Llista de medallistes olímpics de rem (homes)

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca

Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de rem en categoria masculina:

Medallistes[modifica]

Programa actual[modifica]

Scull individual[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1900 París França Hermann Barrelet França André Gaudin Regne Unit George Saint Ashe
1904 St. Louis Estats Units Frank Greer Estats Units James Juvenal Estats Units Constance Titus
1908 Londres Regne Unit Harry Blackstaffe Regne Unit Alexander McCulloch the German Empire Bernhard von Gaza
Hungary (1867-1918) Károly Levitzky
1912 Estocolm Regne Unit William Kinnear Bèlgica Polydore Veirman Canada-1868-Red Everard Butler
Rússia Mart Kuusik
1920 Anvers Estats Units John B. Kelly, Sr. Regne Unit Jack Beresford Nova Zelanda Clarence D'Arcy
1924 París Regne Unit Jack Beresford Estats Units William Gilmore Suïssa Josef Schneider
1928 Amsterdam Austràlia Bobby Pearce Estats Units Kenneth Myers Regne Unit Theodore Collet
1932 Los Angeles Austràlia Bobby Pearce Estats Units William Miller Uruguai Guillermo Douglas
1936 Berlín Alemanya nazi Gustav Schäfer Àustria Josef Hasenöhrl Estats Units Daniel Barrow
1948 Londres Austràlia Mervyn Wood Uruguai Eduardo Risso Itàlia Romolo Catasta
1952 Hèlsinki Unió Soviètica Yuri Tyukalov Austràlia Mervyn Wood Polònia Teodor Kocerka
1956 Melbourne Unió Soviètica Vyacheslav Ivanov Austràlia Stuart MacKenzie Estats Units John B. Kelly, Jr.
1960 Roma Unió Soviètica Vyacheslav Ivanov Alemanya Achim Hill Polònia Teodor Kocerka
1964 Tòquio Unió Soviètica Vyacheslav Ivanov Alemanya Achim Hill Suïssa Gottfried Kottmann
1968 Ciutat de Mèxic Països Baixos Henri Wienese RFA Jochen Meissner Argentina Alberto Demiddi
1972 Munic Unió Soviètica Yuri Malishev Argentina Alberto Demiddi RDA W. Guldenpfennig
1976 Mont-real Finlàndia Pertti Karppinen RFA Peter-Michael Kolbe RDA Joachim Dreifke
1980 Moscou Finlàndia Pertti Karppinen Unió Soviètica Vassily Yakusha RDA Peter Kersten
1984 Los Angeles Finlàndia Pertti Karppinen RFA Peter-Michael Kolbe Canadà Robert Mills
1988 Seül RDA Thomas Lange RFA Peter-Michael Kolbe Nova Zelanda Eric Verdonk
1992 Barcelona Alemanya Thomas Lange Txecoslovàquia Vaclav Chalupa Polònia Kajetan Bronjewski
1996 Atlanta Suïssa Xeno Muller Canadà Derek Porter Alemanya Thomas Lange
2000 Sydney Nova Zelanda Rob Waddell Suïssa Xeno Muller Alemanya Marcel Hacker
2004 Atenes Noruega Olaf Tufte Estònia Jüri Jaanson Bulgària Ivo Yanakiev
2008 Pequín Noruega Olaf Tufte República Txeca Ondrej Synek Nova Zelanda Mahe Drysdale
2012 Londres Nova Zelanda Mahe Drysdale República Txeca Ondrej Synek Regne Unit Alan Campbell
2016 Rio Nova Zelanda Mahe Drysdale Croàcia Damir Martin República Txeca Ondrej Synek

Doble Scull[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1900 París Estats Units Estats Units
John Mulcahy
William Varley
Estats Units Estats Units
Jamie McLoughlin
John Hoben
Estats Units Estats Units
Joseph Ravannack
John Wells
1908–1912 No fou inclòs en el programa olímpic
1920 Anvers Estats Units Estats Units
Paul Costello
John B. Kelly, Sr.
Itàlia Itàlia
Pietro Annoni
Erminio Dones
França França
Gaston Giran
Alfred Plé
1924 París Estats Units Estats Units
Paul Costello
John B. Kelly, Sr.
França França
Marc Detton
Jean-Pierre Stock
 Suïssa
Rudolf Bosshard
Heinrich Thoma
1928 Amsterdam Estats Units Estats Units
Paul Costello
Charles McIlvaine
Canada 1921 Canadà
Joseph Wright, Jr.
Jack Guest
Àustria Àustria
Leo Losert
Viktor Flessl
1932 Los Angeles Estats Units Estats Units
Kenneth Myers
William Gilmore
Alemanya Alemanya
Herbert Buhtz
Gerhard Boetzelen
Canada 1921 Canadà
Charles Pratt
Noel De Mille
1936 Berlín Regne Unit Regne Unit
Jack Beresford
Leslie Southwood
Alemanya nazi Alemanya
Willi Kaidel
Joachim Pirsch
Polònia Polònia
Roger Verey
Jerzy Ustupski
1948 Londres Regne Unit Regne Unit
Richard Burnell
Bertie Bushnell
Dinamarca Dinamarca
Ebbe Parsner
Aage Larsen
Uruguai Uruguai
William Jones
Juan Rodríguez
1952 Hèlsinki Argentina Argentina
Tranquilo Cappozzo
Eduardo Guerrero
Unió Soviètica Unió Soviètica
Heorhi Zhylin
Ihor Emtshuk
Uruguai Uruguai
Miguel Seijas
Juan Rodríguez
1956 Melbourne Unió Soviètica Unió Soviètica
Aleksandr Berkutov
Yuri Tyukalov
Estats Units Estats Units
Bernard Costello, Jr.
James Gardiner
Austràlia Austràlia
Murray Riley
Mervyn Wood
1960 Roma Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Vaclav Kozak
Pavel Schmidt
Unió Soviètica Unió Soviètica
Aleksandr Berkutov
Yuri Tyukalov
 Suïssa
Ernst Huerlimann
Rolf Larcher
1964 Tòquio Unió Soviètica Unió Soviètica
Boris Dubrovsky
Oleg Tiurin
Estats Units Estats Units
Seymour Cromwell
James Storm
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Vladimir Andrs
Pavel Hofman
1968 Ciutat de Mèxic Unió Soviètica Unió Soviètica
Anatoly Sass
Alexander Timoshinin
Països Baixos Països Baixos
Henricus Droog
Leendert Van Dis
Estats Units Estats Units
John Nunn
William Maher
1972 Munic Unió Soviètica Unió Soviètica
Aleksandr Timoshinin
Gennadi Korshikov
Noruega Noruega
Frank Hansen
Svein Thøgersen
República Democràtica Alemanya RDA
Joachim Böhmer
Hans-Ulrich Schmeid
1976 Mont-real Noruega Noruega
Frank Hansen
Alf Hansen
Regne Unit Regne Unit
Chris Baillieu
Michael Hart
República Democràtica Alemanya RDA
Hans Ulrich Schmied
Jurgen Bertov
1980 Moscou República Democràtica Alemanya RDA
Joachim Dreifke
Klaus Kroppelien
Iugoslàvia Iugoslàvia
Zoran Pancic
Milorad Stanulov
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Zdenek Pecka
Vaclav Vochoska
1984 Los Angeles Estats Units Estats Units
Brad Alan Lewis
Paul Enquist
Bèlgica Bèlgica
Pierre-Marie Deloof
Dirk Crois
Iugoslàvia Iugoslàvia
Zoran Pancic
Milorad Stanulov
1988 Seül Països Baixos Països Baixos
Nico Rienks
Ronald Florijn
 Suïssa
Beat Schwerzmann
Ueli Bodenmann
Unió Soviètica Unió Soviètica
Aleksandr Marchenko
Vasily Yakusha
1992 Barcelona Austràlia Austràlia
Peter Antonie
Stephen Hawkins
Àustria Àustria
Arnold Jonke
Christoph Zerbst
Països Baixos Països Baixos
Nico Rienks
Henk-Jan Zwolle
1996 Atlanta Itàlia Itàlia
Agostino Abbagnale
Davide Tizzano
Noruega Noruega
Steffen Størseth
Kjetil Undset
França França
Frederic Kowal
Samuel Barathay
2000 Sydney Eslovènia Eslovènia
Luka Špik
Iztok Čop
Noruega Noruega
Olaf Tufte
Fredrik Bekken
Itàlia Itàlia
Giovanni Calabrese
Nicola Sartori
2004 Atenes França França
Sébastien Vieilledent
Adrien Hardy
Eslovènia Eslovènia
Luka Špik
Iztok Čop
Itàlia Itàlia
Rossano Galtarossa
Alessio Sartori
2008 Pequín Austràlia Austràlia
David Crawshay
Scott Brennan
Estònia Estònia
Tonu Endrekson
Jüri Jaanson
Regne Unit Regne Unit
Matthew Wells
Stephen Rowbotham
2012 Londres Nova Zelanda Nova Zelanda
Nathan Cohen
Joseph Sullivan
Itàlia Itàlia
Romano Battisti
Alessio Sartori
Eslovènia Eslovènia
Iztok Čop
Luka Špik
2016 Rio Croàcia Croàcia
Martin Sinković
Valent Sinković
Lituània Lituània
Mindaugas Griškonis
Saulius Ritter
Noruega Noruega
Kjetil Borch
Olaf Tufte

