Llista de participants al Tour de França de 2017

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca

El Tour de França de 2017, 103 edició del Tour de França, fou disputat per 198 corredors repartits en 22 equips. La cursa es disputà entre l'1 i el 23 de juliol, amb inici a Düsseldorf, i final a l'Avinguda dels Camps Elisis de París.

Equips participants[modifica]

Al Tour de França, en tant que prova World Tour, hi prenen part els 18 equips World Tour i l'organitzador convida quatre equips continentals per acabar de completar els 22 equips. Aquests quatre equips foren fets públics el 26 de gener de 2017.[1]

WorldTeams (18)
  1. FRA AG2R La Mondiale
  2. KAZ Astana
  3. BRN Bahrain-Merida
  4. USA BMC Racing
  5. GER Bora-Hansgrohe
  6. USA Cannondale-Drapac
  7. RSA Dimension Data
  8. FRA FDJ
  9. SUI Katusha-Alpecin
  10. NED LottoNL-Jumbo
  11. BEL Lotto-Soudal
  12. ESP Movistar
  13. AUS Orica-Scott
  14. BEL Quick-Step Floors
  15. GBR Sky
  16. GER Sunweb
  17. USA Trek-Segafredo
  18. UAE UAE Team Emirates
Equips continentals professionals (4)
  1. FRA Cofidis
  2. FRA Direct Énergie
  3. FRA Fortuneo-Oscaro
  4. BEL Wanty-Groupe Gobert
Wikidata-logo S.svg

Llista de participants[modifica]


Llegenda
# Dorsal de sortida que du el ciclista al Tour Pos. Posició final a la classificació general
Mallot groc Indica el vencedor de la classificació general Mallot de la muntanya Indica el vencedor de la classificació de la muntanya
Mallot verd Indica el vencedor de la classificació per punts Mallot blanc Indica el vencedor de la classificació dels joves
classificació per equips Indica el vencedor de la classificació per equips Combativitat Indica el vencedor de la combativitat
NP Indica un ciclista que no ha pres la sortida en una etapa,
seguit del número de l'etapa en què s'ha retirat
AB Indica un ciclista que no ha finalitzat una etapa,
seguit del número d'etapa en què s'ha retirat
FC Indica un ciclista que ha finalitzat una etapa fora de control,
seguit del número d'etapa
EX Corredor exclòs per no respectar el reglament
 Campió d'Itàlia  Indica un mallot de campió nacional o mundial, així com l'especialitat * Indica un corredor que lluita pel mallot blanc

Per equips[modifica]

