Espanya als Jocs Olímpics d'estiu de 2020

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca

Espanya va estar representada als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 celebrats a Tòquio (Japó) per 329 esportistes, 191 homes i 138 dones, que van competir en 29 esports, pràcticament tots els esports excepte cinc: beisbol, lluita, rugbi, softbol i surf.

Els portadors de la bandera en la cerimònia d'obertura foren la nadadora Mireia Belmonte i el piragüista Saúl Craviotto.[1] En la cerimònia de clausura fou la karateka Sandra Sánchez, medalla d'or en la prova de karate que debutava en els Jocs Olímpics.[2]

El golfista Jon Rahm fou l'únic esportista espanyol que no va poder participar en els Jocs Olímpics a causa de donar positiu per COVID-19.[3]

Medaller[modifica]

L'equip olímpic espanyol va aconseguir les següents medalles:

Esport Or Plata Bronze Total
Atletisme 0 0 1 1
Ciclisme 0 0 1 1
Escalada esportiva 1 0 0 1
Futbol 0 1 0 1
Gimnàstica 0 1 0 1
Handbol 0 0 1 1
Karate 1 1 0 2
Piragüisme 0 3 0 3
Taekwondo 0 1 0 1
Tennis 0 0 1 1
Tir 1 0 0 1
Vela 0 0 2 2
Waterpolo 0 1 0 1
Total 3 8 6 17

Medallistes[modifica]

Esportistes Esport Esdeveniment Data
Or Or
Fátima Gálvez
Alberto Fernández
Tir Fossa mixta 31 de juliol
Sandra Sánchez Karate Kata femení 5 d'agost
Alberto Ginés Escalada esportiva Homes 5 d'agost
Argent Argent
Adriana Cerezo Taekwondo −49 kg femení 24 de juliol
Maialen Chourraut Piragüisme Eslàlom K1 femení 27 de juliol
Rayderley Zapata Gimnàstica Terra masculí 1 d'agost
Teresa Portela Piragüisme K1 200 m femení 3 d'agost
Damián Quintero Karate Kata masculí 6 d'agost
Piragüisme K4 500 m masculí 7 d'agost
Selecció femenina de waterpolo
Waterpolo Competició femenina 7 d'agost
Selecció masculina de futbol
Futbol Competició masculina 7 d'agost
Bronze Bronze
David Valero Ciclisme Ciclisme de muntanya masculí 26 de juliol
Pablo Carreño Tennis Individual masculí 31 de juliol
Ana Peleteiro Atletisme Triple salt femení 1 d'agost
Joan Cardona Vela Finn 3 d'agost
Nicolás Rodríguez
Jordi Xammar
Vela 470 masculí 4 d'agost
Selecció masculina de handbol
Handbol Competició masculina 7 d'agost

Esports[modifica]

Esport Homes Dones Total
1 Atletisme 31 21 52
2 Bàdminton 1 1 2
3 Bàsquet 12 12 24
4 Boxa 4 0 4
5 Ciclisme 9 3 12
6 Escalada esportiva 1 0 1
7 Esgrima 1 0 1
8 Futbol 22 0 22
9 Gimnàstica 5 4 9
10 Golf 2 2 4
11 Halterofília 3 1 4
12 Handbol 15 15 30
13 Hípica 4 1 5
14 Hoquei sobre herba 18 16 34
15 Judo 3 4 7
16 Karate 1 1 2
17 Monopatí de carrer 2 2 4
18 Natació 4 7 11
19 Natació sincronitzada 8 8
20 Pentatló modern 1 0 1
21 Piragüisme 10 5 15
22 Rem 4 2 6
23 Salts 2 0 2
24 Taekwondo 3 1 4
25 Tennis 4 4 8
26 Tennis taula 1 2 3
27 Tir 1 1 2
28 Tir amb arc 1 1 2
29 Triatló 3 2 5
30 Vela 8 7 15
31 Voleibol 2 2 4
32 Waterpolo 13 13 26
Total 191 138 329

Atletisme[modifica]

