Lil·luet

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Infotaula de llenguaLil·luet
Tipusllengua i llengua viva Modifica el valor a Wikidata
Ús
Autòcton deSt'at'imcets i Colúmbia Britànica Modifica el valor a Wikidata
EstatCanadà Modifica el valor a Wikidata
Classificació lingüística
llengua humana
llengües ameríndies
llengües salish
llengües salish de l'interior Modifica el valor a Wikidata
Característiques
Nivell de vulnerabilitat4 en perill sever Modifica el valor a Wikidata
Codis
ISO 639-3lil Modifica el valor a Wikidata
Glottologlill1248 Modifica el valor a Wikidata
Ethnologuelil Modifica el valor a Wikidata
UNESCO138 Modifica el valor a Wikidata
IETFlil Modifica el valor a Wikidata
Endangered languages1935 Modifica el valor a Wikidata

Lil·luet /’lɪloʊɛt/, també conegut com a St’át’imcets (en Lil·luet: St'át'imcets [ˈst'æt͡ɬ'emxət͡ʃ]), és l'Interior Salishan llengua del St'át'imc, parlat en Colúmbia britànica del sud, Canadà, al voltant del mig Fraser i Lillooet Rius. El dialecte del més Baix Lillooet les persones utilitza el nom Ucwalmícwts, perquè St'át'imcets significa "la llengua de les persones de Segut, i.e. el Superior Lillooet del Fraser River.[1]

Lillooet És un endangered llengua amb mentre pocs mentre 200 parlants natius pràcticament tot de qui és per damunt 60 anys (Gordon 2005).

Varietats regionals[modifica]

St'A'imcets té dos dialectes principals:

  • Superior St'a'imcets ((sard) St'át'imcets, Font)
  • Més baix St'a'imcets ((sard) Lil'wat7úlmec, Mont Currie)

Superior St'a'imcets és parlat al voltant Font, Pavelló, Lillooet, i neighboring àrees. Més baix St'a'imcets és parlat al voltant Mont Currie i neighboring àrees. Un subdialecte addicional va cridar Skookumchuck és parlat dins del més Baix St'a'imcets àrea de dialecte, però no hi ha cap informació disponible dins van Eijk (1981, 1997) (quines són les referències principals per aquest article). Un ús comú utilitzat per les bandes del més Baix Lillooet Riu sota Lillooet el llac és Ucwalmicwts.

El "Clao7alcw" (el niu de Raven ) programa de niu de la llengua a Mont Currie, casa del Lil'wat, és conduït en el Lil'wat dialecte."[2]

Tan de 2014, "el Consorci de Passadís Costaner— una entitat feta de membres de tauler de Primeres Nacions i socis educatius per millorar accés aborigen a i actuació en postsecondary educació i formació— ... [Té] va desenvolupar un Lil'wat-programa de llengua."[3]

Fonologia[modifica]

Consonants[modifica]

St'A'imcets té 44 consonants:

Anàlisi de van Eijk (1997)
Bilabial Dental Postal.v
/Palatal
Velar Correu-velar Glottal
Central Lateral retractedlateral Senzill retracted Senzill Labial Senzill Labial
Aturada Senzill p t t͡ʃ t͡ʂ k q
glottalized t͡sʼ t͡ɬʼ kʷ' q͡χʼ q͡χʷʼ ʔ
Fricative ɬ ʃ ʂ x χ χʷ
Nasal Senzill m n
glottalized ˀm ˀn
Aproximant Senzill z l j ɣ ɣʷ ʕ ʕʷ h
glottalized ˀl ˀḻ ˀj ɣ' ɣʷ' ʕ' ʕʷ'
  • Obstruents Consistir de les aturades, affricates, i fricatives. Hi ha 22 obstruents.
  • Sonorants Consistir del nasals i approximants. Hi ha 22 sonorants.
  • Glottalized Les aturades són pronunciades tan ejective consonants. Glottalized sonorants És pronunciat amb creaky veu: //ˀn// = [n̰].
  • El glottalized consonants de St'a'imcets contrasta no només amb consonants senzilles, però també amb seqüències de consonant senzilla + glottal aturada, o glottalized consonant + glottal aturada, en qualsevol ordre. Això aguanta per ambdós el obstruents i el sonorants: [ɣʷ] ≠ [ɣʷ'] ≠ [ʔɣʷ] ≠ [ɣʷ] ≠ ['] ≠ [ɣʷʼ] i [k] ≠ [k'] ≠ [ʔk] ≠ [kʔ] ≠ [ʔɣʷ][ɣʷʼʔ].
  • El dental approximants /z, z'/ és pronunciat alternativament mentre interdental fricatives [ð, ð̰] o tan dental fricatives [z̪, z̪̰], depenent en el dialecte de St'a'imcets.
  • Hi ha quatre parells de retracted i nonretracted consonants (quins alternen morphophonemically). Retraction En les consonants és essencialment velarització, tot i que a més, nonretracted //t͡ʃ// és fonèticament laminal [t͡ʃ̻] mentre que retracted //t͡ʃ̠// és apical [t͡ʂ̺] (Nota també que St'a'imcets ha retracted-nonretracted parells de vocal.)
    • /t͡ʃ/ - /t͡ʃ̠/
    • /ʃ/ - /ʃ̠/
    • /l/ - /ḻ/
    • /l'/ - /ḻ'/
  • Entre el correu-velar consonants, el obstruents /q, qʷ, q͡χ', q', χ, χʷ/ és tot correu-velar (pre-uvular) [k̠, k̠ʷ, k̠͡x̠', k̠͡x', x̠, x̠ʷ] mentre que el approximants [ʕ, ʕʷ, ʕ','] és qualsevol pharyngeal o cert uvulars.