Quàdruple Scull[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1976 Mont-real República Democràtica Alemanya RDA
Wolfgang Guldenpfennig
Rudiger Reiche
Karl Heinz Bussert
Michael Wolfgamm
Unió Soviètica Unió Soviètica
Yevgeny Duleev
Yuri Yakimov
Aivar Lazdenieks
Vitautas Butkus
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Jaroslav Helebrand
Zdenek Pecka
Vaclav Vochoska
Vladek Lacina
1980 Moscou República Democràtica Alemanya RDA
Frank Dundr
Karsten Bunk
Uwe Heppner
Martin Winter
Unió Soviètica Unió Soviètica
Yuri Shapochka
Yevgeny Barbakov
Valery Kleshnev
Nikolai Dovgan
Bulgaria (1971-1990) Bulgària
Mintcho Nikolov
Lubomir Petrov
Ivo Roussev
Bogdan Dobrev
1984 Los Angeles RFA RFA
Albert Hedderich
Raimund Hormann
Dieter Wiedenmann
Michael Dursch
Austràlia Austràlia
Paul Reedy
Gary Gullock
Timothy Mclaren
Anthony Lovrich
Canadà Canadà
Doug Hamilton
Mike Houghs
Phil Monckton
Bruce Ford
1988 Seül Itàlia Itàlia
Agostino Abbagnale
Davide Tizzano
Gianluca Farina
Piero Poli
Noruega Noruega
Alf Hansen
Rolf Thorsen
Lars Bjønness
Vetle Vinje
República Democràtica Alemanya RDA
Jens Köppen
Steffen Zühlke
Steffen Bogs
Heiko Habermann
1992 Barcelona Alemanya Alemanya
Andreas Hajek
Michael Steinbach
Stephan Volkert
Andre Willms
Noruega Noruega
Kjetil Undset
Per Sætersdal
Lars Bjønness
Rolf Thorsen
Itàlia Itàlia
Alessandro Corona
Gianluca Farina
Rossano Galtarossa
Filippo Soffici
1996 Atlanta Alemanya Alemanya
Andreas Hajek
Stephan Volkert
Andre Steiner
Andre Willms
Estats Units Estats Units
Tim Young
Eric Mueller
Brian Jamieson
Jason Gailes
Austràlia Austràlia
Janusz Hooker
Boden Joseph Hanson
Duncan Free
Ronald Snook
2000 Sydney Itàlia Itàlia
Agostino Abbagnale
Alessio Sartori
Rossano Galtarossa
Simone Raineri
Països Baixos Països Baixos
Jochem Verberne
Dirk Lippits
Diederik Simon
Michiel Bartman
Alemanya Alemanya
Marco Geisler
Andreas Hajek
Stephan Volkert
Andre Willms
2004 Atenes Rússia Rússia
Nikolai Spinev
Igor Kravtsov
Alekseij Svirin
Sergej Fedorovtsev
República Txeca República Txeca
David Kopriva
Tomas Karas
Jakub Hanak
David Jirka
Flag of Ukraine.svg Ucraïna
Sergij Grin
Sergij Bilushchenko
Oleg Lykov
Leonid Shaposhnikov
2008 Pequín Polònia Polònia
Konrad Wasielewski
Marek Kolbowicz
Michal Jelinski
Adam Korol
Itàlia Itàlia
Luca Agamennoni
Simone Venier
Rossano Galtarossa
Simone Raineri
França França
Jonathan Coeffic
Pierre-Jean Peltier
Julien Bahain
Cédric Berrest
2012 Londres Alemanya Alemanya
Karl Schulze
Philipp Wende
Lauritz Schoof
Tim Grohmann
Croàcia Croàcia
David Šain
Martin Sinković
Damir Martin
Valent Sinković
Austràlia Austràlia
Chris Morgan
Karsten Forsterling
James McRae
Daniel Noonan
2016 Rio Alemanya Alemanya
Philipp Wende
Lauritz Schoof
Karl Schulze
Hans Gruhne
Austràlia Austràlia
Karsten Forsterling
Alexander Belonogoff
Cameron Girdlestone
James McRae
Estònia Estònia
Andrei Jämsä
Allar Raja
Tõnu Endrekson
Kaspar Taimsoo

Dos sense timoner[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1904 St. Louis Estats Units Estats Units
Robert Farnan
Joseph Ryan
Estats Units Estats Units
John Mulcahy
William Varley
Estats Units Estats Units
John Joachim
Joseph Buerger
1908 Londres Regne Unit Regne Unit
John Fenning
Gordon Thomson
Regne Unit Regne Unit
George Fairbairn
Philip Verdon
Canada-1868-Red Canadà
Frederick Toms
Norway Jackes
the German Empire Alemanya
Martin Stahnke
Willy Düskow
1912–1920 No fou inclòs en el programa olímpic
1924 París Països Baixos Països Baixos
Teun Beijnen
Willy Rösingh
França França
Maurice Bouton
Georges Piot
No es concedí[1]
1928 Amsterdam Alemanya Alemanya
Kurt Moeschter
Bruno Müller
Regne Unit Regne Unit
Terence O'Brien
Robert Nisbet
Estats Units Estats Units
Paul McDowell
John Schmitt
1932 Los Angeles Regne Unit Regne Unit
Lewis Clive
Hugh Edwards
Nova Zelanda Nova Zelanda
Cyril Stiles
Fred Thompson
Polònia Polònia
Henryk Budziński
Jan Krenz-Mikołajczak
1936 Berlín Alemanya nazi Alemanya
Willi Eichhorn
Hugo Strauß
Dinamarca Dinamarca
Harry Larsen
Peter Olsen
Argentina Argentina
Horacio Podestá
Julio Curatella
1948 Londres Regne Unit Regne Unit
John Wilson
Ran Laurie
 Suïssa
Hans Kalt
Josef Kalt
Itàlia Itàlia
Felice Fanetti
Bruno Boni
1952 Hèlsinki Estats Units Estats Units
Charles Logg
Thomas Price
Bèlgica Bèlgica
Michel Knuysen
Robert Baetens
 Suïssa
Kurt Schmid
Hans Kalt
1956 Melbourne Estats Units Estats Units
James Fifer
Duvall Hecht
Unió Soviètica Unió Soviètica
Igor Buldakov
Viktor Ivanov
Àustria Àustria
Josef Kloimstein
Alfred Sageder
1960 Roma Unió Soviètica Unió Soviètica
Valentin Boreyko
Oleg Golovanov
Àustria Àustria
Josef Kloimstein
Alfred Sageder
Finlàndia Finlàndia
Veli Lehtela
Toimi Pitkanen
1964 Tòquio Canadà Canadà
George Hungerford
Roger Jackson
Països Baixos Països Baixos
Steven Blaisse
Ernst Veenemans
Alemanya Alemanya
Michael Schwan
Wolfgang Hottenrott
1968 Ciutat de Mèxic República Democràtica Alemanya RDA
Jörg Lucke
Heinz-Jörg Bothe
Estats Units Estats Units
Lawrence Hugh
Philip Johnson
Dinamarca Dinamarca
Peter Christiansen
Ivan Larsen
1972 Munic República Democràtica Alemanya RDA
Siegfried Brietzke
Wolfgang Mager
 Suïssa
Heinrich Fischer
Alfred Bachmann
Països Baixos Països Baixos
Roel Luynenburg
Ruud Stokvis
1976 Mont-real República Democràtica Alemanya RDA
Bernd Landvoigt
Jörg Landvoigt
Estats Units Estats Units
Calvin Coffey
Michael Staines
RFA RFA
Peter Vanroye
Thomas Strauss
1980 Moscou República Democràtica Alemanya RDA
Bernd Landvoigt
Jörg Landvoigt
Unió Soviètica Unió Soviètica
Yury Pimenov
Nikolay Pimenov
Bandera olímpica Regne Unit
Charles Wiggin
Malcolm Carmichael
1984 Los Angeles Romania (1965-1989) Romania
Petru Iosub
Valer Toma
Espanya Espanya
Fernando Climent
Luis María Lasúrtegui
Noruega Noruega
Hans Grepperud
Sverre Løken
1988 Seül Regne Unit Regne Unit
Andy Holmes
Steve Redgrave
Romania (1965-1989) Romania
Dănuţ Dobre
Dragos Neagu
Iugoslàvia Iugoslàvia
Sadik Mujkic
Bojan Preseren
1992 Barcelona Regne Unit Regne Unit
Matthew Pinsent
Steve Redgrave
Alemanya Alemanya
Colin Ettingshausen
Peter Holtzenbein
Eslovènia Eslovènia
Iztok Čop
Denis Žvegelj
1996 Atlanta Regne Unit Regne Unit
Matthew Pinsent
Steve Redgrave
Austràlia Austràlia
David Weightman
Robert Geoffrey Scott
França França
Michel Andrieux
Jean Rolland
2000 Sydney França França
Michel Andrieux
Jean Rolland
Estats Units Estats Units
Ted Murphy
Sebastian Bea
Austràlia Austràlia
Matthew Long
James Tomkins
2004 Atenes Austràlia Austràlia
Drew Ginn
James Tomkins
Croàcia Croàcia
Sinisa Skelin
Niksa Skelin
Sud-àfrica Sud-àfrica
Donovan Cech
Ramon di Clemente
2008 Pequín Austràlia Austràlia
Drew Ginn
Duncan Free
Canadà Canadà
David Calder
Scott Frandsen
Nova Zelanda Nova Zelanda
Nathan Twaddle
George Bridgewater
2012 Londres Nova Zelanda Nova Zelanda
Eric Murray
Hamish Bond
França França
Germain Chardin
Dorian Mortelette
Regne Unit Regne Unit
George Nash
William Satch
2016 Rio Nova Zelanda Nova Zelanda
Eric Murray
Hamish Bond
Sud-àfrica Sud-àfrica
Lawrence Brittain
Shaun Keeling
Itàlia Itàlia
Marco Di Costanzo
Giovanni Abagnale