Atletisme Vegeu Atletisme als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Pista i ruta femení
Esportista Esdeveniment Sèrie Semifinal Final
Resultat Posició Resultat Posició Resultat Posició
Jaël Bestué 200 m 23.19 4 No es classificà
Aauri Bokesa 400 m 51.89 4 q 51.57 8 No es classificà
Teresa Errandonea 100 m tanques 13.15 6 No es classificà
Marta Galimany Marató 2:35:39 37
Laura García-Caro 20 km marxa 1:37.48 34
Raquel González 20 km marxa 1:31.57 14
Esther Guerrero 1.500 m 4:07.08 8 No es classificà
Elena Loyo Marató 2:34:38 29
Laura Méndez Marató No es classificà
María Pérez 20 km marxa 1:30.05 4
Marta Pérez 1.500 m 4:04.76 7 q 4:01.69 5 Q 4:00.12 9
María Isabel Pérez 100 m 11.51 5 No es classificà
Carolina Robles 3.000 m obstacles 9:45.37 13 qR 9:50.96 14
Lucía Rodríguez 5.000 m 15:26.19 16 No es classificà
Natalia Romero 800 m 2:01.16 6 q 2:01.52 8 No es classificà
Pista i ruta masculí
Esportista Esdeveniment Sèrie Semifinal Final
Resultat Posició Resultat Posició Resultat Posició
Daniel Arce 3.000 m obstacles 8:38:09 13 No es classificà
Adrián Ben 800 m 1:45.30 3 Q 1:44.30 4 q 1:45.96 5
Fernando Carro 3.000 m obstacles No acabà No es classificà
Luis Manuel Corchete 50 km marxa No es classificà
Ignacio Fontes 1.500 m 3:36.95 8 q 3:34.49 5 Q 3:38.56 13
Sergio Fernández 400 m tanques No es classificà
Jesús Ángel García 50 km marxa 4:10:03 35
Diego García 20 km marxa 1:21:57 6
Jesús Gómez 1.500 m 3:47.27 12 qR 3:44.46 12 No es classificà
Javier Guerra Marató 2:16:42 33
Óscar Husillos 400 m 48.05 7 No es classificà
Mohamed Katir 5.000 m 13:30.10 1 Q 13:06.60 8
Ayad Lamdassem Marató 2:10:16 5
Miguel Ángel López 20 km marxa 1:27.12 31
Álvaro Martín 20 km marxa 1:21:46 4
Asier Martínez 110 m tanques 13.32 1 Q 13.27 3 q 13.22 6
Sebastián Martos 3.000 m obstacles 8:23.07 8 No es classificà
Daniel Mateo Marató 2:15:21 21
Carlos Mayo 10.000 m 28:04.71 13
Adel Mechaal 1.500 m 3:36.74 6 Q 3:32.19 4 Q 3:30.77 5
Saúl Ordóñez 800 m 1:45.98 5 No es classificà
Pablo Sánchez-Valladares 800 m 1:46.06 4 No es classificà
Marc Tur 50 km marxa 3:51:08 4
Pista i ruta mixt
Esportista Esdeveniment Sèrie Final
Resultat Posició Resultat Posició
Aauri Bokesa
Laura Bueno
Bernat Erta
Samuel García
Relleus 4x400 m 3:13.29 6 No es classificaren
Concursos femení
Esportista Esdeveniment Sèrie Final
Resultat Posició Resultat Posició
Fátima Diame Salt longitud 6,33 22 No es classificà
Ana Peleteiro Triple salt 14,62 2 Q 14,87 33
Laura Redondo Llançament martell 62,42 29 No es classificà
María Belén Toimil Llançament pes 17,38 22 No es classificà
Concursos masculí
Esportista Esdeveniment Sèrie Final
Resultat Posició Resultat Posició
Eusebio Cáceres Salt longitud 7,98 7 q 8,18 4
Javier Cienfuegos Llançament martell 76,91 7 q 76,30 10
Odei Jainaga Llançament javelina 73,11 29 No es classificà
Lois Maikel Martínez Llançament disc 54,69 30 No es classificà
Pablo Torrijos Triple salt 15,87 25 No es classificà
Combinada femení
Esportista Esdeveniment 100mT SA LP 200m SL LJ 800m Final Posició
María Vicente Heptatló Resultat 13.54 1.77 12.70 23.50 6.18 37.04 2:16.99 6.117 18
Punts 1059 941 707 1.029 905 611 865
Combinada masculí
Esportista Esdeveniment 100m SL LP SA 400m 110mT LD SP LJ 1500m Final Posició
Jorge Ureña Decatló Resultat 10.66 7.30 13.97 2.05 48.00 14.13 43.70 4.90 55.82 4:27.82 8.322 9
Punts 938 886 727 850 909 958 740 880 675 759

Bàdminton[modifica]

Bàdminton Vegeu Bàdminton als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Esportista Esdeveniment Fase de grups Vuitens de final Quarts de final Semifinal Final/FC
1r partit 2n partit Posició
Pablo Abián Individual masculí Flag of Estonia.svg R. Must (EST)
V 21−7, 21−11
Flag of China.svg L Chen (CHN)
D 11−21, 10−21
2 No es classificà
Clara Azurmendi Individual femení Flag of South Korea.svg S-y. An (KOR)
D 13−21, 8−21
Flag of Nigeria.svg D.A. Adesokan (NGR)
G 21−10, 21−2
2 No es classificà

Bàsquet[modifica]

Bàsquet Vegeu Bàsquet als Jocs Olímpics d'estiu de 2020

Femení[modifica]

Equip[4]
  

Entrenador: Lucas Mondelo

Fase de grups
Equip J G P PF PC Dif Punts
ESP Espanya 3 3 0 234 205 +29 6
Sèrbia Sèrbia 3 2 1 207 214 −7 5
Canadà Canadà 3 1 2 208 201 +7 4
Corea del Sud Corea del Sud 3 0 3 183 212 −29 3
Resultats
Ronda Data Hora Partit
Fase grups − 1 26/07 10:00 Corea del Sud KOR 69 − 73 ESP Espanya
Fase grups − 2 29/07 17:20 Espanya ESP 85 − 70 Sèrbia Sèrbia
Fase grups − 3 01/08 10:00 Canadà CAN 66 − 76 ESP Espanya
Quarts de final 04/08 21:00 Espanya ESP 64 − 67 França França

Masculí[modifica]

Equip[5]
  

Entrenador: Sergio Scariolo

Fase de grups
Equip J G P PF PC Dif Punts
Eslovènia Eslovènia 3 3 0 329 268 +61 6
ESP Espanya 3 2 1 256 243 +13 5
Argentina Argentina 3 1 2 268 276 −8 4
Japó Japó 3 0 3 235 301 −66 3
Resultats
Ronda Data Hora Partit
Fase grups − 1 26/07 21:00 Japó JPN 77 − 88 ESP Espanya
Fase grups − 2 29/07 21:00 Espanya ESP 81 − 71 Argentina Argentina
Fase grups − 3 01/08 17:20 Espanya ESP 87 − 95 Eslovènia Eslovènia
Quarts de final 03/08 13:40 Espanya ESP 81 − 95 Estats Units Estats Units

Boxa[modifica]

Boxa Vegeu Boxa als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Esportista Esdeveniment Setzens de final Vuitens de final Quarts de final Semifinal Final/FC
Gabriel Escobar −52 kg masculí Flag of Argentina.svg R. Quiroga (ARG)
V 5−0
Flag of Bulgaria.svg D. Asenov (BUL)
V 4−1
Flag of Kazakhstan.svg S. Bibossinov (KAZ)
D 2−3
No es classificà
Gazimagomed Jalidov −81 kg masculí Flag of Australia.svg P. Aokuso (AUS)
V 3−2
Flag of Russian Federation.svg I. Khataev (RUS)
D KO
No es classificà
José Quiles −57 kg masculí Flag of Ireland.svg K. Walker (IRL)
D 0−5
No es classificà
Emmanuel Reyes −91 kg masculí Flag of Kazakhstan.svg V. Levit (KAZ)
V KO
Flag of Cuba.svg J.C. La Cruz (CUB)
D 1−4
No es classificà

Ciclisme[modifica]

