Vés al contingut

Esquí alpí als Jocs Olímpics d'Hivern de 1936 - Combinada masculina

Plantilla:Infobox sports competitionEsquí alpí als Jocs Olímpics d'Hivern de 1936 - Combinada masculina
Tipuscompetició olímpica Modifica el valor a Wikidata
Esportesquí alpí Modifica el valor a Wikidata
Part deEsquí alpí als Jocs Olímpics d'hivern de 1936 Modifica el valor a Wikidata
Nombre de participants66 Modifica el valor a Wikidata
Participants
Lloc  i  dates
LlocKreuzjoch (en) Tradueix (Garmisch-Partenkirchen) 47° 27′ 08″ N, 11° 04′ 42″ E / 47.4523°N,11.0783°E / 47.4523; 11.0783 Modifica el valor a Wikidata
Data7 febrer 1936 Modifica el valor a Wikidata
Competició
Primer llocFranz Pfnür Modifica el valor a Wikidata

Esquí alpí

Als Jocs Olímpics d'Hivern de 1936 celebrats a la ciutat de Garmisch-Partenkirchen (Alemanya) es disputà una prova d'esquí alpí en categoria masculina en la modalitat de combinada alpina, que unida a la prova femenina formà part del programa oficial d'Esquí alpí als Jocs Olímpics d'Hivern de 1936. La prova es disputà el 7 de febrer (prova de descens) i el 9 de febrer de 1936 (prova d'eslàlom).[1]

Comitès participants

[modifica]

Hi participaren un total de 70 esquiadors de 21 comitès nacionals diferents.[1]

Resum de medalles

[modifica]
Or Argent Bronze
Alemanya nazi Franz Pfnür Alemanya nazi Gustav Lantschner França Émile Allais

Resultats

[modifica]

Descens

[modifica]

La sortida es realitzà des d'una alçada de 1.719 metres i l'arribada a 760 metres, amb una desnivell de 959 metres i una distància de 3.800 metres.[1]

PosicióDorsalEsquiadorTempsDif.Punts
13Noruega Birger Ruud4:47.4100.00
25Alemanya nazi Franz Pfnür4:51.8+4.498.49
31Alemanya nazi Gustav Lantschner4:58.2+10.896.38
42França Émile Allais4:58.8+11.496.18
59Noruega Alf Konningen5:00.4+13.095.67
68Alemanya nazi Roman Wörndle5:01.2+13.895.42
76Noruega Per Fossum5:03.2+15.894.79
814Alemanya nazi Rudolf Cranz5:04.0+16.694.54
921Italy (1861-1946) Giacinto Sertorelli5:05.0+17.694.23
1023Noruega Sigmund Ruud5:11.6+24.292.23
1131Estats Units Dick Durrance5:16.2+28.890.89
1232Italy (1861-1946) Vittorio Chierroni5:20.0+32.689.81
1364Italy (1861-1946) Adriano Guarnieri5:26.4+39.088.05
1429França Maurice Lafforgue5:29.4+42.087.25
157Regne Unit Peter Lunn5:35.6+48.285.64
1624the Kingdom of Yugoslavia Ciril Praček5:39.4+52.084.68
28Txecoslovàquia Eduard Hromádka5:39.4+52.084.68
1819Estats Units George Page5:42.8+55.483.84
1937Txecoslovàquia Walter Hollmann5:45.6+58.283.16
2011Polònia Bronisław Czech5:46.4+59.082.97
2115Hongria Imre Csík5:48.2+1:00.882.54
2235França Roland Allard5:49.4+1:02.082.26
2316Txecoslovàquia Wilhelm Pick5:49.6+1:02.282.21
2463Regne Unit James Palmer5:51.0+1:03.681.88
2555Txecoslovàquia Johann Knahl5:52.4+1:05.081.56
2613Canada 1921 Karl Baadsvik5:55.2+1:07.880.91
2727Hongria Károly Kővári6:00.4+1:13.079.74
2822Romania Horst Scheeser6:03.4+1:16.079.09
2950Estats Units Robert Livermore6:04.4+1:17.078.87
3020Bulgària Borislav Jordanov6:06.4+1:19.078.44
3154the Kingdom of Yugoslavia Franci Čop6:13.6+1:26.276.93
3267Hongria László Szalay6:14.4+1:27.076.76
3356Romania Wilhelm Zacharias6:16.2+1:28.876.40
3434Polònia Karol Zając6:20.6+1:33.275.51
3547Suècia Bertil Persson6:26.0+1:38.674.46
53Polònia Fedor Weinschenck6:26.0+1:38.674.46
3766Estats Units Albert Washburn6:30.8+1:43.473.54
3851Hongria Levente Balatoni6:36.6+1:49.272.47
3926Canada 1921 William Ball6:40.6+1:53.271.74
4046Regne Unit Christopher Hudson6:41.4+1:54.071.60
4169Japó Isamo Sekiguchi6:48.6+2:01.270.34
4258Bèlgica Raymond Braconnier6:52.0+2:04.669.76
4339Greece (1828-1978) Dimitris Negropontis6:58.6+2:11.268.66
4425Bèlgica Werner Spoelberch7:03.0+2:15.667.94
4538Romania Rudolf Klöckner7:16.4+2:29.065.86
4644Japó Tsutomu Sekido7:23.4+2:36.064.82
4762Canada 1921 William Clark7:29.0+2:41.664.01
4833Romania Iosif Covaci7:56.8+3:09.460.28
4961Japó Hiroshi Tadano7:58.6+3:11.260.05
5036the Kingdom of Yugoslavia Emil Žnidar8:02.2+3:14.859.60
5160Liechtenstein Hubert Negerle8:09.4+3:22.058.72
5241Bèlgica Jacques Peten10:09.2+5:21.847.18
5359Bulgària Asen Zankov10:53.2+6:05.844.00
5443Liechtenstein Franz Schädler11:59.8+7:12.439.93
5540Letònia Herbert Bērtulsons13:00.6+8:13.236.82
5657Letònia Askolds Hermanovskis13:22.4+8:35.035.82
5749Turquia Nazım Aslangil13:56.8+9:09.434.35
5868Turquia Ülker Pamir14:18.4+9:31.033.48
5965Turquia Mahmut Şevket14:29.2+9:41.833.06
6070Turquia Reşat Erceş22:44.4+17:57.021.06
–42Bulgària Bojan Dimitrov––DSQ
–52Luxemburg Raoul Weckbecker––NF
48Italy (1861-1946) Rolando Zanni––NF
12Bèlgica Charles Bracht––NF
10the Kingdom of Yugoslavia Hubert Hajm––NF
4Regne Unit James Riddell––NF
–17França René Lafforgue––NP
18Suècia Gustaf Larsson––NP
30Suècia Sven Eriksson––NP
45Canada 1921 Tormod Mobraaten––NP
DSQ: desqualificat; NF: no finalitzà; NP: no participà