Quatre sense timoner[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1904 St. Louis Estats Units Estats Units
Arthur Stockhoff
August Erker
George Dietz
Albert Nasse
Estats Units Estats Units
Frederick Suerig
Martin Formanack
Charles Aman
Michael Begley
Estats Units Estats Units
Gustav Voerg
John Freitag
Louis Helm
Frank Dummerth
1908 Londres Regne Unit Regne Unit
Collier Cudmore
James Angus Gillan
Duncan Mackinnon
John Somers-Smith
Regne Unit Regne Unit
Philip Filleul
Harold Barker
John Fenning
Gordon Thomson
Canada 1921 Canadà
Gordon Balfour
Becher Gale
Charles Riddy
Geoffrey Taylor
Països Baixos Països Baixos
Hermannus Höfte
Albertus Wielsma
Johan Burk
Bernardus Croon
1912–1920 No fou inclòs en el programa olímpic
1924 París Regne Unit Regne Unit
Charles Eley
James MacNabb
Robert Morrison
Terence Sanders
Canada 1921 Canadà
Archibald Black
George MacKay
Colin Finlayson[2]
William Wood
 Suïssa
Emile Albrecht
Alfred Probst
Eugen Sigg
Hans Walter
1928 Amsterdam Regne Unit Regne Unit
John Lander
Michael Warriner
Richard Beesly
Edward Vaughan Bevan
Estats Units Estats Units
Charles Karle
William Miller
George Healis
Ernest Bayer
Itàlia Itàlia
Cesare Rossi
Pietro Freschi
Umberto Bonadè
Paolo Gennari
1932 Los Angeles Regne Unit Regne Unit
John Badcock
Hugh Edwards
Jack Beresford
Rowland George
Alemanya Alemanya
Karl Aletter
Ernst Gaber
Walter Flinsch
Hans Maier
Itàlia Itàlia
Antonio Ghiardello
Francesco Cossu
Giliante D'Este
Antonio Provenzani
1936 Berlín Alemanya nazi Alemanya
Rudolf Eckstein
Anton Rom
Martin Karl
Wilhelm Menne
Regne Unit Regne Unit
Thomas Bristow
Alan Barrett
Peter Jackson
John Sturrock
 Suïssa
Hermann Betschart
Hans Homberger
Alex Homberger
Karl Schmid
1948 Londres Itàlia Itàlia
Giuseppe Moioli
Elio Morille
Giovanni Invernizzi
Franco Faggi
Dinamarca Dinamarca
Helge Halkjær
Aksel Bonde Hansen
Helge Schrøder
Ib Storm Larsen
Estats Units Estats Units
Frederick Kingsbury
Stuart Griffing
Gregory Gates
Robert Perew
1952 Hèlsinki Iugoslàvia Iugoslàvia
Duje Bonačić
Velimir Valenta
Mate Trojanović
Petar Šegvić
França França
Pierre Blondiaux
Jacques Guissart
Marc Bouissou
Roger Gautier
Finlàndia Finlàndia
Veikko Lommi
Kauko Wahlsten
Oiva Lommi
Lauri Nevalainen
1956 Melbourne Canada 1921 Canadà
Archibald McKinnon
Lorne Loomer
Walter D'Hondt
Donald Arnold
Estats Units Estats Units
John Welchli
John McKinlay
Arthur McKinlay
James McIntosh
França França
René Guissart
Yves Delacour
Gaston Mercier
Guy Guillabert
1960 Roma Estats Units Estats Units
Arthur Ayrault
Ted Nash
John Sayre
Rusty Wailes
Itàlia Itàlia
Tullio Baraglia
Renato Bosatta
Giancarlo Crosta
Giuseppe Galante
Unió Soviètica Unió Soviètica
Igor Akhremchik
Yuri Bachurov
Valentin Morkovkin
Anatoly Tarabrin
1964 Tòquio Dinamarca Dinamarca
John Hansen
Bjorn Haslov
Erik Petersen
Kurt Helmudt
Regne Unit Regne Unit
John Russel
H.A. Wardell
William Barry
John James
Estats Units Estats Units
Geofrey Picard
Richard Lyon
Theodore Mittet
Ted Nash
1968 Ciutat de Mèxic República Democràtica Alemanya RDA
Frank Forberger
Frank Rühle
Dieter Grahn
Dieter Schubert
Hongria Hongria
Zoltan Melis
Jozsef Csermely
György Sarlos
Anta Melis
Itàlia Itàlia
Renato Bosatta
Pie Conti Manzini
Tullio Baraglia
Abramo Albini
1972 Munic República Democràtica Alemanya RDA
Frank Forberger
Frank Rühle
Dieter Grahn
Dieter Schubert
Nova Zelanda Nova Zelanda
Dick Tonks
Dudley Storey
Ross Collinge
Noel Mills
RFA RFA
Joachim Ehrig
Peter Funnekötter
Franz Held
Wolfgang Plottke
1976 Mont-real República Democràtica Alemanya RDA
Siegfried Brietzke
Andreas Decker
Stefan Semmler
Wolfgang Mager
Noruega Noruega
Ole Nafstad
Arne Bergodd
Finn Tveter
Rolf Andreassen
Unió Soviètica Unió Soviètica
Raul Arnemann
Nikolai Kuznetsov
Valeri Dolinin
Anushavan Gasan
1980 Moscou República Democràtica Alemanya RDA
Jurgen Thiele
Andreas Decker
Stefan Semmler
Siegfried Brietzke
Unió Soviètica Unió Soviètica
Aleksei Kamkin
Valery Dolinin
Aleksandr Kulagin
Vitaly Yeliseyev
Bandera olímpica Regne Unit
John Beattie
Ian McNuff
David Townsend
Martin Cross
1984 Los Angeles Nova Zelanda Nova Zelanda
Leslie O'Conell
Shane O'Brien
Conrad Robertson
Keith Trask
Estats Units Estats Units
David Clark
Johnathan Smith
Philip Stekl
Alan Forney
Dinamarca Dinamarca
Michael Jessen
Lars Nielsen
Per H.S. Rasmussen
Eric Christiansen
1988 Seül República Democràtica Alemanya RDA
Roland Schröder
Ralf Brudel
Olaf Förster
Thomas Greiner
Estats Units Estats Units
Raoul Rodríguez
Thomas Bohrer
Richard Kennelly
David Krmpotich
RFA RFA
Guido Grabow
Volker Grabow
Norbert Keßlau
1992 Barcelona Austràlia Austràlia
Andrew Cooper
Nicholas Green
Mike McKay
James Tomkins
Estats Units Estats Units
Jeffrey McLaughlin
William Burden
Thomas Bohrer
Patrick Manning
Eslovènia Eslovènia
Milan Jansa
Sadik Mujkic
Saso Mirjanic
Janez Klemencic
1996 Atlanta Austràlia Austràlia
Nicholas Green
Drew Ginn
James Tomkins
Mike McKay
França França
Bertrand Vecten
Olivier Moncelet
Daniel Fauche
Giles Bosquet
Regne Unit Regne Unit
Greg Searle
Jonny Searle
Rupert Obholzer
Tim Foster
2000 Sydney Regne Unit Regne Unit
James Cracknell
Steve Redgrave
Tim Foster
Matthew Pinsent
Itàlia Itàlia
Walter Molea
Riccardo Dei Rossi
Lorenzo Carboncini
Carlo Mornati
Austràlia Austràlia
James Stewart
Ben Dodwell
Geoffrey Stewart
Bo Hanson
2004 Atenes Regne Unit Regne Unit
Steve Williams
James Cracknell
Ed Coode
Matthew Pinsent
Canadà Canadà
Cameron Baerg
Thomas Herschmiller
Jake Wetzel
Barney Williams
Itàlia Itàlia
Lorenzo Porzio
Dario Dentale
Luca Agamennoni
Raffaello Leonardo
2008 Pequín Regne Unit Regne Unit
Tom James
Steve Williams
Pete Reed
Andrew Triggs
Austràlia Austràlia
Matt Ryan
James Marburg
Cameron McKenzie
Francis Hegerty
França França
Julien Despres
Benjamin Rondeau
Germain Chardin
Dorian Mortelette
2012 Londres Regne Unit Regne Unit
Alex Gregory
Tom James
Pete Reed
Andrew Triggs-Hodge
Austràlia Austràlia
James Chapman
Joshua Dunkley-Smith
Drew Ginn
William Lockwood
Estats Units Estats Units
Charlie Cole
Scott Gault
Glenn Ochal
Henrik Rummel
2016 Rio Regne Unit Regne Unit
Alex Gregory
Mohamed Sbihi
George Nash
Constantine Louloudis
Austràlia Austràlia
Will Lockwood
Josh Dunkley-Smith
Josh Booth
Alexander Hill
Itàlia Itàlia
Domenico Montrone
Matteo Castaldo
Matteo Lodo
Giuseppe Vicino

