Vés al contingut

Eleccions legislatives italianes de 2008

De la Viquipèdia, l'enciclopèdia lliure
Eleccions legislatives italianes de 2008
 ← 2006 Modifica el valor a WikidataItàlia Modifica el valor a Wikidata 2013 Modifica el valor a Wikidata  → 
Data14 abril 2008 Modifica el valor a Wikidata
Tipuseleccions generals italianes i grup d'eleccions Modifica el valor a Wikidata
Càrrec a elegir630 diputat de la República d'Itàlia Modifica el valor a Wikidata
315 senador del Senat italià Modifica el valor a Wikidata
A Diputat de la República d'Itàlia Modifica el valor a Wikidata
Electorat50.066.615 Modifica el valor a Wikidata
39.109.664
   78,12٪
Punt percentual 3,07
Nombre de vots vàlids37.575.711    Nombre de vots en blanc  ?    Nombre de vots nuls  ? 
B Senador del Senat italià Modifica el valor a Wikidata
Electorat45.774.006 Modifica el valor a Wikidata
35.778.255
   78,16٪
Punt percentual 3,05
Nombre de vots vàlids34.351.950    Nombre de vots en blanc  ?    Nombre de vots nuls  ? 
Resultat de la votació Modifica el valor a Wikidata Modifica el valor a Wikidata
<1
2>
Coalició de centredreta  — Silvio Berlusconi
A
17.403.145   46,31٪
Diputat 344
Senador 174   
<1
2>
Coalició de centreesquerra  — Walter Veltroni
A
14.247.465   37,92٪
Diputat 249
Senador 136   
<1
2>
UdC  — Pier Ferdinando Casini
A
2.138.246   5,69٪
Diputat 36
Senador 3   
? ? ?
MAIE
A
86.970   0,23٪
Diputat 1
Senador 1   

Les eleccions legislatives italianes de 2008 se celebraren el 13 i 14 d'abril de 2008 a Itàlia. El nou sistema electoral va permetre que la disputa se centrés en les coalicions, Poble de la Llibertat i la Sinistra-l'Arcobaleno.

Resultats

[modifica]

Els resultats, incloses totes les regions (61.062 col·legis electorals) i exclosos emigrants, foren:[1]

Partit Vots Percentatge Variació Escons Variació
Poble de la Llibertat13.628.86537,39%272
Lliga Nord3.024.5228,3%60
Moviment per l'Autonomia410.4871,13%8
Coalició S. Berlusconi17.063.87446,81%340
Partit Democràtic12.092.99833,17%211
Itàlia dels Valors1.593.6754,37%28
Coalició W. Veltroni13.686.67337,54%239
Unió dels Demòcrates Cristians i de Centre2.050.3195,62%36
La Sinistra-l'Arcobaleno1.124.4183,08%-
La Destra – Fiamma Tricolore885.2292,43%-
Partit Socialista355.5810,98%-
Südtiroler Volkspartei147.6660,41%2
Autonomia Llibertat Democràcia29.3110,08%1
Altres1.138.5453,11%-
Total36.527.231100%618

Senat de la República

[modifica]

Els resultats foren:[2]

Partit Vots Percentatge Variació Escons Variació
Poble de la Llibertat12.510.30638,17%141
Lliga Nord2.642.1678,06%25
Moviment per l'Autonomia355.0761,08%2
Coalició Silvio Berlusconi15.507.54947.32%168
Partit Democràtic11.042.32533,7%116
Itàlia dels Valors1.414.1184,32%14
Coalició Walter Veltroni12.456.44338,01%130
Unió dels Demòcrates Cristians i de Centre1.866.2945,69%3
La Sinistra-l'Arcobaleno1.053.1543,21%-
La Destra – Fiamma Tricolore687.2112,1%-
Partit Socialista284.4280,87%-
Altres (inclou partits del Tirol del Sud i Vall d'Aosta)916.1482,78%5
Total32.771.227100%306

Referències

[modifica]