Team Sky El Team SKY lidera la classificació per equips a la fi de la cursa (SKY)
No. Ciclista Pos.
1  Chris Froome (GBR) Chris Froome lidera la classificació general a la fi de la cursa 1
2  Sergio Henao (COL) 28
3  Vasil Kiryienka (BLR) 112
4  Christian Knees (GER) 144
5  Michał Kwiatkowski (POL) 57
6  Mikel Landa (ESP) 4
7  Mikel Nieve (ESP) 14
8  Luke Rowe (GBR) 167
9  Geraint Thomas (GBR) AB-9
AG2R-La Mondiale (ALM)
No. Ciclista Pos.
11  Romain Bardet (FRA) 3
12  Jan Bakelants (BEL) 22
13  Axel Domont (FRA) 68
14  Mathias Frank (SUI) 30
15  Ben Gastauer (LUX) 37
16  Cyril Gautier (FRA) 48
17  Pierre Latour (FRA) * 29
18  Oliver Naesen (BEL) 63
19  Alexis Vuillermoz (FRA) 13
Movistar Team (MOV)
No. Ciclista Pos.
21  Nairo Quintana (COL) 12
22  Andrey Amador (CRC) 87
23  Daniele Bennati (ITA) 104
24  Carlos Betancur (COL) 18
25  Jonathan Castroviejo (ESP) 60
26  Imanol Erviti (ESP) 92
27  Jesús Herrada (ESP) 97
28  Jasha Sütterlin (GER) * 108
29  Alejandro Valverde (ESP) AB-1
Trek-Segafredo (TFS)
No. Ciclista Pos.
31  Alberto Contador (ESP) 9
32  Koen de Kort (NED) 70
33  John Degenkolb (GER) 121
34  Fabio Felline (ITA) AB-14
35  Michael Gogl (AUT) * 146
36  Markel Irizar (ESP) 135
37  Bauke Mollema (NED) 17
38  Jarlinson Pantano (COL) 46
39  Haimar Zubeldia (ESP) 52
BMC Racing Team (BMC)
No. Ciclista Pos.
41  Richie Porte (AUS) AB-9
42  Damiano Caruso (ITA) 11
43  Alessandro De Marchi (ITA) 99
44  Stefan Küng (SUI) * 79
45  Amaël Moinard (FRA) 32
46  Nicolas Roche (IRL) 33
47  Michael Schär (SUI) 72
48  Greg Van Avermaet (BEL) 58
49  Danilo Wyss (SUI) 81
Astana (AST)
No. Ciclista Pos.
51  Fabio Aru (ITA) 5
52  Dario Cataldo (ITA) AB-11
53  Jakob Fuglsang (DEN) AB-13
54  Andriy Hrivko (UKR) 120
55  Dmitriy Gruzdev (KAZ) 115
56  Bakhtiyar Kozhatayev (KAZ) * 93
57  Alexey Lutsenko (KAZ) * 71
58  Michael Valgren (DEN) * 61
59  Andrey Zeits (KAZ) 44
UAE Abu Dhabi (UAD)
No. Ciclista Pos.
61  Louis Meintjes (RSA) * 8
62  Darwin Atapuma (COL) 41
63  Matteo Bono (ITA) 111
64  Kristijan Đurasek (CRO) 50
65  Vegard Stake Laengen (NOR) 127
66  Marco Marcato (ITA) 96
67  Manuele Mori (ITA) AB-9
68  Ben Swift (GBR) 83
69  Diego Ulissi (ITA) 39
FDJ (FDJ)
No. Ciclista Pos.
71  Arnaud Démare (FRA) HD-9
72  Davide Cimolai (ITA) 152
73  Mickaël Delage (FRA) HD-9
74  Jacopo Guarnieri (ITA) HD-9
75  Ignatas Konovalovas (LTU) HD-9
76  Olivier Le Gac (FRA) * 158
77  Rudy Molard (FRA) 36
78  Thibaut Pinot (FRA) AB-17
79  Arthur Vichot (FRA) AB-13
Orica-Scott (ORS)
No. Ciclista Pos.
81  Esteban Chaves (COL) 62
82  Michael Albasini (SUI) 98
83  Luke Durbridge (AUS) AB-2
84  Mathew Hayman (AUS) 151
85  Damien Howson (AUS) * 88
86  Daryl Impey (RSA) 47
87  Jens Keukeleire (BEL) 59
88  Roman Kreuziger (CZE) 24
89  Simon Yates (GBR) * Simon Yates lidera la classificació dels joves en acabar el Tour 7
Dimension Data (DDD)
No. Ciclista Pos.
91  Mark Cavendish (GBR) NS-5
92  E. Boasson Hagen  (NOR) 78
93  Stephen Cummings (GBR) 141
94  Bernhard Eisel (AUT) 153
95  R. J. van Rensburg (RSA) 118
96  Serge Pauwels (BEL) 19
97  Mark Renshaw (AUS) HD-9
98  Scott Thwaites (GBR) 107
99  Jaco Venter (RSA) 162
Quick-Step Floors (QST)
No. Ciclista Pos.
101  Marcel Kittel (GER) AB-17
102  Jack Bauer (NZL) 105
103  Gianluca Brambilla (ITA) 53
104  Philippe Gilbert (BEL) NS-16
105  Daniel Martin (IRL) 6
106  Fabio Sabatini (ITA) 154
107  Zdeněk Štybar (CZE) 102
108  Matteo Trentin (ITA) HD-9
109  Julien Vermote (BEL) 139
Bora-Hansgrohe (BOH)
No. Ciclista Pos.
111  Peter Sagan (SVK) DQ-4