Vocals[modifica]

St'A'imcets té 8 vocals:

Front Central Enrere
No-retracted retracted No-retracted retracted No-retracted retracted
Alt e [e] e [e] e̠ [ɛ] e̠ [ɛ] o [o] o [o] o̠ [ɔ] o̠ [ɔ]
Mid ə [ə] ə [ə] ə̠ [ʌ] ə̠ [ʌ]
Baix a [ɛ] a [ɛ] a̠ [a] a̠ [a]
  • El phonetic la realització dels fonemes és indicada entre parèntesis a la dreta.
  • Tot retracted les vocals són indicades per una línia sota la vocal. Aquests retracted les vocals alternen morphophonemically. (Nota que St'a'imcets també té retracted consonants.)
  • El no-retracted vocal /unes/ gammes de [ɛ~æ]. Perquè retracted //e̠// i no-retracted //a// pot tots dos pronunciat [ɛ], hi ha sovint phonetic solapar.

Processos fonològics[modifica]

Correu-velar Harmony (retraction):

  • Dins d'arrels, hi ha una restricció que tota consonant i vocal retracted-nonretracted els parells han de ser del mateix tipus. Que és, una arrel no pot contenir tots dos un retracted i un nonretracted vocal o consonant. Això és un tipus de Retraced harmonia d'Arrel de la Llengua (també anomenat pharyngeal harmonia) implicant ambdues vocals i consonants que és una característica areal d'aquesta regió d'Amèrica del Nord, va compartir per altre Interior Salishan i no-Salishan llengües (per exemple veure Chilcotin aplanament de vocal).
  • A més de la restricció d'harmonia de l'arrel, alguns sufixos harmonitzen amb l'arrel al qual són subjectats. Per cas, el inchoative sufix //-ɣʷélʼx// -wil'c:
ama "Bo" /ʔáma/ + /-wél'x/ /ʔamaɣʷél'x/ [ʔɛmɛɣʷél̰x] amawíl'c "Per millorar"
qvḻ "Dolent" //qʌḻ// + //-ɣʷélʼx// /qʌḻɣʷé̱ḻ'x/ [qaɫɣʷɛ́ɫ̰x] qvḻwíiḻʼc "Per aconseguir spoiled"

Ortografia[modifica]

La taula següent mostra les vocals i consonants i el seu respectiu orthographic símbols.

Fonema Orthografia Fonema Orthography
Vocals
//e// i //e̠// ii
//o// u //o̠// o
//ə// e //ə̠// v
//a// Un //a̠// ao
Consonants
//p// p //m// m
//pʼ// //ˀm//
//t// t //n// n
/tɬ'/ t' //ˀn//
//tʃ// ts //ɬ// lh
//tʃˠ// ts̲ //z// z
//tsʼ// ts̓ //zʼ//
//k// k //ɣ// r
//kʷ// kw //ɣʷ// w
//kʼ// /ɣ'/
/kʷ'/ k̓w /ɣʷ'/
//q// q //ʕ// G
//qʷ// qw //ʕʷ// gw
/qχ'/ /ʕ'/
/qχʷ'/ q̓w /ʕʷ'/ G̓w
//ʔ// 7 //h// h
//ʃ// s //j// y
//ʃ̠// //ˀj//
//x// c //l// l
//xʷ// cw //ḻ//
//χ// x //ˀl// l'
//χʷ// xw //ˀḻ// ḻ'

Gramàtica[modifica]

St'A'imcets té dos tipus principals de paraules:

  1. Paraules plenes
    1. Paraules variables
    2. Paraules invariables
  2. clitics
    1. Proclítics
    2. enclitics

El tipus de paraula variable pot ser afectat per molts processos morfològics, com prefixació, sufixació, infixation, reduplication, i glotalització.