Vuit amb timoner[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1900 París Estats Units Estats Units
William Carr
Harry DeBaecke
John Exley
John Geiger
Edwin Hedley
James Juvenal
Roscoe Lockwood
Edward Marsh
Louis Abell
Bèlgica Bèlgica
Jules De Bisschop
Prospère Bruggeman
Oscar De Somville
Oscar De Cock
Maurice Hemelsoet
Marcel Van Crombrugge
Frank Odberg
Maurice Verdonck
Alfred Van Landeghem
Països Baixos Països Baixos
François Brandt
Johannes van Dijk
Roelof Klein
Ruurd Leegstra
Walter Middelberg
Hendrik Offerhaus
Walter Thijssen
Henricus Tromp
Hermanus Brockmann
1904 St. Louis Estats Units Estats Units
Frederick Cresser
Michael Gleason
Frank Schell
James Flanagan
Charles Armstrong
Harry Lott
Joseph Dempsey
John Exley
Louis Abell
Canada-1868-Red Canadà
Arthur Bailey
William Rice
George Reiffenstein
Phil Boyd
George Strange
William Wadsworth
Donald MacKenzie
Joseph Wright
Thomas Loudon
No es concedí
1908 Londres Regne Unit Regne Unit
Albert Gladstone
Frederick Kelly
Banner Johnstone
Guy Nickalls
Charles Burnell
Ronald Sanderson
Raymond Etherington
Henry Bucknall
Gilchrist Maclagan
Bèlgica Bèlgica
Oscar Taelman
Marcel Morimont
Rémy Orban
Georges Mijs
François Vergucht
Polydore Veirman
Oscar De Somville
Rodolphe Poma
Alfred van Landeghem
Canada-1868-Red Canadà
Irvine Robertson
Joseph Wright
Julius Thomson
Walter Lewis
Gordon Balfour
Becher Gale
Charles Riddy
Geoffrey Taylor
Douglas Kertland
Regne Unit Regne Unit
Frank Jerwood
Eric Powell
Oswald Carver
Edward Williams
Henry Goldsmith
Harold Kitching
John Burn
Douglas Stuart
Richard Boyle
1912 Estocolm Regne Unit Regne Unit
Edgar Burgess
Sidney Swann
Leslie Wormald
Ewart Horsfall
James Angus Gillan
Arthur Garton
Alister Kirby
Philip Fleming
Henry Wells
Regne Unit Regne Unit
William Fison
William Parker
Thomas Gillespie
Beaufort Burdekin
Frederick Pitman
Arthur Wiggins
Charles Littlejohn
Robert Bourne
John Walker
the German Empire Alemanya
Otto Liebing
Max Bröske
Max Vetter
Willi Bartholomae
Fritz Bartholomae
Werner Dehn
Rudolf Reichelt
Hans Matthiae
Kurt Runge
1920 Anvers Estats Units Estats Units
Virgil Jacomini
Edwin Graves
William Jordan
Edward Moore
Alden Sanborn
Donald Johnston
Vincent Gallagher
Clyde King
Sherman Clark
Regne Unit Regne Unit
Ewart Horsfall
Guy Oliver Nickalls
Richard Lucas
Walter James
John Campbell
Sebastian Earl
Ralph Shove
Sidney Swann
Robin Johnstone
Noruega Noruega
Theodor Nag
Conrad Olsen
Adolf Nilsen
Håkon Ellingsen
Thore Michelsen
Arne Mortensen
Karl Nag
Tollef Tollefsen
Thoralf Hagen
1924 París Estats Units Estats Units
Leonard Carpenter
Howard Kingsbury
Alfred Lindley
John Miller
James Rockefeller
Frederick Sheffield
Benjamin Spock
Alfred Wilson
Laurence Stoddard
Canada 1921 Canadà
Arthur Bell
Robert Hunter
William Langford
Harold Little
John Smith
Warren Snyder
Norman Taylor
William Wallace
Ivor Campbell
Itàlia Itàlia
Antonio Cattalinich
Francesco Cattalinich
Simeone Cattalinich
Giuseppe Crivelli
Latino Galasso
Pietro Ivanov
Bruno Sorich
Carlo Toniatti
Vittorio Gliubich
1928 Amsterdam Estats Units Estats Units
Marvin Stalder
John Brinck
Francis Frederick
William Thompson
William Dally
James Workman
Hubert A. Caldwell
Peter Donlon
Donald Blessing
Regne Unit Regne Unit
Jamie Hamilton
Guy Oliver Nickalls
John Badcock
Donald Gollan
Harold Lane
Gordon Killick
Jack Beresford
Harold West
Arthur Sulley
Canada 1921 Canadà
Frederick Hedges
Frank Fiddes
John Hand
Herbert Richardson
Jack Murdoch
Athol Meech
Edgar Norris
William Ross
John Donnelly
1932 Los Angeles Estats Units Estats Units
Edwin Salisbury
James Blair
Duncan Gregg
David Dunlap
Burton Jastram
Charles Chandler
Harold Tower
Winslow Hall
Norris Graham
Itàlia Itàlia
Vittorio Cioni
Mario Balleri
Renato Bracci
Dino Barsotti
Roberto Vestrini
Guglielmo Del Bimbo
Enrico Garzelli
Renato Barbieri
Cesare Milani
Canada 1921 Canadà
Earl Eastwood
Joseph Harris
Stanley Stanyar
Harry Fry
Cedric Liddell
William Thoburn
Donald Boal
Albert Taylor
George MacDonald
1936 Berlín Estats Units Estats Units
Herbert Morris
Charles Day
Gordon Adam
John G.White
James McMillin
George Hunt
Joseph Rantz
Donald Hume
Robert Moch
Itàlia Itàlia
Guglielmo Del Bimbo
Dino Barsotti
Oreste Grossi
Enzo Bartolini
Mario Checcacci
Dante Secchi
Ottorino Quaglierini
Enrico Garzelli
Cesare Milani
Alemanya nazi Alemanya
Alfred Rieck
Helmut Radach
Hans Kuschke
Heinz Kaufmann
Gerd Völs
Werner Loeckle
Hans Hannemann
Herbert Schmidt
Wilhelm Mahlow
1948 Londres Estats Units Estats Units
Ian Turner
David Turner
James Hardy
George Ahlgren
Lloyd Butler
David Brown
Justus Smith
John Stack
Ralph Purchase
Regne Unit Regne Unit
Christopher Barton
Michael Lapage
Guy Richardson
Ernest Bircher
Paul Massey
Charles Lloyd
David Meyrick
Alfred Mellows
Jack Dearlove
Noruega Noruega
Kristoffer Lepsøe
Thorstein Kråkenes
Hans Hansen
Halfdan Gran Olsen
Harald Kråkenes
Leif Næss
Thor Pedersen
Carl Monssen
Sigurd Monssen
1952 Hèlsinki Estats Units Estats Units
Frank Shakespeare
William Fields
James Dunbar
Richard Murphy
Robert Detweiler
Henry Procter
Wayne Frye
Edward Stevens
Charles Manring
Unió Soviètica Unió Soviètica
Yevgeny Brago
Vladimir Rodimushkin
Aleksei Komarov
Igor Borisov
Slava Amiragov
Leonid Gissen
Yevgeny Samsonov
Vladimir Kryukov
Igor Polyakov
Austràlia Austràlia
Robert Tinning
Ernest Chapman
Nimrod Greenwood
David Anderson
Geoffrey Williamson
Mervyn Finlay
Edward Pain
Phillip Cayzer
Thomas Chessell
1956 Melbourne Estats Units Estats Units
Thomas Charlton
David Wight
John Cooke
Donald Beer
Caldwell Esselstyn
Charles Grimes
Rusty Wailes
Robert Morey
William Becklean
Canada 1921 Canadà
Philip Kueber
Richard McClure
Robert Wilson
David Helliwell
Donald Pretty
William McKerlich
Douglas McDonald
Lawrence West
Carlton Ogawa
Austràlia Austràlia
Michael Aikman
David Boykett
Angus Benfield
James Howden
Garth Manton
Walter Howell
Adrian Monger
Bryan Doyle
Harold Hewitt
1960 Roma Alemanya Alemanya
Manfred Rulffs
Walter Schröder
Frank Schepke
Kraft Schepke
Karl Groddeck
Karl-Heinz Hopp
Klaus Bittner
Hans Lenk
Willi Padge
Canada 1921 Canadà
Donald Arnold
Walter D'Hondt
Nelson Kuhn
John Lecky
Lorne Loomer
Archibald MacKinnon
William McKerlich
Glen Mervyn
Sohen Biln
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Bohumil Janoušek
Jan Jindra
Jiří Lundák
Stanislav Lusk
Václav Pavkovič
Luděk Pojezný
Jan Švéda
Josef Věntus
Miroslav Koníček
1964 Tòquio Estats Units Estats Units
Joseph Amlong
Thomas Amlong
Harold Budd
Emory Clark
Stanley Cwiklinski
Hugh Foley
William Knecht
William Stowe
Robert Zimony
Alemanya Alemanya
Klau Aefke
Klau Bittner
Karl Groddeck
Hans-Jurgen Wallbrecht
Klaus Behrens
Jurgen Schroeder
Jurgen Plagemann
Horst Meyer
Thomas Ahrens
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Petr Cermak
Jiri Lundak
Jan Mrvik
Julius Tocek
Josef Ventus
Ludek Pojezny
Bohumil Janousek
Richard Novy
Miroslav Konicek
1968 Ciutat de Mèxic RFA RFA
Horst Meyer
Wolfgang Hottenrott
Dirk Schreyer
Egbert Hirschfelder
Rüdiger Henning
Jörg Siebert
Lutz Ulbricht
Nikolaus Ott
Günther Thiersch
Austràlia Austràlia
Alfred Duval
David Douglas
Michael Morgan
John Ranch
Joseph Frazio
Gary Pierce
Peter Dickinson
Robert Shirlaw
Alan Grover
Unió Soviètica Unió Soviètica
Zigmas Jukna
Alexander Matryshkin
Antanas Bagdonavichus
Vitaulas Briedis
Vladimir sterlik
Valentin Kravchik
Lozopas Yagelavichus
Victor Suslin
Yury Lorentsson
1972 Munic Nova Zelanda Nova Zelanda
Tony Hurt
Wybo Veldman
Dick Joyce
John Hunter
Lindsay Wilson
Athol Earl
Trevor Coker
Gary Robertson
Simon Dickie
Estats Units Estats Units
Lawrence Terry
Franklin Hobbs
Peter Raymond
Timoth Mickelson
Eugene Clapp
William Hobbs
Robert Driscoll
Michael Livingston
Paul Hoffman
República Democràtica Alemanya RDA
Hans-Joachim Borzym
Jörg Landvoigt
Harold Dimke
Manfred Schneider
Hartmut Schreiber
Manfred Schmorde
Bernd Landvoigt
Heinri Mederow
Dietmar Schwarz
1976 Mont-real República Democràtica Alemanya RDA
Bernd Baumgart
Gottfried Dohn
Werner Klatt
Hans Joachim Luck
Dieter Wendisch
Roland Kostulski
Ulrich Karnatz
Karl Heins Prudohl
Karl Heinz Danielovski
Regne Unit Regne Unit
Richard Lester
John Yallop
Tim Crooks
Hugh Matheson
David Maxwell
James Clark
Fred Smallbone
Leonard Robertson
Patrick Sweeney
Nova Zelanda Nova Zelanda
Ivan Sutherland
Trevor Coker
Peter Dignan
Lindsay Wilson
Athol Earl
Dave Rodger
Alex McLean
Tony Hurt
Simon Dickie
1980 Moscou República Democràtica Alemanya RDA
Bernd Krauss
Hans-Peter Koppe
Ulrich Kons
Jorg Friedrich
Jens Doberschutz
Ulrich Karnatz
Uwe Duhring
Berno Hoing
Klaus-Dieter Ludwig
Regne Unit Regne Unit
Duncan McDougall
Allan Whitwell
Henry Clay
Chris Mahoney
Andrew Justice
John Pritchard
Malcolm McGowan
Richard Stanhope
Colin Moynihan
Unió Soviètica Unió Soviètica
Viktor Kokdshin
Andrey Tishchenko
Aleksandr Tkachenko
Jonas Pintskus
Jonas Normantas
Andrei Lugin
Aleksandr Mantsevich
Igor Maistrenko
Grigory Dmitrienko
1984 Los Angeles Canadà Canadà
Blair Horn
Dean Crawford
Michael Evans
Paul Steele
Grant Main
Mark Evans
Kevin Neufeld
Pat Turner
Brian McMahon
Estats Units Estats Units
Walter Lubsen
Andrew Sudduth
John Terwilliger
Christopher Penny
Thomas Darling
Fred Borchelt
Charles Clapp III
Bruce Ibbetson
Robert Jaugstetter
Austràlia Austràlia
Craig Muller
Clyde Hefer
Samuel Patten
Tim Willoughby
Ian Edmunds
James Battersby
Ion Popa
Stephen Evans
Gavin Thredgold
1988 Seül RFA RFA
Bahne Rabe
Eckhardt Schultz
Ansgar Wessling
Wolfgang Maennig
Matthias Mellinghaus
Thomas Möllenkamp
Thomas Domian
Armin Eichholz
Manfred Klein
Unió Soviètica Unió Soviètica
Viktor Omelyanovich
Vasily Tikhonov
Andrey Vasilyev
Pavel Gurkovsky
Nikolay Kumarov
Aleksandr Lukvanov
Veniamin But
Viktor Diduk
Aleksandr Dumchev
Estats Units Estats Units
Michael F. Teti
Jonathan S. Smith
Edward B. Patton
John D. Rusher
Peter Nordell
Jeffrey McLaughlin
W. Douglas Burden
John Pescatore
Seth D Bauer
1992 Barcelona Canadà Canadà
Darren Barber
Andrew Crosby
Michael Forgeron
Robert Marland
Terence Paul
Derek Porter
Michael Rascher
Bruce Robertson
John Wallace
Romania Romania
Iulica Ruican
Viorel Talapan
Vasile Nastase
Claudiu Marin
Dǎnuţ Dobre
Valentin Robu
Vasile Mastacan
Ioan Vizitiu
Marin Gheorghe
Alemanya Alemanya
Roland Baar
Armin Eichholz
Detlef Kirchhoff
Manfred Klein
Bahne Rabe
Frank Richter
Hans Sennewald
Thorsten Streppelhoff
Ansgar Wessling
1996 Atlanta Països Baixos Països Baixos
Koos Maasdijk
Ronald Florijn
Jeroen Duyster
Michiel Bartman
Henk-Jan Zwolle
Niels van der Zwan
Niels van Steenis
Diederik Simon
Nico Rienks
Alemanya Alemanya
Mark Kleinschmidt
Detlef Kirchhoff
Wolfram Huhn
Roland Baar
Marc Weber
Ulrich Viefers
Peter Thiede
Thorsten Streppelhoff
Frank Jörg Richter
Rússia Rússia
Pavel Melnikov
Andrey Glukhov
Anton Chermashentsev
Aleksandr Lukyanov
Nikolay Aksyonov
Dmitriy Rozinkevich
Sergeij Matveyev
Roman Monchenko
Vladimir Volodenkov
2000 Sydney Regne Unit Regne Unit
Andrew Lindsay
Ben Hunt-Davis
Simon Dennis
Louis Attrill
Luka Grubor
Kieran West
Fred Scarlett
Steve Trapmore
Rowley Douglas
Austràlia Austràlia
Christian Ryan
Alastair Gordon
Nick Porzig
Robert Jahrling
Mike McKay
Stuart Welch
Daniel Burke
Jaime Fernandez
Brett Hayman
Croàcia Croàcia
Igor Francetić
Tihomir Franković
Tomislav Smoljanović
Nikša Skelin
Siniša Skelin
Krešimir Čuljak
Igor Boraska
Branimir Vujević
Silvijo Petriško
2004 Atenes Estats Units Estats Units
Jason Read
Wyatt Allen
Chris Ahrens
Joseph Hansen
Matt Deakin
Dan Beery
Beau Hoopman
Bryan Volpenhein
Peter Cipollone
Països Baixos Països Baixos
Matthijs Vellenga
Gijs Vermeulen
Jan-Willem Gabriels
Daniël Mensch
Geert Jan Derksen
Gerritjan Eggenkamp
Diederik Simon
Michiel Bartman
Chun Wei Cheung
Austràlia Austràlia
Stefan Szczurowski
Stuart Reside
Stuart Welch
James Stewart
Geoff Stewart
Boden Hanson
Mike McKay
Steve Stewart
Michael Toon
2008 Pequín Canadà Canadà
Kevin Light
Ben Rutledge
Andrew Byrnes
Jake Wetzel
Malcolm Howard
Dominic Seiterle
Adam Kreek
Kyle Hamilton
Brian Price
Regne Unit Regne Unit
Alex Partridge
Tom Stallard
Tom Lucy
Richard Egington
Josh West
Alastair Heathcote
Matthew Langridge
Colin Smith
Acer Nethercott
Estats Units Estats Units
Beau Hoopman
Matt Schnobrich
Micah Boyd
Wyatt Allen
Daniel Walsh
Steven Coppola
Josh Inman
Bryan Volpenhein
Marcus McElhenney
2012 Londres Alemanya Alemanya
Filip Adamski
Andreas Kuffner
Eric Johannesen
Maximilian Reinelt
Richard Schmidt
Lukas Müller
Florian Mennigen
Kristof Wilke
Martin Sauer
Canadà Canadà
Gabriel Bergen
Douglas Csima
Robert Gibson
Conlin McCabe
Malcolm Howard
Andrew Byrnes
Jeremiah Brown
Will Crothers
Brian Price
Regne Unit Regne Unit
Alex Partridge
James Foad
Tom Ransley
Richard Egington
Mohamed Sbihi
Greg Searle
Matthew Langridge
Constantine Louloudis
Phelan Hill
2016 Rio Regne Unit Regne Unit
Paul Bennett
Scott Durant
Matt Gotrel
Matt Langridge
Tom Ransley
Pete Reed
William Satch
Andrew Triggs Hodge
Phelan Hill
Alemanya Alemanya
Maximilian Munski
Malte Jakschik
Andreas Kuffner
Eric Johannesen
Maximilian Reinelt
Felix Drahotta
Richard Schmidt
Hannes Ocik
Martin Sauer
Països Baixos Països Baixos
Kaj Hendriks
Robert Lücken
Boaz Meylink
Boudewijn Röell
Olivier Siegelaar
Dirk Uittenboogaard
Mechiel Versluis
Tone Wieten
Peter Wiersum