112  Maciej Bodnar (POL) 116
113  Emanuel Buchmann (GER) * 15
114  Marcus Burghardt (GER) 131
115  Rafał Majka (POL) NS-10
116  Jay McCarthy (AUS) * 94
117  Paweł Poljański (POL) 80
118  Juraj Sagan (SVK) HD-9
119  Rüdiger Selig (GER) 165
Katusha Alpecin (KAT)
No. Ciclista Pos.
121  Tony Martin (GER) 101
122  Marco Haller (AUT) 155
123  Reto Hollenstein (SUI) 150
124  Robert Kišerlovski (CRO) 31
125  Alexander Kristoff (NOR) 130
126  Maurits Lammertink (NED) 75
127  Tiago Machado (POR) 74
128  Nils Politt (GER) * 95
129  Rick Zabel (GER) * 145
Lotto-Soudal (LTS)
No. Ciclista Pos.
131  André Greipel (GER) 149
132  Lars Bak (DEN) 123
133  Tiesj Benoot (BEL) * 20
134  Thomas De Gendt (BEL) 51
135  Tony Gallopin (FRA) 21
136  Adam Hansen (AUS) 113
137  Jürgen Roelandts (BEL) 136
138  Marcel Sieberg (GER) NS-17
139  Tim Wellens (BEL) AB-15
Sunweb (SUN)
No. Ciclista Pos.
141  Michael Matthews (AUS) Michael Matthews lidera la classificació per punts en acabar la cursa 69
142  Nikias Arndt (GER) 84
143  Warren Barguil (FRA) Warren Barguil lidera la classificació de la muntany en acabar la cursa Warren Barguil lidera el premi de la combativitat a la fi de la cursa 10
144  Roy Curvers (NED) 142
145  Simon Geschke (GER) 64
146  Ramon Sinkeldam (NED) 148
147  Laurens ten Dam (NED) 67
148  Mike Teunissen (NED) * 129
149  Albert Timmer (NED) 157
Cofidis (COF)
No. Ciclista Pos.
151  Nacer Bouhanni (FRA) 138
152  Dimitri Claeys (BEL) 163
153  Nicolas Edet (FRA) 76
154  Christophe Laporte (FRA) * 133
155  Cyril Lemoine (FRA) 128
156  Luis Ángel Maté (ESP) 56
157  Daniel Navarro (ESP) 27
158  Florian Sénéchal (FRA) * 161
159  Julien Simon (FRA) 117
LottoNL-Jumbo (TLJ)
No. Ciclista Pos.
161  Robert Gesink (NED) AB-9
162  George Bennett (NZL) AB-16
163  D. Groenewegen (NED) * 156
164  Tom Leezer (NED) 166
165  Paul Martens (GER) 82
166  Primož Roglič (SLO) 38
167  Timo Roosen (NED) * AB-19
168  Jos van Emden (NED) AB-9
169  Robert Wagner (GER) 164
Direct Énergie (DEN)
No. Ciclista Pos.
171  Thomas Voeckler (FRA) 91
172  Thomas Boudat (FRA) 140
173  Lilian Calmejane (FRA) 35
174  Sylvain Chavanel (FRA) 25
175  Yohann Gène (FRA) 134
176  Adrien Petit (FRA) 126
177  Perrig Quéméneur (FRA) 106
178  Romain Sicard (FRA) 66
179  Angelo Tulik (FRA) 89
Cannondale-Drapac (CDT)
No. Ciclista Pos.
181  Pierre Rolland (FRA) 54
182  Alberto Bettiol (ITA) * 90
183  Patrick Bevin (NZL) 114
184  Nathan Brown (USA) 43
185  Simon Clarke (AUS) 86
186  Taylor Phinney (USA) 159
187  Andrew Talansky (USA) 49
188  Rigoberto Urán (COL) 2
189  Dylan van Baarle (NED) * 77
Bahrain-Merida (TBM)
No. Ciclista Pos.
191  Ion Izagirre (ESP) AB-1
192  Yukiya Arashiro (JPN) 109
193  Grega Bole (SLO) 143
194  Borut Božič (SLO) 160
195  Janez Brajkovič (SLO) 45
196  Ondřej Cink (CZE) AB-19
197  Sonny Colbrelli (ITA) 122
198  Tsgabu Grmay (ETH) 73
199  Javier Moreno (ESP) 119
Wanty-Groupe Gobert (WGG)
No. Ciclista Pos.
201  Guillaume Martin (FRA) * 23
202  Frederik Backaert (BEL) 132
203  Thomas Degand (BEL) 34
204  Marco Minnaard (NED) 40
205  Yoann Offredo (FRA) 110
206  Andrea Pasqualon (ITA) 137
207  Dion Smith (NZL) * 124
208  Guillaume Van Keirsbulck (BEL) 147
209  Pieter Vanspeybrouck (BEL) 100
Fortuneo-Oscaro (TFO)
No. Ciclista Pos.
211  Daniel McLay (GBR) * AB-17
212  Maxime Bouet (FRA) 55
213  Brice Feillu (FRA) 16
214  Élie Gesbert (FRA) * 85
215  Romain Hardy (FRA) 26
216  Pierre-Luc Périchon (FRA) 42
217  Laurent Pichon (FRA) 125
218  Eduardo Sepúlveda (ARG) 65
219  Florian Vachon (FRA) 103

