Olimpíada d'escacs de 1994

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
Logo de l'olimpíada.

L'Olimpíada d'escacs de 1994 fou un torneig d'escacs per equips nacionals que se celebrà entre el 30 de novembre i el 17 de desembre de 1994 a Moscou, Rússia. Va ser la trenta-unena edició oficial de les Olimpíades d'escacs, i va incloure tant una competició absoluta [1] com una de femenina.

Inicialment l'olimpíada s'havia de celebrar a Tessalònica, però per problemes organitzatius, es va decidir de traslladar-la a Moscou.

Torneig obert[modifica | modifica el codi]

Al torneig open hi participaren 124 equips, dels quals dos eren de Rússia, i un de l'International Braille Chess Association, formats per un màxim de sis jugadors (quatre de titulars i dos de suplents), per un total de 716 participants. El format de joc fou el sistema suís, a 14 rondes. Fou el primer cop que una dona ocupava el primer tauler d'un equip absolut: Judit Polgár era el jugador número u d'Hongria.

A les primeres rondes van situar-se al capdavant de la classificació diversos equips, entre els quals hi havia els Països Baixos, Sèrbia, i Rússia B. Anglaterra, després d'haver-los superat a la dotzena ronda, va perdre per 3-1 contra Rússia, cosa que la va fer caure del cap de la classificació a favor de Bòsnia i Herzegovina (que havia fet un salt mercès a una sèrie de victòries contra seleccions potents com Hongria, Anglaterra i Ucraïna) i del segon equip rus: aquests tres equips varen mantenir les tres primeres posicions fins a la darrera ronda, i així per primer cop passà que un país conquerí dues de les tres medalles per equips en joc a l'olimpíada.

Resultats per equips[modifica | modifica el codi]

Pos. Equip Jugadors Elo[2] Punts
Medalla d'or Rússia Rússia A GM[3] Garri Kaspàrov, GM Vladímir Kràmnik, GM Ievgueni Baréiev, GM Aleksei Dréiev, GM Serguei Tiviàkov, MI[4] Piotr Svídler 2714 37,5
Medalla de plata Bòsnia i Herzegovina Bòsnia i Hercegovina GM Predrag Nikolić, GM Ivan Sokolov, GM Bojan Kurajica, GM Emir Dizdarević, MI Nebojša Nikolić, Rade Milovanović 2585 35
Medalla de bronze Rússia Rússia B MI Aleksandr Morozévitx, MI Vadim Zviagintsev, GM Mikhail Ulibin, GM Serguei Rublevsky, GM Kostantin Sakaev, Vassili Iemelin 2570 34,5
4 Anglaterra Anglaterra GM Nigel Short, GM Michael Adams, GM Jonathan Speelman, GM John Nunn, GM Julian Hodgson, GM Anthony Miles 2630 34,5
5 Bulgària Bulgària GM Veselin Topalov, GM Kiril Georgiev, GM Vasil Spasov, GM Atanas Kolev, GM Vladimir Dimitrov, MI Alexander Delchev 2570 34
6 Països Baixos Països Baixos GM Jan Timman, GM Jeroen Piket, GM Paul Van der Sterren, GM Loek Van Wely, GM John Van der Wiel, GM Guennadi Sossonko 2610 34
7 Estats Units Estats Units GM Boris Gulko, GM Alexander Yermolinsky, GM Joel Benjamin, GM Yasser Seirawan, GM Alexander Shabalov, GM Sergey Kudrin 2598 34
8 Hongria Hongria GM Judit Polgár, GM Lajos Portisch, GM Aleksandr Txernín, GM Zoltán Almási, GM Zoltán Ribli, GM Peter Leko 2619 33,5
9 Ucraïna Ucraïna GM Vasil Ivantxuk,GM Volodymir Malaniuk, GM Oleh Romanyshyn, GM Alexander Onischuk, GM Yuriy Kruppa, Artur Frolov 2624 33,5
10 Geòrgia Geòrgia GM Zurab Azmaiparashvili, GM Lasha Janjgava, GM Zurab Sturua, GM Giorgi Giorgadze, GM Guennadi Zaichik, MI Kvicha Supatashvili 2564 33,5

Resultats individuals[modifica | modifica el codi]

Millor performance Elo[modifica | modifica el codi]

Jugador País Tauler Punts Partides Elo inicial Performance
Medalla d'or GM[3] Veselin Topalov Bulgària Bulgària 1 8,5 12 2645 2781
Medalla de plata GM Daniel Hugo Cámpora Argentina Argentina 1 7,5 9 2560 2776
Medalla de bronze GM Lajos Portisch Hongria Hongria 2 7 9 2610 2766

Primer tauler[modifica | modifica el codi]

Jugador País Elo Punts Partides Percentatge
Medalla d'or GM Daniel Hugo Cámpora Argentina Argentina 2560 7,5 9 83,3
Medalla de plata Leonhard Müller Namíbia Namíbia [5] 8 10 80
Medalla de bronze Valery Atlas Liechtenstein Liechtenstein 2450 10 13 76,9

Mohamad Al-Modiahki (Qatar), tot i que va fer 11/14 (78,6%), no va obtenir el bronze segons les classificacions oficials.