Doble Scull lleuger[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1996 Atlanta  Suïssa
Michael Gier
Markus Gier
Països Baixos Països Baixos
Maarten van der Linden
Pepijn Aardewijn
Austràlia Austràlia
Bruce Hick
Anthony Edwards
2000 Sydney Polònia Polònia
Tomasz Kucharski
Robert Sycz
Itàlia Itàlia
Elia Luini
Leonardo Pettinari
França França
Pascal Touron
Thibaud Chapelle
2004 Atenes Polònia Polònia
Tomasz Kucharski
Robert Sycz
França França
Fréderic Dufour
Pascal Touron
Grècia Grècia
Vasileios Polymeros
Nikolaos Skiathitis
2008 Pequín Regne Unit Regne Unit
Zac Purchase
Mark Hunter
Grècia Grècia
Dimitrios Mougios
Vasileios Polymeros
Dinamarca Dinamarca
Mads Rasmussen
Rasmus Hansen
2012 Londres Dinamarca Dinamarca
Mads Rasmussen
Rasmus Quist Hansen
Regne Unit Regne Unit
Zac Purchase
Mark Hunter
Nova Zelanda Nova Zelanda
Storm Uru
Peter Taylor
2016 Rio França França
Pierre Houin
Jérémie Azou
Irlanda Irlanda
Gary O'Donovan
Paul O'Donovan
Noruega Noruega
Kristoffer Brun
Are Strandli