Eslàlom

[modifica]

El recorregut de la prova d'eslàlom fou de 600 metres amb un desnivell de 200 metres. El recorregut tingué 33 portes. En finalitzar la prova s'introduïren penalitzacions al temps final per saltar-se una porta. En finalitzar la primera ronda el jurat decidí els esquiadors que participaren en la segona ronda, per la qual cosa només 33 esquiadors ho feren.[1]

PosicióDescensDorsalEsquiadorRonda 1Ronda 2TempsDif.Punts
125Alemanya nazi Franz Pfnür72.174.5146.6100.00
231Alemanya nazi Gustav Lantschner76.975.6152.2+5.696.13
342França Émile Allais80.476.9157.3+10.793.20
4814Alemanya nazi Rudolf Cranz92.9(2)74.6167.5+20.987.52
568Alemanya nazi Roman Wörndle82.985.8(1)168.7+22.186.90
613Noruega Birger Ruud91.9(1)77.1169.0+22.486.75
7921Italy (1861-1946) Giacinto Sertorelli79.390.1169.4+22.886.54
81131Estats Units Dick Durrance86.4(1)86.9173.3+26.784.59
959Noruega Alf Konningen89.384.3173.6+27.084.45
101429França Maurice Lafforgue86.687.1173.7+27.184.40
112463Regne Unit James Palmer89.886.5176.3+29.783.15
123267Hongria László Szalay87.689.9177.5+30.982.59
13157Regne Unit Peter Lunn86.392.5178.8+32.281.99
141819Estats Units George Page85.793.4179.3+32.781.86
1576Noruega Per Fossum90.389.7180.0+33.481.44
161937Txecoslovàquia Walter Hollmann88.197.8185.9+39.378.86
171624the Kingdom of Yugoslavia Ciril Praček94.492.6187.0+40.478.40
184046Regne Unit Christopher Hudson89.9102.4192.3+45.776.24
192011Polònia Bronisław Czech90.4102.9193.3+46.775.84
202950Estats Units Robert Livermore97.596.7194.2+47.675.49
212555Txecoslovàquia Johann Knahl93.7101.1194.8+48.275.26
223154the Kingdom of Yugoslavia Franci Čop98.597.4195.9+49.374.83
233434Polònia Karol Zając95.0102.5197.5+50.974.23
242822Romania Horst Scheeser101.696.5198.1+51.574.00
251364Italy (1861-1946) Adriano Guarnieri88.5(1)110.1(1)198.6+52.073.82
262235França Roland Allard104.894.8199.6+53.073.45
271232Italy (1861-1946) Vittorio Chierroni93.4110.8(2)202.2+55.671.79
282727Hongria Károly Kővári104.8103.6208.4+61.870.35
292316Txecoslovàquia Wilhelm Pick113.3(1)101.1214.4+67.868.38
303547Suècia Bertil Persson103.4(1)114.0(1)217.4+70.867.43
315036the Kingdom of Yugoslavia Emil Žnidar110.7118.1228.8+82.264.07
322115Hongria Imre Csík108.5128.2236.7+90.161.93
333653Polònia Fedor Weinschenck116.6(1)141.2257.8+111.256.87
–3356Romania Wilhelm Zacharias100.2––
4961Japó Hiroshi Tadano109.4––
4169Japó Isamo Sekiguchi112.5––
4538Romania Rudolf Klöckner112.7––
2613Canada 1921 Karl Baadsvik114.3––
3766Estats Units Albert Washburn116.7(1)––