Vegeu Ciclisme als Jocs Olímpics d'estiu de 2020

Ciclisme de muntanya Ciclisme de muntanya[modifica]

Esportista Esdeveniment Temps Posició
Jofre Cullell Camp a través masculí 1:28:16 15
David Valero 1:25:48 33
Rocío García Camp a través femení 1:26:32 26

Ciclisme en pista Ciclisme en pista[modifica]

Madison
Esportista Esdeveniment Temps Voltes Posició
Sebastián Mora
Albert Torres
Madison masculí 14 0 6
Omnium
Esportista Esdeveniment Scratch Persecució Sèrie Punts Total punts Posició
Posició Punts Posició Punts Posició Punts Posició Punts
Albert Torres Omnium masculí 15 12 10 22 7 28 11 22 84 10

Ciclisme en ruta Ciclisme en ruta[modifica]

Esportista Esdeveniment Temps Posició
Omar Fraile Ruta masculina No acabà
Mavi García Ruta femenina 3:54:31 12
Contrarellotge femenina 34:39.96 23
Jesús Herrada Ruta masculina 6:16:53 62
Gorka Izagirre 6:11:46 23
Ion Izagirre Ruta masculina 6:21:46 79
Contrarellotge masculina No acabà
Ane Santesteban Ruta femenina 3:56:04 28
Alejandro Valverde Ruta masculina 6:15:38 42

Escalada esportiva[modifica]

Escalada esportiva Vegeu Escalada esportiva als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Esportista Esdeveniment Qualificació Final
Velocitat En bloc Directa Total Posició Velocitat En bloc Directa Total Posició
Millor Posició Resultat Posició Hold Temps Posició Millor Posició Resultat Posició Hold Temps Posició
Alberto Ginés Homes 6.32 7 1T1z 12 4 14 41+ 3 294.00 6 Q 1 1 0T3z 0 9 7 38+ 4 28 11

Esgrima[modifica]

Esgrima Vegeu Esgrima als Jocs Olímpics d'estiu 2020
Esportista Esdeveniment 1/32 de final Setzens de final Vuitens de final Quarts de final Semifinal Final
Carlos Llavador Floret individual masculí Flag of the Czech Republic.svg A. Choupenitch (CZE)
D 11−15
No es classificà

Futbol[modifica]

Esgrima Vegeu Futbol als Jocs Olímpics d'estiu de 2020

Masculí[modifica]

Equip[6]
  

Entrenador: Luis de la Fuente

Fase de grups
Equip J G E P GF GC Dif Punts
ESP Espanya 3 1 2 0 2 1 +1 5
Egipte Egipte 3 1 1 1 2 1 +1 4
Argentina Argentina 3 1 1 1 2 3 -1 4
Austràlia Austràlia 3 1 0 2 2 3 -1 3
Resultats
Ronda Data Hora Partit
Fase grups − 1 22/07 16:30 Egipte EGY 0 − 0 ESP Espanya
Fase grups − 2 25/07 19:30 Austràlia AUS 0 − 1 ESP Espanya
Fase grups − 3 28/07 20:00 Espanya ESP 1 − 1 Argentina Argentina
Quarts de final 31/07 17:00 Espanya ESP 5 − 2 Costa d'Ivori Costa d'Ivori
Semifinal 03/08 20:00 Japó JPN 0 − 1 ESP Espanya
Final 07/08 20:30 22   Espanya ESP 1 − 2 Brasil Brasil

Gimnàstica[modifica]

Vegeu Gimnàstica als Jocs Olímpics d'estiu de 2020

Gimnàstica artística Gimnàstica artística[modifica]

Femení
Esportista Esdeveniment Qualificació Final
Aparells Total Posició Aparells Total Posició
T SC BA BE T SC BA BE
Laura Bechdejú Equips / Concurs complet individual 13,533 12,700 12,666 12,300 51,199 53 No es classificà
Marina González 13,233 11,033 12,366 12,866 49,498 63 No es classificà
Alba Petisco 13,466 12,866 11,700 12,566 50,598 57 No es classificà
Roxana Popa 14,300 14,400 12,866 12,533 54,099 21 Q 14,600 12,100 11,700 13,133 51,133 22
Total 41,299 39,966 37,898 37,965 157,128 12 No classificaren
Masculí
Esportista Esdeveniment Qualificació Final
Aparells Total Posició Aparells Total Posició
T CA A SC BP BF T CA A SC BP BF
Néstor Abad Equips / Concurs complet individual 13,666 11,466 11,966 13,000 14,800 13,133 78,031 53 No es classificà
Thierno Diallo 12,233 12,900 13,000 12,833 14,000 11,100 76,066 56 No es classificà
Nicolau Mir 13,533 12,600 12,400 13,866 14,033 13,233 79,665 48 No es classificà
Joel Plata 13,500 13,433 13,300 13,966 14,633 12,466 81,298 37 No es classificà
Total 40,699 38,933 38,700 40,832 43,466 38,832 241,462 12 No es classificaren
Esportista Esdeveniment Qualificació Final
Total Posició Total Posició
Rayderley Zapata Terra 15,041 4 Q 14,933 22

Golf[modifica]

Golf Vegeu Golf als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Esportista Esdeveniment Rondes Total
1 2 3 4 Puntuació Par Posició
Adrià Arnaus Homes 68 69 74 67 278 −6 38
Jorge Campillo 70 75 69 75 289 +4 59
Carlota Ciganda Dones 68 73 70 69 280 −4 29
Azahara Muñoz 69 76 73 72 290 +6 50

Halterofília[modifica]

Halterofília Vegeu Halterofília als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Esportista Esdeveniment Arrencada Dos temps Total Posició
Resultat Posició Resultat Posició
Andrés Mata −81 kg masculí 158 9 189 8 347 8
Marcos Ruiz +109 kg masculí 180 5 215 9 395 8
David Sánchez −73 kg masculí 149 9 177 9 323 10
Lydia Valentín −87 kg femení 103 9 122 11 225 10

Handbol[modifica]

Hoquei sobre gespa Vegeu Handbol als Jocs Olímpics d'estiu de 2020

Femení[modifica]

Equip[7]
  

