Grammy a l'àlbum de l'any

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Infotaula d'esdevenimentGrammy a l'àlbum de l'any
Nom en la llengua original (en) Grammy Award for Album of the Year
Tipus Premi Grammy
Part de Llista de categories dels Premis Grammy
Vigència 1959 –
Estat Estats Units d'Amèrica
Concedit per National Academy of Recording Arts and Sciences

Lloc web Lloc web
Modifica les dades a Wikidata

El premi Grammy a l'àlbum de l'any (Grammy Award for Album of the Year) és entregat per The Recording Academy (oficialment, National Academy of Recording Arts and Sciences) dels Estats Units per a "honorar la consecució artística, competència tècnica i excel·lència general en la indústria discogràfica, sense tenir en consideració les vendes d'àlbums, posició a les llistes o recepció de la crítica".[1] Aquesta és la categoria de premi de més prestigi dels Grammy, i s'ha atorgat des de la primera cerimònia el 1959. Segons la descripció de la guia dels 54ns Premis Grammy, el premi s'entrega "a àlbums que continguin com a mínim el 51% de temps de reproducció de nous enregistraments vocals o instrumentals. Premi a l'artista o artistes, i al(s) productor(s) de l'àlbum, enginyer(s) de gravació i/o mesclador(s), i enginyer(s) masteritzador(s) si no és l'artista o artistes".[1]

El Grammy a l'àlbum de l'any està relacionat amb, però és conceptualment diferent del Grammy a la gravació de l'any o el Grammy a la cançó de l'any:

  • Àlbum de l'any: es concedeix a un àlbum sencer i es lliura el premi a l'artista, productor, enginyer de gravació i enginyer de masterització d'aquest àlbum. En aquest context, "àlbum" significa una col·lecció gravada de cançons (un LP, CD o paquet de descàrrega de diverses pistes), no les cançons individuals o les seves composicions.
  • Gravació de l'any: s'atorga a un senzill o a una pista d'un àlbum. Aquest premi recau en l'intèrpret, el productor, l'enginyer de gravació i/o el mesclador d'aquesta cançó. En aquest sentit, "gravació" significa una cançó gravada en particular, no la seva composició o un àlbum de cançons.
  • Cançó de l'any: també s'atorga a un senzill o una pista individual, però el destinatari d'aquest premi és el compositor que realment va escriure les lletres i/o melodies de la cançó. "Cançó" en aquest context es refereix a la cançó com a composició, no la seva gravació.

Guardonats[modifica]

Dècada del 1950[modifica]

Any Guanyador(s) Obra Nominats Ref.
1959 Mancini, HenryHenry Mancini The Music from Peter Gunn [2]

Dècada del 1960[modifica]

Any Guanyador(s) Obra Nominats Ref.
1960 Sinatra, FrankFrank Sinatra Come Dance with Me! [3]
1961 Newhart, BobBob Newhart The Button-Down Mind of Bob Newhart [4]
1962 Garland, JudyJudy Garland Judy at Carnegie Hall [5]
1963 Meader, VaughnVaughn Meader
 · produït per Bob Booker & Earle Doud
The First Family [6]
1964 Streisand, BarbraBarbra Streisand The Barbra Streisand Album [7]
1965 Getz, StanStan Getz & João Gilberto Getz/Gilberto [8]
1966 Sinatra, FrankFrank Sinatra
 · produït per Sonny Burke
September of My Years [9]
1967 A Man and His Music [10]
1968 The Beatles
 · produït per George Martin
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band [11]
1969 Campbell, GlenGlen Campbell
 · produït per Al De Lory
By the Time I Get to Phoenix [12]

Dècada del 1970[modifica]

Any Guanyador(s) Obra Nominats Ref.
1970 Blood, Sweat & Tears
 · produït per James William Guercio
Blood, Sweat & Tears [13]
1971 Simon & Garfunkel
 · produït per Art Garfunkel, Paul Simon & Roy Halee
Bridge over Troubled Water [14]
1972 King, CaroleCarole King
 · produït per Lou Adler
Tapestry [15]
1973 Harrison, GeorgeGeorge Harrison & Friends (Ravi Shankar, Bob Dylan, Leon Russell, Ringo Starr, Billy Preston, Eric Clapton & Klaus Voormann)
 · produït per George Harrison & Phil Spector
The Concert for Bangladesh
  • American PieDon McLean
  • Jesus Christ Superstar (Gravació del repartiment original de Broadway) – Diversos artistes
  • MoodsNeil Diamond
  • Nilsson SchmilssonNilsson
[16]
1974 Wonder, StevieStevie Wonder
 · produït per Stevie Wonder
Innervisions [17]
1975 Fulfillingness' First Finale [18]
1976 Simon, PaulPaul Simon
 · produït per Paul Simon & Phil Ramone
Still Crazy After All These Years [19]
1977 Wonder, StevieStevie Wonder
 · produït per Stevie Wonder
Songs in the Key of Life [20]
1978 Fleetwood Mac
 · produït per Fleetwood Mac, Ken Caillat & Richard Dashut
Rumours [21]
1979 Diversos artistes Saturday Night Fever Soundtrack [22]

Dècada del 1980[modifica]

Any Guanyador(s) Obra Nominats Ref.
1980 Joel, BillyBilly Joel
 · produït per Phil Ramone
52nd Street [23]
1981 Cross, ChristopherChristopher Cross
 · produït per Michael Omartian
Christopher Cross [24]
1982 Lennon, JohnJohn Lennon & Yoko Ono
 · produït per Jack Douglas, John Lennon & Yoko Ono
Double Fantasy [25]
1983 Toto
 · produït per Toto
Toto IV [26]
1984 Jackson, MichaelMichael Jackson
 · produït per Michael Jackson & Quincy Jones
Thriller [27]
1985 Richie, LionelLionel Richie
 · produït per James Anthony Carmichael & Lionel Richie
Can't Slow Down [28]
1986 Collins, PhilPhil Collins
 · produït per Hugh Padgham & Phil Collins
No Jacket Required [29]
1987 Simon, PaulPaul Simon
 · produït per Paul Simon
Graceland [30]
1988 U2
 · produït per Brian Eno & Daniel Lanois
The Joshua Tree [31]
1989 Michael, GeorgeGeorge Michael
 · produït per George Michael
Faith [32]

Dècada del 1990[modifica]