4762Canada 1921 William Clark123.9(1)––
4644Japó Tsutomu Sekido124.5––
3020Bulgària Borislav Jordanov126.1(1)––
3926Canada 1921 William Ball127.7––
4833Romania Iosif Covaci128.3––
5359Bulgària Asen Zankov133.5––
4339Greece (1828-1978) Dimitris Negropontis135.3––
5160Liechtenstein Hubert Negerle136.1––
4258Bèlgica Raymond Braconnier142.2––
5241Bèlgica Jacques Peten144.9(1)––
4425Bèlgica Werner Spoelberch148.6––
5443Liechtenstein Franz Schädler152.5––
1728Txecoslovàquia Eduard Hromádka165.9(3)––
5540Letònia Herbert Bērtulsons186.1––
5657Letònia A. Hermanovskis198.0(2)––
5749Turquia Nazım AslangilDSQ––
5868Turquia Ülker PamirDSQ––
1023Noruega Sigmund RuudNP––
3851Hongria Levente BalatoniNP––
5965Turquia Mahmut ŞevketNP––
6070Turquia Reşat ErceşNP––

(1) 6 segons de penalització

(2) 12 segons de penalització

(3) 18 segons de penalització

Classificació final

[modifica]
PosicióDorsalEsquiadorDescensEslàlomPunts
15Alemanya nazi Franz Pfnür98.49100.0099.25
21Alemanya nazi Gustav Lantschner96.3896.1396.26
32França Émile Allais96.1893.2094.69
43Noruega Birger Ruud100.0086.7593.38
58Alemanya nazi Roman Wörndle95.4286.9091.16
614Alemanya nazi Rudolf Cranz94.5487.5291.03
721Italy (1861-1946) Giacinto Sertorelli94.2386.5490.39
89Noruega Alf Konningen95.6784.4590.06
96Noruega Per Fossum94.7981.4488.12
1031Estats Units Dick Durrance90.8984.5987.74
1129França Maurice Lafforgue87.2584.4085.83
127Regne Unit Peter Lunn85.6481.9983.82
1319Estats Units George Page83.8481.8682.85
1463Regne Unit James Palmer81.8883.1582.52
1524the Kingdom of Yugoslavia Ciril Praček84.6878.4081.54
1637Txecoslovàquia Walter Hollmann83.1678.8681.01
1764Italy (1861-1946) Adriano Guarnieri88.0573.8280.94
1832Italy (1861-1946) Vittorio Chierroni89.8171.7980.80
1967Hongria László Szalay76.7682.5979.68
2011Polònia Bronisław Czech82.9775.8479.41
2155Txecoslovàquia Johann Knahl81.5675.2678.41
2235França Roland Allard82.2673.4577.86
2350Estats Units Robert Livermore78.8775.4977.18
2422Romania Horst Scheeser79.0974.0076.55
2554the Kingdom of Yugoslavia Franci Čop76.9374.8375.88
2616Txecoslovàquia Wilhelm Pick82.2168.3875.30
2727Hongria Károly Kővári79.7470.3575.05
2834Polònia Karol Zając75.5174.2374.87
2946Regne Unit Christopher Hudson71.6076.2473.92
3015Hongria Imre Csík82.5461.9372.24
3147Suècia Bertil Persson74.4667.4370.95
3253Polònia Fedor Weinschenck74.4656.8765.67
3336the Kingdom of Yugoslavia Emil Žnidar59.6064.0761.84

Referències

[modifica]
  1. 1 2 3 4 «Olympedia – Combined, Men». [Consulta: 1r desembre 2024].