Entrenador: Carlos Viver

Fase de grups
Equip J G E P GF GC Dif Punts
Suècia Suècia 5 3 1 1 152 133 +19 7
Rússia Rússia 5 3 1 1 148 149 −1 7
França França 5 2 1 2 139 135 +4 5
Hongria Hongria 5 2 0 3 142 149 −7 4
ESP Espanya 5 2 0 3 135 142 −7 4
Brasil Brasil 5 1 1 3 133 141 −8 3
Resultats
Ronda Data Hora Partit
Fase grups − 1 25/07 19:30 Espanya ESP 24 − 31 Suècia Suècia
Fase grups − 2 27/07 21:30 França FRA 25 − 28 ESP Espanya
Fase grups − 3 29/07 11:00 Espanya ESP 27 − 23 Brasil Brasil
Fase grups − 4 31/07 19:30 Hongria HUN 29 − 25 ESP Espanya
Fase grups − 5 02/08 14:15 Espanya ESP 31 − 34 Rússia Rússia

Masculí[modifica]

Equip[8]
  

Entrenador: Jordi Ribera

Fase de grups
Equip J G E P GF GC Dif Punts
França França 5 4 0 1 162 148 +14 8
ESP Espanya 5 4 0 1 155 142 +13 8
Alemanya Alemanya 5 3 0 2 146 131 +15 6
Noruega Noruega 5 3 0 2 136 132 +4 6
Brasil Brasil 5 1 0 4 128 145 −17 2
Argentina Argentina 5 0 0 5 125 154 −29 0
Resultats
Ronda Data Hora Partit
Fase grups − 1 24/07 16:15 Alemanya GER 27 − 28 ESP Espanya
Fase grups − 2 26/07 16:15 Espanya ESP 28 − 27 Noruega Noruega
Fase grups − 3 28/07 19:30 Brasil BRA 25 − 32 ESP Espanya
Fase grups − 4 30/07 14:15 França FRA 36 − 31 ESP Espanya
Fase grups − 5 01/08 14:15 Espanya ESP 36 − 27 Argentina Argentina
Quarts de final 03/08 13:15 Suècia SWE 33 − 34 ESP Espanya
Semifinal 05/08 21:00 Espanya ESP 23 − 27 Dinamarca Dinamarca
Final de consolació 07/08 17:00 Egipte EGY 31 − 33 ESP Espanya   33

Hípica[modifica]

Vegeu Hípica als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Concurs complet
Esportista Cavall Esdeveniment Doma clàssica Camp a través Salts d'obstacles Total
Classificació Final
Penalització Posició Penalització Total Posició Penalització Total Posició Penalització Total Posició Penalització Posició
Francisco Gaviño Source de la Faye Individual 47,70 62 75,6 123,3 48 12,00 135,30 44 No es classificà 135,30 44
Doma clàssica
Esportista Cavall Esdeveniment Gran Premi Gran Premi Especial Gran Premi Estil Lliure Global
Resultat Posició Resultat Posició Tècnic Artístic Resultat Posició
Beatriu Ferrer-Salat Elegance Individual 72,096 18 q 72,607 82,457 77,532 17
José Antonio García Sorento 69,146 32 No es classificà
Severo Jurado Fendi T 68,370 38 No es classificà
Beatriu Ferrer-Salat
José Antonio García
Severo Jesús Jurado
Elegance
Divina Royal
Fendi T
Equips 6.749,5 8 Q 7.198,5 7 7.198,5 7
Salts d'obstacles
Esportista Cavall Esdeveniment Qualificació Final Total
Penalització Posició Penalització Posició Penalització Posició
Eduardo Álvarez Legend Individual 4,00 31 No es classificà

Hoquei sobre herba[modifica]

Hoquei sobre gespa Vegeu Hoquei sobre herba als Jocs Olímpics d'estiu de 2020

Femení[modifica]

Equip[9]

Entrenador: Adrian Lock

Fase de grups
Equip J G E P GF GC Dif Punts
Austràlia Austràlia 5 5 0 0 13 1 +12 15
ESP Espanya 5 3 0 2 9 85 +1 9
Argentina Argentina 5 3 0 2 8 8 0 9
Nova Zelanda Nova Zelanda 5 2 0 3 8 7 +1 6
República Popular de la Xina República Popular de la Xina 5 2 0 3 9 16 −7 6
Japó Japó 5 0 0 5 6 13 −7 0
Resultats
Ronda Data Hora Partit
Fase grups − 1 25/07 10:00 Austràlia AUS 3 − 1 ESP Espanya
Fase grups − 2 26/07 19:00 Argentina ARG 3 − 0 ESP Espanya
Fase grups − 3 28/07 11:45 Nova Zelanda NZL 1 − 2 ESP Espanya
Fase grups − 4 29/07 18:30 Espanya ESP 2 − 0 República Popular de la Xina República Popular de la Xina
Fase grups − 5 31/07 10:00 Japó JPN 1 − 4 ESP Espanya
Quarts de final 02/08 21:00 Espanya ESP 2 − 2
(0−2)
Regne Unit Regne Unit

Masculí[modifica]

Equip[10]

Entrenador: Frederic Soyez

Fase de grups
Equip J G E P GF GC Dif Punts
Austràlia Austràlia 5 4 1 0 22 9 +13 13
Índia Índia 5 4 0 1 15 13 +2 12
Argentina Argentina 5 2 1 2 10 11 −1 7
ESP Espanya 5 1 2 2 9 10 −1 5
Nova Zelanda Nova Zelanda 5 1 1 3 11 16 −5 4
Japó Japó 5 0 1 4 10 18 −8 1
Resultats
Ronda Data Hora Partit
Fase grups − 1 24/07 12:15 Argentina ARG 1 − 1 ESP Espanya
Fase grups − 2 25/07 20:45 Espanya ESP 3 − 4 Nova Zelanda Nova Zelanda
Fase grups − 3 27/07 10:00 Índia IND 3 − 0 ESP Espanya
Fase grups − 4 28/07 20:45 Japó JPN 1 − 4 ESP Espanya
Fase grups − 5 30/07 10:00 Austràlia AUS 1 − 1 ESP Espanya
Quarts de final 01/08 18:30 Bèlgica BEL 3 − 1 ESP Espanya