Per dorsal[modifica]

A continuació es mostra una llista dels participants del Tour de França de 2017, amb la posició i el temps final. En cas de no haver finalitzat, es mostra el motiu i l'ultima etapa disputada.[2]

Dorsal Ciclista Edat Equip Pos. Temps final
1  Chris Froome (GBR) Mallot groc Classificació per equips 32 Team Sky 1 86h 20' 55"
2  Sergio Henao (COL) Classificació per equips 29 Team Sky 28 + 1h 16' 32"
3  Vasil Kiryienka (BLR) Classificació per equips 36 Team Sky 112 + 3h 21' 15"
4  Christian Knees (GER) Classificació per equips 36 Team Sky 144 + 3h 55' 31"
5  Michał Kwiatkowski (POL) Classificació per equips 27 Team Sky 57 + 2h 17' 48"
6  Mikel Landa (ESP) Classificació per equips 27 Team Sky 4 + 2' 21"
7  Mikel Nieve (ESP) Classificació per equips 33 Team Sky 14 + 25' 28"
8  Luke Rowe (GBR) Classificació per equips 27 Team Sky 167 + 4h 35' 52"
9  Geraint Thomas (GBR) Classificació per equips 31 Team Sky AB-9
11  Romain Bardet (FRA) 26 AG2R La Mondiale 3 + 2' 20"
12  Jan Bakelants (BEL) 31 AG2R La Mondiale 22 + 50' 04"
13  Axel Domont (FRA) 26 AG2R La Mondiale 68 + 2h 35' 33"
14  Mathias Frank (CHE) 30 AG2R La Mondiale 30 + 1h 21' 16"
15  Ben Gastauer (LUX) 29 AG2R La Mondiale 37 + 1h 38' 33"
16  Cyril Gautier (FRA) 29 AG2R La Mondiale 48 + 2h 03' 24"
17  Pierre Latour (FRA) 23 AG2R La Mondiale 29 + 1h 18' 45"
18  Oliver Naesen (BEL) 26 AG2R La Mondiale 63 + 2h 28' 02"
19  Alexis Vuillermoz (FRA) 29 AG2R La Mondiale 13 + 24' 38"
21  Nairo Quintana (COL) 27 Movistar 12 + 15' 28"
22  Andrey Amador (CRI) 30 Movistar 87 + 2h 56' 43"
23  Daniele Bennati (ITA) 36 Movistar 104 + 3h 13' 44"
24  Carlos Betancur (COL) 27 Movistar 18 + 37' 47"
25  Jonathan Castroviejo (ESP) 30 Movistar 60 + 2h 22' 44"
26  Imanol Erviti (ESP) 33 Movistar 92 + 3h 00' 21"
27  Jesús Herrada (ESP) 26 Movistar 97 + 3h 06' 05"
28  Jasha Sütterlin (GER) 24 Movistar 108 + 3h 17' 53"
29  Alejandro Valverde (ESP) 37 Movistar AB-1
31  Alberto Contador (ESP) 34 Trek-Segafredo 9 + 8' 49"
32  Koen de Kort (NLD) 34 Trek-Segafredo 70 + 2h 38' 33"
33  John Degenkolb (GER) 28 Trek-Segafredo 121 + 3h 35' 14"
34  Fabio Felline (ITA) 27 Trek-Segafredo AB-14
35  Michael Gogl (AUT) 23 Trek-Segafredo 146 + 3h 59' 06"
36  Markel Irizar (ESP) 37 Trek-Segafredo 135 + 3h 47' 10"
37  Bauke Mollema (NLD) 30 Trek-Segafredo 17 + 37' 43"
38  Jarlinson Pantano (COL) 28 Trek-Segafredo 46 + 2h 01' 30"
39  Haimar Zubeldia (ESP) 40 Trek-Segafredo 52 + 2h 06' 30"
41  Richie Porte (AUS) 32 BMC Racing AB-9
42  Damiano Caruso (ITA) 29 BMC Racing 11 + 14' 48"
43  Alessandro De Marchi (ITA) 31 BMC Racing 99 + 3h 07' 25"
44  Stefan Küng (CHE) 23 BMC Racing 79 + 2h 49' 17"
45  Amaël Moinard (FRA) 35 BMC Racing 32 + 1h 32' 02"
46  Nicolas Roche (IRL) 32 BMC Racing 33 + 1h 32' 35"
47  Michael Schär (CHE) 30 BMC Racing 72 + 2h 41' 54"
48  Greg Van Avermaet (BEL) 32 BMC Racing 58 + 2h 19' 14"
