC Israel 3-1 Anglaterra Chelsea FC 2-0 1-1
Celta de Vigo Espanya 3-4 República Txeca FC Slovan Liberec 3-1 0-3
A.C. Milan Itàlia 3-0 Bulgària PFC CSKA Sofia 2-0 1-0

Tercera ronda[modifica]

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
PAOK FC Grècia 4-6 Països Baixos PSV Eindhoven 3-2 1-4
ACF Fiorentina Itàlia 0-3 França Lille OSC 0-1 0-2
València CF País Valencià (p)1-1 Escòcia Celtic FC 1-0 0-1
Servette FC Suïssa 3-0 Alemanya Hertha BSC Berlin 0-0 3-0
Ipswich Town FC Anglaterra 2-4 Itàlia Internazionale Milano FC 1-0 1-4
Rangers FC Escòcia (p)0-0 França Paris Saint-Germain FC 0-0 0-0
Feyenoord Rotterdam Països Baixos 3-2 Alemanya SC Freiburg 1-0 2-2
AEK Atenes FC Grècia 4-3 Bulgària PFC Litex Lovech 3-2 1-1
Grasshopper-Club Zürich Suïssa 3-4 Anglaterra Leeds United AFC 1-2 2-2
Parma FC Itàlia 4-1 Dinamarca Brøndby IF 1-1 3-0
FC Girondins de Bordeaux França 1-2 Països Baixos Roda JC 1-0 0-2
FC Slovan Liberec República Txeca 5-2 Illes Balears RCD Mallorca 3-1 2-1
Hapoel Tel Aviv FC Israel 3-1 Rússia FC Lokomotiv Moscou 2-1 1-0
FC København Dinamarca 0-2 Alemanya Borussia Dortmund 0-1 0-1
A.C. Milan Itàlia 3-1 Portugal Sporting Clube de Portugal 2-0 1-1
Club Brugge Bèlgica 4-4(c) França Olympique Lyonnais 4-1 0-3

Quarta ronda[modifica]

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Internazionale Milano FC Itàlia 5-3 Grècia AEK Atenes FC 3-1 2-2
València CF País Valencià 5-2 Suïssa Servette FC 3-0 2-2
PSV Eindhoven Països Baixos 1-0 Anglaterra Leeds United AFC 0-0 1-0
Rangers FC Escòcia 3-4 Països Baixos Feyenoord Rotterdam 1-1 2-3
Olympique Lyonnais França 2-5 República Txeca FC Slovan Liberec 1-1 1-4
Lille OSC França 1-1(c) Alemanya Borussia Dortmund 1-1 0-0
Hapoel Tel Aviv FC Israel 2-1 Itàlia Parma FC 0-0 2-1
Roda JC Països Baixos 1-1(p) Itàlia A.C. Milan 0-1 1-0(pr)

Quarts de final[modifica]

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Internazionale Milano FC Itàlia 2-1 País Valencià València CF 1-1 1-0
PSV Eindhoven Països Baixos 2-2(p) Països Baixos Feyenoord Rotterdam 1-1 1-1(pr)
FC Slovan Liberec República Txeca 0-4 Alemanya Borussia Dortmund 0-0 0-4
Hapoel Tel Aviv FC Israel 1-2 Itàlia A.C. Milan 1-01 0-2

1Partit disputat a l'estadi Neo GSP a Nicòsia, Xipre després que l'A.C. Milan refusés jugar a Israel.

Semifinals[modifica]

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Internazionale Milano FC Itàlia 2-3 Països Baixos Feyenoord Rotterdam 0-1 2-2
Borussia Dortmund Alemanya 5-3 Itàlia A.C. Milan 4-0 1-3

Final[modifica]

Feyenoord Flag of the Netherlands.svg 3 – 2 Flag of Germany.svg Borussia Dortmund
van Hooijdonk Gol 33' (pen.), Gol 40'
Tomasson Gol 50'
(Resum) Amoroso Gol 47' (pen.)
Koller Gol 58'


Campió de la Copa de la UEFA 2001-02
Feyenoord
Feyenoord
Segon títol

Enllaços externs[modifica]

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Copa de la UEFA 2001-2002 Modifica l'enllaç a Wikidata