Any Guanyador(s) Obra Nominats Ref.
1990 Raitt, BonnieBonnie Raitt
 · produït per Don Was
Nick of Time [33]
Any Àlbum Artista Nominats
1991
[34]
Back on the Block Quincy Jones & diversos artistes Quincy Jones, productor
...But Seriously Phil Collins Phil Collins & Hugh Padgham, productors
Mariah Carey Mariah Carey Mariah Carey, Rhett Lawrence, Ric Wake, Narada Michael Walden, Ben Margulies & Walter Afanasieff, productors
Please Hammer Don't Hurt 'Em MC Hammer Felton Pilate & James Earley, productors
Wilson Phillips Wilson Phillips Glen Ballard, productor
1992
[35]
Unforgettable... with Love Natalie Cole David Foster, productor
Heart in Motion Amy Grant Keith Thomas, Brown Bannister & Michael Omartian, productors
Luck of the Draw Bonnie Raitt Don Was & Bonnie Raitt, productors
Out of Time R.E.M. Scott Litt & R.E.M., productors
The Rhythm of the Saints Paul Simon Paul Simon, productor
1993
[36]
Unplugged Eric Clapton Russ Titelman, productor
Achtung Baby U2 Daniel Lanois, Brian Eno & Steve Lillywhite, productors
Beauty and the Beast Diversos artistes Howard Ashman, Alan Menken & Walter Afanasieff, productors
Diva Annie Lennox Stephen Lipson, productor
Ingénue k.d. lang Greg Penny, Ben Mink & k.d. lang, productors
1994
[37]
The Bodyguard Whitney Houston David Foster, Narada Michael Walden, L.A. Reid, Babyface, Whitney Houston & BeBe Winans, productors
Automatic for the People R.E.M. Scott Litt & R.E.M., productors
Kamakiriad Donald Fagen Walter Becker, productor
River of Dreams Billy Joel Dan Kortchmar, Billy Joel & Joe Nicolo, productors
Ten Summoner's Tales Sting Hugh Padgham & Sting, productors
1995
[38]
MTV Unplugged Tony Bennett David Kahne, productor
From the Cradle Eric Clapton Eric Clapton & Russ Titelman, productors
Longing in Their Hearts Bonnie Raitt Bonnie Raitt & Don Was, productors
Seal Seal Trevor Horn, productor
The 3 Tenors in Concert 1994 Josep Carreras, Plácido Domingo & Luciano Pavarotti amb Zubin Mehta Tibor Rudas, productor
1996
[38]
Jagged Little Pill Alanis Morissette Glen Ballard, productor
Daydream Mariah Carey Walter Afanasieff, Mariah Carey, Jermaine Dupri, Dave Hall, David Morales & Manuel Seal, productors
HIStory: Past, Present and Future, Book I Michael Jackson Dallas Austin, Bill Bottrell, David Foster, Janet Jackson, Michael Jackson, Jimmy Jam, R. Kelly, Terry Lewis, Rene & Bruce Swedien, productors
Relish Joan Osborne Rick Chertoff, productor
Vitalogy Pearl Jam Brendan O'Brien & Pearl Jam, productors
1997
[39]
Falling into You Celine Dion Roy Bittan, Jeff Bova, David Foster, Humberto Gatica, Jean-Jacques Goldman, Rick Hahn, Dan Hill, John Jones, Aldo Nova, Rick Nowels, Steven Rinkoff, Billy Steinberg, Jim Steinman & Ric Wake, productors
Mellon Collie and the Infinite Sadness The Smashing Pumpkins Billy Corgan, Flood & Alan Moulder, productors
Odelay Beck Beck Hansen & The Dust Brothers, productors
The Score The Fugees Diamond D, Jerry "Te Bass" Duplessis, John Forté, Lauryn Hill, Shawn King, Prakazrel "Pras", Salaam Remi, Handel Tucker & Wyclef
Waiting to Exhale: Original Soundtrack Album Diversos artistes Babyface, productor
1998
[40]
Time Out of Mind Bob Dylan Daniel Lanois, productor
The Day Babyface Babyface, productor
Flaming Pie Paul McCartney Jeff Lynne, George Martin & Paul McCartney, productors
OK Computer Radiohead Nigel Godrich & Radiohead, productors
This Fire Paula Cole Paula Cole, productor
1999
[41]
The Miseducation of Lauryn Hill Lauryn Hill Lauryn Hill, productora; Comissioner Gordon, Matt Howe, Storm Jefferson, Ken Johnston, Tony Prendatt, Warren Riker, Chris Theis & Johnny Wyndrx, enginyers de gravació/mescladors
Come on Over Shania Twain Robert John "Mutt" Lange, productor; Jeff Balding & Mike Shipley, enginyers de gravació/mescladors
The Globe Sessions Sheryl Crow Sheryl Crow, productora; Tchad Blake, Trina Shoemaker & Andy Wallace, enginyers de gravació/mescladors
Ray of Light Madonna Marius De Vries, Patrick Leonard, Madonna & William Orbit, productors; Jon Englesby, Pat McCarthy & David Reitzas, enginyers de gravació/mescladors
Version 2.0 Garbage Garbage, productors; Billy Bush, enginyer de gravació/mesclador

Dècada del 2000[modifica]