49  Danilo Wyss (CHE) 31 BMC Racing 81 + 2h 53' 51"
51  Fabio Aru (ITA) 26 Astana 5 + 3' 05"
52  Dario Cataldo (ITA) 32 Astana AB-11
53  Jakob Fuglsang (DEN) 32 Astana AB-13
54  Andriy Hrivko (UKR) 33 Astana 120 + 3h 32' 14"
55  Dmitriy Gruzdev (KAZ) 31 Astana 115 + 3h 24' 42"
56  Bakhtiyar Kozhatayev (KAZ) 25 Astana 93 + 3h 04' 11"
57  Alexey Lutsenko (KAZ) 24 Astana 71 + 2h 39' 10"
58  Michael Valgren (DEN) 25 Astana 61 + 2h 25' 36"
59  Andrey Zeits (KAZ) 30 Astana 44 + 1h 59' 09"
61  Louis Meintjes (ZAF) 25 UAE Team Emirates 8 + 8' 20"
62  Darwin Atapuma (COL) 29 UAE Team Emirates 41 + 1h 50' 31"
63  Matteo Bono (ITA) 33 UAE Team Emirates 111 + 3h 20' 59"
64  Kristijan Đurasek (HRV) 29 UAE Team Emirates 50 + 2h 04' 53"
65  Vegard Stake Laengen (NOR) 28 UAE Team Emirates 127 + 3h 41' 52"
66  Marco Marcato (ITA) 33 UAE Team Emirates 96 + 3h 05' 53"
67  Manuele Mori (ITA) 36 UAE Team Emirates AB-9
68  Ben Swift (GBR) 29 UAE Team Emirates 83 + 2h 54' 48"
69  Diego Ulissi (ITA) 27 UAE Team Emirates 39 + 1h 45' 23"
71  Arnaud Démare (FRA) 25 FDJ FC-9
72  Davide Cimolai (ITA) 27 FDJ 152 + 4h 06' 15"
73  Mickaël Delage (FRA) 31 FDJ FC-9
74  Jacopo Guarnieri (ITA) 29 FDJ FC-9
75  Ignatas Konovalovas (LTU) 31 FDJ FC-9
76  Olivier Le Gac (FRA) 23 FDJ 158 + 4h 17' 21"
77  Rudy Molard (FRA) 27 FDJ 36 + 1h 35' 55"
78  Thibaut Pinot (FRA) 27 FDJ AB-17
79  Arthur Vichot (FRA) 28 FDJ AB-13
81  Esteban Chaves (COL) 27 Orica-Scott 62 + 2h 27' 34"
82  Michael Albasini (CHE) 36 Orica-Scott 98 + 3h 06' 55"
83  Luke Durbridge (AUS) 26 Orica-Scott AB-2
84  Mathew Hayman (AUS) 39 Orica-Scott 151 + 4h 05' 17"
85  Damien Howson (AUS) 24 Orica-Scott 88 + 2h 56' 57"
86  Daryl Impey (ZAF) 32 Orica-Scott 47 + 2h 01' 59"
87  Jens Keukeleire (BEL) 28 Orica-Scott 59 + 2h 22' 26"
88  Roman Kreuziger (CZE) 31 Orica-Scott 24 + 59' 58"
89  Simon Yates Mallot blanc (GBR) 24 Orica-Scott 7 + 6' 14"
91  Mark Cavendish (GBR) 32 Dimension Data NP-5
92  Edvald Boasson Hagen (NOR) 30 Dimension Data 78 + 2h 48' 12"
93  Stephen Cummings (GBR) 36 Dimension Data 141 + 3h 53' 10"
94  Bernhard Eisel (AUT) 36 Dimension Data 153 + 4h 10' 18"
95  Reinardt Janse van Rensburg (ZAF) 28 Dimension Data 118 + 3h 30' 54"
96  Serge Pauwels (BEL) 33 Dimension Data 19 + 39' 36"
97  Mark Renshaw (AUS) 34 Dimension Data FC-9
98  Scott Thwaites (GBR) 27 Dimension Data 107 + 3h 16' 28"
99  Jaco Venter (ZAF) 30 Dimension Data 162 + 4h 20' 16"
101  Marcel Kittel (GER) 29 Quick-Step Floors AB-17
102  Jack Bauer (NZL) 32 Quick-Step Floors 105 + 3h 15' 13"
103  Gianluca Brambilla (ITA) 29 Quick-Step Floors 53 + 2h 06' 57"
104  Philippe Gilbert (BEL) 34 Quick-Step Floors NP-16
105  Dan Martin (IRL) 30 Quick-Step Floors 6 + 4' 42"
106  Fabio Sabatini (ITA) 32 Quick-Step Floors 154 + 4h 10' 25"
107  Zdeněk Štybar (CZE) 31 Quick-Step Floors 102 + 3h 12' 12"
108  Matteo Trentin (ITA) 27 Quick-Step Floors FC-9
109  Julien Vermote (BEL) 27 Quick-Step Floors 139 + 3h 52' 54"