Judo[modifica]

Judo Vegeu Judo als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Femení
Esportista Esdeveniment Setzens de final Vuitens de final Quarts de final Semifinal Repesca Final/FC
María Bernabéu −70 kg Flag of Russian Federation.svg M. Taimazova (RUS)
L 0−1
No es classificà
Cristina Cabaña −63 kg Flag of Philippines.svg K. Watanabe (PHI)
V 1−0
Flag of Slovenia.svg T. Trstenjak (SVN)
D 0−1
No es classificà
Julia Figueroa −48 kg Flag of Turkey.svg G. Şentürk (TUR)
V 1−0
Flag of Israel.svg S. Rishony (ISR)
D 0−1
No es classificà
Ana Perez −52 kg Flag of Switzerland.svg F. Kocher (SUI)
L 0−1
No es classificà
Masculí
Esportista Esdeveniment 1/32 de final Setzens de final Vuitens de final Quarts de final Semifinal Repesca Final/FC
Alberto Gaitero −66 kg Flag of Ukraine.svg G. Zantaraia (UKR)
D 0−1
No es classificà
Francisco Garrigós −60 kg Flag of France.svg L. Mkheidze (FRA)
D 0−1
No es classificà
Nikoloz Sherazadishvili −90 kg Flag of Mongolia.svg G. Altanbagana (MGL)
V 1−0
Flag of Sweden.svg M. Nyman (SWE)
V 1−0
Flag of Russian Federation.svg M. Igolnikov (RUS)
D 0−1
Flag of Uzbekistan.svg D. Bobonov (UZB)
D 0−1
No es classificà

Karate[modifica]

Karate Vegeu Karate als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Esportista Esdeveniment Vuitens de final Quarts de final Semifinal Repesca Final/FC
Damián Quintero Kata masculí 27,37 1 Q 27,28 1 Q Flag of Japan.svg R. Kiyuna (JPN)
V 27,66 – 28,72
22
Sandra Sánchez Kata femení 27,43 1 Q 27,86 1 Q Flag of Japan.svg K. Shimizu (JPN)
V 28,06 – 27,88
11

Monopatí de carrer[modifica]

Monopatí de carrer Vegeu Monopatí de carrer als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Esportista Esdeveniment Qualificació Final
Puntuació Posició Puntuació Posició
Julia Benedetti Parc femení 27,76 16 No es classificà
Andrea Benítez Carrer femení 5,96 15 No es classificà
Danny León Carrer masculí 73,24 9 No es classificà
Jaime Mateu Carrer masculí 69,18 10 No es classificà

Natació[modifica]

Natació Vegeu Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Femení
Esportista Esdeveniment Sèrie Semifinal Final
Temps Posició Temps Posició Temps Posició
Mireia Belmonte 800 m lliures 8:26.71 14 No es classificà
1500 m lliures 16:11.68 15 No es classificà
400 m estils 4:35.88 4 Q 4:35.13 4
Marina Garcia 200 m braça 2:26.21 22 No es classificà
Lidón Muñoz 50 m lliures 25.10 23 No es classificà
100 m lliures 54.97 27 No es classificà
Jimena Pérez 800 m lliures 8:33.98 21 No es classificà
1500 m lliures 16:15.99 18 No es classificà
Paula Ruiz 10 km 2:03:17.6 16
Jessica Vall 100 m braça 1:07.07 18 No es classificà
200 m braça 2:23.31 10 Q 2:24.87 13 No es classificà
África Zamorano 200 m esquena 2:10.72 14 Q 2:10.42 13 No es classificà
200 m estils 2:13.81 20 No es classificà
Mireia Belmonte
Lidón Muñoz
Jessica Vall
África Zamorano
Relleus 4x100 m estils 4:04.14 16 No es classificaren
Masculí
Esportista Esdeveniment Sèrie Semifinal Final
Temps Posició Temps Posició Temps Posició
Nicolás García 200 m esquena 1:57.62 13 Q 1:56.35 5 Q 1:59.06 8
Hugo González 100 m esquena 53.45 9 Q 53.05 7 Q 52.78 6
200 m estils 1:57.61 11 Q 1:57.96 11 No es classificà
Alberto Martínez 10 km 1:53:16.4 18
Joan Lluís Pons 400 m estils 4:12.67 15 No es classificà

Natació sincronitzada[modifica]

Natació sincronitzada Vegeu Natació sincronitzada als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Esportista Esdeveniment Rutina tècnica Rutina lliure (preliminar) Rutina lliure (final)
Puntuació Posició Puntuació Total Posició Puntuació Total Posició
Alisa Ozhogina
Iris Tió
Duet 86,9281 11 88,3000 175,2281 11 88,6667 175,5948 10
Ona Carbonell
Berta Ferreras
Meritxell Mas
Alisa Ozhogina
Paula Ramírez
Sara Saldaña
Iris Tió
Blanca Toledano
Equips 90,3780 7 91,5333 181,9113 7

Pentatló modern[modifica]

Pentatló modern Vegeu Pentatló modern als Jocs Olímpics d'estiu 2020
Esportista Esdeveniment Esgrima Natació Hípica Tir/Camp a través Total
RR RE Posició Puntuació Temps Posició Puntuació Penalització Posició Puntuació Temps Posició Puntuació Puntuació Posició
Aleix Heredia Homes 16–19 4 23 200 2:07.78 33 295 70,14 15 286 11:34.52 23 606 1387 23

Piragüisme[modifica]

Vegeu Piragüisme als Jocs Olímpics d'estiu de 2020

Piragüisme en aigües braves Aigües braves[modifica]

Esportista Esdeveniment Ronda preliminar Semifinal Final
Mànega 1 Punts Mànega 2 Punts Millor Posició Temps Posició Temps Posició
Maialen Chourraut K1 femení 108,25 6 105,13 5 105,13 5 107,92 7 106,63 22
Ander Elosegi C1 masculí 103,78 8 101,51 4 101,51 7 103,15 3 106,59 8
David Llorente K1 masculí 147,62 22 95,83 14 95,83 18 98,26 8 150,08 10
Núria Vilarrubla C1 femení 118,03 9 121,00 15 118,03 1 119,99 8 127,33 8