Any Àlbum Artista Nominats
2000
[42]
Supernatural Santana Clive Davis & Carlos Santana, productors; Steve Fontano, enginyer de gravació/mesclador
FanMail TLC Dallas Austin, productor; Carlton Lynn, enginyer de gravació/mesclador
Fly Dixie Chicks Blake Chancey & Paul Worley, productors; John Guess & Billy Sherrill, enginyers de gravació/mescladors
Millennium Backstreet Boys Max Martin, Kristian Lundin, Rami, Robert John "Mutt" Lange, Stephen Lipson, Mattias Gustafsson, Timmy Allen, Edwin "Tony" Nicholas & Eric Foster White, productors
When I Look in Your Eyes Diana Krall Tommy LiPuma & Johnny Mandel, productors; Al Schmitt, enginyer de gravació/mesclador
2001
[43]
Two Against Nature Steely Dan Walter Becker & Donald Fagen, productors; Phil Burnett, Roger Nichols, Dave Russell & Elliot Scheiner, enginyers de gravació/mescladors
Kid A Radiohead Radiohead, productor; Nigel Godrich, enginyer de gravació/mesclador
The Marshall Mathers LP Eminem Jeff Bass, Mark Bass, Dr. Dre, Eminem & The 45 King, productors; Rich Behrens, Mike Butler, Chris Conway, Rob Ebeling, Michelle Forbes, Richard Segal Huredia, Steve King, Aaron Lepley, James McCrone, Akane Nakamura & Lance Pierre, enginyers de gravació/mescladors
Midnite Vultures Beck Beck Hansen & Dust Brothers, productors
You're the One Paul Simon Paul Simon, productor; Andy Smith, enginyer de gravació/mesclador
2002
[44]
O Brother, Where Art Thou? Soundtrack Diversos artistes T Bone Burnett, productor; Mike Piersante, enginyer de gravació/mesclador
Acoustic Soul India.Arie India.Arie, Mark Batson, Carlos "Six July" Broady, Blue Miller & Bob Power, productors; Mark Batson, Carlos "Six July" Broady, Kevin Haywood, Avery Johnson, George Karas, Jim Lightman, Blue Miller, Mark Niemiec, Bob Power, Mike Shipley, Alvin Speights, Mike Tocci & Dave Way, enginyers de gravació/mescladors
All That You Can't Leave Behind U2 Brian Eno & Daniel Lanois, productors; Brian Eno, Steve Fitzmaurice, Julian Gallagher, Mike Hedges, Daniel Lanois, Steve Lillywhite, Tim Palmer, Richard Rainey & Richard Stannard, enginyers de gravació/mescladors
Love and Theft Bob Dylan Jack Frost, productor; Chris Shaw, enginyer de gravació/mesclador
Stankonia OutKast Earthtone III, Organized Noize & Antonio "LA" Reid, productors; Jarvis Blackshear, Leslie Brathwaite, Josh Butler, Ralph Cacciurri, John Frye, Mark "DJ Exit" Goodchild, Carl Mo, Kevin Parker, Neal H. Pogue, Richard H. Segal, Kenneth Stallworth, Matt Still, Jason Stokes, Bernasky Wall & Derrick Williams, enginyer de gravació/mescladors
2003
[45]
Come Away with Me Norah Jones Norah Jones, Arif Mardin, Jay Newland & Craig Street, productors; Husky Huskolds, Arif Mardin & Jay Newland, enginyers de gravació/mescladors; Ted Jensen, enginyer de masterització
The Eminem Show Eminem Jeff Bass, Dr. Dre, Eminem & Denaun Porter, productors; Steve Baughman, Mauricio "Veto" Iragorri & Steve King, enginyers de gravació/mescladors; Brian "Big Bass" Gardner, enginyer de masterització
Home Dixie Chicks Dixie Chicks & Lloyd Maines, productors; Gary Paczosa, enginyer de gravació/mesclador; Robert Hadley & Doug Sax, enginyers de masterització
Nellyville Nelly Jason "Jay E" Epperson, Just Blaze, The Neptunes, The Trackboyz & Waiel "Wally" Yaghnam, productors; Steve Eigner, Brian Garten, Russ Giraud, Gimel "Young Guru" Keaton, Greg Morgenstein, Matt Still & Rich Travali, enginyers de gravació/mescladors; Herb Powers, enginyer de masterització
The Rising Bruce Springsteen Brendan O'Brien, productor; Nick Didia & Brendan O'Brien, enginyers de gravació/mescladors; Bob Ludwig, enginyer de masterització
2004
[46]
Speakerboxxx/The Love Below OutKast André 3000 & Antwon "Big Boi" Patton, productors; Vincent Alexander, Chris Carmouche, Kevin "KD" Davis, Reggie Dozier, John Frye, Robert Hannon, Padraic Kernin, Moka Nagatani, Pete Novak, Brian Paturalski, Neal Pogue, Dexter Simmons, Matt Still & Darrell Thorpe, enginyers de gravació/mescladors; Brian Gardner & Bernie Grundman, enginyers de masterització
Elephant The White Stripes Jack White, productor; Liam Watson & Jack White, enginyers de gravació/mescladors; Noel Summerville, enginyer de masterització
Fallen Evanescence Dave Fortman & Ben Moody, productors; Jay Baumgardner, Dave Fortman & Jeremy Parker, enginyers de gravació/mescladors; Ted Jensen, enginyer de masterització
Justified Justin Timberlake Brian McKnight, The Neptunes, Scott Storch, Timbaland & The Underdogs, productors; Andrew Coleman, Jimmy Douglass, Serban Ghenea, Dabling Harward, Steve Penny, Dave "Hard Drive" Pensado, Dave "Natural Love" Russell, Timbaland & Chris Wood, enginyers de gravació/mescladors; Herb Powers Jr., enginyer de masterització
Under Construction Missy Elliott Craig Brockman, Missy "Misdemeanor" Elliott, Erroll "Poppi" McCalla, Nisan & Timbaland, productors; Jeff Allen, Carlos "El Loco" Bedoya, Josh Butler, Senator Jimmy D, Guru, Timbaland & Mike Wilson, enginyers de gravació/mescladors; Herb Powers, enginyer de masterització
2005
[47]
Genius Loves Company Ray Charles & diversos artistes John Burk, Terry Howard, Don Mizell, Phil Ramone & Herbert Waltl, productors; Robert Fernandez, John Harris, Terry Howard, Pete Karam, Joel Moss, Al Schmitt & Ed Thacker, enginyers de gravació/mescladors; Robert Hadley & Doug Sax, enginyers de masterització
American Idiot Green Day Billie Joe Armstrong, Rob Cavallo, Mike Dirnt & Tré Cool, productors; Chris Lord-Alge & Doug McKean, enginyers de gravació/mescladors; Ted Jensen, enginyer de masterització
The College Dropout Kanye West Kanye West, productor; Eddy Schreyer, enginyers de gravació/mesclador; Eddy Schreyer, enginyer de masterització
Confessions Usher Bobby Ross Avila, Valdez Brantley, Bryan Michael Cox, Vidal Davis, Destro Music, Jermaine Dupri, Andre Harris, Rich Harrison, IZ, Jimmy Jam, Just Blaze, James Lackey, Terry Lewis, Juan Johnny Najera, Pro J, Usher Raymond, Jonathan "Lil Jon" Smith, Aaron Spears, Arthur Strong, Thicke & James "Big Jim" Wright, productors; Ian Cross, Kevin "KD" Davis, Vidal Davis, Vince DeLorenzo, Jermaine Dupri, Blake Eisman, Brian Frye, John Frye, Serban Ghenea, Andre Harris, John Horesco IV, Ken Lewis, Matt Marrin, Manny Marroquin, Tony Maserati, Pro J, Donnie Scantz, Jon Smeltz, Jonathan "Lil Jon" Smith, Phil Tan, The Trak Starz, Mark Vinten & Ryan West, enginyers de gravació/mescladors; Herb Powers, enginyer de masterització