Quatre sense timoner lleuger[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1996 Atlanta Dinamarca Dinamarca
Victor Feddersen
Niels Henriksen
Thomas Poulsen
Eskild Ebbesen
Canadà Canadà
Brian Peaker
Jeffrey Lay
Dave Boyes
Gavin Hassett
Estats Units Estats Units
Marc Schneider
Jeff Pfaendtner
David Collins
William Carlucci
2000 Sydney França França
Laurent Porchier
Jean-Christophe Bette
Yves Hocde
Xavier Dorfmann
Austràlia Austràlia
Simon Burgess
Anthony Edwards
Darren Balmforth
Robert Richards
Dinamarca Dinamarca
Søren Madsen
Thomas Ebert
Eskild Ebbesen
Victor Feddersen
2004 Atenes Dinamarca Dinamarca
Thor Kristensen
Thomas Ebert
Stephan Moelvig
Eskild Ebbesen
Austràlia Austràlia
Glen Loftus
Anthony Edwards
Ben Cureton
Simon Burgess
Itàlia Itàlia
Lorenzo Bertini
Catello Amarante
Salvatore Amitrano
Bruno Mascarenhas
2008 Pequín Dinamarca Dinamarca
Thomas Ebert
Morten Jørgensen
Eskild Ebbesen
Mads Andersen
Polònia Polònia
Lukasz Pawlowski
Bartlomiej Pawelczak
Milosz Bernatajtys
Pawel Randa
Canadà Canadà
Iain Brambell
Jon Beare
Mike Lewis
Liam Parsons
2012 Londres Sud-àfrica Sud-àfrica
James Thompson
Matthew Brittain
John Smith
Sizwe Ndlovu
Regne Unit Regne Unit
Peter Chambers
Rob Williams
Richard Chambers
Chris Bartley
Dinamarca Dinamarca
Kasper Winther
Morten Jørgensen
Jacob Barsoe
Eskild Ebbesen
2016 Londres  Suïssa
Lucas Tramèr
Simon Schürch
Simon Niepmann
Mario Gyr
Dinamarca Dinamarca
Jacob Barsøe
Jacob Larsen
Kasper Winther Jørgensen
Morten Jørgensen
França França
Franck Solforosi
Thomas Baroukh
Guillaume Raineau
Thibault Colard