111  Peter Sagan (SVK) 27 Bora-Hansgrohe EX-4
112  Maciej Bodnar (POL) 32 Bora-Hansgrohe 116 + 3h 26' 58"
113  Emanuel Buchmann (GER) 24 Bora-Hansgrohe 15 + 33' 21"
114  Marcus Burghardt (GER) 34 Bora-Hansgrohe 131 + 3h 45' 57"
115  Rafal Majka (POL) 27 Bora-Hansgrohe NP-10
116  Jay McCarthy (AUS) 24 Bora-Hansgrohe 94 + 3h 05' 13"
117  Paweł Poljański (POL) 27 Bora-Hansgrohe 80 + 2h 53' 42"
118  Juraj Sagan (SVK) 28 Bora-Hansgrohe FC-9
119  Rüdiger Selig (GER) 28 Bora-Hansgrohe 165 + 4h 26' 43"
121  Tony Martin (GER) 32 Katusha-Alpecin 101 + 3h 10' 18"
122  Marco Haller (AUT) 26 Katusha-Alpecin 155 + 4h 13' 50"
123  Reto Hollenstein (CHE) 31 Katusha-Alpecin 150 + 4h 03' 45"
124  Robert Kišerlovski (HRV) 30 Katusha-Alpecin 31 + 1h 25' 25"
125  Alexander Kristoff (NOR) 29 Katusha-Alpecin 130 + 3h 45' 40"
126  Maurits Lammertink (NLD) 26 Katusha-Alpecin 75 + 2h 44' 01"
127  Tiago Machado (PRT) 31 Katusha-Alpecin 74 + 2h 43' 36"
128  Nils Politt (GER) 23 Katusha-Alpecin 95 + 3h 05' 52"
129  Rick Zabel (GER) 23 Katusha-Alpecin 145 + 3h 55' 48"
131  André Greipel (GER) 34 Lotto-Soudal 149 + 4h 02' 54"
132  Lars Bak (DEN) 37 Lotto-Soudal 123 + 3h 37' 04"
133  Tiesj Benoot (BEL) 23 Lotto-Soudal 20 + 42' 04"
134  Thomas De Gendt (BEL) 30 Lotto-Soudal 51 + 2h 05' 36"
135  Tony Gallopin (FRA) 29 Lotto-Soudal 21 + 42' 39"
136  Adam Hansen (AUS) 36 Lotto-Soudal 113 + 3h 22' 31"
137  Jürgen Roelandts (BEL) 31 Lotto-Soudal 136 + 3h 47' 20"
138  Marcel Sieberg (GER) 35 Lotto-Soudal NP-17
139  Tim Wellens (BEL) 26 Lotto-Soudal AB-15
141  Michael Matthews Mallot verd (AUS) 26 Sunweb 69 + 2h 36' 36"
142  Nikias Arndt (GER) 25 Sunweb 84 + 2h 54' 54"
143  Warren Barguil Mallor blanc amb punts vermells Premi a la combativitat (FRA) 25 Sunweb 10 + 9' 25"
144  Roy Curvers (NLD) 37 Sunweb 142 + 3h 53' 38"
145  Simon Geschke (GER) 31 Sunweb 64 + 2h 28' 57"
146  Ramon Sinkeldam (NLD) 28 Sunweb 148 + 4h 01' 54"
147  Laurens ten Dam (NLD) 36 Sunweb 67 + 2h 34' 56"
148  Mike Teunissen (NLD) 24 Sunweb 129 + 3h 43' 52"
149  Albert Timmer (NLD) 32 Sunweb 157 + 4h 16' 21"
151  Nacer Bouhanni (FRA) 26 Cofidis 138 + 3h 51' 29"
152  Dimitri Claeys (BEL) 30 Cofidis 163 + 4h 25' 01"
153  Nicolas Edet (FRA) 29 Cofidis 76 + 2h 45' 11"
154  Christophe Laporte (FRA) 24 Cofidis 133 + 3h 46' 47"
155  Cyril Lemoine (FRA) 34 Cofidis 128 + 3h 43' 45"
156  Luis Ángel Maté (ESP) 33 Cofidis 56 + 2h 15' 28"
157  Daniel Navarro (ESP) 33 Cofidis 27 + 1h 15' 26"
158  Florian Sénéchal (FRA) 23 Cofidis 161 + 4h 19' 17"
159  Julien Simon (FRA) 31 Cofidis 117 + 3h 29' 21"
161  Robert Gesink (NLD) 31 LottoNL-Jumbo AB-9
162  George Bennett (NZL) 27 LottoNL-Jumbo AB-16
163  Dylan Groenewegen (NLD) 24 LottoNL-Jumbo 156 + 4h 16' 02"
164  Tom Leezer (NLD) 31 LottoNL-Jumbo 166 + 4h 32' 21"
165  Paul Martens (GER) 33 LottoNL-Jumbo 82 + 2h 54' 14"
166  Primož Roglič (SVN) 27 LottoNL-Jumbo 38 + 1h 44' 41"