The Diary of Alicia Keys Alicia Keys Kerry "Krucial" Brothers, Vidal Davis, Easy Mo Bee, Andre Harris, Alicia Keys, Kumasi, Timbaland, Kanye West & Dwayne "D. Wigg" Wiggins, productors; Tony Black, Kerry "Krucial" Brothers, Vincent Dilorenzo, Russ Elevado, Manny Marroquin, Walter Millsap III, Ann Mincieli & Pat Viala, enginyers de gravació/mescladors; Herb Powers, Jr., enginyer de masterització
2006
[48]
How to Dismantle an Atomic Bomb U2 Brian Eno, Flood, Daniel Lanois, Jacknife Lee, Steve Lillywhite & Chris Thomas, productors; Greg Collins, Flood, Carl Glanville, Simon Gogerly, Nellee Hooper, Jacknife Lee & Steve Lillywhite, enginyers de gravació/mescladors; Arnie Acosta, enginyer de masterització
Chaos and Creation in the Backyard Paul McCartney Nigel Godrich, productor; Darrell Thorp, enginyers de gravació/mesclador; Alan Yoshida, enginyer de masterització
The Emancipation of Mimi Mariah Carey Mariah Carey, Brian Michael Cox, Jermaine Dupri, Young Genius, Scram Jones, The Legendary Traxster, LROC, The Neptunes, James Poyser, Manuel Seal, Kanye West & James "Big Jim" Wright, productors; Dana Jon Chappelle, Jermaine Dupri, Bryan Frye, Brian Garten, John Horesco IV, Manny Marroquin, Mike Pierce, Phil Tan & Pat "Pat 'Em Down" Viala, enginyers de gravació/mescladors; Herb Powers, enginyer de masterització
Late Registration Kanye West Jon Brion, Warryn "Baby Dubb" Campbell, Just Blaze, Devo Springsteen & Kanye West, productors; Craig Bauer, Tom Biller, Andrew Dawson, Mike Dean, Anthony Kilhofer, Manny Marroquin, Richard Reitz & Brian Sumner, enginyers de gravació/mescladors; Vlado Meller, enginyer de masterització
Love. Angel. Music. Baby. Gwen Stefani André 3000, Dallas Austin, Dr. Dre, Nellee Hooper, Jimmy Jam, Tony Kanal, Terry Lewis, The Neptunes, Linda Perry & Johnny Vulture, productors; André 3000, Andrew Coleman, Greg Collins, Ian Cross, Dr. Dre, John Frye, Simon Gogerly, Mauricio "Veto" Iragorri, Matt Marin, Colin "Dog" Mitchell, Pete Novak, Ian Rossiter, Rick Sheppard, Mark "Spike" Stent, Phil Tan & Johnny Vulture, enginyers de gravació/mescladors; Brian "Big Bass" Gardner, enginyer de masterització
2007
[49]
Taking the Long Way Dixie Chicks Rick Rubin, productor; Richard Dodd, Jim Scott & Chris Testa, enginyers de gravació/mescladors; Richard Dodd, enginyer de masterització
Continuum John Mayer Steve Jordan & John Mayer, productors; John Alagia, Michael Brauer, Joe Ferla, Chad Franscoviak, Manny Marroquin & Dave O'Donnell, enginyers de gravació/mescladors; Greg Calbi, enginyer de masterització
FutureSex/LoveSounds Justin Timberlake Nate (Danga) Hills, Jawbreakers, Rick Rubin, Timbaland & Justin Timberlake, productors; Jimmy Douglass, Serban Ghenea, Padraic Kerin, Jason Lader, Andrew Scheps, Timbaland & Ethan Willoughby, enginyers de gravació/mescladors; Herb Powers, Jr., enginyer de masterització
St. Elsewhere Gnarls Barkley Danger Mouse, productor; Ben H. Allen, Danger Mouse & Kennie Takahashi, enginyers de gravació/mescladors; Mike Lazer, enginyer de masterització
Stadium Arcadium Red Hot Chili Peppers Rick Rubin, productor; Ryan Hewitt, Mark Linette & Andrew Scheps, enginyers de gravació/mescladors; Vlado Meller, enginyer de masterització
2008
[50]
River: The Joni Letters Herbie Hancock Leonard Cohen, Norah Jones, Joni Mitchell, Corinne Bailey Rae, Luciana Souza & Tina Turner, featured artists; Herbie Hancock & Larry Klein, productors; Helik Hadar, enginyers de gravació/mescladors; Bernie Grundman, enginyer de masterització
Back to Black Amy Winehouse Mark Ronson & Salaamremi, productors; Tom Elmhirst, Gary Noble & Franklin Socorro, enginyers de gravació/mescladors; Mark Ronson, enginyer de masterització
Echoes, Silence, Patience & Grace Foo Fighters Gil Norton, productor; Adrian Bushby & Rich Costey, enginyers de gravació/mescladors; Brian Gardner, enginyer de masterització
Graduation Kanye West Dwele, Lil Wayne, Mos Def & T-Pain, featured artists; Warryn "Baby Dubb" Campbell, Eric Hudson, Brian "Allday" Miller, Nottz, Patrick "Plain Pat" Reynolds, Gee Roberson, Toomp & Kanye West, productors; Bruce Beuchner, Andrew Dawson, Mike Dean, Anthony Kilhoffer, Greg Koller, Manny Marroquin, Nottz Raw, Tony Rey, Seiji Sekine, Paul Sheehy & D. Sloan, enginyers de gravació/mescladors; Vlado Meller, enginyer de masterització
These Days Vince Gill John Anderson, Guy Clarke, Rodney Crowell, Diana Krall & The Del McCoury Band, featured artists; Vince Gill, John Hobbs & Justin Niebank, productors; Neal Cappellino & Justin Niebank, enginyers de gravació/mescladors; Adam Ayan, enginyer de masterització
2009
[51]
Raising Sand Robert Plant & Alison Krauss T Bone Burnett, productor; Mike Piersante, enginyer de gravació/mesclador; Gavin Lurssen, enginyer de masterització
In Rainbows Radiohead Nigel Godrich, productor; Nigel Godrich, Dan Grech-Marguerat, Hugo Nicolson & Richard Woodcraft, enginyers de gravació/mescladors; Bob Ludwig, enginyer de masterització
Tha Carter III Lil Wayne Babyface, Brisco, Fabolous, Jay-Z, Kidd Kidd, Busta Rhymes, Juelz Santana, D. Smith, Static Major, T-Pain & Bobby Valentino, featured artists; Alchemist, David Banner, Vaushaun "Maestro" Brooks, Cool & Dre, Andrews "Drew" Correa, Shondrae "Mr. Bangladesh" Crawford, Darius "Deezle" Harrison, Jim Jonsin, Mousa, Pro Jay, Rodnae, Skillz & Play, D. Smith, Swizz Beatz, Robin Thicke, T-Pain & Kanye West, productors; Angel Aponte, Joshua Berkman, Andrew Dawson, Joe G, Darius "Deezle" Harrison, Fabian Marasciullo, Miguel Scott, Robin Thicke, Julian Vasquez & Gina Victoria, enginyers de gravació/mescladors; Vlado Meller, enginyer de masterització
Viva la Vida or Death and All His Friends Coldplay Markus Dravs, Brian Eno & Rik Simpson, productors; Michael H. Brauer, Markus Dravs, John O'Mahoney, Rik Simpson & Andy Wallace, enginyers de gravació/mescladors; Bob Ludwig, enginyer de masterització
Year of the Gentleman Ne-Yo Chuck Harmony, Ne-Yo, Polow Da Don, StarGate, Stereotypes, Syience, Shea Taylor & Shomari "Sho" Wilson, productors; Kirven Arrington, Jeff Chestek, Kevin "KD" Davis, Mikkel Eriksen, Jaymz Hardy Martin, III, Geno Regist, Phil Tan & Tony Terrebonne, enginyers de gravació/mescladors; Herb Powers, Jr., enginyer de masterització