Programa eliminat[modifica]

Dos amb timoner[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1900 París Equip mixt Equip mixt
François Brandt
Roelof Klein
Hermanus Brockmann[3]
França França
Lucien Martinet
René Waleff
timoner desconegut
França França
Carlos Deltour
Antoine Védrenne
Raoul Paoli
1904–1912 No fou inclòs en el programa olímpic
1920 Anvers Italy (1861-1946) Itàlia
Ercole Olgeni
Giovanni Scatturin
Guido De Filip
França França
Gabriel Poix
Maurice Bouton
Ernest Barberolle
 Suïssa
Edouard Candeveau
Alfred Felber
Paul Piaget
1924 París  Suïssa
Edouard Candeveau
Alfred Felber
Emile Lachapelle
Italy (1861-1946) Itàlia
Ercole Olgeni
Giovanni Scatturin
Gino Sopracordevole
Estats Units Estats Units
Leon Butler
Harold Wilson
Edward Jennings
1928 Amsterdam  Suïssa
Hans Schöchlin
Karl Schöchlin
Hans Bourquin
França França
Armand Marcelle
Edouard Marcelle
Henri Préaux
Bèlgica Bèlgica
Léon Flament
François de Coninck
Georges Anthony
1932 Los Angeles Estats Units Estats Units
Joseph Schauers
Charles Kieffer
Edward Jennings
Polònia Polònia
Jerzy Braun
Janusz Ślązak
Jerzy Skolimowski
França França
Anselme Brusa
André Giriat
Pierre Brunet
1936 Berlín Alemanya nazi Alemanya
Gerhard Gustmann
Herbert Adamski
Dieter Arend
Italy (1861-1946) Itàlia
Almiro Bergamo
Guido Santin
Luciano Negrini
França França
Marceau Fourcade
Georges Tapie
Noël Vandernotte
1948 Londres Dinamarca Dinamarca
Finn Pedersen
Tage Henriksen
Carl Andersen
Itàlia Itàlia
Giovanni Steffè
Aldo Tarlao
Alberto Radi
Hungary (1946-1949, 1956-1957) Hongria
Antal Szendey
Béla Zsitnik
Róbert Zimonyi
1952 Hèlsinki França França
Raymond Salles
Gaston Mercier
Bernard Malivoire
Alemanya Alemanya
Heinz Manchen
Helmut Heinhold
Helmut Noll
Dinamarca Dinamarca
Svend Petersen
Poul Svendsen
Jørgen Frantzen
1956 Melbourne Estats Units Estats Units
Arthur Ayrault
Conn Findlay
Armin Seiffert
Alemanya Alemanya
Karl Groddeck
Horst Arndt
Rainer Borkowsky
Unió Soviètica Unió Soviètica
Ihor Yemchuk
Georgiy Zhylin
Vladimir Petrov
1960 Roma Alemanya Alemanya
Bernhard Knubel
Karl Renneberg
Klaus Zerta
Unió Soviètica Unió Soviètica
Antanas Bagdonavičius
Zigmas Jukna
Igor Rudakov
Estats Units Estats Units
Richard Draeger
Conn Findlay
Henry Mitchell
1964 Tòquio Estats Units Estats Units
Edward Ferry
Conn Findlay
Kent Mitchell
França França
Jacques Morel
Georges Morel
Jean Claude Darouy
Països Baixos Països Baixos
Jan Just Bos
Herman Rouwe
Frederik Hartsuiker
1968 Ciutat de Mèxic Itàlia Itàlia
Primo Baran
Renzo Sambo
Bruno Cipolla
Països Baixos Països Baixos
Herman Suselbeek
Hadriaan van Nes
Roderick Rijnders
Dinamarca Dinamarca
Jorn Krab
Harry Jorgensen
Preben Krab
1972 Munic República Democràtica Alemanya RDA
Wolfgang Gunkel
Jörg Lücke
Klaus-Dieter Neubert
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Oldrich Svojanovsky
Pavel Svojanovsky
Vladimir Petricek
Romania (1965-1989) Romania
Ştefan Tudor
Petre Ceapura
Ladislau Lowrenschi
1976 Mont-real República Democràtica Alemanya RDA
Harald Jahrling
Friedrich Ulrich
Georg Spohr
Unió Soviètica Unió Soviètica
Dmitri Bekhterev
Yuri Shurkalov
Yuri Lorentson
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Oldrich Svojanovsky
Pavel Svojanovsky
Ludvik Vebr
1980 Moscou República Democràtica Alemanya RDA
Harald Jahrling
Friedrich Ulrich
Georg Spohr
Unió Soviètica Unió Soviètica
Viktor Pereverzev
Gennady Kryuchkin
Aleksandr Lukyanov
Iugoslàvia Iugoslàvia
Dusko Mrduljas
Zlatko Celent
Josip Reic
1984 Los Angeles Itàlia Itàlia
Carmine Abbagnale
Giuseppe Abbagnale
Giuseppe Di Capua
Romania (1965-1989) Romania
Dimitrie Popescu
Vasile Tomoiaga
Dumitru Raducanu
Estats Units Estats Units
Kevin Still
Robert Espeseth
Doug Herland
1988 Seül Itàlia Itàlia
Giuseppe di Capua
Carmine Abbagnale
Giuseppe Abbagnale
República Democràtica Alemanya RDA
Mario Streit
Detlef Kirchhoff
René Rensch
Regne Unit Regne Unit
Patrick Sweeney
Andy Holmes
Steve Redgrave
1992 Barcelona Regne Unit Regne Unit
Garry Herbert
Greg Searle
Jonny Searle
Itàlia Itàlia
Giuseppe Di Capua
Carmine Abbagnale
Giuseppe Abbagnale
Romania Romania
Dimitrie Popescu
Dumitru Raducanu
Nicolaie Taga

