Mbatto

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Infotaula de llenguaMbatto
Tipus llengua
Modifica les dades a Wikidata

El mbatto és una llengua kwa, i és considerada una de les dues llengües potou que hi ha. Les llengües kwa, incloent-hi el mbatto, són una branca de la família Níger-Congo, parlades al sud-est de la Costa de Marfil (la llengua Mbatto concretament a les llacunes Regio, i al Petit Alp Sotsprefectura). És una llengua minoritària, ja que només té 25.000 parlants. El nom va ser introduït el 1885 per Krause (autor i filòsof alemany) i utilitzat per Westermann (africanista, lingüista i missioner alemany). Segons Westermann, el mot kwa deriva de la paraula “gent”, de molts dels idiomes d'aquesta rama, ja que conté l'arrel kwa. Greenberg (lingüista) va dividir el grup kwa en vuit subgrups, alguns dels quals avui no es consideren part de la família. La classificació moderna es realitza principalment basant-se en criteris lexico-estadístics. A partir de l'evidencia disponible, Williamson i Blench (lingüistes) proposen la divisió de la família kwa en 6 subgrups. [cal citació]

Gramàtica[modifica]

•L'ordre dels constituents del mbatto és SVO.

•El sistema de pronoms personals és el següent:

  • -m primera persona del singular
  • -f segona persona
  • -n tercera persona
  • r primera persona del plural
Mèti Jo
Fèti Tu
Nèti Ell/ella
Rèti Nosaltres
Fètíní Vosaltres
Nètíní Ells/elles

Sistema verbal[modifica]

Els verbs generalment consten d'un o més sufixes flexius. És possible que aquests sufixes es remuntin a les llengües del Níger-Congo, ja que no sembla probable que la seva aparició esporàdica en diverses rames es degui a un préstec lingüístic. En la llengua Mbatto, els afixos nominals són escassos, tot i així, el verb inclou inflexió verbal. La inflexió verbal en llengües kwa no es fa només mitjançant afixes, sinó que també es poden realitzar mitjançant el to. Per exemple, la diferència entre la forma de perfet i imperfet o la d'afirmatiu i negatiu, es realitzen amb to.

Afirmatiu (Perfet) Negatiu (Perfet)
ū-dzí (hem menjat) úū-dzí (no hem menja)
ù-dzí (menjàvem) ūù-dzí (no menjaem)

Sistema numeral[modifica]

nombre nombre en mbatoo
1 *kʷo/*-lɪ
2 *-ʋ̃ia
3 *-tãi/ (<*ɗãnti)
4 *-nã
5 *-tã/ *-nũ
6 ?
7 ?
8 ?
9 ?
10 *-wo