Dècada del 2010[modifica]

Any Àlbum Artista Nominats
2010
[52]
Fearless Taylor Swift Colbie Caillat, featured artist; Nathan Chapman & Taylor Swift, productors; Chad Carlson, Nathan Chapman & Justin Niebank, enginyers de gravació/mescladors; Hank Williams, enginyer de masterització
Big Whiskey and the GrooGrux King Dave Matthews Band Shondrae "Mr. Bangledesh" Crawford, Ian Dench, D-Town, Toby Gad, Sean "The Pen" Garrett, Amanda Ghost, Jim Jonsin, Beyoncé Knowles, Rico Love, Dave McCracken, Terius "The Dream" Nash, Radio Killa, Stargate, Christopher "Tricky" Stewart, Ryan Tedder & Wayne Wilkins, productors; Jim Caruana, Mikkel S. Eriksen, Toby Gad, Kuk Harrell, Jim Jonsin, Jaycen Joshua, Dave Pensado, Radio Killa, Mark "Spike" Stent, Ryan Tedder, Brian "B-LUV" Thomas, Marcos Tovar, Miles Walker & Wayne Wilkins, enginyers de gravació/mescladors; Tom Coyne, enginyer de masterització
The E.N.D. The Black Eyed Peas Apl.de.ap, Jean Baptiste, Printz Board, DJ Replay, Funkagenda, David Guetta, Keith Harris, Mark Knight, Poet Name Life, Frederick Riesterer & will.i.am, productors; Dylan "3D" Dresdow, Padraic "Padlock" Kerin & will.i.am, enginyers de gravació/mescladors; Chris Bellman, enginyer de masterització
The Fame Lady Gaga Flo Rida, Colby O'Donis & Space Cowboy, featured artists; Brian & Josh, Rob Fusari, Martin Kierszenbaum, RedOne & Space Cowboy, productors; 4Mil, Robert Orton, RedOne, Dave Russell & Tony Ugval, enginyers de gravació/mescladors; Gene Grimaldi, enginyer de masterització
I Am... Sasha Fierce Beyoncé Shondrae "Mr. Bangledesh" Crawford, Ian Dench, D-Town, Toby Gad, Sean "The Pen" Garrett, Amanda Ghost, Jim Jonsin, Beyoncé Knowles, Rico Love, Dave McCracken, Terius "The Dream" Nash, Radio Killa, Stargate, Christopher "Tricky" Stewart, Ryan Tedder & Wayne Wilkins, productors; Jim Caruana, Mikkel S. Eriksen, Toby Gad, Kuk Harrell, Jim Jonsin, Jaycen Joshua, Dave Pensado, Radio Killa, Mark "Spike" Stent, Ryan Tedder, Brian "B-LUV" Thomas, Marcos Tovar, Miles Walker & Wayne Wilkins, enginyers de gravació/mescladors; Tom Coyne, enginyer de masterització
2011
[53]
The Suburbs Arcade Fire Arcade Fire & Markus Dravs, productors; Arcade Fire, Mark Lawson & Craig Silvey, enginyers de gravació/mescladors; Mark Lawson, enginyer de masterització
The Fame Monster Lady Gaga Beyoncé, featured artist; Ron Fair, Fernando Garibay, Tal Herzberg, Rodney Jerkins, Lady Gaga, RedOne, Teddy Riley & Space Cowboy, productors; Eelco Bakker, Christian Delano, Mike Donaldson, Paul Foley, Tal Herzberg, Rodney Jenkins, Hisashi Mizoguchi, Robert Orton, Dan Parry, Jack Joseph Puig, RedOne, Teddy Riley, Dave Russel, Johnny Severin, Space Cowboy, Mark Stent, Jonas Wetling & Frank Wolff, enginyers de gravació/mescladors; Gene Grimaldi, enginyer de masterització
Need You Now Lady Antebellum Lady Antebellum & Paul Worley, productors; Clarke Schleicher, enginyer de gravació/mesclador; Andrew Mendelson, enginyer de masterització
Recovery Eminem Kobe, Lil Wayne, Pink & Rihanna, featured artists; Alex Da Kid, Boi-1da, Nick Brongers, Dwayne “Supa Dups” Chin-Quee, DJ Khalil, Dr. Dre, Eminem, Jason Gilbert, Havoc, Emile Haynie, Jim Jonsin, Just Blaze, Magnedo7, Mr. Porter, Robert Reyes, Makeba Riddick & Script Shepherd, productors; Alex Da Kid, Dwayne “Supa Dups” Chin-Quee, Kal “Boogie” Dellaportas, Dr. Dre, Eminem, Mauricio “Veto” Iragorri, Just Blaze, Robert Marks, Alex Merzin, Matthew Samuels, Joe Strange, Mike Strange & Ryan West, enginyers de gravació/mescladors; Brian “Big Bass” Gardner, enginyer de masterització
Teenage Dream Katy Perry Snoop Dogg, featured artist; Ammo, Benny Blanco, Dr. Luke, Kuk Harrell, Max Martin, Stargate, C. “Tricky” Stewart, Sandy Vee & Greg Wells, productors; Steve Churchyard, Mikkel S. Eriksen, Serban Ghenea, John Hanes, Sam Holland, Jaycen-Joshua, Damien Lewis, Chris O’Ryan, Carlos Oyanedel, Paris, Phil Tan, Brain Thomas, Lewis Tozour, Miles Walker, Emily Wright & Andrew Wuepper, enginyers de gravació/mescladors; Brian Gardner, enginyer de masterització
2012
[54]
21 Adele Jim Abbiss, Adele Adkins, Paul Epworth, Rick Rubin, Fraser T Smith, Ryan Tedder & Dan Wilson, productors; Jim Abbiss, Philip Allen, Beatriz Artola, Ian Dowling, Tom Elmhirst, Greg Fidelman, Dan Parry, Steve Price, Mark Rankin, Andrew Scheps, Fraser T. Smith & Ryan Tedder, enginyers de gravació/mescladors; Tom Coyne, enginyer de masterització
Born This Way Lady Gaga Paul Blair, DJ Snake, Fernando Garibay, Lady Gaga, Robert John "Mutt" Lange, Jeppe Laursen, RedOne & Clinton Sparks, productors; Fernando Garibay, Bill Malina, Trevor Muzzy, RedOne, Dave Russell, Justin Shirley Smith, Horace Ward & Tom Ware, enginyers de gravació/mescladors; Gene Grimaldi, enginyer de masterització
Doo-Wops & Hooligans Bruno Mars B.o.B, Cee Lo Green & Damian Marley, featured artists; Dwayne "Supa Dups" Chin-Quee, Needlz & The Smeezingtons, productors; Ari Levine & Manny Marroquin, enginyers de gravació/mescladors; Stephen Marcussen, enginyer de masterització
Loud Rihanna Drake, Eminem & Nicki Minaj, featured artists; Ester Dean, Mikkel S. Eriksen, Alex Da Kid, Kuk Harrell, Tor Erik Hermansen, Mel & Mus, Awesome Jones, Makeba Riddick, The Runners, Sham, Soundz, Chris "Tricky" Stewart, Sandy Vee & Willy Will, productors; Ariel Chobaz, Cary Clark, Mikkel S. Eriksen, Alex Da Kid, Josh Gudwin, Kuk Harrell, Jaycen Joshua, Manny Marroquin, Dana Nielsen, Chad "C-Note" Roper, Noah "40" Shebib, Corey Shoemaker, Jay Stevenson, Mike Strange, Phil Tan, Brian "B-Luv" Thomas, Marcos Tovar, Sandy Vee, Jeff "Supa Jeff" Villanueva, Miles Walker & Andrew Wuepper, enginyers de gravació/mescladors; Chris Gehringer, enginyer de masterització
Wasting Light Foo Fighters Butch Vig, productor; James Brown & Alan Moulder, enginyers de gravació/mescladors; Joe LaPorta & Emily Lazar, enginyer de masterització
2013
[55]
Babel Mumford & Sons Markus Dravs, productor; Robin Baynton & Ruadhri Cushnan, enginyers de gravació/mescladors; Bob Ludwig, enginyer de masterització
Blunderbuss Jack White Jack White, productor; Vance Powell & Jack White, enginyers de gravació/mescladors; Bob Ludwig, enginyer de masterització