Quatre amb timoner[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1900 París[4] França França
Henri Bouckaert
Jean Cau
Emile Delchambre
Henri Hazebroucq
Charlot
França França
Georges Lumpp
Charles Perrin
Daniel Soubeyran
Émile Wegelin
Timoner desconegut
Imperi Alemany Alemanya
Wilhelm Carstens
Julius Körner
Adolf Möller
Hugo Rüster
Gustav Moths[5]
Max Ammermann
Imperi Alemany Alemanya
Gustav Goßler
Oskar Goßler
Walter Katzenstein
Waldemar Tietgens
Carl Goßler
Països Baixos Països Baixos
Coenraad Hiebendaal
Geert Lotsij
Paul Lotsij
Johannes Terwogt
Hermanus Brockmann
Imperi Alemany Alemanya
Ernst Felle
Otto Fickeisen
Carl Lehle
Hermann Wilker
Franz Kröwerath
1904–1908 No fou inclòs en el programa olímpic
1912 Estocolm Imperi Alemany Alemanya
Albert Arnheiter
Hermann Wilker
Rudolf Fickeisen
Otto Fickeisen
Karl Leister[6]
Regne Unit Regne Unit
Julius Beresford
Karl Vernon
Charles Rought
Bruce Logan
Geoffrey Carr
Dinamarca Dinamarca
Erik Bisgaard
Rasmus Frandsen
Mikael Simonsen
Poul Thymann
Ejgil Clemmensen
1920 Anvers  Suïssa
Willy Brüderlin
Max Rudolf
Paul Rudolf
Hans Walter
Paul Staub
Estats Units Estats Units
Kenneth Myers
Carl Klose
Franz Federschmidt
Erich Federschmidt
Sherman Clark
Noruega Noruega
Birger Var
Theodor Klem
Henry Larsen
Per Gulbrandsen
Thoralf Hagen
1924 París  Suïssa
Emile Albrecht
Alfred Probst
Eugen Sigg
Hans Walter
Walter Lossli
França França
Eugène Constant
Louis Gressier
Georges Lecointe
Raymond Talleux
Ernest Barberolle
Estats Units Estats Units
Robert Gerhardt
Sidney Jelinek
Edward Mitchell
Henry Welsford
John Kennedy
1928 Amsterdam Italy (1861-1946) Itàlia
Valerio Perentin
Giliante D'Este
Nicolò Vittori
Giovanni Delise
Renato Petronio
 Suïssa
Ernst Haas
Joseph Meyer
Otto Bucher
Karl Schwegler
Fritz Bösch
Polònia Polònia
Franciszek Bronikowski
Edmund Jankowski
Leon Birkholc
Bernard Ormanowski
Bolesław Drewek
1932 Los Angeles Alemanya Alemanya
Hans Eller
Horst Hoeck
Walter Meyer
Joachim Spremberg
Carlheinz Neumann
Italy (1861-1946) Itàlia
Bruno Vattovaz
Giovanni Plazzer
Riccardo Divora
Bruno Parovel
Giovanni Scher
Polònia Polònia
Jerzy Braun
Janusz Ślązak
Stanisław Urban
Edward Kobyliński
Jerzy Skolimowski
1936 Berlín Alemanya nazi Alemanya
Hans Maier
Walter Volle
Ernst Gaber
Paul Söllner
Fritz Bauer
 Suïssa
Hermann Betschart
Hans Homberger
Alex Homberger
Karl Schmid
Rolf Spring
França França
Fernand Vandernotte
Marcel Vandernotte
Jean Cosmat
Marcel Chauvigné
Noël Vandernotte
1948 Londres Estats Units Estats Units
Warren Westlund
Robert Martin
Robert Will
Gordon Giovanelli
Allan Morgan
 Suïssa
Rudolf Reichling
Erich Schriever
Emil Knecht
Pierre Stebler
André Moccand
Dinamarca Dinamarca
Erik Larsen
Børge Raahauge Nielsen
Henry Larsen
Harry Knudsen
Jørgen Ib Olsen
1952 Hèlsinki Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Karel Mejta
Jiří Havlis
Jan Jindra
Stanislav Lusk
Miroslav Koranda
 Suïssa
Enrico Bianchi
Karl Weidmann
Heinrich Scheller
Emile Ess
Walter Leiser
Estats Units Estats Units
Carl Lovsted
Alvin Ulbrickson
Richard Wahlstrom
Matthew Leanderson
Albert Rossi
1956 Melbourne Itàlia Itàlia
Albert Winkler
Romano Sgheiz
Angelo Vanzin
Franco Trincavelli
Ivo Stefanoni
Suècia Suècia
Olle Larsson
Gösta Eriksson
Ivar Aronsson
Evert Gunnarsson
Bertil Göransson
Finlàndia Finlàndia
Kauko Hänninen
Reino Poutanen
Veli Lehtelä
Toimi Pitkänen
Matti Niemi
1960 Roma Alemanya Alemanya
Gerd Cintl
Horst Effertz
Klaus Riekemann
Jürgen Litz
Michael Obst
França França
Robert Dumontois
Claude Martin
Jacques Morel
Guy Nosbaum
Jean Klein
Itàlia Itàlia
Fulvio Balatti
Romano Sgheiz
Franco Trincavelli
Giovanni Zucchi
Ivo Stefanoni
1964 Tòquio Alemanya Alemanya
Peter Neusel
Bernhard Britting
Joachim Werner
Egbert Hirschfelder
Juergen Oelke
Itàlia Itàlia
Renato Bosatta
Emilio Trivini
Giuseppe Galante
Franco De Pedrina
Giovanni Spinola
Països Baixos Països Baixos
Alex Spinola
Jan Van De Graaff
F.R. Van De Graaff
Robert Van De Graaff
Marius Klumperbeek
1968 Ciutat de Mèxic Nova Zelanda Nova Zelanda
Dick Joyce
Ross Collinge
Dudley Storey
Warren Cole
Simon Dickie
República Democràtica Alemanya RDA
Peter Kremtz
Manfred Gelpke
Roland Göbler
Klaus Jacon
Dieter Semetzky
 Suïssa
Denis Oswald
Peter Bolliger
Hugo Waser
Jakob Grob
Gottlieb Fröhlich
1972 Munic RFA RFA
Peter Berger
Hans-Johann Färber
Gerhard Auer
Alois Bierl
Uwe Benter
República Democràtica Alemanya RDA
Dietrich Zander
Reinhard Gust
Eckhard Martens
Rolf Jobst
Klaus-Dieter Ludwig
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Otakar Mareček
Karel Neffe
Vladimír János
František Provazník
Vladimír Petříček
1976 Mont-real Unió Soviètica Unió Soviètica
Vladimir Eshinov
Nikolai Ivanov
Mikhail Kuznetsov
Alexandr Klepikov
Alexandr Lukianov
República Democràtica Alemanya RDA
Andreas Schulz
Rudiger Kunze
Walter Diessner
Ullrich Diessner
Johannes Thomas
RFA RFA
Johann Faerber
Ralph Kubail
Siegfried Fricke
Peter Niehusen
Hartmut Wenzel
1980 Moscou República Democràtica Alemanya RDA
Dieter Wendisch
Ullrich Diessner
Walter Diessner
Gottfried Dohn
Andreas Gregor
Unió Soviètica Unió Soviètica
Artur Garonskis
Dimant Krishianis
Dzintars Krishianis
Zhorzh Tikmers
Yuris Berzynsh
Polònia Polònia
Grzegorz Stellak
Adam Tomasiak
Grzegorz Nowak
Ryszard Stadniuk
Ryszard Kubiak
1984 Los Angeles Regne Unit Regne Unit
Richard Budgett
Martin Cross
Adrian Ellison
Andy Holmes
Steve Redgrave
Estats Units Estats Units
Edward A Ives
Thomas N Kiefer
Michael Bach
Greg T Springer
John S Stillings
Nova Zelanda Nova Zelanda
Brett Hollister
Kevin Lawton
Barrie Mabbott
Don Symonds
Ross Tong
1988 Seül República Democràtica Alemanya RDA
Bernd Niesecke
Hendrik Reiher
Karsten Schmelling
Bernd Eichwurzel
Frank Klawonn
Romania Romania
Dimitrie Popescu
Ioan Snep
Vasile Tomoiagă
Ladislav Lovrenski
Valenti Robu
Nova Zelanda Nova Zelanda
Chris White
Ian Wright
Andrew Bird
Greg Johnston
George Keyes
1992 Barcelona Romania Romania
Iulica Ruican
Viorel Talapan
Dimitrie Popescu
Dumitru Raducanu
Nicolaie Taga
Alemanya Alemanya
Ralf Brudel
Uwe Kellner
Thoralf Peters
Karsten Finger
Hendrik Reiher
Polònia Polònia
Wojciech Jankowski
Maciej Lasicki
Jacek Streich
Tomasz Tomiak
Michał Cieślak
Notes
  1. L'Informe oficial dels Jocs informa que el tercer lloc recaigué en la parella britànica Gordon Killick i Charles Southgate, si bé el Comitè Internacional Olímpic no els considera posseïdors del tercer lloc en no participar en la carrera final a causa d'un problema de lumbàlgia de Killick.
  2. El Comitè Interancional Olímpic atribueix aquesta medalla a A. Mariacher, si bé el Comitè Olímpic del Canadà l'atribueix a Finlayson.
  3. Brockmann fou el timoner per l'equip neerlandès a la semifinal, però no participà en la final. Tot i això el Comitè Olímpic Internacional (COI) el considera el guanyador.
  4. Degut a problemes sobre qui havia de disputar la final de 4 amb timoner es disputaren dues finals, essent ambdues considerades oficials pel Comitè Olímpic Internacional.
  5. L'equip alemany canvià el timoner després de la semifinal. Gustav Moths participà només a la semifinal i Max Ammermann a la final. Tanmateix, la base de dades del COI atorga la medalla d'or només a Gustav Moths.
  6. L'equip alemany canvià de timoner després de la primera regata. Es desconeix si Otto Maier, el nou timoner, participà en la primera ronda i si Leister participà en la resta de regates. Tanmanteix, el Comitè Olímpic Internacional només concedeix la medalla d'or a Leister.

Vegeu també[modifica]

Enllaços externs[modifica]