Vés al contingut

Eleccions legislatives letones de 1922

De la Viquipèdia, l'enciclopèdia lliure
Eleccions legislatives letones de 1922
Letònia Modifica el valor a Wikidata
Data1922 Modifica el valor a Wikidata
Tipuseleccions legislatives Modifica el valor a Wikidata
Resultat de la votació Modifica el valor a Wikidata

Les Eleccions legislatives letones de 1922 es van celebrar a Letònia el 7 i 8 d'octubre de 1922.[1] El Partit Socialdemòcrata Obrer Letó va continuar com el gran partit, guanyant-ne 30 dels 100 escons.[2]

Sistema electoral

[modifica]

Per a les eleccions el país va ser dividit en cinc districtes electorals, amb l'elecció d'un total de 97 diputats que utilitzen la representació proporcional. Els tres escons restants van ser atorgats a les parts amb el major nombre de vots que no havia pogut guanyar un escó en cap dels cinc districtes electorals.[3]

El sistema de llistes utilitzat es va fer flexible, ja que els votants van poder ratllar noms dels candidats i reemplaçar-los amb els noms d'altres llistes, tanmateix, solament el 19,97% dels votants va fer algun canvi en les llistes.[3] Per registrar un llista, els partits electorals només necessitavan recollir 100 signatures.[4]

Resultats

[modifica]
Partit Vots % Escons
Partit Socialdemòcrata Obrer Letó241.94730.630
Unió d'Agricultors Letons132.76416.817
Centre Democràtic (Letònia)57.4387.36
Unió de Socialdemòcrates - menxevics i treballadors rurals49.5956.37
Latgales kristige zemnieki un katoli47.2026.06
Comitè dels Partits Alemanys Bàltics42.0885.36
Unió Nacional Cristiana33.0434.24
Centre Independent no partidista29.4573.74
Progresīvā tautas apvienība27.6973.54
Bloc Nacional Jueu16.6312.12
Latvijas Jaunzemnieku savienība15.3921.93
Vienotais krievu saraksts14.2291.82
Apvienotās poļu partijas12.4731.61
Vecticībnieku12.3181.61
Agudas Israel11.4291.42
Partit d'Agricultors Letons8.5221.11
Llista de Lituans i Catòlics8.4901.11
Latgales tautas apvienība6.7710.91
Ceire Cion5.1560.71
Bund2.4090.31
Els 10 restants partits9.9640.120
Vots nuls9.168––
Total800,8584100100
votants registrats / participació963.25783.1–
Font: Nohlen & Stöver

Referències

[modifica]

Bibliografia

[modifica]