Channel Orange Frank Ocean André 3000, John Mayer & Earl Sweatshirt, featured artists; Om'Mas Keith, Malay, Frank Ocean & Pharrell Williams, productors; Calvin Bailif, Andrew Coleman, Jeff Ellis, Doug Fenske, Om'Mas Keith, Malay, Frank Ocean, Philip Scott, Mark "Spike" Stent, Pat Thrall, Marcos Tovar & Vic Wainstein, enginyers de gravació/mescladors; Vlado Meller, enginyer de masterització
El Camino The Black Keys The Black Keys & Danger Mouse, productors; Tchad Blake, Tom Elmhirst & Kennie Takahashi, enginyers de gravació/mescladors; Brian Lucey, enginyer de masterització
Some Nights Fun. Janelle Monáe, featured artist; Jeff Bhasker, Emile Haynie, Jake One & TommyD, productors; Jeff Bhasker, Pete Bischoff, Jeff Chestek, Andrew Dawson, Emile Haynie, Manny Marroquin, Sonny Pinnar & Stuart White, enginyers de gravació/mescladors; Chris Gehringer, enginyer de masterització
2014
[56]
Random Access Memories Daft Punk Julian Casablancas, DJ Falcon, Todd Edwards, Chilly Gonzales, Giorgio Moroder, Panda Bear, Nile Rodgers, Paul Williams & Pharrell Williams, featured artists; Thomas Bangalter, Julian Casablancas, Guy-Manuel De Homem-Christo, DJ Falcon & Todd Edwards, productors; Peter Franco, Mick Guzauski, Florian Lagatta, Guillaume Le Braz & Daniel Lerner, enginyers de gravació/mescladors; Bob Ludwig, enginyer de masterització
The Blessed Unrest Sara Bareilles Sara Bareilles, Mark Endert & John O'Mahony, productors; Jeremy Darby, Mark Endert & John O'Mahony, enginyers de gravació/mescladors; Greg Calbi, enginyer de masterització
Good Kid, M.A.A.D City Kendrick Lamar Mary J. Blige, Dr. Dre, Drake, Jay Rock, Jay-Z, MC Eiht & Anna Wise, featured artists; DJ Dahi, Hit-Boy, Skhye Hutch, Just Blaze, Like, Terrace Martin, Dawaun Parker, Pharrell Williams, Rahki, Scoop DeVille, Sounwave, Jack Splash, Tabu, Tha Bizness & T-Minus, productors; Derek Ali, Dee Brown, Dr. Dre, James Hunt, Mauricio "Veto" Iragorri, Mike Larson, Jared Scott, Jack Splash & Andrew Wright, enginyers de gravació/mescladors; Mike Bozzi & Brian Gardner, enginyers de masterització
The Heist Macklemore & Ryan Lewis Ab-Soul, Ben Bridwell, Ray Dalton, Eighty4 Fly, Hollis, Mary Lambert, Buffalo Madonna, Evan Roman, Schoolboy Q, Allen Stone, The Teaching & Wanz, featured artists; Ryan Lewis, productor; Ben Haggerty, Ryan Lewis, Amos Miller, Reed Ruddy & Pete Stewart, enginyers de gravació/mescladors; Brian Gardner, enginyer de masterització
Red Taylor Swift Gary Lightbody & Ed Sheeran, featured artists; Jeff Bhasker, Nathan Chapman, Dann Huff, Jacknife Lee, Max Martin, Shellback, Taylor Swift, Butch Walker & Dan Wilson, productors; Joe Baldridge, Sam Bell, Matt Bishop, Chad Carlson, Nathan Chapman, Serban Ghenea, John Hanes, Sam Holland, Michael Ilbert, Taylor Johnson, Jacknife Lee, Steve Marcantonio, Manny Marroquin, Justin Niebank, John Rausch, Eric Robinson, Pawel Sek, Jake Sinclair, Mark "Spike" Stent & Andy Thompson, enginyers de gravació/mescladors; Tom Coyne & Hank Williams, enginyers de masterització
2015
[57]
Morning Phase Beck Beck Hansen, productor; Tom Elmhirst, David Greenbaum, Florian Lagatta, Cole Marsden Greif-Neill, Robbie Nelson, Darrell Thorp, Cassidy Turbin & Joe Visciano, enginyers de gravació/mescladors; Bob Ludwig, enginyer de masterització
Beyoncé Beyoncé Chimamanda Ngozi Adichie, Drake, Jay-Z & Frank Ocean, featured artists; Ammo, BBoots, James Fauntleroy, DetailNoel "Detail" Fisher, Jerome Harmon, Hit-Boy, Beyoncé Knowles, Terius "The-Dream" Nash, Caroline Polachek, Rey Reel, Noah "40" Shebib, Ryan Tedder, Timbaland, Justin Timberlake, Key Wane, Pharrell Williams & Patrick Wimberly, productors; Boots, Noel Cadastre, Noel "Gadget" Campbell, Rob Cohen, Andrew Coleman, Chris Godbey, Justin Hergett, James Krausse, Mike Larson, Jonathan Lee, Tony Maserati, Ann Mincieli, Caroline Polachek, Andrew Scheps, Bart Schoudel, Noah "40" Shebib, Ryan Tedder, Stuart White & Jordan "DJ Swivel" Young, enginyers de gravació/mescladors; Tom Coyne, James Krausse & Aya Merrill, enginyers de masterització
Girl Pharrell Williams Alicia Keys & Justin Timberlake, featured artists; Pharrell Williams, productor; Leslie Brathwaite, Adrian Breakspear, Andrew Coleman, Jimmy Douglas, Hart Gunther, Mick Guzauski, Florian Lagatta, Mike Larson, Stephanie McNally, Alan Meyerson, Ann Mincieli & Kenta Yonesaka, enginyers de gravació/mescladors; Bob Ludwig, enginyer de masterització
In the Lonely Hour Sam Smith Steve Fitzmaurice, Komi, Howard Lawrence, Zane Lowe, Mojam, Jimmy Napes, Naughty Boy, Fraser T. Smith, Two Inch Punch & Eg White, productors; Michael Angelo, Graham Archer, Steve Fitzmaurice, Simon Hale, Darren Heelis, James Murray, Jimmy Napes, Mustafa Omer, Dan Parry, Steve Price & Eg White, enginyers de gravació/mescladors; Tom Coyne & Stuart Hawkes, enginyers de masterització
x Ed Sheeran Jeff Bhasker, Benny Blanco, Jake Gosling, Johnny McDaid, Rick Rubin & Pharrell Williams, productors; Andrew Coleman, Jake Gosling, Matty Green, Will Hicks, Tyler Sam Johnson, Jason Lader, Johnny McDaid, Chris Sclafani, Mark Stent & Geoff Swan, enginyers de gravació/mescladors; Stuart Hawkes, enginyer de masterització
2016
[58]
1989 Taylor Swift Jack Antonoff, Nathan Chapman, Imogen Heap, Max Martin, Mattman & Robin, Ali Payami, Shellback, Taylor Swift, Ryan Tedder & Noel Zancanella, productors; Jack Antonoff, Mattias Bylund, Smith Carlson, Nathan Chapman, Serban Ghenea, John Hanes, Imogen Heap, Sam Holland, Michael Ilbert, Brendan Morawski, Laura Sisk & Ryan Tedder, enginyers de gravació/mescladors; Tom Coyne, enginyer de masterització
Beauty Behind the Madness The Weeknd Lana Del Rey, Labrinth & Ed Sheeran, featured artists; DannyBoyStyles, Ben Diehl, Labrinth, Mano, Max Martin, Stephan Moccio, Carlo Montagnese, Ali Payami, Che Pope, Jason Quenneville, Peter Svensson, Abel Tesfaye & Kanye West, productors; Jay Paul Bicknell, Mattias Bylund, Serban Ghenea, Noah Goldstein, John Hanes, Sam Holland, Jean Marie Horvat, Carlo Montagnese, Jason Quenneville & Dave Reitzas, enginyers de gravació/mescladors; Tom Coyne & Dave Kutch, enginyers de masterització
Sound & Color Alabama Shakes Alabama Shakes & Blake Mills, productors; Shawn Everett, enginyer de gravació/mesclador; Bob Ludwig, enginyer de masterització