Segon tauler[modifica | modifica el codi]

Jugador País Elo Punts Partides Percentatge
Medalla d'or Carlos Dávila Nicaragua Nicaragua 2280 11 14 78,6
Medalla de plata GM Lajos Portisch Hongria Hongria 2610 7 9 77,8
Medalla de bronze GM Jaan Ehlvest Estònia Estònia 2600 10,5 14 75

Tercer tauler[modifica | modifica el codi]

Jugador País Elo Punts Partides Percentatge
Medalla d'or MI Ennio Arlandi Itàlia Itàlia 2425 7,5 9 83,3
Medalla de plata MI Bernal Manuel González Acosta Costa Rica Costa Rica 2375 9 11 81,8
Medalla de bronze MI Peter Heine Nielsen Dinamarca Dinamarca 2425 7 9 77,8

Quart tauler[modifica | modifica el codi]

Jugador País Elo Punts Partides Percentatge
Medalla d'or GM Yasser Seirawan Estats Units Estats Units 2585 8,5 10 85
Medalla de plata MI Pablo Zarnicki Argentina Argentina 2475 10,5 13 80,8
Medalla de bronze GM Jón Árnason Islàndia Islàndia 2525 7,5 10 75

Igor Miladinović (Iugoslàvia), tot i que va fer una puntuació de 10/13 (76,9%) no va assolir el bronze segons les classificacions oficials.

Cinquè tauler (primer suplent)[modifica | modifica el codi]

Jugador País Elo Punts Partides Percentatge
Medalla d'or MI Viacheslav Dydyshko Bielorússia Bielorússia 2510 9 11 81,8
Medalla de plata Fernie Donguines Filipines Filipines 2380 7 9 81,8
Medalla de bronze MI Shaker Al Afoo Brunei Brunei [5] 9,5 13 73,0

Leighton Williams (Gal·les) va fer 6/7 punts (85,7%) però no entrà en la classificació per les medalles.

Sisè tauler (segon suplent)[modifica | modifica el codi]

Jugador País Elo Punts Partides Percentatge
Medalla d'or Brian Kelly Irlanda Irlanda 2175 5,5 7 78,6
Medalla de plata Rashid Khouseinov Tadjikistan Tadjikistan [5] 8 11 72,7
Medalla de bronze MI Marcin Kamiński Polònia Polònia 2440 7 10 70

Espen Agdestein (Noruega), va fer 6'5/9 (72,7%), però no obtingué la medalla de bronze segons la classificació oficial.

Torneig femení[modifica | modifica el codi]

Al torneig femení hi participaren 81 equips, representant 79 països: Rússia presentava dos equips, i n'hi participa també un de l'International Braille Chess Association. En total, hi havia 321 jugadores; el torneig es disputà per sistema suís, a 14 rondes.

La competició la guanyà Geòrgia, que se situà en primer lloc a la cinquena ronda, i romangué al capdavant de la classificació durant la resta del torneig, augmentant el seu avantatge fins a 3 punts sobre Hongria, qui després d'haver derrotat per 2'5-0'5 Moldàvia a la vuitena ronda, sempre va tenir un punt d'avantatge sobre les terceres classificades. Diversos equips es van disputar la medalla de bronze: Moldàvia, després de diversos bons resultats, es va enfonsar degut a tres derrotes per 0'5-2'5, entre les quals, contra Rússia i contra Israel; la Xina, que s'havia mantingut constantment entre la tercera i la quarta posicions, va assolir finalment la medalla de bronze, malgrat una derrota per 2-1 a la darrera ronda contra Ucraïna.

