Llista de medallistes olímpics de bàdminton

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca

Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de bàdminton:

Medallistes[modifica]

Categoria masculina[modifica]

Individual masculí[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1992 Barcelona Indonèsia Alan Budikusuma Indonèsia Ardy Wiranata Dinamarca Thomas Stuer-Lauridsen
Indonèsia Hermawan Susanto
1996 Atlanta Dinamarca Poul-Erik Larsen Xina Dong Jiong Malàisia Rashid Sidek
2000 Sydney Xina Ji Xinpeng Indonèsia Hendrawan Xina Xia Xuanze
2004 Atenes Indonèsia Taufik Hidayat Corea del Sud Shon Seung-mo Indonèsia Sony Dwi Kuncoro
2008 Pequín Xina Lin Dan Malàisia Lee Chong Wei Xina Chen Jin
2012 Londres Xina Lin Dan Malàisia Lee Chong Wei Xina Chen Long
2016 Rio Xina Chen Long Malàisia Lee Chong Wei Dinamarca Viktor Axelsen

Dobles masculins[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1992 Barcelona Corea del Sud Corea del Sud
Kim Moon-soo
Park Joo-bong
Indonèsia Indonèsia
Rudy Gunawan
Eddy Hartono
República Popular de la Xina Xina
Li Yongbo
Tian Bingyi
Malàisia Malàisia
Jalani Sidek
Razif Sidek
1996 Atlanta Indonèsia Indonèsia
Rexy Mainaky
Ricky Subagja
Malàisia Malàisia
Cheah Soon Kit
Yap Kim Hock
Indonèsia Indonèsia
Antonius Ariantho
Denny Kantono
2000 Sydney Indonèsia Indonèsia
Tony Gunawan
Candra Wijaya
Corea del Sud Corea del Sud
Lee Dong-soo
Yoo Yong-sung
Corea del Sud Corea del Sud
Ha Tae-kwon
Kim Dong-moon
2004 Atenes Corea del Sud Corea del Sud
Ha Tae-kwon
Kim Dong-moon
Corea del Sud Corea del Sud
Lee Dong-soo
Yoo Yong-sung
Indonèsia Indonèsia
Eng Hian
Flandy Limpele
2008 Pequín Indonèsia Indonèsia
Markis Kido
Hendra Setiawan
República Popular de la Xina Xina
Cai Yun
Fu Haifeng
Indonèsia Indonèsia
Hwang Ji-man
Lee Jae-jin
2012 Londres República Popular de la Xina Xina
Cai Yun
Fu Haifeng
Dinamarca Dinamarca
Mathias Boe
Carsten Mogensen
Corea del Sud Corea del Sud
Jung Jae-sung
Lee Yong-dae
2016 Rio República Popular de la Xina Xina
Zhang Nan
Fu Haifeng
Malàisia Malàisia
Goh V Shem
Tan Wee Kiong
Regne Unit Regne Unit
Chris Langridge
Marcus Ellis

Categoria femenina[modifica]

Individual femení[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1992 Barcelona Indonèsia Susi Susanti Corea del Sud Bang Soo-hyun Xina Huang Hua
Xina Tang Jiuhong
1996 Atlanta Corea del Sud Bang Soo-hyun Indonèsia Mia Audina Indonèsia Susi Susanti
2000 Sydney Xina Gong Zhichao Dinamarca Camilla Martin Xina Ye Zhaoying
2004 Atenes Xina Zhang Ning Països Baixos Mia Audina Xina Zhou Mi
2008 Pequín Xina Zhang Ning Xina Xie Xingfang Indonèsia Maria Kristin Yulianti
2012 Londres Xina Li Xuerui Xina Wang Yihan Índia Saina Nehwal
2016 Rio Espanya Carolina Marín Índia P.V. Sindhu Japó Nozomi Okuhara

Dobles femenins[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1992 Barcelona Corea del Sud Corea del Sud
Chung So-Young
Hwang Hye-Young
República Popular de la Xina Xina
Guan Weizhen
Nong Qunhua
Corea del Sud Corea del Sud
Gil Young-ah
Shim Eun-jung
República Popular de la Xina Xina
Lin Yanfen
Yao Fen
1996 Atlanta República Popular de la Xina Xina
Ge Fei
Gu Jun
Corea del Sud Corea del Sud
Gil Young-Ah
Jang Hye-Ock
República Popular de la Xina Xina
Qin Yiyuan
Tang Yongshu
2000 Sydney República Popular de la Xina Xina
Ge Fei
Gu Jun
República Popular de la Xina Xina
Huang Nanyan
Yang Wei
República Popular de la Xina Xina
Gao Ling
Qin Yiyuan
2004 Atenes República Popular de la Xina Xina
Yang Wei
Zhang Jiewen
República Popular de la Xina Xina
Gao Ling
Huang Sui
Corea del Sud Corea del Sud
Lee Kyung-Won
Ra Kyung-Min
2008 Pequín República Popular de la Xina Xina
Du Jing
Yu Yang
Corea del Sud Corea del Sud
Lee Hyo-Jung
Lee Kyung-Won
República Popular de la Xina Xina
Wei Yili
Zhang Yawen
2012 Londres República Popular de la Xina Xina
Tian Qing
Zhao Yunlei
Japó Japó
Mizuki Fujii
Reika Kakiiwa
Rússia Rússia
Valeria Sorokina
Nina Vislova
2016 Rio Japó Japó
Ayaka Takahashi
Misaki Matsutomo
Dinamarca Dinamarca
Kamilla Rytter Juhl
Christinna Pedersen
Corea del Sud Corea del Sud
Jung Kyung-Eun
Shin Seung-Chan

Categoria mixta[modifica]

Dobles mixtos[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1996 Atlanta Corea del Sud Corea del Sud
Gil Young-ah
Kim Dong-moon
Corea del Sud Corea del Sud
Park Joo-bong
Ra Kyung-min
República Popular de la Xina Xina
Liu Jianjun
Sun Man
2000 Sydney República Popular de la Xina Xina
Gao Ling
Zhang Jun
Indonèsia Indonèsia
Tri Kusharjanto
Minarti Timur
Regne Unit Regne Unit
Simon Archer
Joanne Goode
2004 Atenes República Popular de la Xina Xina
Gao Ling
Zhang Jun
Regne Unit Regne Unit
Gail Emms
Nathan Robertson
Dinamarca Dinamarca
Jens Eriksen
Mette Schjoldager
2008 Pequín Corea del Sud Corea del Sud
Lee Hyo-jung
Lee Yong-dae
Indonèsia Indonèsia
Lilyana Natsir
Nova Widianto
República Popular de la Xina Xina
He Hanbin
Yu Yang
2012 Londres República Popular de la Xina Xina
Zhang Nan
Zhao Yunlei
República Popular de la Xina Xina
Xu Chen
Ma Jin
Dinamarca Dinamarca
Joachim Fischer Nielsen
Christinna Pedersen
2016 Rio Indonèsia Indonèsia
Tontowi Ahmad
Lilyana Natsir
Malàisia Malàisia
Chan Peng Soon
Goh Liu Ying
República Popular de la Xina Xina
Zhang Nan
Zhao Yunlei

Vegeu també[modifica]

Enllaços externs[modifica]