Piragüisme en aigües tranquil·les Aigües tranquil·les[modifica]

Esportista Esdeveniment Sèrie Quarts de final Semifinal Final
Temps Posició Temps Posició Temps Posició Temps Posició
Carlos Arévalo K1 200 m masculí 34.452 2 Q 35.207 3 FA 35.391 5
Isabel Contreras K1 500 m femení 1:49.256 4 q 1:51.235 1 Q 1:54.535 6 FC 1:55.728 19
Saúl Craviotto K1 200 m masculí 35.002 2 Q 35.934 4 FA 35.568 7
Cayetano García C1 1000 m masculí 4:34.418 4 q 4:31.929 5 No es classificà
Antía Jácome C1 200 m femení 46.691 3 q 45.668 1 Q 47.414 4 FA 47.226 5
Pablo Martínez C1 1000 m masculí 4:21.729 5 q 4:09.102 3 No es classificà
Teresa Portela K1 200 m femení 40.812 1 Q 38.858 4 FA 38.883 22
Francisco Cubelos
Íñigo Peña
K2 1000 m masculí 3:10.138 1 Q 3:19.133 4 FA 3:17.267 6
Cayetano García
Pablo Martínez
C2 1000 m masculí 3:44.947 2 Q 3:28.594 4 FA 3:41.572 8
Carlos Arévalo
Saúl Craviotto
Rodrigo Germade
Marcus Walz
K4 500 m masculí 1:21.658 1 Q 1:24.355 1 FA 1:22.445 22

Rem[modifica]

Rem Vegeu Rem als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Esportista Esdeveniment Sèries Repesca Semifinal Final
Temps Posició Temps Posició Temps Posició Temps Posició
Jaime Canalejo
Javier García
Dos sense timoner masculí 6:53.33 4 R 6:47.06 1 SA/B 6:16.25 3 FA 6:25.25 6
Manel Balastegui
Caetano Horta
Doble Scull lleuger masculí 6:38.72 4 R 6:45.71 2 SA/B 6:15.49 5 FB 6:15.45 7
Aina Cid
Virginia Díaz
Dos sense timoner femení 7:23.14 3 SA/B 6:50.63 3 FA 7:00.05 6

Salts[modifica]

Salts Vegeu Salts als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Esportista Esdeveniment Sèrie Semifinal Final
Punts Posició Punts Posició Punts Posició
Alberto Arévalo Trampolí 3 m masculí 322,85 26 No es classificà
Nicolás García 382,60 19 No es classificà

Taekwondo[modifica]

Taekwondo Vegeu Taekwondo als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Esportista Esdeveniment Vuitens de final Quarts de final Semifinal Repesca Final/FC
Adriana Cerezo −49 kg femení Flag of Serbia.svg T. Bogdanović (SRB)
V 12−4
Flag of China.svg J. Wu (CHN)
V 33−2
Flag of Turkey.svg R. Yıldırım (TUR)
V 39−19
Flag of Thailand.svg P. Wongpattanakit (THA)
D 10−11
22
Raul Martínez −80 kg masculí Flag of Croatia.svg T. Kanaet (CRO)
D 15−21
No es classificà
Javier Pérez −68 kg femení Flag of Egypt.svg A. Wael (EGY)
D 22−20
No es classificà
Adrian Vicente −58 kg femení Flag of Portugal.svg R. Bragança (POR)
V 24−9
Flag of South Korea.svg J. Jang (KOR)
D 19−24
No es classificà

Tennis[modifica]

Tennis Vegeu Tennis als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Femení
Esportista Categoria 1/32 de final Setzens de final Vuitens de final Quarts de final Semifinal Final/FC
Paula Badosa Individual Flag of France.svg K. Mladenovic (FRA)
V 6−7(4), 6−3, 6−0
Flag of Poland.svg I. Świątek (POL)
V 6−3, 7−6(4)
Flag of Argentina.svg N. Podoroska (ARG)
V 6−2, 6−3
Flag of the Czech Republic.svg M. Vondroušová (CZE)
D 3−6, 0−0, retirada
No es classificà
Garbiñe Muguruza Flag of Russian Federation.svg V. Kudermetova (RUS)
V 7−5, 7−5
Flag of China.svg Q. Wang (CHN)
V 6−3, 6−0
Flag of Belgium.svg A. Van Uytvanck (BEL)
V 6−4, 6−1
Flag of Kazakhstan.svg E. Rybakina (KAZ)
D 5−7, 1−6
No es classificà
Sara Sorribes Flag of Australia.svg A. Barty (AUS)
V 6−4, 6−3
Flag of France.svg F. Ferro (FRA)
V 6−1, 6−4
Flag of Russian Federation.svg A. Pavliutxénkova (RUS)
D 1−6, 3−6
No es classificà
Carla Suárez Flag of Tunisia.svg O. Jabeur (TUN)
V 6−4, 6−1
Flag of the Czech Republic.svg K. Plísková (CZE)
D 3−6, 7−6(0), 1−6
No es classificà
Paula Badosa
Sara Sorribes
Dobles Flag of Mexico.svg G. Olmos / R. Zarazúa (MEX)
V 6−2, 6−7(4), [10−7]
Flag of the Czech Republic.svg B. Krejčíková / K. Siniaková (CZE)
D 2−6, 7−5, [5−10]
No es classificaren
Garbiñe Muguruza
Carla Suárez
Flag of Belgium.svg E. Mertens / A. Van Uytvanck (BEL)
V 6−3, 7−6(4)
Flag of Switzerland.svg B. Bencic / V. Golubic (SUI)
D 6−3, 1−6, [9−11]
No es classificaren
Masculí
Esportista Categoria 1/32 de final Setzens de final Vuitens de final Quarts de final Semifinal Final/FC
Pablo Andújar Individual Flag of France.svg U. Humbert (FRA)
D 6−7(3), 1−6
No es classificà
Roberti Carballés Flag of Georgia.svg N. Basilashvili (GEO)
D 3−6, 2−6
No es classificà
Pablo Carreño Flag of United States.svg T. Sandgren (USA)
V 7−5, 6−2
Flag of Croatia.svg M. Čilić (CRO)
V 5−7, 6−4, 6−4
Flag of Germany.svg D. Köpfer (GER)
V 7−6(7), 6−3
Flag of Russian Federation.svg D. Medvédev (RUS)
V 6−2, 7−6(5)
Flag of Russian Federation.svg K. Khachanov (RUS)
D 3−6, 3−6
Flag of Serbia.svg N. Đoković (SRB)
V 6−4, 6−7(6), 6−3
33
Alejandro Davidovich Flag of Portugal.svg P. Sousa (POR)
V 6−3, 6−0
Flag of Australia.svg J. Millman (AUS)
V 6−4, 6−7(4), 6−3
Flag of Serbia.svg N. Đoković (SRB)
D 3−6, 1−6
No es classificà
Pablo Andújar
Roberti Carballés
Dobles Flag of Italy.svg L. Musetti / L. Sonego (ITA)
D 5−7, 4−6
No es classificaren
Pablo Carreño
Alejandro Davidovich
Flag of Colombia.svg J.S. Cabal / R. Farah (COL)
D 2−6, 4−6
No es classificaren

