Fletxa del sud

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Fletxa del sud
Detalls de la cursa
Data juny
Regió Luxemburg Luxemburg
Nom català Fletxa del sud
Nom local Flèche du Sud (francès)
Disciplina carretera
Competició UCI Europa Tour
Tipus cursa per etapes
Web http://www.fleche-du-sud.lu
Història
Primera edició 1949
Edicions 70 (fins al 2019)
Primer vencedor Luxemburg Robert Bintz
Darrer vencedor BEL Quinten Hermans
Modifica les dades a Wikidata

La Fletxa del sud és una competició ciclista per etapes que es disputa anualment per les carreteres de Luxemburg. La primera edició es disputà el 1949. Des del 2005 forma part de l'UCI Europa Tour amb una categoria 2.2.

Palmarès[modifica]

Any Vencedor Segon Tercer
1949 LUX Roby Bintz LUX Henri Kass LUX Albert Kirchen
1951 LUX Charly Gaul BEL Léon Millet LUX Roger Ludwig
1952 LUX Roger Ludwig LUX Charly Gaul LUX André Moes
1953 LUX Charly Gaul NED Jan Plantaz NED Martinus Cuyten
1954 NED Willy Gramser LUX Raymond Jacobs FRA Guy Badinot
1955 LUX Théo Simon NED Arnold Ehlen BEL Jean Fourneau
1956 NED Rien van Grinsven NED Piet de Jongh FRA Claude Valdois
1957 LUX Camille Jost LUX Dominique Zago BEL Walthère Wislet
1958 BEL Willy Vanden Berghen BEL Louis Legros NED Giel Moonen
1959 LUX Bruno Martinato GER Günther Tüller LUX Edmond Jacobs
1960 LUX Raymond Jacobs LUX Bruno Martinato LUX Edmond Jacobs
1961 GER August Korte LUX Raymond Jacobs LUX Edmond Jacobs
1962 BEL Nicolas Manzo BEL Willy Monty NED Ferdinand Boonman
1963 LUX Johny Schleck BEL Nicolas Manzo LUX Raymond Jacobs
1964 LUX Edy Schutz BEL Norbert van Cauwenberghe NED Henk de Jong
1965 LUX Edy Schutz FRA Bernard Guyot GER Dieter Koslar
1966 GER Ortwin Czarnowski GER Martin Gombert LUX Josy Johanns
1967 LUX Roger Gilson NED Jan Spetgens LUX Josy Johanns
1968 FRA Guy Boitrelle GER Martin Gombert LUX Roger Gilson
1969 LUX Roger Gilson LUX Roland Smaniotto GER Jörg Frank
1970 SUI Walter Burki NED Ben Jurians NED Wim de Waal
1971 NED Fons van Katwijk BEL Gustave Hermans NED Aad van den Hoek
1972 GER Alfred Gaida LUX Roby Treis BEL Freddi Libouton
1973 LUX Erny Kirchen LUX Ferdy Reuland GER Klaus Jördens
1974 NED Johan van der Meer NED Adri van Houwelingen GER Reinhold Griese
1975 ITA Fausto Stiz POL Jan Trybala LUX Lucien Didier
1976 ITA Luciano Sacher NED John van Herwerden ITA Gabriele Mirri
1977 SWE Alf Segersall SWE Mats Ericsson BEL Denis Ertveldt
1978 SWE Alf Segersall SWE Tommy Prim DEN Kim Andersen
1979 LUX Conny Neiertz ITA Moreno Argentin LUX José da Silva
1980 POR Acacio da Silva SUI Jean-Louis Schneiter SUI Gilbert Glaus
1981 SUI Jean-Louis Schneiter GRE Stelios Vascos POR Francis da Silva
1982 GBR Neil Martin SWE Hakan Larsson LUX Conny Neiertz
1983 GER Hartmut Bölts DEN Per Pedersen GER Peter Hilse
1984 POR Francis da Silva DEN Bjarne Riis DEN John Hansen
1985 NED Wim Jennen NED Armand van Mulken POR José da Silva
1986 NED Rob Harmeling NED Arjan Jagt SUI Werner Stutz
1987 GER Hans-Werner Theisen LUX Pascal Triebel BEL Alain Lefever
1988 GER Lutz Nippen IRL Stephen Spratt GER Rolf Glasner
1989 SUI Daniel Lanz NED Ben Spetjens LUX Pascal Meyers
1990 SUI Alex Zülle SUI Thedy Rinderknecht GER Wolfgang Lohr
1991 NED Robert de Poel RUS Alexandre Ivankine SUI Roland Meier
1992 DEN Jan Ostergaard GER Jörg Paffrath SWE Niklas Axelsson
1993 NED Lex Nederlof NED Holger Michels LUX Pascal Triebel
1994 GER Wolfgang Lohr NED Koos Moerenhout GER Reto Matt
1995 GER Klaus Diewald GER Reto Matt GER Patrick Moster
1996 NED Marc Lotz LUX Pascal Triebel GER Mickael Schlickau
1997 ITA David Dante NED Jacques Peeters NED Karsten Kroon
1998 DEN Jan Ostergaard SUI Stefan Rütiman ITA Michele Favaron
1999 LUX Kim Kirchen NED Jos Lucassen NED Laurens Ten Dam
2000 ITA Giampaolo Cheula ITA Frederico Berta DEN Jan Ostergaard
2001 GBR Bradley Wiggins GER Timo Scholz SUI Jan Ramsauer
2002 SUI Christian Weber SUI Jan Ramsauer LUX Steve Fogen
2003 SUI David Loosli BEL Pieter Mertens NED Stefan Cohnen
2004 LUX Andy Schleck SUI Roman Peter GER Michael Haas
2005 GER Wolfram Wiese POL Marcin Sapa LUX Laurent Didier
2006 GBR Geraint Thomas GER Wolfram Wiese GBR Andrew Tennant
2007 RUS Boris Shpilevsky POL Thomasz Kiendys UKR Vitaliy Kondrut
2008 SUI Marcel Wyss USA Tejay van Garderen UKR Denís Kostiuk
2009 SUI Simon Zahner LUX Ben Gastauer NED Maint Berkenbosch
2010 DEN Lasse Bøchman DEN Mads Christensen NED Marten de Jonghe
2011 DEN Lasse Bøchman Àustria Harald Totschnig Luxemburg Bob Jungels
2012 Luxemburg Bob Jungels GER Julian Kern SVN Jure Golcer
2013 DEN Michael Valgren SUI Mirco Saggiorato USA Joey Rosskopf
2014 BEL Gaëtan Bille LUX Joël Zangerlé BEL Ludovic Robeet
2015 ESP Víctor de la Parte NED Jasper Ockeloen BEL Gaëtan Bille
2016 POR Sérgio Sousa GER Raphael Freienstein BEL Serge Dewortelaer
2017 CRO Matija Kvasina UKR Mark Padun AUT Riccardo Zoidl
2018 Bèlgica Gianni Marchand Àustria Stephan Rabitsch Bèlgica Jimmy Janssens
2019 Bèlgica Quinten Hermans Bèlgica Toon Aerts NED Stef Krul

Enllaços externs[modifica]