Hoquei sobre gel als Jocs Olímpics d'hivern de 1924

De Viquipèdia
Jump to navigation Jump to search
Infotaula de competició esportivaHoquei sobre gel als Jocs Olímpics d'hivern de 1924
Tipus competició esportiva als Jocs Olímpics
Esport hoquei sobre gel
Part de Jocs Olímpics d'hivern de 1924
Modifica dades a Wikidata
Hoquei sobre gel

Als Jocs Olímpics d'hivern de 1924 celebrats a la ciutat de Chamonix (França) es disputà una prova d'hoquei sobre gel en categoria masculina, sent la segona vegada que aquest esport participava en uns Jocs Olímpics.

La competició tingué lloc entre els dies 28 de gener i 3 de febrer de 1924.

Debut l'any 1920[modifica]

La primera participació de l'hoquei sobre gel en uns Jocs Olímpics no fou en aquesta edició sinó que anteriorment havia participat dins el programa oficial dels Jocs Olímpics d'estiu de 1920 realitzats a Anvers (Bèlgica). A partir de la realització específica dels Jocs Olímpics d'hivern aquest esport, considerat com un esport d'hivern, passà a disputar-se en aquestes olimpíades.

Comitès participants[modifica]

Participaren un total de 82 competidors de 8 comitès nacionals diferents:

Resum de medalles[modifica]

Prova Or Argent Bronze
Hoquei sobre gel Canada 1921 Canadà
Jack Cameron
Ernie Collett
Albert McCaffery
Harold McMunn
Dunc Munro
Beattie Ramsay
Cyril Slater
Hooley Smith
Harry Watson
Estats Units Estats Units
Clarence Abel
Herbert Drury
Alphonse Lacroix
John Langley
John Lyons
Justin McCarthy
Willard Rice
Irving Small
Frank Synott
Regne Unit Regne Unit
William Anderson
Lorne Carr-Harris
Colin Carruthers
Eric Carruthers
Guy Clarkson
Ross Cuthbert
Geoffrey Holmes
Hamilton Jukes
Edward Pitblado
Blane Sexton

Medaller[modifica]

Posició País Or Argent Bronze Total
1 Canada 1921 Canadà 1 0 0 1
2 Estats Units Estats Units 0 1 0 1
3 Regne Unit Regne Unit 0 0 1 1
Total 1 1 1 3

Resultats[modifica]

Grup A[modifica]

Els dos equips sombrejats passen a la ronda de medalles

Equip J G P GF GC
Canada 1921 Canadà 3 3 0 85 0
Suècia Suècia 3 2 1 18 25
Txecoslovàquia Txecoslovàquia 3 1 2 14 41
Suïssa Suïssa 3 0 3 2 53
28 de gener Suècia Suècia 9:0
(3:0,3:0,3:0)
Suïssa Suïssa
28 de gener Canada 1921 Canadà 30:0
(8:0,14:0,8:0)
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
29 de gener Canada 1921 Canadà 22:0
(5:0,7:0,10:0)
Suècia Suècia
30 de gener Canada 1921 Canadà 33:0
(8:0,11:0,14:0)
Suïssa Suïssa
31 de gener Suècia Suècia 9:3
(5:1,1:1,3:1)
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
1 de febrer Txecoslovàquia Txecoslovàquia 11:2
(4:0,3:2,4:0)
Suïssa Suïssa

Grup B[modifica]

Els dos equips sombrejats passen a la ronda de medalles

Equip J G P GF GC
Estats Units Estats Units 3 3 0 52 0
Regne Unit Regne Unit 3 2 1 34 16
França França 3 1 2 9 42
Bèlgica Bèlgica 3 0 3 8 45
28 de gener Estats Units Estats Units 19:0
(9:0,6:0,4:0)
Bèlgica Bèlgica
29 de gener França França 2:15
(1:5,1:3,0:7)
Regne Unit Regne Unit
30 de gener Regne Unit Regne Unit 19:3
(8:1,6:1,5:1)
Bèlgica Bèlgica
30 de gener França França 0:22
(0:12,0:1,0:9)
Estats Units Estats Units
31 de gener França França 7:5
(3:3,3:1,1:1)
Bèlgica Bèlgica
31 de gener Estats Units Estats Units 11:0
(6:0,2:0,3:0)
Regne Unit Regne Unit

Ronda de medalles[modifica]

Els resultats de cada grup són tinguts en compte en la ronda final.

Equip J G P GF GC
Canada 1921 Canadà 3 3 0 47 3
Estats Units Estats Units 3 2 1 32 6
Regne Unit Regne Unit 3 1 2 6 33
Suècia Suècia 3 0 3 3 46
1 de febrer Canada 1921 Canadà 19:2
(6:2,6:0,7:0)
Regne Unit Regne Unit
1 de febrer Estats Units Estats Units 20:0
(5:0,7:0,8:0)
Suècia Suècia
2 de febrer Regne Unit Regne Unit 4:3
(0:1,2:2,2:0)
Suècia Suècia
3 de febrer Canada 1921 Canadà 6:1
(2:1,3:0,1:0)
Estats Units Estats Units

Classificació final[modifica]

Posició País Jugadors
Or Canadà 1868 Canadà Jack Cameron, Ernie Collett, Duncan Munro, Beattie Ramsay, Harry Watson, Reginald Smith, Albert McCaffrey, Cyril Slater, Harold McMunn
Entrenador: Frank Rankin
Plata Estats Units Estats Units Taffy Abel, Herbert Drury, Alphonse Lacroix, John Langley, John Lyons, Justin McCarthy, Willard Rice, Irving Small, Frank Synott
Bronze Regne Unit Regne Unit William Anderson, Lorne Carr-Harris, Colin Carruthers, Eric Carruthers, Guy Clarkson, Ross Cuthbert, Geoffrey Holmes, Hamilton Jukes, Edward Pitblado, Blaine Sexton
4 Suècia Suècia Ruben Allinger, Gustaf Johansson, Wilhelm Arwe, Helge Johansson, Eric Burman, Birger Holmqvist, Carl Josefsson, Ernst Karlberg, Nils Molander, Ejnar Olsson
5 Txecoslovàquia Txecoslovàquia Jaroslav Stránský, Jaroslav Řezáč, Otakar Vindyš, Vilém Loos, Josef Šroubek, Jaroslav Jirkovský, Josef Maleček, Jan Fleischmann, Miloslav Fleischmann, Jan Palouš, Jan Krásl
6 França França André Charlet, Pierre Charpentier, Jacques Chaudron, Raoul Couvert, Maurice del Valle, Alfred de Rauch, Albert Hassler, Charles Lavaivre, Bobby Monnard, Charles Payot, Philippe Payot, Léon Quaglia
7 Bèlgica Bèlgica Victor Verschueren, Paul Van den Broek, Henri Louette, Ferdinand Rudolph, François Franck, André Poplimont, Gaston Van Volxem, Philippe Van Volckxsom, Carlos Van den Driessche, Louis De Ridder
8 Suïssa Suïssa Bruno Leuzinger, Walter von Siebenthal, Donald Unger, Ernest Mottier, René Savoie, Marius Jaccard, Emil Filliol, Fred Auckenthaler, Emile Jacquet, Peter Müller, André Verdeil

Enllaços externs[modifica]