Resultats per equips[modifica | modifica el codi]

Pos. Equip Jugadores Elo[6] Punts
Medalla d'or Geòrgia Geòrgia GMF[7] Maia Chiburdanidze, GMF Nana Ioseliani, GMF Ketevan Arakhamia-Grant, GMF Nino Gurieli 2463 32
Medalla de plata Hongria Hongria GMF Zsuzsa Polgár, GMF Zsófia Polgár, GMF Ildikó Mádl, GMF Tunde Csonkics 2472 31
Medalla de bronze República Popular de la Xina Xina GMF Xie Jun, MIF[8] Peng Zhaoqin, MIF Qin Kanying, Zhu Chen 2385 27
4 Romania Romania GMF Cristina Foişor, MFF[9] Elena-Luminita Radu, MFF Corina-Isabela Peptan, GMF Daniela Nuţu 2357 27
5 Ucraïna Ucraïna GMF Irina Chelushkina, GMF Marta Litinskaya, Inna Gaponenko, Elena Sedina 2340 25
6 Estònia Estònia MIF Monika Tsõganova, MIF Tatjana Fomina, Leili Pärnpuu, Tuulikki Laesson 2255 24,5
7 Alemanya Alemanya Ketino Kachiani-Gersinska, MFF Jordanka Micic, MIF Gisela Fischdick, Marina Olbrich 2352 24,5
8 Anglaterra Anglaterra GMF Susan Lalic, Harriet Hunt, GMF Jana Bellin, Natascha Regan 2270 24.5
9 Israel Israel Masha Klinova, MFF Anna Segal, Ludmila Tsifanskaya, Irina Yudasina 2248 24
10 Rússia Rússia A GMF Svetlana Matveeva, Ludmila Zaitseva, MIF Tatiana Shumiakina, Ekaterina Kovalevskaya 2382 24

Resultats individuals[modifica | modifica el codi]

Millor performance Elo[modifica | modifica el codi]

Jugadora País Tauler Punts Partides Elo inicial Performance
Medalla d'or GMF[7] Zsófia Polgár Hongria Hongria 2 12,5 14 2450 2625
Medalla de plata GMF Maia Chiburdanidze Geòrgia Geòrgia 1 8,5 11 2505 2612
Medalla de bronze Elena Sedina Ucraïna Ucraïna 4 10,5 12 2335 2605

Primer tauler[modifica | modifica el codi]

Jugadora País Elo Punts Partides Percentatge
Medalla d'or Lubov Zsiltsova-Lisenko International Braille Chess Association 2200 10,5 13 80,8
Medalla de plata GMF Zsuzsa Polgár Hongria Hongria 2550 11 14 78,6
Medalla de bronze GMF Maia Chiburdanidze Geòrgia Geòrgia 2505 8,5 11 77,3

Segon tauler[modifica | modifica el codi]

Jugadora País Elo Punts Partides Percentatge
Medalla d'or GMF Zsófia Polgár Hongria Hongria 2450 12,5 14 89,3
Medalla de plata GMF Nana Ioseliani Geòrgia Geòrgia 2435 8,5 11 77,3
Medalla de bronze GMF Barbara Hund Suïssa Suïssa 2255 7,5 10 75

Tercer tauler[modifica | modifica el codi]

Jugadora País Elo Punts Partides Percentatge
Medalla d'or MFF[9] Amelia Hernández Veneçuela Veneçuela 8,5 9 94,4
Medalla de plata MFF Corina-Isabela Peptan Romania Romania 2255 9,5 12 79,2
Medalla de bronze GMF Ketevan Arakhmia-Grant Geòrgia Geòrgia 2455 8 11 72,7

Quart tauler (suplent)[modifica | modifica el codi]

Jugadora País Elo Punts Partides Percentatge
Medalla d'or Elena Sedina Ucraïna Ucraïna 2335 10,5 12 87,5
Medalla de plata Zhu Chen República Popular de la Xina Xina 2265 9,5 12 79,2
Medalla de bronze GMF Nino Gurieli Geòrgia Geòrgia 2390 7 9 77,8

Participants[modifica | modifica el codi]

Varen participar en ambdós torneigs:

Participaren només al torneig open:

Notes i referències[modifica | modifica el codi]

  1. Tot i que normalment hom es refereix a la competició absoluta com a "masculina", és oberta a homes i dones.
  2. Mitjana dels quatre jugadors amb Elo més alt.
  3. 3,0 3,1 Gran Mestre
  4. Mestre Internacional
  5. 5,0 5,1 5,2 Sense rànquing Elo
  6. Mitjana de les tres jugadores amb l'Elo més alt.
  7. 7,0 7,1 Gran Mestre Femení
  8. Mestre Internacional Femení
  9. 9,0 9,1 Mestre de la FIDE Femení
  10. Equip unificat

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Olimpíada d'escacs de 1994