St'át'imcets, com l'altre Salishan llengües, flexibilitat d'argument/de predicat d'exposicions. Totes les paraules plenes són capaces d'ocórrer en el predicat (incloent paraules amb típicament 'nouny' significats com nk'yap 'coiot', el qual en el predicat essencialment significa 'per ser un coiot') i qualsevol paraula plena és capaç d'aparèixer en un argument, fins i tot els que semblen "verby", com t'ak 'va', el qual com a substantiu, és equivalent la frase de substantiu 'un que va'.[4]

Frase T'ak tink'yápa.
Morfemes t'ak ti- nk'yap -Un
Glossa Anar.Al llarg de DET- Coiot -DET
Parts Predicat Subjecte
Traducció El/un coiot va.
Frase Nk'yáp tit'aka.
Morfemes nk'yap ti- t'ak -Un
Glossa Coiot DET- Anar.Al llarg de -DET
Parts Predicat Subjecte
Traducció El anant és un coiot.

Reduplicació[modifica]

St'át'imcets, mentre és típic del Salishan família, té diversos tipus de reduplication (i triplication) que tenen una gamma de funcions com expressar plural, diminutive, aspecte, etc.

Inicial reduplication:
kl'ácw Sócuskrat' kl'ekl'ácw Sócuskrats' Plural
stálhlec tanding amunt' státalhlec 'Per mantenir estant amunt' Continuative ( s- prefix, tija: -tálhlec)
sráp 'Arbre' srepráp 'Arbres Plural/col·lectiu (Tija: -rap)
snúk'wa7 'Amic' snek'wnúk'wa7 'Amics Plural/col·lectiu (Tija: -núk'wa7)
Final reduplication/triplication:
p'líxw 'Bullir per damunt' p'líxwexw 'Bullint per damunt' Acció actual
p'líxw 'Bullir per damunt' p'lixwixwíxw 'Per mantenir bullint per damunt' Continuative/Intensiu
lhésp 'rash' lhéslhsep 'rash Per tot arreu' Plural/col·lectiu (Tija: lhes-) (el e abans -p és epentètic)

Un tipus més complicat de reduplication és l'intern reduplication va utilitzar per expressar el diminutive. En aquest cas la consonant abans d'una vocal accentuada és reduplicated després de la vocal accentuada i normalment la vocal llavors canvis a e (IPA: [ə]). Els exemples són a sota:

Intern reduplication:
naxwít nake' naxwéxwt 'Cuc' (naxwé-xw-t)
sqáxa7 'Gos' sqéqxa7 'pup' (sqé-q-xa7)
sqláw' 'Castor' sqlélew' 'Castor petit' (sqlé-l-ew') (L'extra e aquí és una vocal epentètica)

Més d'un reduplicative el procés pot ocórrer en una paraula donada:

Diminutive Plural+Diminutive
sqáxa7 'Gos' sqéqxa7 'pup' sqexqéqxa7 'pups'
s-qáxa7 s-qé-q-xa7 s-qex-qé-q-xa7

St'át'imcets Té molts altres variants del per sobre de tipus. Reduplication És més enllà complicat per glotalització de consonant (veu van Eijk (1997) per detalls).

Humor i modalitat[modifica]

L'humor de subjuntiu apareix dins nou entorns distints, amb una gamma d'efectes semàntics, incloent:

  • Debilitant un imperatiu a una petició educada,
  • Girant una qüestió a una declaració d'incertesa,
  • Creant una ignorància parent lliure.

El St'át'imcets el subjuntiu també difereix d'Indo-subjuntius europeus dins que no és seleccionat per verbs d'actitud.

St'át'imcets Té un sistema complex de subjecte i acord d'objecte. Hi ha paradigmes d'acord subjectes diferents per transitive vs. intransitive Predicats. Per intransitive predicats, hi ha tres paradigmes subjectes distints, un del qual és glossat tan ‘subjuntiu' per van Eijk (1997) i Davis (2006)

Text de mostra[modifica]

El següent és una porció d'una història dins van Eijk (1981:87) va dir per Rosie Joseph de Mont Currie.