167  Timo Roosen (NLD) 24 LottoNL-Jumbo AB-19
168  Jos van Emden (NLD) 32 LottoNL-Jumbo AB-9
169  Robert Wagner (GER) 34 LottoNL-Jumbo 164 + 4h 25' 12"
171  Thomas Voeckler (FRA) 38 Direct Énergie 91 + 2h 58' 51"
172  Thomas Boudat (FRA) 23 Direct Énergie 140 + 3h 53' 08"
173  Lilian Calmejane (FRA) 24 Direct Énergie 35 + 1h 35' 16"
174  Sylvain Chavanel (FRA) 38 Direct Énergie 25 + 1h 04' 22"
175  Yohann Gène (FRA) 36 Direct Énergie 134 + 3h 47' 08"
176  Adrien Petit (FRA) 26 Direct Énergie 126 + 3h 41' 34"
177  Perrig Quéméneur (FRA) 33 Direct Énergie 106 + 3h 15' 40"
178  Romain Sicard (FRA) 29 Direct Énergie 66 + 2h 33' 24"
179  Angelo Tulik (FRA) 26 Direct Énergie 89 + 2h 57' 05"
181  Pierre Rolland (FRA) 30 Cannondale-Drapac 54 + 2h 11' 54"
182  Alberto Bettiol (ITA) 23 Cannondale-Drapac 90 + 2h 57' 56"
183  Patrick Bevin (NZL) 26 Cannondale-Drapac 114 + 3h 23' 00"
184  Nathan Brown (USA) 25 Cannondale-Drapac 43 + 1h 57' 52"
185  Simon Clarke (AUS) 30 Cannondale-Drapac 86 + 2h 55' 27"
186  Taylor Phinney (USA) 27 Cannondale-Drapac 159 + 4h 18' 15"
187  Andrew Talansky (USA) 28 Cannondale-Drapac 49 + 2h 03' 27"
188  Rigoberto Urán (COL) 30 Cannondale-Drapac 2 + 54"
189  Dylan van Baarle (NLD) 25 Cannondale-Drapac 77 + 2h 47' 11"
191  Ion Izagirre (ESP) 28 Bahrain-Merida AB-1
192  Yukiya Arashiro (JPN) 32 Bahrain-Merida 109 + 3h 18' 16"
193  Grega Bole (SVN) 31 Bahrain-Merida 143 + 3h 55' 29"
194  Borut Božič (SVN) 36 Bahrain-Merida 160 + 4h 18' 41"
195  Janez Brajkovič (SVN) 33 Bahrain-Merida 45 + 2h 00' 38"
196  Ondřej Cink (CZE) 26 Bahrain-Merida AB-19
197  Sonny Colbrelli (ITA) 27 Bahrain-Merida 122 + 3h 36' 22"
198  Tsgabu Grmay (ETH) 25 Bahrain-Merida 73 + 2h 42' 15"
199  Javier Moreno (ESP) 32 Bahrain-Merida 119 + 3h 32' 06"
201  Guillaume Martin (FRA) 24 Wanty-Groupe Gobert 23 + 53' 52"
202  Frederik Backaert (BEL) 27 Wanty-Groupe Gobert 132 + 3h 46' 36"
203  Thomas Degand (BEL) 31 Wanty-Groupe Gobert 34 + 1h 34' 02"
204  Marco Minnaard (NLD) 28 Wanty-Groupe Gobert 40 + 1h 48' 11"
205  Yoann Offredo (FRA) 30 Wanty-Groupe Gobert 110 + 3h 20' 50"
206  Andrea Pasqualon (ITA) 29 Wanty-Groupe Gobert 137 + 3h 51' 18"
207  Dion Smith (NZL) 24 Wanty-Groupe Gobert 124 + 3h 39' 24"
208  Guillaume Van Keirsbulck (BEL) 26 Wanty-Groupe Gobert 147 + 3h 59' 48"
209  Pieter Vanspeybrouck (BEL) 30 Wanty-Groupe Gobert 100 + 3h 09' 38"
211  Daniel McLay (GBR) 25 Fortuneo-Oscaro AB-17
212  Maxime Bouet (FRA) 30 Fortuneo-Oscaro 55 + 2h 13' 23"
213  Brice Feillu (FRA) 31 Fortuneo-Oscaro 16 + 36' 46"
214  Élie Gesbert (FRA) 22 Fortuneo-Oscaro 85 + 2h 55' 13"
215  Romain Hardy (FRA) 28 Fortuneo-Oscaro 26 + 1h 12' 51"
216  Pierre-Luc Périchon (FRA) 30 Fortuneo-Oscaro 42 + 1h 57' 29"
217  Laurent Pichon (FRA) 30 Fortuneo-Oscaro 125 + 3h 39' 45"
218  Eduardo Sepúlveda (ARG) 26 Fortuneo-Oscaro 65 + 2h 31' 05"
219  Florian Vachon (FRA) 32 Fortuneo-Oscaro 103 + 3h 13' 10"