Tennis taula[modifica]

Tennis taula Vegeu Tennis de taula als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Esportista Categoria Ronda preliminar Primera ronda Segona ronda Tercera ronda Quarta ronda Quarts de final Semifinal Final/FC
Gàlia Dvorak Individual femení Flag of United States.svg J. Liu (USA)
D 1−4
No es classificà
Álvaro Robles Individual masculí Flag of Argentina.svg G. Alto (ARG)
V 4−1
Flag of Slovenia.svg D. Jorgić (SVN)
D 3−4
No es classificà
Maria Xiao Individual femení Flag of Kazakhstan.svg A. Lavrova (KAZ)
V 4−0
Flag of Hong Kong.svg M. Soo Wai Yam (HKG)
V 4−2
Flag of Singapore.svg T. Feng (SIN)
D 1−4
No es classificà

Tir[modifica]

Tir Vegeu Tir als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Esportista Esdeveniment Qualificació Final
Punts Posició Punts Posició
Alberto Fernández Fossa masculina 122 9 No es classificà
Fátima Gálvez Fossa femenina 116 14 No es classificà
Alberto Fernández
Fátima Gálvez
Fossa mixta 148 1 Q 41 11

Tir amb arc[modifica]

Tir amb arc Vegeu Tir amb arc als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Esportista Esdeveniment Qualificació 1/32 de final Setzens de final Vuitens de final Quarts de final Semifinal Final/FC
Resultat Cap de sèrie
Daniel Castro Individual masculí 650 44 Flag of Taiwan.svg C-h. Wei (TPE)
D 2−6
No es classificà
Inés de Velasco Individual femení 628 48 Flag of United States.svg C. Kaufhold (USA)
D 3−7
No es classificà
Daniel Castro
Inés de Velasco
Equip mixt 1278 21 No es classificaren

Triatló[modifica]

Triatló Vegeu Triatló als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Esportista Esdeveniment Natació
(1,5 km)
Transició 1 Ciclisme
(40 km)
Transició 2 Cursa a peu
(10 km)
Total
Fernando Alarza Homes 18:20 0:38 56:09 0:33 30:42 1:46:22 12
Javier Gómez Noya 18:22 0:38 56:05 0:33 32:08 1:47:46 25
Mario Mola 18:21 0:38 56:06 0:33 30:38 1:46:13 10
Miriam Casillas Dones 19:46 0:42 1:04:50 0:34 36:00 2:01:52 21
Anna Godoy 20:12 0:44 Doblada
Esportista Esdeveniment Natació
(250 m)
Transició 1 Ciclisme
(7 km)
Transició 2 Cursa a peu
(1.5 km)
Total Global
Anna Godoy
Fernando Alarza
Miriam Casillas
Mario Mola
Relleus mixts 3:46
4:05
4:33
4:05
0:40
0:39
0:38
0:36
10:38
9:51
10:50
9:51
0:31
0:26
0:31
0:27
6:33
5:32
6:50
5:29
22:08
20:33
23:22
20:28
1:26:31 10

Vela[modifica]

Vela Vegeu Vela als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Femení
Esportista Esdeveniment Curses Punts nets Posició
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M
Blanca Manchón RS:X 7 7 12 14 13 16 14 9 14 14 10 10 E 124 11
Cristina Pujol Laser Radial 1 23 23 28 24 26 30 33 20 4 E 135 16
Patricia Cantero
Silvia Mas
470 11 13 3 6 14 15 8 17 1 10 E 81 11
Paula Barceló
Támara Echegoyen
49erFX 2 10 22 2 3 3 13 4 5 19 12 4 12 89 4
Masculí
Esportista Esdeveniment Curses Punts nets Posició
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M
Ángel Granda RS:X 2 3 13 14 13 17 15 9 10 18 7 8 10 118 10
Joel Rodríguez Laser 21 4 23 13 9 25 9 10 27 21 E 135 16
Joan Cardona Finn 3 3 5 3 2 3 13 7 8 5 6 51 33
Nicolás Rodríguez
Jordi Xammar
470 10 1 10 6 14 1 3 2 5 7 10 55 33
Diego Botín
Iago López
49er 5 1 2 5 4 10 15 2 5 4 12 6 7 70 4
Mixt
Esportista Esdeveniment Curses Punts nets Posició
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M
Tara Pacheco
Florián Trittel
Nacra 17 4 6 6 10 6 3 7 1 7 9 13 3 14 76 6

Voleibol[modifica]

Vegeu Voleibol als Jocs Olímpics d'estiu de 2020

Voleibol platja Voleibol platja[modifica]