St'A'imcets:

Nilh aylh lts7a sMáma ti húz̓a qweqwl'el'tmínan. N̓as ku7 ámlec áku7 tsípunsa. Nilh t’u7 st’áksas ti xláka7sa. Tsicw áku7, nilh t’u7 ses wa7, kwánas et7ú i sqáwtsa. Wa7 ku7 t’u7 áti7 xílem, t’ak ku7 knáti7 ti pú7y̓acwa. Nilh ku7 t’u7 skwánas, lip̓in̓ás ku7. Nilh ku7 t’u7 aylh stsuts: "Wa7 nalh aylh láti7 kapv́ta!" Nilh ku7 t’u7 aylh sklhaka7mínas ku7 láti7 ti sqáwtsa cwilhá k̓a, nao7q̓ spawts ti kwanensása...

Traducció anglesa:

Això cronometra és Máma parlaré aproximadament. Va anar que manera d'aconseguir algun menjar del seu roothouse. Així que va agafar al llarg de la seva galleda. Aconsegueixi allà, i va quedar al voltant, agafant patates. Faci que, i llavors un ratolí va córrer per allà. Així que ella grabbed el, el va esprémer. Així que va dir: "aconsegueixes tot squashed ara!" Així que va obrir la seva mà i ella van deixar anar de quin resultat per ser una patata, sigui una patata podrida que hi hagi agafat....

Referències[modifica]

Bibliografia[modifica]

  • Franc, Beverley, Rose Whitley, i Jan van Eijk. Nqwaluttenlhkalha Anglès a Statimcets Diccionari. Volum Un. 2002. ISBN 1-896719-18-X
  • Joseph, Marie. (1979). Cuystwí malh Ucwalmícwts: Ucwalmícwts Currículum per principiants. Mont Currie, B.C.: Ts'zil Casa editorial. ISBN 0-920938-00-0.
  • Larochell, Martina; van Eijk, Jan P.; & Williams, Lorna. (1981). Cuystwí malh Ucwalmícwts: Lillooet Llegendes i històries. Mont Currie, B.C.: Ts'zil Casa editorial. ISBN 0-920938-03-5.
  • Lillooet Consell tribal. (1993). Introduint St'a'imcets (Dialecte de River del Fraser): Un primer. Lillooet, Colúmbia britànica: Lillooet Consell Tribal.
  • Matthewson, Lisa, i Beverley Franc. Quan era petit = jo wan kwikws : una anàlisi gramatical de St'át'imc narratives orals. Primeres llengües de nacions. Vancouver: Premsa d'UBC, 2005. ISBN 0-7748-1090-4
  • Poser, William J. (2003). L'estat de documentació per llengües maternes de Colúmbia britànica. Yinka Dene Institut de llengua Informe Tècnic (Cap. 2). Vanderhoof, Colúmbia britànica: Yinka Dene Institut de Llengua. (2003 versió actualitzada).
  • Van Eijk, Jan P. (1981). Cuystwí malh Ucwalmícwts: T'ensenya Lillooet: Ucwalmícwts currículum per va avançar learners. Mont Currie, B.C.: Ts'zil Casa editorial. ISBN 0-920938-02-7.
  • Van Eijk, Jan P. (1985). El Lillooet llengua: Fonologia, morfologia, sintaxi. Amsterdam: Universiteit Amsterdam de van.
  • Van Eijk, Jan P. (1988). Lillooet Formes per 'pretenent' i 'suplent agrada'. Revista internacional de Lingüístiques, 54, 106-110.
  • Van Eijk, Jan P. (1990). Intransitivity, transitivitat i control en Lillooet Salish. En H. Pinkster & jo. Grenee (Eds.), Unitat dins diversitat: els papers van presentar a Simon C. Dik En el seu 50è aniversari (pp. 47–64). Dordrecht, Holanda: Foris.
  • Van Eijk, Jan P. (1993). CVC reduplication i infixation en Lillooet. En Un. Mattina & T. Montler (Eds.), lingüística índia americana i etnografia dins honor de Laurence C. Thompson (pp. 317–326). Universitari de Montana papers ocasionals en lingüístiques (Cap. 10). Missoula: Universitat de Montana.
  • Van Eijk, Jan P. (1997). El Lillooet llengua: Fonologia, morfologia, sintaxi. Vancouver: Premsa d'UBC. ISBN 0-7748-0625-7. (Revised Versió de van Eijk 1985).
  • Williams, Lorna; van Eijk, Jan P.; & Turner, Gordon. (1979). Cuystwí malh Ucwalmícwts: Ucwalmícwts Currículum per intermediates. Mont Currie, B.C.: Ts'zil Casa editorial. ISBN 0-920938-01-9.

Enllaços externs[modifica]