Per nacionalitat[modifica]

Els 198 ciclistes que van participar en Tour de França de 2017 eren originaris de 32 països diferents.

País Participants Abandons Etapes guanyades Guanyadors d'etapa
France 39 4 5
Italy 18 5 1
Belgium 16 2
Germany 16 2 5
Netherlands 15 3 2
Spain 13 2
Australia 9 3 2
Great Britain 9 3 1
Colombia 7 1
Switzerland 6
Kazakhstan 4
New Zealand 4 1
Poland 4 1 1
Slovenia 4 1
South Africa 4
Austria 3
Czech Republic 3 1
Denmark 3 1
Norway 3 1
United States 3
Croatia 2
Ireland 2
Slovakia 2 2 1
Argentina 1
Belarus 1
Costa Rica 1
Ethiopia 1
Japan 1
Lithuania 1 1
Luxembourg 1
Portugal 1
Ukraine 1
Total 198 31 21 15
Número de ciclistes participants al Tour de França de 2017 per país:
  •  20+
  •  10–19
  •  2–9
  •  1
  • Referències[modifica]

    1. Wynn, Nigel «Tour de France 2017 wildcard teams announced» (en anglés). Cycling Weekly. Time Inc. UK, 26-01-2017 [Consulta: 27 juny 2017].
    2. «104th Tour de France (2.UWT) - General classification» (en anglés). procyclingstats. [Consulta: 6 agost 2019].

    Enllaços externs[modifica]