To Pimp a Butterfly Kendrick Lamar Bilal, George Clinton, James Fauntleroy, Ronald Isley, Rapsody, Snoop Dogg, Thundercat & Anna Wise, featured artists; Taz Arnold, Boi-1da, Ronald Colson, Larrance Dopson, Flying Lotus, Fredrik "Tommy Black" Halldin, Knxwledge, Koz, Lovedragon, Terrace Martin, Rahki, Sounwave, Tae Beast, Thundercat, Whoarei & Pharrell Williams, productors; Derek "MixedByAli" Ali, Thomas Burns, James "The White Black Man" Hunt, 9th Wonder & Matt Schaeffer, enginyers de gravació/mescladors; Mike Bozzi, enginyer de masterització
Traveller Chris Stapleton Dave Cobb & Chris Stapleton, productors; Vance Powell, enginyer de gravació/mesclador; Pete Lyman, enginyer de masterització
2017
[59]
25 Adele Danger Mouse, Samuel Dixon, Paul Epworth, Greg Kurstin, Max Martin, Ariel Rechtshaid, Shellback, The Smeezingtons & Ryan Tedder, productors; Julian Burg, Austen Jux Chandler, Cameron Craig, Samuel Dixon, Tom Elmhirst, Declan Gaffney, Serban Ghenea, John Hanes, Jan Holzner, Michael Ilbert, Chris Kasych, Greg Kurstin, Charles Moniz, Liam Nolan, Alex Pasco, Mike Piersante, Ariel Rechtshaid, Rich Rich, Dave Schiffman & Matt Wiggins, enginyers de gravació/mescladors; Tom Coyne & Randy Merrill, enginyers de masterització
Lemonade Beyoncé James Blake, Kendrick Lamar, The Weeknd & Jack White, featured artists; Vincent Berry II, Ben Billions, James Blake, BOOTS, Jonny Coffer, DannyBoyStyles, Mike Dean, Alex Delicata, Diplo, Derek Dixie, Kevin Garrett, Diana Gordon, HazeBanga, Hit-Boy, Just Blaze, King Henry, Beyoncé Knowles, Ezra Koenig, Jeremy McDonald, MeLo-X, Mike Will Made-It, Pluss & Jack White, productors; Mike Dean, Jaycen Joshua, Greg Koller, Tony Maserati, Lester Mendoza, Vance Powell, Joshua V. Smith & Stuart White, enginyers de gravació/mescladors; Dave Kutch, enginyer de masterització
Purpose Justin Bieber Big Sean, Diplo, Halsey, Travis Scott & Skrillex, featured artists; The Audibles, Axident, Justin Bieber, Big Taste, Benny Blanco, Blood, Jason "Poo Bear" Boyd, Scott "Scooter" Braun, Mike Dean, Diplo, Gladius, Nico Hartikainen, Mark "The Mogul" Jackson, Steve James, Ian Kirkpatrick, Maejor, MdL, Skrillex, Jeremy Snyder & Soundz, productors; Simon Cohen, Diplo, Mark "Exit" Goodchild, Josh Gudwin, Jaycen Joshua, Manny Marroquin, Chris 'Tek' O'Ryan, Johannes Rassina, Gregg Rominiecki, Chris Sclafani, Skrillex, Dylan William & Andrew Wuepper, enginyers de gravació/mescladors; Tom Coyne & Randy Merrill, enginyers de masterització
A Sailor's Guide to Earth Sturgill Simpson Sturgill Simpson, productor; Geoff Allan, David Ferguson & Sean Sullivan, enginyers de gravació/mescladors; Gavin Lurssen, enginyer de masterització
Views Drake dvsn, Future, Kyla, PartyNextDoor, Rihanna & Wizkid, featured artists; Brian Alexander Morgan, Axlfolie, Beat Bully, Boi-1da, Cardo, Dwayne "Supa Dups" Chin-Quee, Daxz, DJ Dahi, Frank Dukes, Maneesh, Murda Beatz, Nineteen85, Ricci Riera, Allen Ritter, Noah "40" Shebib, Southside, Sevn Thomas, Jordan Ullman, Kanye West, Wizkid & Young Exclusive, productors; Noel Cadastre, Noel "Gadget" Campbell, Seth Firkins, David "Prep" Bijan Huges & Noah "40" Shebib, enginyers de gravació/mescladors; Chris Athens, enginyer de masterització
2018
[60]
24K Magic Bruno Mars Shampoo Press & Curl, productors; Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, enginyers de gravació/mescladors; Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence & Bruno Mars, compositors; Tom Coyne, enginyer de masterització
"Awaken, My Love!" Childish Gambino Donald Glover & Ludwig Göransson, productors; Bryan Carrigan, Chris Fogel, Donald Glover, Ludwig Göransson, Riley Mackin & Ruben Rivera, enginyers de gravació/mescladors; Donald Glover & Ludwig Göransson, compositors; Bernie Grundman, enginyer de masterització
DAMN. Kendrick Lamar DJ Dahi, Sounwave & Anthony Tiffith, productors; Derek "MixedByAli" Ali, James Hunt & Matt Schaeffer, enginyers de gravació/mescladors; Kendrick Duckworth, Dacoury Natche, Mark Spears & Anthony Tiffith, compositors; Mike Bozzi, enginyer de masterització
4:44 Jay-Z Jay-Z & No I.D., productors; Jimmy Douglass & Gimel "Young Guru" Keaton, enginyers de gravació/mescladors; Shawn Carter & Dion Wilson, compositors; Dave Kutch, enginyer de masterització
Melodrama Lorde Jack Antonoff & Lorde, productors; Serban Ghenea, John Hanes & Laura Sisk, enginyers de gravació/mescladors; Jack Antonoff & Ella Yelich-O'Connor, compositors; Randy Merrill, enginyer de masterització
2019
[61]
Golden Hour Kacey Musgraves Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, productors; Craig Alvin & Shawn Everett, enginyers de gravació/mescladors; Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, compositors; Greg Calbi & Steve Fallone, enginyers de masterització
Beerbongs & Bentleys Post Malone Louis Bell & Post Malone, productors; Louis Bell & Manny Marroquin, enginyers de gravació/mescladors; Louis Bell & Austin Post, compositors; Mike Bozzi, enginyer de masterització
Black Panther: The Album, Music from and Inspired By Diversos artistes Kendrick Lamar, featured artist; Kendrick Duckworth & Sounwave, productors; Matt Schaeffer, enginyer de gravació/mesclador; Kendrick Duckworth & Mark Spears, compositors; Mike Bozzi, enginyer de masterització
By the Way, I Forgive You Brandi Carlile Dave Cobb & Shooter Jennings, productors; Dave Cobb & Eddie Spear, enginyers de gravació/mescladors; Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, compositors; Pete Lyman, enginyer de masterització
Dirty Computer Janelle Monáe Chuck Lightning & Janelle Monáe Robinson & Nate "Rocket" Wonder, productors; Mick Guzauski, Janelle Monáe Robinson & Nate "Rocket" Wonder, enginyers de gravació/mescladors; Nathaniel Irvin III, Charles Joseph II, Taylor Parks & Janelle Monáe Robinson, compositors; Dave Kutch, enginyer de masterització
H.E.R. H.E.R. Darhyl "Hey DJ" Camper Jr., David 'Swagg R'Celious' Harris, H.E.R., Walter Jones & Jeff Robinson, productors; Miki Tsutsumi, enginyer de gravació/mesclador; Darhyl Camper Jr. & H.E.R., compositors; Dave Kutch, enginyer de masterització
Invasion of Privacy Cardi B Leslie Brathwaite & Evan LaRay, enginyers de gravació/mescladors; Belcalis Almanzar & Jorden Thorpe, compositors; Colin Leonard, enginyer de masterització
Scorpion Drake Noel Cadastre, Noel "Gadget" Campbell & Noah Shebib, enginyers de gravació/mescladors; Aubrey Graham & Noah Shebib, compositors; Chris Athens, enginyer de masterització