Esportista Esdeveniment Ronda preliminar Repesca Vuitens de final Quarts de final Semifinal Final/FC
Resultat Posició
Adrián Gavira
Pablo Herrera
Homes Grup A
Flag of Russian Federation.svg K. Semenov / I. Leshukov (RUS)
D 0−2 (19−21, 20−22)
Flag of Norway.svg A. Mol / C. Sørum (NOR)
D 0−2 (17−21, 22−24)
Flag of Australia.svg C. McHugh / D. Schumann (AUS)
V 2−0 (21−16, 21−16)
3 q Flag of Poland.svg P. Kantor / B. Łosiak (POL)
V 2−1 (31−29, 19−21, 15−7)
Flag of Russian Federation.svg V. Krasilnikov / O. Stoyanovskiy (RUS)
D 0−2 (20−22, 17−21)
No es classificaren
Elsa Baquerizo
Liliana Fernández
Dones Grup B
Flag of Netherlands.svg S. Keizer / M. Meppelink (NED)
V 2−1 (19−21, 21−18, 16−14)
Flag of United States.svg A. Klineman / A. Ross (USA)
D 0−2 (13−21, 16−21)
Flag of China.svg C. Xue / X. Wang (CHN)
D 0−2 (13−21, 10−21)
3 q Flag of Japan.svg M. Ishii / M. Murakami (JPN)
V 2−0 (21−15, 21−10)
Flag of Canada.svg S. Pavan / M. Humana-Paredes (CAN)
D 0−2 (13−21, 13−21)
No es classificaren

Waterpolo[modifica]

Waterpolo Vegeu Waterpolo als Jocs Olímpics d'estiu de 2020

Femení[modifica]

Equip[11]
  

Entrenador: Miki Oca

Fase de grups
Equip J G E P GF GC Dif Punts
ESP Espanya 4 3 0 1 71 37 +34 6
Austràlia Austràlia 4 3 0 1 46 33 +13 6
Països Baixos Països Baixos 4 3 0 1 75 41 +34 6
Canadà Canadà 4 1 0 3 48 39 +9 2
Sud-àfrica Sud-àfrica 4 0 0 4 7 97 −90 0
Resultats
Ronda Data Hora Partit
Fase grups − 1 24/07 18:20 Sud-àfrica RSA 4 − 29 ESP Espanya
Fase grups − 2 26/07 19:50 Espanya ESP 14 − 10 Canadà Canadà
Fase grups − 3 28/07 19:50 Països Baixos NED 14 − 13 ESP Espanya
Fase grups − 4 30/07 19:50 Espanya ESP 15 − 9 Austràlia Austràlia
Quarts de final 03/08 15:30 Espanya ESP 11 − 7 República Popular de la Xina República Popular de la Xina
Semifinal 05/08 19:50 Espanya ESP 8 − 6 Hongria Hongria
Final 07/08 16:30 22   Espanya ESP 5 − 14 Estats Units Estats Units

Masculí[modifica]

Equip[12]
  

Entrenador: David Martín

Fase de grups
Equip J G E P GF GC Dif Punts
ESP Espanya 5 5 0 0 61 31 +30 10
Croàcia Croàcia 5 3 0 2 62 46 +16 6
Sèrbia Sèrbia 5 3 0 2 70 46 +24 6
Montenegro Montenegro 5 2 0 3 54 56 −2 4
Austràlia Austràlia 5 2 0 3 49 60 −11 4
Kazakhstan Kazakhstan 5 0 0 5 35 92 −57 0
Resultats
Ronda Data Hora Partit
Fase grups − 1 25/07 18:20 Sèrbia SRB 12 − 13 ESP Espanya
Fase grups − 2 27/07 11:30 Montenegro MNE 6 − 8 ESP Espanya
Fase grups − 3 29/07 11:30 Espanya ESP 16 − 4 Kazakhstan Kazakhstan
Fase grups − 4 31/07 11:30 Austràlia AUS 5 − 16 ESP Espanya
Fase grups − 5 02/08 15:30 Espanya ESP 8 − 4 Croàcia Croàcia
Quarts de final 04/08 14:00 Estats Units USA 8 − 12 ESP Espanya
Semifinal 06/08 19:50 Sèrbia SRB 10 − 9 ESP Espanya
Final de consolació 08/08 13:40 Hongria HUN 9 − 5 ESP Espanya

Referències[modifica]

  1. «Saúl Craviotto y Mireia Belmonte, abanderados españoles en Tokio 2020» (en espanyol). Mundo Deportivo, 12-05-2021. [Consulta: 24 juliol 2021].
  2. «Sandra Sánchez será la abanderada de España en la clausura de los Juegos» (en espanyol). RTVE, 08-08-2021. [Consulta: 11 agost 2021].
  3. «Tokyo Olympics: Bryson DeChambeau and Jon Rahm out of golf after testing positive for Covid-19» (en anglès). BBC, 25-07-2021. [Consulta: 11 agost 2021].
  4. «Spain boosts Olympic bid with return of marquee star Torrens» (en anglès). FIBA, 11-07-2021. [Consulta: 27 juliol 2021].
  5. «Spain load up for another run at Olympic gold» (en anglès). FIBA, 19-07-2021. [Consulta: 27 juliol 2021].
  6. «Estos son los internacionales que representarán a España en Tokio» (en espanyol). SEFutbol.com, 29-06-2021. [Consulta: 29 juliol 2021].
  7. «Carlos Viver anuncia la lista de 16 Guerreras que viajarán a Tokio» (en espanyol). RFEBM, 12-07-2021. [Consulta: 30 juliol 2021].
  8. «Los 16 elegidos de Jordi Ribera para Tokio» (en espanyol). RFEBM, 12-07-2021. [Consulta: 30 juliol 2021].
  9. «Las #redsticks ya tienen lista para los JJOO de Tokyo» (en espanyol). RFEH, 04-07-2021. [Consulta: 31 juliol 2021].
  10. «Los #redsticks ya tienen lista para los JJOO de Tokyo» (en espanyol). RFEH, 04-07-2021. [Consulta: 31 juliol 2021].
  11. «Equipo olímpico waterpolo femenino» (en espanyol). RFEN, 09-07-2021. [Consulta: 10 agost 2021].
  12. «Equipo olímpico waterpolo masculino» (en espanyol). RFEN, 09-07-2021. [Consulta: 10 agost 2021].

Enllaços externs[modifica]