Lluita als Jocs Olímpics d'estiu del 2000

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
Lluita

Als Jocs Olímpics d'estiu del 2000 celebrats a la ciutat de Sydney (Austràlia) es disputaren 16 proves de lluita, totes elles en categoria masculina, quatre menys que en l'edició anterior. Es realitzaren vuit proves en lluita lliure entre els dies 28 de setembre i 1 d'octubre i vuit més en lluita grecoromana entre el 24 i el 27 de setembre del 2000 al Sydney Convention and Exhibition Centre.

Comitès participants[modifica | modifica el codi]

Participaren un total de 314 lluitadors de 55 comitès nacionals diferents:

Resum de medalles[modifica | modifica el codi]

Lluita grecoromana[modifica | modifica el codi]

Prova Or Argent Bronze
– 54 kg Corea del Sud Sim Kwon-Ho Cuba Lázaro Rivas Corea del Nord Kang Yong-Gyun
– 58 kg Bulgària Armen Nazarian Corea del Sud Kim In-Sub Xina Sheng Zetian
– 63 kg Rússia Varteres Samourgachev Cuba Juan Marén Georgia (1990-2004) Akaki Chachua
– 69 kg Cuba Filiberto Azcuy Japó Katsuhiko Nagata Rússia Alexei Gloushkov
– 76 kg Rússia Mourat Kardanov Estats Units Matt Lindland Finlàndia Marko Yli-Hannuksela
– 85 kg Turquia Hamza Yerlikaya Hongria Sándor Bárdosi Georgia (1990-2004) Mukhran Vakhtangadze
– 97 kg Suècia Mikael Ljungberg Ucraïna Davyd Saldadze Estats Units Garrett Lowney
– 130 kg Estats Units Rulon Gardner Rússia Alexander Karelin Bielorússia Dmitry Debelka

Lluita lliure[modifica | modifica el codi]

Prova Or Argent Bronze
– 54 kg Azerbaidjan Namig Abdullayev Estats Units Sammie Henson Grècia Amiran Kardanov
– 58 kg Iran Alireza Dabir Ucraïna Yevgen Buslovych Estats Units Terry Brands
– 63 kg Rússia Mourad Oumakhanov Bulgària Serafim Barzakov Corea del Sud Jang Jae-Sung
– 69 kg Canadà Daniel Igali Rússia Arsen Gitinov Estats Units Lincoln McIlravy
– 76 kg Estats Units Brandon Slay[1] Corea del Sud Moon Eui-Jae Turquia Adem Bereket
– 85 kg Rússia Adam Saitiev Cuba Yoel Romero Macedònia Mogamed Ibragimov
– 97 kg Rússia Sagid Murtazaliev Kazakhstan Islam Bairamukov Georgia (1990-2004) Eldar Kurtanidze
– 130 kg Rússia David Musulbes Uzbekistan Artur Taymazov Cuba Alexis Rodríguez

Notes[modifica | modifica el codi]

  1. L'alemany Alexander Leipold fou guardonat inicialment amb la medalla d'or però fou desqualificat en donar positiu en un test antidopatge per consum de nandrolona. [1]

Medaller[modifica | modifica el codi]

Posició País Or Argent Bronze Total
1 Rússia Rússia 6 2 1 9
2 Estats Units Estats Units 2 2 3 7
3 Cuba Cuba 1 3 1 5
4 Corea del Sud Corea del Sud 1 2 1 4
5 Bulgària Bulgària 1 1 0 2
6 Turquia Turquia 1 0 1 2
7 Azerbaidjan Azerbaidjan 1 0 0 1
Canadà Canadà 1 0 0 1
Iran Iran 1 0 0 1
Suècia Suècia 1 0 0 1
11 Ucraïna Ucraïna 0 2 0 2
12 Hongria Hongria 0 1 0 1
Japó Japó 0 1 0 1
Kazakhstan Kazakhstan 0 1 0 1
Uzbekistan Uzbekistan 0 1 0 1
16 Georgia (1990-2004) Geòrgia 0 0 3 3
17 Bielorússia Bielorússia 0 0 1 1
Corea del Nord Corea del Nord 0 0 1 1
Finlàndia Finlàndia 0 0 1 1
Macedònia Macedònia 0 0 1 1
República Popular de la Xina Xina 0 0 1 1

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Lluita als Jocs Olímpics d'estiu del 2000