Referències[modifica]

  1. 1,0 1,1 «Overview». National Academy of Recording Arts and Sciences. [Consulta: 16 març 2011].
  2. «Grammy Awards 1959 (May)». Awards & Shows. [Consulta: 20 juliol 2011].
  3. «Grammy Awards 1959». Awards & Shows. [Consulta: 20 juliol 2011].
  4. «Grammy Awards 1961». Awards & Shows.
  5. «Grammy Awards 1962». Awards & Shows.
  6. «Grammy Awards 1963». Awards & Shows.
  7. «Grammy Awards 1964». Awards & Shows.
  8. «Grammy Awards 1965». Awards & Shows.
  9. «Grammy Awards Nominees 1966 – Grammy Award Winners 1966».
  10. «Grammy Awards Nominees 1967 – Grammy Award Winners 1967».
  11. «Grammy Awards 1968». Awards & Shows.
  12. «'Now' Singers To Get Grammys». St. Petersburg Times. Times Publishing Company, 11-02-1969. [Consulta: 24 abril 2010].
  13. «Grammy Awards 1970». Awards & Shows.
  14. «Grammy Awards 1971». Awards & Shows.
  15. «Grammy Awards 1972». Awards & Shows.
  16. «Grammy Awards 1973». Awards & Shows.
  17. «Grammy Awards 1974». Awards & Shows.
  18. «Grammy Awards Nominee 1975 – Grammy Award Winners 1975».
  19. «Grammy Awards 1976». Awards & Shows.
  20. «Grammy Awards 1977». Awards & Shows.
  21. «Grammy Awards 1978». Awards & Shows.
  22. «Bee Gees Head Lists For 6 Grammy Awards». Daytona Beach Morning Journal. The News-Journal Corporation, 09-01-1979. [Consulta: 23 abril 2010].
  23. Arar, Yardena. «Grammy awards field a definite mixed bag». The Spokesman-Review. Cowles Publishing Company, 09-01-1980. [Consulta: 23 abril 2010].
  24. «Newcomer Is Top Grammy Nominee». Sarasota Herald-Tribune. The New York Times Company, 20-01-1981. [Consulta: 23 abril 2010].
  25. «Lennon, Jones lead Grammy nominees». The Milwaukee Journal, 14-01-1982. [Consulta: 23 abril 2010].
  26. «Toto, Stevie Wonder top Grammy nominations». Lodi News-Sentinel, 12-01-1983. [Consulta: 24 abril 2010].
  27. «Complete List of the Nominees for 26th Annual Grammy Music Awards». Schenectady Gazette. The Daily Gazette Company, 09-01-1984, p. 12.
  28. «David Foster Leading Grammy Nominations». Spartanburg Herald-Journal. The New York Times Company, 12-01-1985. [Consulta: 24 abril 2010].
  29. «Best new artist category causes Grammys' only stir». The Gazette. Canwest, 26-02-1986. [Consulta: 24 abril 2010].
  30. «Veterans top Grammy nominations». The Herald. The McClatchy Company, 08-01-1987. [Consulta: 24 abril 2010].
  31. McShane, Larry. «Irish rockers among Grammy nominees». The Telegraph. Telegraph Publishing Company, 15-01-1988. [Consulta: 24 abril 2010].
  32. De Atley, Richard. «Grammy nominations: Tracy Chapman, Bobby McFerrin lead pack». Pittsburgh Press. E. W. Scripps Company, 11-01-1989. [Consulta: 24 abril 2010].
  33. «Grammys reach out to young listeners». Lodi News-Sentinel, 21-02-1990. [Consulta: 24 abril 2010].
  34. Pareles, Jon «Grammy Nominees Announced». The New York Times. The New York Times Company, 11-01-1991 [Consulta: 24 abril 2010].
  35. «Nominations for the 34th Annual Grammy Awards». Cashbox, 18-01-1992. [Consulta: 9 agost 2019].
  36. Haring, Bruce. «Grammy noms rain down on Clapton». Variety, 07-01-1993. [Consulta: 8 agost 2019].
  37. «Grammy Nominations». The Baltimore Sun, 07-01-1994. [Consulta: 8 agost 2019].
  38. 38,0 38,1 Strauss, Neil «New Faces in Grammy Nominations». The New York Times. The New York Times Company, 05-01-1996 [Consulta: 24 abril 2010].
  39. Strauss, Neil «Babyface, Celine Dion And Pumpkins Compete For Multiple Grammys». The New York Times. The New York Times Company, 08-01-1997, p. 2 [Consulta: 24 abril 2010].
  40. Strauss, Neil «Grammy Nominations Yield Surprises, Including Newcomer's Success». The New York Times. The New York Times Company, 07-01-1998 [Consulta: 24 abril 2010].
  41. «Top Grammy nominations». The Register-Guard. Guard Publishing, 06-01-1999. [Consulta: 24 abril 2010].
  42. «Santana nominated for 10 Grammy Awards». Lodi News-Sentinel, 05-01-2000. [Consulta: 24 abril 2010].
  43. «43rd Grammy Awards». CNN, 21-02-2001 [Consulta: 12 juliol 2010].
  44. «Complete List Of Grammy Nominees». CBS News, 04-01-2002 [Consulta: 12 juliol 2010].
  45. «45 Grammy Nom List». Arxivat de l'original el 26 abril 2012.
  46. «They're All Contenders». The New York Times. The New York Times Company, 05-12-2003 [Consulta: 12 juliol 2010].
  47. «Grammy Award nominees in top categories». USA Today. Gannett Company, 07-02-2005 [Consulta: 12 juliol 2010].
  48. «The Complete List of Grammy Nominations». The New York Times. The New York Times Company, 08-12-2005, p. 1 [Consulta: 12 juliol 2010].
  49. «49th Annual Grammy Awards Winners List». National Academy of Recording Arts and Sciences. [Consulta: 12 juliol 2010].
  50. «Grammy 2008 Winners List». MTV, 10-02-2008. [Consulta: 12 juliol 2010].
  51. «Grammy 2009 Winners List». MTV, 08-02-2009. [Consulta: 12 juliol 2010].
  52. «52nd Annual GRAMMY Awards Nominees And Winners: General Field». The Recording Academy. [Consulta: 10 desembre 2011].
  53. «53rd Annual GRAMMY Awards Nominees And Winners: General Field». The Recording Academy. [Consulta: 10 desembre 2011].
  54. «2011 – 54th Annual GRAMMY Awards Nominees And Winners: General Field». The Recording Academy, 30-11-2011.
  55. «Dan Auerbach, Fun., Jay-Z, Mumford & Sons, Frank Ocean, Kanye West Lead 55th GRAMMY Nominations». [Consulta: 24 març 2013].
  56. «Grammys 2014: The complete list of nominees and winners» (en anglès). Los Angeles Times, 26-01-2014.
  57. «Grammy Nominees & Winners 2015», 06-02-2015.
  58. Billboard.com Nominations List, 7 December 2015
  59. 2017 Grammy Nominations List
  60. Grammy.com, 28 November 2017
  61. «61st Annual GRAMMY Awards». GRAMMY.com.